Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Data: 7.IV.2011 coala: Coresi Targoviste Clasa: a II a Propunator: Coordonator: Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limba i Literatura romn Subiectul: Dumbrava minunata, dup Mihail Sadoveanu Tipul leciei: predare- nvare Durata: 45 minute Scop : Formarea deprinderii de citire fluent, corect i expresiv ; Consolidarea deprinderii de exprimare oral i scris corect. Obiective de referin: 3.2 s desprind informaii de detaliu dintr-un text citit; 3.3 s citeasc fluent, corect i expresiv un text de mic ntindere; 4.3 s utilizeze sensul cuvintelor noi ntr-un enun propriu. Obiective operaionale: O.1: sa citeasca corect,coerent, cursiv si expresiv un fragment din Dumbrava minunata de Mihail Sadoveanu; O.2: s formuleze rspunsuri la ntrebri legate de coninutul textului; O.3: s integreze n enunuri proprii cuvintele nou nvate; O.4: sa scrie corect, lizibil si ingrijit enunturile create; O.5: s identifice personajele din text

Obiective educative: dezvoltarea ateniei voluntare; dezvoltarea gndirii critice; dezvoltarea sentimentelor de dragoste fa de necuvnttoare
1

Strategii didactice: Metode: conversaia, expunerea, explicata, exerciiul,citirea expresiv, munca independent; Mijloace: fie de lucru, plana, manualul ; Forma de organizare: frontal, individual. Locul de desfasurare: sala de clas. Bibliografie: Iordchescu, Carmen S dezlegam tainele textelor literare, Editura Carminis, Piteti, 2005; Ministerul Educatiei si Cercetarii- Programa scolara clasele I si II, Editura Didactica Press S.RL, Bucuresti, 2004.

DESFAURAREA LECIEI
Nr crt 1. 2. Momentele leciei Moment organizatoric Verificarea temei Coninutul leciei Pregatirea materialele necesare activitii. Elevii au pe bnci caietele i manualele. Verific tema pentru acas n mod cantitativ i calitativ. Elevii vor rezolva la tabl, pe plans, un rebus. Pe verticala A- B vor descoperi cuvntul Lizuca. Metode i procedee Mijloace de nvmnt Evaluare

frontal Conversaia Caietele elevilor individual frontal individuala Anun titlul leciei Dumbrava minunat scris de Mihail Sadoveanu. ( Vom nva s citim mai bine, mai corect, cu intonaie, respectnd semnele de punctuaie; vom alctui propoziii cu ajutorul cuvintelor noi ntlnite, i pe care le vom explica, din text). Solicit citirea leciei n gnd i identificarea (sublinierea) cuvintelor necunoscute. Propun citirea leciei pe fragmente, explicarea cuvintelor subliniate i introducerea lor n enunuri proprii (scorbur, rchit, bursuc, dispre). Adresez elevilor ntrebri legate de coninutul leciei. Ce este o dumbrava? Cine sunt personajele? Cum a ajuns Lizuca in dumbrava? Unde s-au adapostit fetita si catelul ? De cine ii este frica Lizucai? Cum l-a rasplatit fetita pe caine pentru curajul sau ?

3.

Captarea ateniei

Exerciiul

Plana cu rebus

4.

Anunarea temei i a obiectivelor

frontal Conversaia Exerciiul Lectura explicativ Povestirea Dumbrava minunat Volume de lectur Imagini pentru ilustrarea cuvintelor necunoscute individual individual frontal

Dirijarea nvrii 5.

Conversaia euristic

frontal

Dirijarea nvrii Solicit citirea n lan a fragmentului. frontal Explicaia


3

Propun citirea selectiv a textului: -propoziia care arat locul unde se afl Lizuca i Patrocle; -propoziia prin care Lizuca i exprim ncrederea fa de Patrocle; - propoziiile enuniative ; Solicit scrierea unei propozitii cu cuvintele noi: bursuc, scorbura,dispret.

Exercitiul

Manualul de Limba i Literatura romn

individual

frontal individual

6.

Obtinerea performantei

ncheierea leciei 7.

Prezint elevilor fia de lucru nr. 1( anexa 1), care se va rezolva i corecta n clas. Precizez i explic tema pentru acas ; Fac aprecieri asupra modului n care au rspuns elevii la lecie i notez elevii care s-au remarcat . Voi recomanda citirea ntregii povestiri Dumbrava minunat, scris de Mihail Sadoveanu.

Conversaia Explicaia Exerciiul Conversaia Explicaia

Fia de lucru nr. 1

frontal individual

Manualul

S-ar putea să vă placă și