Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic “Lascăr Rosetti”


CLASA: a IV-a
PROPUNĂTOR: Prof. Lercă Mihăiţă Cosmin
OBIECTUL: Religie Ortodoxă
SUBIECTUL: NASTEREA DOMNULUI IN TRADITIA CRESTINA
TIPUL.: PREDARE-INVATARE
UNITATEA DE INVATARE: Marile sarbatori crestine
a) Competente specifice:
2.2-sa manifeste interes pentru lecturarea unor texte cu caracter religios;
3.3-sa-L descrie pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Mantuitor al lumii si Om adevarat;
3.4-sa cunoasca evenimentele din viata Mantuitorului;
b) Obiective operaţionale:
O1-sa prezinte evenimentele care au avut loc la Nasterea Domnului, folosindu-se de versetele evanghelice;
O2-sa enumere minunile care s-au petrecut la Nasterea Domnului;
O3-sa-L identifice pe Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu;
O4-sa argumenteze importanta intruparii Domnului, folosind cunostintele anterioare;
O5-sa enumere traditiile si obiceiurile legate de nasterea lui Iisus Hristos;
FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: integratoare
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici
Tipuri de interactiuni: profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;
Tipuri, forme, strategii si instrumente de evaluare:formativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup,
Resurse:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristica, explicatia, expunerea,lectura biblica, auditia muzicala(colinde),ciorchinele,tabelul S/V/I,
teoria inteligentelor multiple;
b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, CD-uri cu colinde, flip-chart, icoana Nasterii Domnului, planse ;

c) bibliografice:
Biblia, ed.Inst. biblic,Buc.1982
caiet de religie cls. a IV-a, Ed.Sf. Mina, autori- Muha, Camelia, Iasi 2009
Ciobanu,Olimpia,Sunt copil Iisuse ed. Sapientia,Iasi 2001

d) temporale: 45 minute
TINTA DE PROGRES PROFESIONAL: Existenta unor abilitati si utilizarea unor tehnici de predare care permit realizarea unor activitati in grupuri
mici, facilitarea invatarii prin cooperare.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei Rugaciunea”Tatal nostru”
Profesorul solicita elevii sa rezolve Activitate
ghicitoarea data,avand ca tema de individuala
discutie: iarna. 3min.
Plecand de la anotimpul iarna, elevii Activitate Ciorchinele Flip-chart Aprecieri
sunt solicitati sa completeze ciorchinele frontala Fise verbale
de pe flip-chart.
2. Anunţarea O1 Profesorul anunta si scrie titlul lectiei
obiectivelor O2 pe tabla: ”Nasterea Domnului in Activitate Expunerea
O3 traditia crestina”. frontala
O4 Profesorul precizeaza elevilor ca astazi
O5 isi vor aduce aminte despre
evenimentele si despre minunile care au 2min. Activitate Explicatia
avut loc la nasterea Domnului; vor frontala
intelege necesitatea Intruparii
Mantuitorului pentru izbavirea
neamului omenesc din robia pacatului
stramosesc si a mortii; vor invata cum
trebuie sa se comporte, sa se
pregateasca pentru intampinarea
acestei alese sarbatori, precum si
despre datinile si obiceiurile acesteia.

3. Dirijarea invatarii O.1 Elevii au ca sarcina de completat fisa Activitate


cu tabelul S/V/I. Astfel, fiecare elev individuala
completeaza pe fisa primele doua Tabelul S/V/I Fise
O.4 coloane ale tabelului cu informatiile pe 3min.
care le cunoaste si pe cele pe care ar
vrea sa le afle despre nasterea Aprecieri
Mantuitorului Iisus Hristos. verbale
Dupa completarea fiselor de catre elevi,
profesorul completeaza pe flip-chart
acelasi tabel cu informatiile date de 3min. Activitate Flip-chart
catre elevi, urmand ca a treia coloana frontala Fise
sa fie completata mai tarziu de catre
acestia.
a)Prezentarea Profesorul prezinta elevilor icoana
conţinutului ce urmează O.1 nasterii Domnului, precum si planse cu 2min. Activitate Explicatia Icoana
a fi predat, recapitulat, evenimentele si minunile nasterii lui frontala Nasterii
sistematizat şi evaluat Iisus. Domnului
Se prezinta elevilor pericopele
evanghelice despre nasterea Domnului, 12min Planse
b) prelegere O.2 (Luca2,1-20; Matei2,1-13) . Activitate Lectura biblica
interactiva precum si explicarea si detalierea frontala Explicatia
acestora. Conversatia
euristica

c) organizarea Colectivul clasei este impartit in


pentru activitatea de functie de tipul de inteligenta al elevilor 1min.
grup in patru grupe cu ajutorul unor jetoane
colorate in diferite culori.
4) Feedback prin O.1 Profesorul verifica daca elevii si-au Activitate Tabelul S/V/I Flip-chart Aprecieri
raportarea la O.2 insusit continutul lectiei prin 5min. frontala Fise verbale
obiectivele propuse O.3 completarea ultimei rubrici de la
iniţial, cu solicitarea O.4 tabelul S/V/I”Am invatat”.
elevilor O.5
5) Obtinerea O.1 Profesorul aplica teoria inteligentelor Activitate pe Teoria Fise Aprecieri
performantelor O.2 multiple, unde elevii impartiti in patru grupe inteligentelor CD-uri verbale
O.5 grupe, conform acestei teorii, vor avea 7min. multiple (colinde)
de rezolvat sarcini diferite. Auditia
muzicala
6)Asigurarea O.3 Se citeste expresiv lectura ”Daruri Activitate Lectura
retenţiei şi transferul O.4 pentru Iisus Hristos”. frontala
de cunoştinţe Profesorul imparte cate o fisa la 4min.
fiecare elev avand ca sarcina de lucru Activitate Fise
sa deseneze un „dar” pe care l-ar aduce individuala
pruncului Iisus.
7) Încheierea lecţiei Profesorul face aprecieri generale dar Activitate Notarea
si individuale privind atat pregatirea frontala
elevilor cat si participarea in predarea 3min.
noilor cunostinte. Notarea elevilor care
au participat la lectie.
Elevii canta colindul „Astazi
S-a nascut Hristos”.
Rugaciunea

IARN A
Fenomene ale
Datini de naturii
iarnă

Sărbători de
Jocuri iarnă
de iarnă

Fisa cu metoda Ciorchinele


Grupa I
Completaţi versurile colindei:
• „Astăzi S-a născut ………………/ Mesia chip …………../
Lăudaţi şi cântaţi /Şi vă…………………..
• Mititel ………………/În scutec de ………………/
Lăudaţi şi …………………/Şi vă bucuraţi.
• Vântul…………, nu-L …………./Neaua………, nu-L………../
Lăudaţi şi ……………./Şi vă bucuraţi.
• Şi de-acum până-n …………./ Mila ……………….să fie/
Lăudaţi şi ……………../ Şi vă bucuraţi.
• Scrieţi mesajul
• Apoi cântaţi colindul
A

10

11

12

13

14

B
Grupa a III-a
Coloraţi casetele care conţin enunţul
corect.
Ce aţi obţinut?
Palatul regelui Irod era Fecioara Maria şi Nazaret era aproape de
Fecioara Maria a plecat la Ierusalim dreptul Iosif Ierusalim
al Templu să se locuiau la Nazaret
roage
Templu Sfânt era la Fecioara Maria şi Drumul n-a fost uşor Fecioarei Maria i se
Ierusalim dreptul Iosif au apropiase timpul să
pornit spre Betleem nască

Îngerii cântau în cor Pe cer s-a arătat o stea Au ajuns pe înserat la Trei păstori stăteau
mare şi luminoasă Ierusalim lângă turmele lor

Îngerii au vestit Craii au ajuns la peşteră Hristos S-a născut într-o Craii s-au întors la Irod
păstorilor că iesle cu bucurie
Hristos S-a născut
la Ierusalim
Păstorii I-au adus Îngerul a vestit Iisus Hristos este Fiul Irod s-a bucurat de
daruri: aur, smirnă păstorilor că S-a lui Dumnezeu naşterea Domnului
şi tămâie născut Hristos
Domnul
Grupa a IV-a
Completaţi enunţul,,Dacă aş fi pentru o zi Moş
Crăciun….

Fisele pentru activitatea in grup.

S-ar putea să vă placă și