Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială „FEFS„ GALAŢI


Loc desfăşurare: sală de sport
Profesor: GRECU MIHAI

DOMENII/UNITATI DE INVATARE. TEME SI OBIECTIVE.


TEMA 1: Calități motrice: dezvoltarea vitezei de reactie
TEMA 2: Invatre : Aruncarea mingei de oina

COMPETENTE SPECIFICE
1. Sa adopte un comportament disciplinat si sa respecte regulile de evitare a accidentelor sportive, in
functie de cauzele care le pot genera.
2. Sa cunoasca si sa execute complexe de dezvoltare fizica cu obiecte specifice.
3. Sa aiba capacitatea de a efectua acte motrice, cu si fara obiecte.
4. Sa cunoasca tehnica executiei pasului alergator lansat de semifond.
5. Folosirea corectă a terminologiei de specialitate.
6. Aplicarea principalelor prevederi regulamentare ale disciplinelor sportive practicate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. psihomotrice:
Op1 Să răspundă prompt la comenzile pentru efectuarea exerciţiilor de front şi formaţie;
Op2 Să execute corect un complex de exerciţii pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor;
Op3 Să execute corect toate exercitiile propuse pentru fixarea procedeelor tehnice de pasare;
2. afective:
Oa1 Să participe cu interes în desfăşurarea lecţiei;
Oa2 Să participe activ şi conştient în rezolvarea cerinţelor lecţiei.
3. cognitive:
Oc1 Să conştientizeze necesitatea practicării exercitiilor fizice

STRATEGIE DIDACTICĂ
I.Resurse procedurale
1.Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observarea execuţiei altor subiecţi, exersarea;
2. Forme de organizare: frontal, pe grupe, pe perechi
II. Resurse materile: mingi de handbal, jaloane.
III.Evaluare: lauda, exemplul, observaţia sistematică a elevilor
FORMATII DE LUCRU SI INDICATII
DOZARE SI METODICE INDICATII METODICE,
SECVENTELE
CONTINUT CODIFICAR ORGANIZATORICE, FORMATII DE OBS
LECTIEI
E LUCRU, FORME DE EXERSARE SI
CORECTARI
Organizarea 1.Alinierea, salutul 30’’ In linie pe un singur rând.
colectivului de 2.Verificarea prezentei, echipamentului si a starii 30’’
elevi. de sanatate
(2 min) 3.Anunţarea temelor lectiei 30’’
4.Exerciţii de front-formatii si de captare a 30’’
atenţiei; Intoarceri stanga-dreapta

Variante de mers: 1L
In coloana cate 1.
Mers pe vârfuri braţele întinse sus, palmele 1L
orientate spre exterior.
Se insistă asupra ţinutei capului corpului,
Mers pe călcâie, braţele indoite, palmele la ceafa.
braţelor, privirii.
Variante de alergare:
Alergare uşoară. 30”
Exerciţii din şcoala alergării:
Exercitiile din scoala alergarii se executa pe
 Alergare cu joc de glezne. 1D
Pregătirea diagonala terenului, apoi cu ocolire dreapta/
 Alergare cu genunchii sus. 1D
organismului stanga se executa mers rapid de revenire,
 Alergare cu pendularea gambelor spre inapoi. 1D
pentru efort. pana la urmatoarea diagonala,
1D
(8 min.)  Alergare cu pendularea gambelor intinse spre Se pune accent pe frecventa miscarii.
inainte. La alergarea cu genunchii sus, trunchiul nu
1D
 Deplasare cu pas saltat. este lasat pe spate.
1D
 Deplasa cu pas sarit. La pasul saltat se insista pe desprinderea pe
1D
verticala
 Deplasare cu pas adaugat.
Pasul sarit se executa cat mai lung

.
1. P.I. Stând depărtat, bratele indoite,
mâinile pe şolduri In coloana de gimnastica cate 4.
T 1- aplecarea capului spre inainte 2x8 timpi
T 2- revenire
T 3- plecarea capului spre inapoi
T 4- revenire
T 5- aplecarea capului spre stanga
T 6- revenire
T 7- aplecarea capului spre dreapta Miscari ample.
T 8- revenire.
2. P.I. Stând depărtat, bratele indoite,
mâinile pe umeri 2x8 timpi
T 1-4 rotări de umeri spre înainte
T 5-8 rotări de umeri spre înapoi Rotari ample.
3. P.I. Stănd depărtat, bratele indoite,
mâinile la nivelul pieptului
Influenţarea T1-2-extensia cu arcuirea braţelor îndoite
selectivă a T3-4-extensia cu arcuirea braţelor întinse în plan 2x8 timpi
aparatului orizontal cu arcuire.
locomotor
T5-6- Idem T 3-4 Braţele perfect întinse, palma orientata in
(8 min.)
4. P.I: Stând depărtat, bratul stang intins sus, spatele drept
sus, celalalt pe langa corp.
T1-2-extensii de brate in plan vertical cu arcuire
cu bratul stang intins sus.
T3-4-extensii de brate in plan vertical cu arcuire
cu bratul drept intins sus.
T5-6- idem T1-2 2x8 timpi Bratele perfect intinse.
T7-8- idem T3-4
5. P.I. Stând departat, bratele indoite,
mainile pe solduri
T1-2,T5-6- rasucirea trunchiului spre stanga cu
arcuire
T3-4,T7-8- rasucirea trunchiului spre dreapta cu
arcuire. 2x8 timpi
Talpile raman lipite de sol.
6. P.I. Stând depărtat, usor depărtat
bratele indoite, mâinile pe şolduri
T1-2, T5-6- înclinare laterală a trunchiului spre
stânga, cu arcuire
T3-4, T7-8- inclinare laterală a trunchiului spre
dreapta, cu arcuire
7. P.I. Stând departat, usor departat, 2x8 timpi
bratele pe langa corp
T1- ridicare pe varfuri, simultan cu ducerea
bratelor intinse sus
T2- revenire in P.I
Spatele drept, picioarele blocate din
T3- indoirea trunchiului spre inainte simultan cu
2x8 timpi genunchi
atingerea palmelor pe sol
Braţele şi picioarele intinse
T4-revenire in stand cu bratele pe langa corp
T5-idem T1
T6-idem T2
T7-idem T3
T8-idem T4.
8. P.I. Stând, braţele intinse sus
T1-2, T5-6 extensia bratelor intinse sus cu arcuire
Bratele intinse si se incearca atingerea
T3-4, T7-8 indoirea trunchiului inainte cu arcuire
piciorului in momentul indoirii, picioarele sa
si ducerea bratelor intinse jos
2x8 timpi fie blocate din genunchi
9. P.I. Stând cu bratele indoite, mâinile pe
şolduri
T1,T3, T5, T7: fandare laterală joasa spre stânga
Fandările se vor executa cu trunchiul drept si
T2,T4, T6,T8: fandare laterală joasa spre dreapta 2x8timpi
bratele intinse spre inainte
10. P.I. Stand departat, bratele indoite,
mainile pe solduri
Picioarele raman perfect intinse,
T1-T8: sarituri de pe 2 pe doua picioare, cu bratele
desprinderea si aterizarea se face doar pe
indoite, mainile pe solduri. 2x8timpi varfuri.
Dezvoltarea vitezei de reactie

Calități motrice -alergare usoara: la semnal sonor schimbare de In jurul spatiului de lucru in coloana cate
directie, urmata de alergare de viteza pana la un x3 unul
(12 min.)
nou semnal
-saritura usoara pe loc: la semnal sonor intoarcere pe un singur rand pe spatiul lateral al
x3 terenului
urmata de alergare de viteza
-alergare cu joc de glezne: la semnal sonor pe un singur rand pe spatiul lateral al
alergare cu genunchii sus in timpul maxim x3 terenului

-prezentare actiunii

-piciorele depărtate la lățimea umerilor, cu fața x10


orientată spre direcția aruncării, azvârlirea mingii pe un singur rand pe spatiul lateral al
-stând depărtat, cu piciorul stâng înainte azvârlirea terenului
mingii x10
-stând depărtat, cu latura stângă spre direcția de
aruncare brațul drept întins înapoi, azvârlirea x10
Invatre : mingii
Aruncarea mingei -stând depărtat, cu latura stângă spre direcția de
de oina aruncare, azvârlire cu 2 pași de mers x10
-din mers, aruncări cu 4 pași specifici x10
(16 min.) -același exercițiu executat din alergare ușoară x10
-aruncare cu 4 pași specifici, precedați de 3-5 pași x10
de mers
-același exercițiu executat din alergare ușoară x10
-aruncări sub formă de concurs x10
Revenirea Mişcări de relaxare a membrelor superioare şi
organismului. inferioare. 2 min Pe tot terenul, de voie.
(2 min.) Mers cu exercitii de respiratie.
Aprecierea activitatii desfasurate de elevi in
Incheierea timpul lectiei;
In linie, pe un singur rand.
organizata a lectiei. Recomandari ptr. lucrul independent; evidentieri, 2 min.
(2 min.) corectari.
Salutul.

S-ar putea să vă placă și