Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:13.05.2022
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.1, BALȘ
EDUCATOARE: Enache Lorena
GRUPA: mijlocie B
TEMA ANUALĂ: Cine și cum planifică/organizează o activitate ?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Pe uscat - Mijloace de transport terestre
TEMA ZILEI: “Învăţăm, ne distrăm, maşinuţa reparăm !”
TIPUL DE ACTIVITATE :verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
CATEGORIA DE ACTIVITATE ADE (DŞ+DEC)
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre mijloacele de transport
terestre cunoscute
efectuarea unor operaţii simple de lucru cu material pus la dispoziţie
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ , A SĂ NĂ TĂ Ț II ŞI IGIENEI PERSONALE
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚ IONALĂ
1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
C. CAPACITĂ Ț I Ș I ATITUDINI ÎN ÎNVĂ Ț ARE
1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
3. Activare și manifestare a potențialului creative
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații
și povestiri creative
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ Ș I CUNOAȘ TEREA LUMII
1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa
proprie şi a grupului de colegi
2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat
2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum 2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE-Activităţi pe domenii experienţiale:
 DŞ-ACTIVITATE MATEMATICĂ:
COGNITIV-INFORMAŢIONALE:
-să răspundă la ghicitori ;
-să formeze prin încercuire grupe de acelaşi fel ;
-să pună în corespondenţă obiectele de pe panou;
-să sorteze în coşuleţe jetoanele după culoare;
-să să aşeze pe panou jetoanele în ordine cerscătoare şi descrescătoare;
-să numere în concentrul 1-4;
-să recunoască cifrele în concentrul 1-4;
-să raporteze numărul la cantitate.
PSIHO-MOTORII:
-să mânuiască corect materialele;
-să rezolve sarcinile coordonându-şi mişcarile oculo-motorii;
-să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţii.
AFECTIVE:
-să trăiască satisfacţia aprecierilor primite;
-să dorescă să răspundă şi să câştige;
DEC-ACTIVITATE PLASTICĂ :
-să denumească materialele primite şi să le cunoască utilitatea;
-să realizeze fişa de lucru : “MAŞINUŢA VESELĂ –Pictură în contur “;
-să manifeste imaginaţie în elaborarea unor lucrări originale;
-să analizeze critic şi autocritic lucrarea realizată de ei şi de colegii lor de grupă.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: expunerea,demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exercitiul, ,jocul,
Metoda Mâna Oarbă, Metoda Turul Galeriei
MIJLOACE DIDACTICE: jetoane cu mijloace de transport, baloane, cd-player, panouri, plicuri,
saculeti cu sarcini, cuburi lemn, culori,acuarele, pensule , fişe de lucru, coli A4, , strada, maşina ,
foi de flipchart, marker, panou punctaj, rotiţe, coşuleţe , jetoane cu cifre, baloane, ghicitori,
stimulente etc
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individuală , pe echipe
RESURSE UMANE: preşcolarii din grupa mijlocie ce vor fi împărţiţi în 2 echipe, personajul
supriză mecanicului „Drege-tot”, maşinuţa Rory
DURATA:25 min
LOCUL DE DESFAŞURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6\7 ani) MECI, 2008
2. Anca Paunescu, Claudiu Bunăiaşu, Cornel Novac, Dumitru Gherghina, Gina Camarasu,
Ioan Danila, Nicolae Oprescu, Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul
preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova 2007
3. Culea Laurenţia, Sesovici Angela, Activitatea integrată din grădiniţă (ghid pentru cadrele
didactice din învăţământul preuniversitar), editura Didactica Publishing House, Bucureşti,
2008

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Eveniment ConŢinut ŞtiinŢific Metode Şi Mijloace Evalua-re


didactic Activitatea educatoarei Activitatea procedee didactice
copiilor
1.Moment Aşezarea mobilierului. Pregătirea
organizato- materialului pentru activitate.
ric

2. Captarea În sala de grupă intră personajul Copiii sunt Convorbire Personajul frontal
atenŢiei surpriză : mecanicul „Drege-tot”, atenţi şi îi surpriză
care ne aduce în portbagaj promit
mecanicului
materialele de care ne vom folosi în
că îl vor ajuta
desfăşurarea activităţilor spunându- să ducă
le că mai are o mulțime de maşinuţa la
surprize,dar le oferă cu o condiție: service.
să participe la activitate şi să fie
ascultători.
Maşinuţa Rory s-a stricat şi vrea cu
orice preţ să îl ajutăm să o ducă la
atelier pentru a o repara.
Îi roagă pe copii să îl ajute ţinând să
precizeze că drumul către atelierul
de reparaţii este greu de parcurs şi
plin de obstacole
3.AnunŢarea Astăzi noi vom desfaşura o Ascultă şi Conversaţia Frontal
temei Şi a activitate care se numeşte : conştientizea- Explicaţia
obiective-lor “Învăţăm, ne distrăm, maşinuţa ză tema şi
reparăm !” obiectivele
Va trebui să fiţi atenţi şi să
participaţi activ la activitate pentru
a-l putea ajuta pe mecanic să ducă
masina la reparat.
Drumul către atelierul de reparaţii
este marcat de 6 dungi albe. Pe
fiecare dungă se află câte un săculeţ
cu sarcini. Dacă veţi reuşi să
rezolvaţi sarcina corect , atunci
maşinuţa este din ce în ce mai
aproape de atelier.
După fiecare sarcină realizată
corect, echipa primeşte câte o rotiţă
pe panoul de punctaj. Le explic
copiilor regulile jocului şi stabilesc
criteriile de reuşită.
4.Dirijarea Folosind metoda Mâna Oarbă, Sparg Explicaţia Baloane Frontal
activitĂŢii preşcolarii se împart în 2 echipe : baloanele şi Conversaţia Ghicitori Individual
ECHIPA MAŞINUŢELOR şi răspund la
ECHIPA TRENULEŢELOR. ghicitori
Le arăt preşcolarilor niste baloane.
În fiecare balon sunt introduse niste
ghicitori. Fiecare echipă îşi alege
câte un reprezentant . Acesta
trebuie să spargă balonul şi să
găsească ghicitoarea la care trebuie
să răspundă. Fiecare echipă trebuie
să răspundă la câte 2 ghicitori.
5.Desfasura-rea Maşinuţa Rory este mutată la prima
activitĂŢii dungă unde se află primul săculeţ Conversatia
cu sarcini. Explicatia
PROBA I: Formează prin Rezolva cu Demonstratia
încercuire grupe de acelaşi fel ! suces sarcina I Panouri Individual
La această sarcină ,fiecare echipă Pe echipe
îşi alege câte un reprezentant. Jocul Jetoane
Prima echipă trebuie sa formeze
mulţimea maşinuţelor şi a
trenuletelor, iar a doua echipă ,
multimea bicicletelor şi a tirurilor.
PROBA II: Roata de rezervă !
La această sarcină preşcolarii Pun in Panou Individual
trebuie să pună în corespondentă corespondenţă Jetoane
obiectele de pe panou . obiectele
PROBA III: Garajul de maşini Conversaţia
Fiecare echipă trebuie să sorteze în Sortează Explicaţia Coşuleţe
coşuleţ mijloacele de transport în jetoanele în Exerciţiul Jetoane Frontal
funcţie de culoare. funcţie de
culoare Individual
PROBA IV: Maţinuţele în
parcare ! Coşuleţe
La această sarcină, copiii trebuie să Asează Jetoane Pe echipe
extragă din coşuleţ jetoanele cu jetoanele în Exerciţiul Panouri
mijloacele de transport terestre si să ordine
le aşeze pe panou în funcţie de crescătoare şi
mărime în ordine crescătoare şi descrescătoare
descrescătoare.
PROBA V: Câte trenuleţe sunt în Conversaţia
gară? Explicaţia
La această sarcină preşcolarii Exerciţiul Jocul cifrelor Individual
trebuie să aşeze pe panou cifra Rezolvă Panouri
corespunzătoare numărului de sarcina Jetoane
obiecte .

6.Asigurarea Doamna educatoare le explică


retenţiei şi a copiilor că trebuie să mai rezolve Explicaţia
transferului încă o sarcină pentru a reuşi să ajute Demonstraţia
masinuţa să ajungă la atelier. Pe Conversaţia Fişe de lucru
melodia :”Trenul Tuc, Tuc” copiii Acuarele
se vor aşeza la măsuţe unde au Pensule
pregătite materialele necesare Lucrează
pentru activitatea plastică, DEC. pentru
Copiii vor gasi pe masuţe fişe de realizarea
lucru , acuarele, pahare cu apă, sarcinii Exerciţiul
pensule şi şerveţele umede. propuse de
Copiii după recunoaşterea educatoare
materialelor, vor trebui să picteze
Maşinuţa.
Pentru a lucra mai bine,vom face
câteva exerciţii de încălzire a
muşchilor mâinilor:

„Plouă.
Plouă încet, Frontal
Să auzim. Preşcolarii Individual
Cu vârf de degete masa lovim. execută
Plouă mai tare, exerciţiile de
Ploaia tot vine, încălzire a
Lovim cu degetele bine, bine. mâinilor.
Cad pietricele pe trotuare,
Să ciocănim şi noi mai tare.
Plouă intr-una, plouă acum
Batem cu pumnii bum, bum bum .
Vreme frumoasă s-a făcut
Un curcubeu a apărut.
Noi bratele uşor rotim
Şi norii îi gonim. ”
În urma urării „spor la treabă”,
copiii se apucă de lucru sub
îndrumarea educatoarei.
Lucrările vor fi expuse în sala de Turul galeriei Explicaţia Frontal
6. Evaluarea grupă , iar copiii vor aprecia modul Conversatia Individual
în care acestea au fost lucrate.
Se numără punctele acumulate pe
panoul de punctaj.
7. Incheierea Fac aprecieri generale asupra Primesc Aprecierea Stimulente Frontal
activităţii modului în care s-a desfăşurat stimulente si verbală
activitatea. ies din sala de
Preşcolarii din echipa câştigătoare grupă
vor primi stimulente Zâmbărici

ANEXA 2

GHICITORI

U, u, u şi plec acum
Cu vagoane merg la drum;
Fug pe şine, stau în gară
Şi te duc întreaga ţară...
(trenul)

De cu zi şi pana-n seară
Pe ogoare ară, ară
( tractorul)

După zero este pusă


Două linii cifra are
Una mică şi-alta mare
Cum se numeşte băţul oare?
( cifra unu)

Este simplu de făcut


După unu e trecut
Seamănă cu o lebădă
Sigur ştiţi, e cifra ...
(doi)

S-ar putea să vă placă și