Sunteți pe pagina 1din 2

GRĂDINIȚA nr……..

EDUCATOARE SARBU SILVIA

PROIECT DE ACTIVITATE OUTDOOR


GRUPA:.................... - ”Prietenii naturii”
TEMA ANUALĂ: ” Ce și cum vreau să fiu?”
TEMA PROIECTULUI: ”Să te mândrești cu mine!”
SUBTEMA: ”Eu aș vrea să fiu...”
TEMA ZILEI: ”Grădinarii pricepuți”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese (ALA 1)
TEMA ACTIVITĂȚII: Știință: ”Grădina de legume”
Joc de rol: ”Vânătoarea de insecte”
Construcții: ”Obiecte din imaginație”
TIPUL ACTIVITĂȚII: verificarea și consolidarea cunoștințelor
MIJLOC DE REALIZARE: observare (știință); vânătoare de insecte cu lupa (joc de rol), aranjarea crengilor în diferite forme (construcții)
SCOPUL ACTIVITĂȚII : consolidarea cunoștințelor cu privire la elementele componente ale anotimpului de primăvară
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Știință: O1: să observe transformările prin care au trecut plantele;
O2: să denumească legumele plantate;
O3: să enumere elementele de mediu de care au nevoie plantele ca să
crească.
Joc de rol: O1: să găsească cu ajutorul lupei, în curtea grădiniței, micile viețuitoare
de pe fișa de lucru primită, ;
O2: să denumească fiecare viețuitoare găsită;
Conctrucții: O1: să folosească crengile de copac realizând din imaginație diferite
obiecte;
O2: să descrie ceea ce a realizat, denumind etapele folosite;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
● metode: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstrația, munca independentă, aprecierea.

● mijloace: grădina de legume, fișe cu mici viețuitoare, lupe, buline colorate, crengi de copac.

● forme de organizare: frontal, pe grupuri, în echipă.


LOCUL DE DESFĂŞURARE: curtea grădiniţei
DURATA: 20 de minute
SURSE DE DOCUMENTARE :
⮚ Curriculum pentru Învățământul Preșcolar, M. E. C. T. , 2008;

⮚ Revista învăţământului preşcolar Nr. 1-2, 2009.


Etapele activităţii Ob. Desfăşurarea activităţii Strategia didactică Evaluare formativă
op metode mijloace forme de Metode şi
organizare instrumente
1.Momentul Activitatea se desăşoară în curtea grădiniţei. conversaţia pe grupuri
organizatoric Pregătirea materialelor didactice necesare temelor propuse
pentru cele trei sectoare.

2. Captarea atenţiei Se realizează prin intuirea materialelor pregătite la cele dialogul grădina de legume, frontală, observarea
trei sectoare: știință, joc de rol, construcții (cercetarea lupe, fișe cu mici comportamen-
centrelor de interes). viețuitoare, crengi de pe grupuri tului copiilor
copaci

3. Anunţarea temei Voi prezenta copiilor cele trei centre: conversaţia grădina de legume, frontală, capacitatea de a
şi a obiectivelor Știință: ”Grădina de legume” - observare observaţia lupe, fișe cu mici individuală asculta
Joc de rol: ”Vânătoarea de insecte” – căutarea micilor viețuitoare, buline recomandă-
viețuitoare cu ajutorul lupei colorate, crengi de rile,indicaţiile.
Construcții: ”Obiecte din imaginație” – aranjarea copaci
crengilor pentru realizarea diferitelor obiecte
Copiii sunt invitaţi să ocupe locul la centrul dorit și se face
intuirea materialelor de lucru.

4. Desfăşurarea O1 La centrul Știință, copiii vor trebui să observe cel puțin trei conversația grădina de legume, individuală răspunsurile și
activităţii O2 modificări suferite de plante pe perioada unei săptămăni,să explicația pe grupuri exprimarea corectă
O3 denumească cel puțin trei legume plantate și să enumere observația, a copiilor;
elementele care contribuie la creșterea unei plante. exerciţiul modul de
interacţiune în
cadrul grupului.
O1 La centrul Joc de rol, copiii vor avea ca sarcină să găsească lupe, fișe cu mici pe echipe aprecieri verbale
O2 micile viețuitoare de pe fișa primită. În echipă de doi, copiii, viețuitoare, buline observarea copiilor
cu lupa în mână, vor cerceta curtea în căutarea de insecte. colorate privind modul de
lucru

O1 La centrul Construcții , copiii vor avea de construit din crengi de copaci individuală
O2 imaginație obiecte, folosind crengi de copaci. pe grupuri

5. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale privind conversaţia lucrările realizate de frontală aprecieri verbale și
activităţii implicarea copiilor în activitate și vor primi recompense. aprecierea copii individuală încurajări

S-ar putea să vă placă și