Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Ion Creangă”
Profesor: Costinean Andreea
Clasa: a VI-A
Aria curriculară: Arte
Disciplina: EDUCAȚIE MUZICALĂ
Unitatea de învățare: Elemente de limbaj muzical. Tonalitati cu o alteratie constitutiva.
Tema: “Gama FA-major”
Tipul lecției: mixt (verificare si predare de noi cunoștințe și formare de noi deprinderi muzicale)

Competențe generale:
1. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj artistic
2. Formarea şi dezvoltarea capacităţii tehnice şi interpretative

Competențe specifice:
C.S1.1 reprezentarea în auzul interior a combinaţiilor intervalice, ritmuri, dinámica
C.S1.2 aplicarea corectă a tehnicii interpretative, preocuparea permanentă pentru perfecţionarea emisiei sonore
C.S1.3 Utilizarea unor tonalitati cu armura simpla, observarea tiparului structural al tonalitatilor majore-minore

Premise:
Elevul trebuie să aibă deprinderi de tehnica si stilistica specifice muzicala

Obiective operaționale:
O1 Să opereze cu noțiunile de tonalitate și gama
O2 Să intoneze gama Fa-major în urcare, coborare și prin salturi
O3 Să descifreze și să intoneze cantece aplicative în tonalitatea Fa-major

Metode și procedee:
conversatia, exercitiul, auditia, explicatia, demonstratia, problematizarea, cantarea in grup
-conversația
-explicația
-audiția
-demonstrația
-problematizarea
-exercițiul
-cântarea în grup

Material didactic:- Fise, laptop, telefoane, retroproiector, boxa, caiete.


-Cantecul “Pe carare sub un brad” –D.G. Kiriac
-Auditie “Toamna”- A. Vivaldi
-https://wordwall.net/resource/30984161

Forma de organizare: grupe / individual

Durata: 50 min
Descriptori de performanță
NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10
Realizează .....satisfăcătoare Realizează ....mediu Realizează ....complet
Explica în procent de 50-60% indicațiile Explica în procent de 70-80% indicațiile Explica în totalitate indicațiile

Matricea de evaluare
Competențe specifice Instrumente de evaluare
Probă orală Probă practică Observare sistematică
C.S1.1 X X X
C.S1.2 X X X
C.S1.3 X X X

Desfasurarea activitatii
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE TIMP CONȚINUTUL INSTRUCTIV-
LECȚIEI ALOCAT EDUCATIV METODE ȘI MATERIAL FORMA DE EVALUARE
PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE
Activitati Organizeaza clasa, creeaza Explicatia Individual/ Observare
introductive 5 min conditii optime desfasurarii Conversația grupe sistematică
orei de muzica.
Propune executarea catorva
exercitii de cultura vocala.
Reactualizare, Recapitularea notiunilor Conversația Laptop Individual/ Proba orala,
verificare, 5 min teoretice insusite despre Materiale vizuale grupe practica
evaluare gamele majore și minore prin
vizionarea unei iregistrari
video.
Dirijarea Prin analogie cu gama Do- Conversația Individual/ Observare
învățării 20 min major se stabileste faptul ca Demonstrația Materiale vizuale grupe sistematică
aceasta scara muzicala Fa1-
Fa2 reprezinta o altă gama,
gama Fa-major
-Notarea gamei pe tabla
-Se stabileste structura gamei
Fa-major, tonica gamei,
alterarea coboratoare a treptei
a IV-a, armura tonalitatii,
arpegiul acesteia, intervalele
caractristice (terta, sexta,
septima mare)
-cantarea gamei in urcare,
coborare si un saltur
Obținerea Invatarea cantecului “Pe Exercițiul Laptop Individual/ Observare
performanței 10 min carare sub un brad”, analiza Explicația Internet grupe sistematică/
cantecului, citirea ritmico- Proba
melodica, solfegiu, cantarea practică/
expresiva. Auditie: “Toamna”
de A. Vivaldi
Asigurarea 5min Completarea unui joc Exercițiul Laptot Individual/ Proba orala,
FEED-BACK- wordwall despre gama Fa- grupe practica
ULUI: major.
Fixarea/evaluare Se fac aprecieri individuale si Conversația Individual/ Evaluarea
5 min in grup despre activitatea grupe profesorului
elevilor. Interevaluare
Autoevaluare

S-ar putea să vă placă și