Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Data:
Clasa: a II a
Disciplina: Limba şi literatura română
Profesor:
Subiectul: Recapitularea literelor invatate: a, m, i, n, r, o, c, l, e, u.
Tipul lecţiei: Recapitulare – consolidare.
Obiective operaţionale:
o să recunoască literele învăţate ;
o să recunoasca povestile prezentate;
o sa aleaga imaginile corespunzatoare povestii prezentate;
o sa alcatuiasca propozitii folosind imaginile din povesti;
o sa scrie corect dupa dictare cateva propozitii;
o să citească corect, cursiv şi expresiv textul dat;
o sa rezolve corect fisa de lucru;
Metode si procedee – exerciţiul, elemente de problematizare, metoda sintetico analitico fonetica,
conversaţia, explicaţia, observarea şi aprecierea verbală, munca independenta, recompensa.
Materiale: - imagini din povestile: ,, Capra cu trei iezi,” ,, Alba ca zapada si cei sapte pitici”,
,, Fata babei si fata mosneagului”,plansa cu literele invatate, fise de lucru, caiete.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Etapele Organizarea situaţilor de învăţare Strategii


Crt. lecţiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor didactice
1. 2. 3. 4. 5.
1. Momentul Asigur condiţiile necesare Se pregătesc pentru
organizatoric. desfăşurării în bune condiţii a lecţiei începerea activităţii Exerciţiul
organizatoric

2. Captarea
atenţiei Se prezintă elevilor cateva
ghicitori.
Ion Creanga ne spunea Trei
Ca o mama capra avea
Iezisori mititei
Stiti cati iezi avea ea?

Pe un ger foarte cumplit 


Vulpea mi l-a pacalit
Fara coada a ramas
Si ii rada acum in nas. Ursul Expunerea

Conversaţia
A fost odata un cocos 
Care s-a intors bogat la mos. Punguta cu doi bani

Stiu un urs cu coada-n cleste,


Fiindca a vrut sa prina peste. Ursul pacalit de vulpe

La bunicuţa a plecat 
Ca să-i ducă de mâncat  Scufita rosie
Dar pe drum s-a întâlnit 
Cu lupul cel neisprăvit.

Ea la bal s-a stecurat  Cenusareasa


Ca să-l vadă pe-mpărat
Dar pantoful i-a scăpat
Şi prinţul l-a recuperat.
3. Anunţarea Azi ne vom aminti literele invatate
temei şi a pana acum, vom intra putin in lumea
obiectivelor povestilor si vom observa cateva Sunt atenti. Conversatia.
operaţionale imagini.
Vom alcatui propozitii, vom citi,
vom scrie dupa dictare si veti
rezolva o scurta fisa de lucru.
4. Activitatea
propriu- zisă - Care sunt literele pe care noi, Explicaţia
la activitatea de sprijin le-am Raspund citind literele Observarea
recapitulat? si imaginile de pe
Prezint plansa cu literele invatate iar planse.
elevii le citesc. A, M, I, N, R, E, O, C,
L,U. Conversaţia
- Spuneti cate un cuvant care
Spun cuvinte care incep
sa inceapa cu litera....enumer
cu literele invatate. Exerciţiul
cateva litere.
- Despartiti cuvintele in silabe,
Fac analiza sintetica a Metoda
apoi pe sunete.
cuvintelor. sintetico
Acum sa scriem cateva cuvinte pe
analitico
tablita.
Scriu pe tablita fonetica
Spun fiecarui elev cate un cuvant:
cuvintele cerute.
Liliana, alune, cucui.
Arat elevilor plansele cu povesti.
Observa plansele
- Ce observati?
- Oare despre ce povesti este
Exerciţiul
vorba?
Descriu fiecare poveste
Dirijez discutia si ajut elevii sa pe scurt.
Conversaţia
descrie care sunt personajele fiecarei
povesti.
Insist asupra formularii corecte a Explicaţia
raspunsurilor.
Acum ne vom juca un joc. Sunt atenti Observarea
Pe masa sunt asezate cateva
Aleg imaginile si le
personaje din cele 3 povesti. aseaza pe plansa.
Va trebui sa luati fiecare personaj si
sa-l asezati pe imaginea
corespunzatoare de pe panou.
Ajut elevii sa rezolve corect sarcina.
Acum imaginile noastre din povesti
sunt mult mai complete si
Citirea
reprezentative.
Citesc pe rand selectiva
Vom trece la citirea propozitiilor de propozitiile.
pe fisa. (Anexa 1)
- Ne deschidem acum caietele
si vom scrie dupa dictare
cateva propozitii.
Scriu dupa dictare. Scrierea dupa
Marin e marinar.
dictare
Numele calului e Relu.
Liana are un orar nou.
- Pana corectez eu dictarea voi Rezolva fisa de lucru Munca
independenta
veti rezolva o fisa de lucru
Dau fisa de lucru si explic sarcina

5. Concluzii şi Verific fisele de lucru Sunt atenti Aprecierea


aprecieri Fac aprecieri individuale verbală

Anexa 1
Corina are alune.

Laura are lalele.

Are cornuri Onica?

Carmen are un canar mai mare.

Aura are un cucui mic.

Nina are un an.

S-ar putea să vă placă și