Sunteți pe pagina 1din 3

Hawaii Wing Commanders

Col Benjamin F. Dillingham - 22 Jan 1947 to 16 May 1962 Col Lee Maice -16 May 1962 to 15 May 1966 Col Francis G. Gomes - 15 May 1966 to 1 Jun 1967 Col John H. Felix - 1 Jun 1967 to 1 Nov 1968 Col Oren E. Hood - 1 Nov 1968 to 8 Dec 1969 Col Eugene A. Kerwin - 8 Dec 69 to 30 Nov 1973 Col Thomas S. Evans - 1 Dec 1973 to 3 Jul 1976 Col William K. Baker - 3 Jul 1976 to 1 Jan 1980 Col John H. Felix - 1 Jan 1980 to 11 Dec 1982 Col Herbert T. Kaneshige - 11 Dec 1982 to 12 Jan 1985 Col John A. Parrish, Jr - 12 Jan 1985 to 15 Jan 1994 Col Roger M. Caires - 15 Jan 1994 to 13 Aug 1997 Col Daniel D. Bowen - 13 Aug 1997 to 28 Jul 2001 Col Stanley Y. Fernandez - 28 Jul 2001 to 27 Apr 2004 Col Jeffrey N. Stickel - 27 Apr 2004 to 2007 Col Roger M. Caires - 2007 to 2010 Col Jeff Wong - 2010 to Present

Archival Confirmation:
15 Jan 47 GO 1, 32d AAF Base Unit. 1. Under provisions of AAF Reg 20-18, Subject: "Organization of Civil Air Patrol", dated 21 October 1946, and upon recommendation of Commanding General, Army Air Forces there is activated this date Hawaii Wing 22 Jan 47 Lt. Col. Benjamin F. Dillingham aptd. Comdr 1 May 54 CONTACT Magazine. Col. Benjamin F. Dillingham was Comdr 7 May 62 NB Minutes. Col. Benjamin F. Dillingham was Comdr 7 Sep 62 NB Minutes. Col. Lee Maice was Comdr 11 Dec 62 PANHQ 61. Col. Lee Maice was Comdr 29 Oct 65 NB Minutes. Col. Lee Maice was Comdr 16 May 66 PANHQ 43. Lt. Col. Francis G. Gomes aptd. Int. Comdr. eff 15 May 66 14 Sep 66 PANHQ 74. Francis G. Gomes to Col. & Comdr. eff 9 Sep 66 28 Oct 66 NB Minutes. Col. Francis G. Gomes was Comdr 1 Jun 67 NEC Minutes. John Felix elected Comdr. & to Col 1 Jun 67 PANHQ 09. John Felix to Col. eff 1 Jun 67 7 Nov 68 PANHQ 41. Lt. Col. Oren E. Hood; vice Col. John Felix relieved eff 1 Nov 68 11 Mar 69 PANHQ 8. Oren E. Hood to Col. & Perm. Comdr. eff 11 Mar 68 21 Nov 69 NB Minutes. Col. Oren E. Hood was Comdr. 8 Dec 69 PANHQ 56. Lt. Col. Eugene A Kerwin aptd. Int. Comdr. eff 8 Dec 69 13 Jul 70 PANHQ 29. Eugene A. Kerwin to Col. & Perm. Comdr. eff 11 Jul 70

1 Dec 73 PANHQ 44. Lt Col Thomas S. Evans, vice Col Eugene A. Kerwin replaced, 1 Dec 73 3 Jun 74 PANHQ 18. Thomas S. Evans to Temp. Col. & Perm. Comdr. eff 1 Jun 74 16 Jun 75 PANHQ 12. Thomas S. Evans to Perm. Col. eff 7 Jun 75 23 Jun 76 PANHQ 22 Col William K. Baker; vice Thomas S. Evans reassigned, 3 Jul 76 12 Jul 76 PANHQ 24. Amended PANHQ 22 to read "Lt. Col. William K. Baker" 13 Dec 76 PANHQ 41. William K. Baker to Temp. Col. & Perm. Comdr. eff 11 Dec 76 5 Dec 77 PANHQ 30. William K. Baker to Perm. Col. eff 3 Dec 77 10 Dec 79 PANHQ 40. Col. John H. Felix; vice Col. William K. Baker, 1 Jan 80 10 Dec 82 PANHQ 44. Lt. Col. Herbert T. Kaneshige aptd. Int. Comdr. vice Col. John H. Felix resigned eff 11 Dec 82 31 May 83 PANHQ 16. Herbert T. Kaneshige to Temp. Col. & Comdr. eff 11 Jun 83 25 Jun 84 PANHQ 32. Herbert T. Kaneshige to Perm. Col. eff 11 Jun 84 27 Dec 84 PANHQ 64 Lt Col John A. Parrish, Jr; vice Herbert T. Kaneshige, 12 Jan 85 1 Mar 85 PANHQ 11. John A. Parrish, Jr., to Temp. Col. eff 16 Feb 85 1 Jul 85 PANHQ 25. Col. John A. Parrish, Jr., to Comdr. eff 25 May 85 3 Feb 86 PANHQ 04. John A. Parrish, Jr., to Perm. Col. eff 16 Feb 86 31 Dec 90 PANHQ 78. Col. John A. Parrish reaptd. Comdr. eff 12 Jan 91 10 Jan 92 PANHQ 2. Col. John A. Parrish, Jr. reaptd. Comdr. eff 12 Jan 92 6 Jan 93 PANHQ 1. Col. John A. Parrish, Jr., reaptd Comdr. eff 12 Jan 93 23 Nov 93 PANHQ 57. Col. Roger M. Caires aptd. Comdr. vice Col. John A. Parrish, Jr., & to Temp. Col. eff 15 Jan 94 9 Jan 95 PANHQ 1. Col. Roger M. Caires reaptd. Comdr. eff 15 Jan 95 3 Jan 96 PANHQ 1. Col. Roger M. Caires reaptd. Comdr. eff 15 Jan 96 10 Jan 97 PANHQ 2. Col. Roger M. Caires reaptd. Comdr. eff 15 Jan 97 25 Jul 97 PANHQ 35. Maj. Daniel D. Bowen aptd. Comdr. vice Col. Roger M. Caires and to Temp. Col. eff 13 Aug 97. Col. Roger M. Caires to Perm. Col. eff 13 Aug 97 5 Jul 2001 PANHQ 37. Lt. Col. Stanley Y. Fernandez aptd. Comdr. vice Col. Daniel D. Bowen and to Temp. Col, 28 Jul 2001. Col. Daniel D. Bowen to Perm. Col, 28 Jul 2001 28 Jun 2002 PANHQ 49. Col. Stanley Y. Fernandez completed one year probationary term and to Perm. Col. eff 28 Jul 2002. 27 Apr 2004 PANHQ 33. Lt. Col. Jeffrey N. Stickel; to Temp. Col. eff 27 Apr 2004

Researched by Louisa S. Morse, Col, CAP Updated by Mark Hess, Lt Col, CAP (As of 15 Sept 2013)