Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA: S6
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Educaţie socială - Gândire critică şi drepturile copilului
PROFESOR: Șoitu Daniel
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Formularea de întrebări
TEMA: Formularea de întrebări
TIPUL LECŢIEI: evaluare

Competenţe generale:
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor
grupuri şi comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social.

Competenţe specifice:
1.1. Manifestarea interesului pentru formularea de întrebări cu privire la propriile drepturi și
responsabilități.

Obiective operaţionale: La sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili:

O1: să participe activ şi responsabil la desfăşurarea lecţiei rezolvând cerințele propuse;


O2: să recunoască 3-4 drepturi ale copilului plecând de la cerințele exercițiilor;
O3: să adreseze cât mai multe întrebări cu privire la drepturile copilului;
O4: să colaboreze în cadrul perechilor / grupurilor de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Resurse procedurale: conversaţia (euristică şi de fixare), dialogul, explicaţia,


rezolvarea de exerciţii ;
 Resurse materiale: manual, caietele de notiţe, tabla;
 Resurse organizatorice: frontală, independent-individuală, grupe, perechi
 Evaluare: continuă (formativă);
 Locul desfăşurării: sala de clasă;
 Durata orei: 50 min.

BIBLIOGRAFIE:
- O.M.E.N. nr.3393/28.02.2017
- Convenția ONU cu privire la Drepturile copilului
- Manual clasa a V-a
Succesiunea secvenţelor de învăţare:

Strategii Mijloace de
Etapele lecției Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice învățământ Evaluare
1.Organizarea Asigurarea Verifică prezența elevilor, prezența Pregătesc Conversație Apreciere orală.
clasei (2 min) condițiilor mijloacelor didactice, tabla etc. materialele pentru frontală. Observație directă.
optime pentru lecție.
desfășurarea
activității
2. Anunțarea Sprijinirea elevilor în Scriu titlul lecției pe tablă și enunț Ascultă și notează în Expunere Manual Observarea
subiectului și a a-și concentra atenția obiectivele. caiet frontală comportamentului
obiectivelor pe subiect elevilor.
lecției (3 min)
3.Recapitulare Elevii sunt rugați să Împart elevii în trei grupe (A, B și Elevii lucrează la Fișă de lucru Manual Observarea
a propriu-zisă deschidă manualul la C) rezolvarea sarcinii pe grupe Fișă de lucru comportamentului
pagina 10, pentru a 10 min elevilor
rezolva exercițiul 6. Cer elevilor să întrebe orice Provocarea
nelămurire 5 minute se alocă participării tuturor
O1 O4 Discut cu elevii despre ce au notat pentru discuția elevilor la demersul
pe grupe și sumarizez noțiunile, împreună cu didactic
contribui cu explicații ulterioare profesorul Fișă de lucru Profesorul apreciază
munca elevilor și le
Elevii primesc prima Rog elevii, plecând de la un cuvânt Elevii sunt atenți și oferă feed-back
Fișă de lucru
fișă de lucru – fișa nr. cheie, să adreseze cât mai multe se implică activ. Profesorul
pe grupe
1. Formularea întrebări referitoare la termenul 10 min gestionează discuția
întrebărilor. respectiv (Facebook, ) și oferă feed-back
O3
Elevii primesc a doua Toate cele trei grupe de elevi Elevii lucrează pe Fișă de lucru
Fișă de lucru
fișă de lucru – fișa nr. primesc același text, fiecare trebuie trei grupe cu atenție pe grupe
2. Cui putem adresa să rezolve una dintre cele trei 10 min
intrebări. cerințe.
O3
Elevii primesc a doua Cele trei grupe de elevi primesc Elevii lucrează pe Analiză de Imagine
fișă de lucru – fișa nr. imagini diferite, fiecare trebuie să trei grupe cu atenție imagine
3. Modalități rezolve cerințEle fișei. 10 min
alternative de a pune
întrebări. Analiza
drepturilor copilului
încălcate. O2
4.Aprecierea Evaluarea finală Elevii sunt rugați să vorbească Elevii sunt atenți și Elevii Activitate Profesorul analizează
rezultatelor O4 liber despre ce constată că au se implică activ răspund frontală. cu atenție
reținut din această unitate de încercând să comportamentul
învățare folosească verbal și non-verbal
exprimări al elevilor evaluând
logice proprii, gradul de asimilare al
dar și termeni termenilor-cheie
specific întrebați. Oferă
civici. explicații, întregește
răspunsurile unde
este cazul și oferă
feed-back.
Fișa nr. 1
Pornind de la un cuvânt-cheie, formulează cât mai multe întrebări pentru termenul Facebook.

Fișa nr. 1
Pornind de la un cuvânt-cheie, formulează cât mai multe întrebări pentru termenul Facebook.

Fișa nr. 1
Pornind de la un cuvânt-cheie, formulează cât mai multe întrebări pentru termenul Facebook.

Fișa nr. 2
Andrei este în clasa a V-a la o școală mare din orașul său. În weekend a plecat cu părinții la munte. Înainte să ajungă la destinație, au oprit la mall.
Andrei s-a rătăcit în aglomerație. A văzut un adult și s-a gândit să-l întrebe cum să iasă din magazine și să ajungă în parcare. Adultul s-a oferit să-l
conducă afară, în parcare. Acolo, Andrei, însoțit de noul prieten, a căutat mașina părinților lui, dar n-a găsit-o. Prietenul s-a oferit să-l conducă la
hotel. Andrei i-a dat numele hotelului unde ar fi trebuit să se cazeze cu părinții și a urcat în mașina necunoscutului. Au ajuns, după un timp, la un
hotel, dar nu la acela la care dorea Andrei. Necunoscutul l-a sechestrat și a cerut părinților răscumpărare.

Răspundeți cerințelor:
 Unde a greșit Andrei?
Fișa nr. 2
Andrei este în clasa a V-a la o școală mare din orașul său. În weekend a plecat cu părinții la munte. Înainte să ajungă la destinație, au oprit la mall.
Andrei s-a rătăcit în aglomerație. A văzut un adult și s-a gândit să-l întrebe cum să iasă din magazine și să ajungă în parcare. Adultul s-a oferit să-l
conducă afară, în parcare. Acolo, Andrei, însoțit de noul prieten, a căutat mașina părinților lui, dar n-a găsit-o. Prietenul s-a oferit să-l conducă la
hotel. Andrei i-a dat numele hotelului unde ar fi trebuit să se cazeze cu părinții și a urcat în mașina necunoscutului. Au ajuns, după un timp, la un
hotel, dar nu la acela la care dorea Andrei. Necunoscutul l-a sechestrat și a cerut părinților răscumpărare.

Răspundeți cerințelor:
 Pe cine ar fi trebuit să întrebe când s-a rătăcit?

Fișa nr. 2
Andrei este în clasa a V-a la o școală mare din orașul său. În weekend a plecat cu părinții la munte. Înainte să ajungă la destinație, au oprit la mall.
Andrei s-a rătăcit în aglomerație. A văzut un adult și s-a gândit să-l întrebe cum să iasă din magazine și să ajungă în parcare. Adultul s-a oferit să-l
conducă afară, în parcare. Acolo, Andrei, însoțit de noul prieten, a căutat mașina părinților lui, dar n-a găsit-o. Prietenul s-a oferit să-l conducă la
hotel. Andrei i-a dat numele hotelului unde ar fi trebuit să se cazeze cu părinții și a urcat în mașina necunoscutului. Au ajuns, după un timp, la un
hotel, dar nu la acela la care dorea Andrei. Necunoscutul l-a sechestrat și a cerut părinților răscumpărare.

Răspundeți cerințelor:
 Ce se poate întâmpla când ne adresăm necunoscuților?
Fișa nr. 3 Alege una dintre imaginile de mai jos și:
a. descrieți ce simțiți în legătură cu ce este prezentat;
b. numiți acel drept al copilului care credeți că nu este respectat;
c. încercați să explicați de ce nu este bine ca acest drept să fie încălcat
Fișa nr. 3 Alege una dintre imaginile de mai jos și:
a. descrieți ce simțiți în legătură cu ce este prezentat;
b. numiți acel drept al copilului care credeți că nu este respectat;
c. încercați să explicați de ce nu este bine ca acest drept să fie încălcat
Fișa nr. 3 Alege una dintre imaginile de mai jos și:
d. descrieți ce simțiți în legătură cu ce este prezentat;
e. numiți acel drept al copilului care credeți că nu este respectat;
f. încercați să explicați de ce nu este bine ca acest drept să fie încălcat

S-ar putea să vă placă și