Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA:
INSTITUȚIA:
STUDENT :
GRUPA: Grupa Mică ,,B”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum exprimăm ceea ce simţim?
SĂPTĂMÂNĂ INDEPENDENTĂ
TEMA SĂPTĂMÂNII: Fluturi, flori şi culori
TEMA ZILEI: Pe Străduţa Florilor
TIPUL LECȚIEI: Lecție mixtă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE:


ACTIVITATE INTEGRATĂ: ,,Pe străduţa florilor” (ADP+ DŞ+DEC+ALA)
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
Întâlnirea de dimineață: O floare în dar e o bucurie! ,,Bună dimineața, copii, mi-ar plăcea să ofer
o floare...
 Salutul;
 Prezența;

 Calendarul Naturii;
 Povestitorul Zilei;
 Noutatea zilei;
Rutine: O floare pentru fiecare! (deprinderea de a oferi flori)
 Sosirea copiilor la grădiniță;
 Micul dejun, igiena personală;
 Masa de prânz;
 Gustările
Tranziţii:

1
 ,,Flori de primăvară”( cântec);
 ,,Te rog,... mulţumesc!” (poezie);
 ,,10 degeţele” ( joc de degete);
 ,,Un copil politicos” (cântec);

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


Domeniul Estetic şi Creativ : ,,Cele mai frumoase flori”- pictură
Domeniul Ştiinţe (activitate matematică): ,, Poftiţi pe Străduța Florilor!”- joc didactic

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE LIBER ALESE (ALA):


Activităţi didactice liber alese (ALA1):
Artă: ,,Ghivece cu flori”- colaj
Joc de rol: ,,De-a grădinarii”
Construcții: ,,Ghivece pentru flori”
Știință: ,,Numărul căsuței mele” – exercițiu scriere numere (masa luminoasă)

Activităţi didactice liber alese (ALA2):


- joc de mișcare: ,, Buchețele, buchețele”
- joc distractiv: ,,Floarea îngheţată”

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚILOR


(preluate din Curriculum pentru educația timpurie)
Domeniul: Dezvoltare fizică, a sănătății și igienei personale
Dimensiuni ale dezvoltării: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
Comportamente: 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
Domeniul: Dezvoltare socio-emoțională
Dimensiuni ale dezvoltării: Interacțiuni cu adulții și cu copii de vârste apropiate
Comportamente: 1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
Dimensiuni ale dezvoltării: Comportamente pro-sociale de acceptare și respectare a diversității
Comportamente: 2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale,
în contexte familiare
Dimensiuni ale dezvoltării: Autocontrol și expresivitate emoțională

2
Comportamente: 4.2. Demonstrează abilităţi de autocontrol emoțional
Domeniul: Capacități și atitudini de învățare
Dimensiuni ale dezvoltării: Activarea și manifestarea potențialului creativ
Comportamente: 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
Domeniul: Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
Dimensiuni ale dezvoltării: Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat
Comportamente: 2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi numeraţie
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
Dimensiuni ale dezvoltării: Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
Comportamente: Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii.

OBIECTIVE GENERALE:
S1- îmbogățirea cunoştinţelor copiilor legate de rezolvarea de probleme şi cunoaşterea mediului apropiat;
S2- Stimularea şi dezvoltarea spiritului de observaţie, a atenţiei voluntare și a limbajului;
S3 - Educarea trăsăturilor pozitive de voință și caracter, precum și formarea unei atitudini pozitive față de
sine și față de ceilalți.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:


O1- să asocieze corect numărul la cantitate şi invers, pe baza experienței anterioare, în proporţie de cel
puțin 85% din colectivul grupei ;
O2- să realizeze serieri de obiecte după criteriul impus de educatoare.

O3 - să utilizeze corect materialele puse la dispoziția fiecărui centru de interes (ALA1), respectând
cerințele și tema zilei, în proporție de cel puțin 80% din colectivul grupei;
O4- să realizeze o lucrare artistico-plastică, prin tehnica picturii, urmând indicaţiile educatoarei şi
respectând limita de timp impusă.

SARCINA DIDACTICĂ :

 Gruparea florilor după criteriile impuse de educatoare;

 Realizarea unor şiruri de flori având drept criteriu culorile sugerate de model;

 Vânzarea/cumpărarea florilor din florărie, în funcţie de suma deţinută de cumpărător

3
REGULILE JOCULUI:
Întregul joc didactic se va derula pe străduța amenajată în sala de grupă folosind o parte din
elementele de decor și materialele de la captarea atenţiei. Educatoarea va enunţa sarcinile celor trei
variante de joc. Fiecare variantă a jocului are rolul de a răspunde unei solicitări plasată într-un plic lipit
de o floare, astfel încât, folosind metoda ,, mâna oarbă”, copiii trebuie să:
- grupeze în fața căsuțelor un număr de flori identic cu numărul floricelelor desenate pe cartonașul
extras din plic.
- să continue şirul florilor decorative de la ferestrele căsuţelor lipind câte trei flori după modelul
indicat în model.
- să vândă/cumpere atâtea flori cât indică cifra inscripţionată pe fiecare bancnota extrasă din
portofelul florii.

ELEMENTE DE JOC :
Surpriza, închiderea și deschiderea ochilor, mânuirea materialelor, aplauze etc.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee didactice:

m1- conversația;

m2 -explicația;

m3- demonstrația;

m4- jocul didactic;

m5 – exerciţiul;

m6 – ,, mâna oarbă”.
Mijloace didactice:
M1-clopoțel;
M2- machete de flori din polistiren;
M3- tempera;
M4 – pensule și pahare cu apă;
M5 - mascota Floare;
M6 - plicuri cu jetoane;
M7 - răsaduri de flori;

4
M8 - şorţuleţe, protecţii pentru mâini;
M9 – pământ;
M10 - unelte de grădinărit;
M11- ghivece/jardiniere/farfurioare;
M12- casă de marcat;
M13- portofel cu bancnote de jucărie;
M14- instrumente de scris;
M15- masa luminoasă;
M16 – cleşti din lemn și plastic;
M17- flori din hârtie colorată;
M18 - foi A5;
M19 - boluri cu material mărunt;
M20 – coşuleţe;
M 21 – magazin de jucărie (florărie)
M 22- recompense
M 23- lipici
Forme de organizare a activității:
F1- activitate frontală;
F2- individuală;
F3- pe grupuri mici.
STRATEGII DE EVALUARE
1.Forme de evaluare: evaluare continuă, formativă;
2.Metode şi tehnici de evaluare:
E1-observarea sistematică;
E2- analiza produselor activității;
E3-chestionare orală.

RESURSE TEMPORALE: O zi

Finalitatea zilei:

La finalul zilei, copiii vor observa şi aprecia rezultatul activității globale desfășurate pe parcursul
zilei educatoarea subliniind faptul că în realizarea produsului finit (amenajarea unei Străzi a Florilor)
munca şi implicarea fiecăruia au fost importante însă munca colectivă a consolidat relația de prietenie și

5
toleranță între preşcolari. Voi urmări realizarea finalităților educative pe toate laturile educației
intelectuale, morale, estetice, fizice și tehnologice în funcție de tema zilei. Voi încuraja copiii să
transmită și ei mai departe ceea ce au învățat ei la grădiniță, îi voi încuraja să fie darnici, ascultători și
prietenoși. Voi încheia activitatea punând accentul pe importanţa prieteniei şi a bunei colaborări în
îndeplinirea sarcinilor.
BIBLIOGRAFIE:
Bulboacă, A., Vișan, G., (2015), Labirintul jocurilor (I)- Antologie de jocuri pentru preșcolari și
școlari, Editura Arlequin, București;
Catalano, H., Albulescu, I., (2019), Sinteze de pedagogia învățământului preșcolar, Editura
Didactică și pedagogică, București;
Păiși Lăzărescu, M., Ezechil, L., (2015), Laborator preșcolar (ghid metodologic), Editura V&I
Integral, București;
*Curriculum pentru educația timpurie, M.E.C.T., 2019.
*Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani.

SCENARIUL ZILEI

Sala de grupă va fi organizată pe trei compartimente:


1. In centrul sălii scăunelele vor fi aranjate în formă de semicerc, aici derulându-se frontal
Întâlnirea de Dimineaţă și activitatea DŞ.
2. În partea laterală a sălii de grupă măsuţele vor fi aranjate în două grupuri compacte pentru a
se putea desfășura activitatea artistico plastică DEC.
3. Într-o altă parte laterală a sălii de grupă vor fi amenajate centrele de lucru specifice
activităţilor ALA1.
Copiii intră în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunelele aranjate în formă de semicerc pentru
derularea Întâlnirii de dimineaţă. Aceasta va începe prin recitarea unei poezii de către educatoare:

“Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În semicerc să ne adunăm,
Lucruri bune să-nvățăm.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineaţa, dragi copii!”

6
Salutul între copii se va realiza după formula indicată de educatoare : Bună dimineața copii,
mi- ar plăcea să ofer o floare … (şi fiecare copil va numi opersoană căreia dorește să-i dăruiască o
floare).

Întâlnirea de dimineaţă va continua cu câteva exerciții de înviorare:

,,Ca să fiu copil voinic,


Eu fac sport încă de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior,
Mă opresc, respir uşor,
Întind braţele să zbor
Un, doi, un, doi,
Faceţi toţi la fel ca noi!
Asta-i doar un început,
Ia priviţi cât am crescut!”
Se trece în revistă CALENDARUL NATURII, unde se va stabili data, ziua, luna, anul, starea
vremii din ziua respectivă, aspecte ale anotimpului, îmbrăcămintea adecvată anotimpului prezentat.

Prezența se va realiza prin verificarea de către 2-3 copii a fotografiilor așezate deja la panoul de
prezență.

După ce s-a realizat prezenţa, Împărtăşirea cu ceilalţi este momentul în care, pe baza unei
numărători (Foaie verde măr domnesc /Astăzi tu ne povestești!), este desemnat Povestitorul Zilei.
Copilul ales vine şi îşi exprimă propriile idei, griji, experienţe. Colegii adresează întrebări sau fac
comentarii. În cadrul activităţii de grup, preşcolarii împreună cu educatoarea se vor juca jocul de
mișcare Flori colorate în coșul florăresei. Educatoarea, care joacă rolul florăresei culege în coșul ei
toate florile colorate (întruchipate de copii) pentru a le aranja în florărie. In acest scop, ea se plimbă prin
grupă și numește culorile florilor care să o urmeze. Copiii o urmează, în rând, respectând culorile
ecusoanelor pe care le poartă în piept. După ce toate culorile au fost numite, florăreasa rearanjează
copiii pe scăunele pentru a continua activitățile zilei.

Formarea motivației pentru învățare se va realiza prin intermediul elementului surpriză


prezentat de educatoare: o mascotă Floare, care îi roagă pe copii să amenajeje o Stradă a Florilor unde
să locuiască toată primăvara. Componenta noutatea zilei include motivarea prezenței acestor obiecte în
sala de grupă, mesajul și informaţii referitoare la activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei. În
continuare, voi prezenta denumirile acestor activități, anunţând în termeni accesibili tema și scopul
desfășurării lor: amenajarea și decorarea străduței (căsuțelor și florăriei) astfel încât floricica supărată să
își găsească o căsuță pe Strada Florilor.

7
În cadrul etapei de reactualizare a cunoștințelor pe bază de întrebări și răspunsuri, sunt trecute
în revistă principalele aspecte referitoare la florile de primăvară (părţile plantei, nevoile ei, locul unde
vieţuiesc plantele, etc.). Plecând de la aceste informații, educatoarea propune copiilor să se implice
(individual sau în grup) în decorarea căsuțelor de pe Strada Florilor prin rezolvarea sarcinilor propuse în
cadrul unui joc didactic la activitatea matematică și să participle la aprovizionarea florăriei cu flori sau
obiecte specifice florăriei, în cadrul activităților de la activitatea DEC sau pe sectoarele de lucru..

Tranziția la activitatea DŞ (activitate matematică) intitulată ,,Poftiţi pe Străduța Florilor!” se va


realiza prin cântecul Un copil politicos.

Activitatea matematică (DŞ) organizată sub forma unui joc didactic, se va desfăşura frontal,
într-un mediu ambiental specific jocului: locul de desfăşurare va avea decorul unei străduţe cu case şi o
florărie. Tot acest decor va contribui la rezolvarea sarcinilor jocului.

La începutul activităţii educatoarea precizează scopul derulării jocului didactic, sarcinile şi


regulile acestuia după care va avea loc realizarea jocului de probă, iar apoi executarea propriu-zisă a
jocului didactic. Jocul nostru se va desfășura în trei variante:

Varianta I - presupune extragerea de către copii a unor cartonașe și gruparea în fața căsuțelor a
unui număr de flori identic cu numărul floricelelor desenate pe cartonașul extras.

Varianta II – plecând de la modelul şirului de flori prezentat, educatoare solicită preşcolarilor să


continue şirul florilor decorative de la ferestrele căsuţelor din decor, completând șirul cu câte trei flori pe
toată lungimea ferestrelor.
Varianta III – folosind portofelul cu bani din coşuleț, copiii vor vinde/cumpăra atâtea flori cât indică
cifra inscripţionată pe fiecare bancnotă. Folosind coșul și florile cumpărate copiii vor realiza un
aranjament floral care va constitui un dar pentru floricica supărată.
Evaluarea jocului didactic este momentul final al jocului în care se conturează concluziile asupra
modului în care s-a desfășurat jocul, în care preșcolarii au realizat sarcinile didactice, au respectat
regulile și au obținut rezultatele dorite.
Tranziția la activitatea DEC se va realiza prin interpretarea cântecului Flori de primăvară.
Așezați la măsuțe, se prezintă copiilor materialele de lucru pregătite iar educatoarea
demonstrează prin exercițiu propriu modul de realizare a lucrării artistico-plastice: folosind pensule și
acuarele, copiii vor picta machetele albe din polistiren realizând flori colorate.

Realizăm încălzirea mușchilor mici ai mâinii prin executarea unor exerciții:

La lucru să nu greșim,
Palmele le încălzim.
Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap.
Ștergem tabla uite așa!

8
Să putem cu spor lucra
Din palme aplaudăm
Și de lucru ne apucăm!
Pe parcursul activității educatoarea oferă sprijin celor care solicită ajutor iar la finalul activității
copiii își autoevaluează lucrările iar educatoarea emite aprecieri globale și individuale. La finalul
activității DEC, sub îndrumarea educatoarei, copiii vor arajna florile pictate pe standurile florăriei.

Obținerea performanței se va realiza în cadrul Activităților Liber Alese de la centrele de lucru.

Tranziția la Activitățile Liber Alese se va realiza prin intermediul jocului de degetele 10


degeţele iar apoi educatoarea va prezenta activitățile ce se vor efectua la sectoarele de lucru: Știință,
Artă, Joc de rol și Construcții. Pe masa fiecărui centru se va afla câte un steguleț de o anumită culoare.
Preșcolarii vor participa la activitatea centrului a cărui steguleț are culoarea similară ecusonului purtat
de fiecare copil. Se va explica preșcolarilor sarcina de lucru specifică fiecărui centru de interes. După
îndeplinirea sarcinii, în măsura timpului disponibil, copiii vor avea posibilitatea de a participa și la
activitățile altui centru față de cel ales inițial.

Centrul ȘTIINȚĂ – activitatea constă în trasarea la masa luminoasă a unor numere, după un
contur, individual fiecărui copil, și colorarea unui număr de floricele corespunzăror cifrei trasate, în
scopul realizării unor inscripții pentru fiecare casă.
Centrul ARTĂ – activitatea numită Ghivece cu flori propune preşcolarilor să lipească material
mărunt pe decupaje reprezentând ghivece cu flori pentru a realiza colaje decorative.
Centrul CONSTRUCȚII – în cadrul activității intitulate ,,Ghivece pentru flori”, preşcolarii de
la acest centru vor construi diverse suporturi pentru ghivece și/sau jardiniere, folosind cleşti din lemn și
plastic.
La Centrul JOC DE ROL este propusă copiiilor activitatea ,,De-a grădinarii”, în cadrul căreia
participanţii vor îndeplini diverse sarcini specifice cultivării florilor.
După ce sarcinile au fost prezentate şi explicate, preşcolarii încep să lucreze. Pe parcursul
activității educatoarea trece pe la fiecare sector de activitate şi oferă sprijin și indicaţii acolo unde este
nevoie. La final se prezintă lucrările, se solicită efectuarea unei autoevaluări din partea celui care a
realizat-o şi se adresează aprecieri verbale individuale şi globale asupra modului cum s-a desfăşurat
activitatea şi asupra modului de realizare a sarcinilor. Sub îndrumarea educatoarei, toate lucrările
copiilor vor fi folosite în amenajarea florăriei și a caselor de pe stradă..

Ca o ultimă activitate de înfrumusețare a straduței Florilor se solicită copiilor să decoreze


balcoanele căsuțelor cu florile pictate având drept criteriu asocierea numărului casei cu numărul de
numărul de frunze al fiecărei plante. Astfel, la căsuta inscripționată cu numărul 1 vor fi asezate florile cu
o frunză, la balconul casutei cu numărul 2 vor fi plasate forile cu două frunze iar la a treia casuță ce le cu
trei frunze.

La finalul activităților pe domenii experiențiale și a celor desfășurate la sectoarele de lucru în


cadrul Activităților Liber Alese (ALA2) copiii sunt invitați să participe la jocul de mișcare Buchețele,
buchețele și la jocul distractiv Floarea înghețată.

9
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Strategii de evaluare

Metode Instru
Etapele Du- Ob.op. Conţinutul metodico-științific al Metode
şi Forme de Forme de mente
demersului rata activităţii Mijloace şi tehnici
procedee organizare evaluare de
didactic didactice de
didactice a activității evalua
evaluare
re
1.Moment 2 În această etapă se asigură condițiile
organizatoric min optime pentru realizarea activităților :
aerisirea sălii de grupă, aranjarea
mobilierului, pregătirea, materialele
necesare activităților.
2.Crearea 5 Formarea motivației pentru m1 M1 F1 evaluare E1
motivației min învățare se va realiza prin intermediul M5 continuă,
specifice elementului surpriză prezentat de formativă
educatoare: o mascotă Floare, care le
transmite copiilor că, supărată fiind
pentru că vântul a îndepărtat-o de
căsuța ei, îî roagă pe copii să-i
amenajeje o căsuță pe Strada Florilor
din grupa lor, unde să locuiască toată
primăvara.

10
3.Anunțarea 2 Pornind de la motivarea prezenței m1 M5 F1
temei și a min mascotei în sala de grupă și a m2 M 21
obiectivelor mijloacelor educaționale special
create pentru a ajuta copiii să
răspundă solicitărilor mascotei
(material didactice, décor specific),
educatoarea oferă informaţii
referitoare la activităţile care se vor
desfăşura pe parcursul zilei. Vor fi
prezentate denumirile acestor
activități, anunţând în termeni
accesibili tema și scopul desfășurării
lor: amenajarea și decorarea străduței
(căsuțelor și florăriei) astfel încât
floricica supărată să își găsească o
căsuță pe Strada Florilor.

4.Reactualiza 3 În cadrul acestei etape, pe bază de m1 F1 evaluare E3


rea min. întrebări și răspunsuri, sunt trecute în continuă,
cunoștințelor revistă principalele aspecte referitoare formativă
la florile de primăvară (denumiri ale
florilor cunoscute, părţile plantei,
nevoile ei, locul unde vieţuiesc
plantele sau de unde pot fi ele
aciziționate, rolul florilor în viața

11
omului, etc.).
4.Dirijarea 60 După parcurgerea tuturor m1 F1 evaluare E1
activității min etapelor specifice Întâlnirii de m2 continuă,
prin dimineață și pornind de la informațiile M5 formativă E3
abordarea reactualizate, folosind în permanență
integrată a mascota Floare cu care s-a realizat
conținuturilor anterior captarea atenției preșcolarilor,
vom trece la prima activitate pe
domenii experiențiale.
Tranziția la activitatea
matematică intitulată ,,Poftiţi pe m5
DȘ Străduța Florilor!” se va realiza prin
cântecul Un copil politicos.

Activitatea matematică (DŞ)


m4 F1
organizată sub forma unui joc didactic,
se va desfăşura frontal, utilizând
elementele de decor pentru rezolvarea
sarcinilor jocului.

La începutul activităţii m1
educatoarea precizează scopul m 2
derulării jocului didactic, sarcinile şi
regulile acestuia după care va avea loc
realizarea jocului de probă, iar apoi m3

12
executarea propriu-zisă a jocului
didactic. Jocul nostru se va desfășura
în trei variante:

Varianta I - presupune extragerea de


O1 m6 M2 E1
către copii a unor cartonașe plasate pe
M6
petalele unor flori și gruparea în
M17
jardinierele din fața căsuțelor a unui
M11
număr de flori identic cu numărul
floricelelor desenate pe cartonașul
extras.

O1 Varianta II – plecând de la modelul m5 M2 E1


O2 şirului de flori prezentat, educatoarea M17 E2
solicită preşcolarilor să continue şirul
florilor decorative de la ferestrele
căsuţelor din decor, completând șirul
cu câte trei flori pe toată lungimea
ferestrelor.
O1 Varianta III – folosind portofelul cu m6 M2
bani din coşulețul unei flori mari, M13 E1
copiii vor vinde/cumpăra atâtea flori M17
cât indică cifra inscripţionată pe M12
fiecare bancnotă. Florile cumpărate și
coșul vor fi folsite de copii pentru a

13
realiza un aranjament floral care va
constitui un dar pentru floricica
supărată.
La finalul jocului se conturează m1
concluziile asupra modului în care s-a
desfășurat jocul, în care preșcolarii au
realizat sarcinile didactice, au
respectat regulile și au obținut
rezultatele dorite.
Tranziția la activitatea DEC se m5
DEC va realiza prin interpretarea cântecului E1
Flori de primăvară.
Așezați la măsuțele aranjate în M2 F2
O4 partea laterală a sălii de grupă, copiii M3
observă materialele de lucru pregătite M4
iar educatoarea demonstrează prin m3
exercițiu propriu modul de realizare a
lucrării artistico-plastice: folosind
pensule și acuarele, copiii vor picta
machetele albe din polistiren evaluare
realizând flori colorate. m5 continuă,
formativă
În debutul activității realizăm
încălzirea mușchilor mici ai mâinii

14
prin executarea unor exerciții:

La lucru să nu greșim,
Palmele le încălzim.
Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap.
Ștergem tabla uite așa!
Să putem cu spor lucra
Din palme aplaudăm
F3
Și de lucru ne apucăm!
evaluare
Pe parcursul activității
continuă,
educatoarea oferă sprijin celor care
formativă
solicită ajutor iar la finalul activității
E1
copiii își autoevaluează lucrările iar
E2
educatoarea emite aprecieri globale și
individuale. La finalul activității DEC,
sub îndrumarea educatoarei, copiii vor
arajna florile pictate pe standurile
florăriei.

Tranziția la Activitățile Liber


Alese se va realiza prin intermediul m5
jocului de degete 10 degeţele iar apoi
educatoarea va prezenta activitățile ce
5. Obținerea 20 se vor efectua la sectoarele de lucru:

15
performanței min Știință, Artă, Joc de rol și Construcții. M1 F3
și asigurarea Se va explica preșcolarilor sarcina de m2 evaluare
transferului lucru specifică fiecărui centru de continuă,
interes astfel că: formativă

La centrul ȘTIINȚĂ, activitatea


O1 m5 M14 E2
constă în trasarea la masa luminoasă
O3 M15
a unor numere, după un contur
individual fiecărui copil și colorarea
unui număr de floricele corespunzăror
cifrei trasate, în scopul realizării unor
inscripții pentru fiecare casă.

O1 La centrul ARTĂ, activitatea m5 M17


O3 numită Ghivece cu flori propune M19 E2
preşcolarilor să lipească material M23
mărunt pe decupaje reprezentând
ghivece cu flori pentru a realiza colaje
decorative și decorarea ghiveciului cu
un număr de elemente de decor similar
cu cifra marcată pe ghiveciul florii.
O2 La centrul CONSTRUCȚII, în m5 M16
O3 cadrul activității intitulate ,,Ghivece M11 E2
pentru flori”, preşcolarii de la acest
centru vor construi diverse suporturi

16
pentru ghivece și/sau jardiniere,
folosind cleşti din lemn și plastic.
O1 La centrul JOC DE ROL este m5 M7 F3 E1
O3 propusă copiiilor activitatea ,,De-a M8 E2
grădinarii”, în cadrul căreia M9
participanţii vor avea de plantat M10
răsaduri de flori în ghivece și M11
jardiniere respectând etapele specifice
plantării unei plante și plantând în
fiecare ghiveci/jardinieră un număr de
răsaduri egal cu cifra inscripționată pe
ghiveci, jardinieră.
După ce sarcinile au fost
prezentate şi explicate, preşcolarii
încep să lucreze. Pe parcursul
activității educatoarea trece pe la
fiecare sector de activitate şi oferă m2
sprijin și indicaţii acolo unde este m3
nevoie. La final se prezintă lucrările,
se solicită efectuarea unei autoevaluări
din partea celui care a realizat-o şi se
adresează aprecieri verbale individuale
şi globale asupra modului cum s-a
desfăşurat activitatea şi asupra

17
modului de realizare a sarcinilor. Sub
îndrumarea educatoarei, toate lucrările
copiilor vor fi folosite în amenajarea
florăriei și a caselor de pe stradă..

Ca o ultimă activitate de
F1 E1
înfrumusețare a straduței Florilor se
m5
solicită copiilor să decoreze
balcoanele căsuțelor cu florile pictate
având drept criteriu asocierea
numărului casei cu numărul de M2
numărul de frunze al fiecărei plante.
Astfel la căsuta inscripționată cu
numărul 1 vor fi asezate florile cu o
frunză, la balconul casutei cu numărul
2 vor fi plasate forile cu două frunze
iar la a treia casuță ce le cu trei frunze.

In încheierea acestor activități,


în cadrul Activităților Liber Alese m1 F1 E1
(ALA2) copiii sunt invitați să participe
la jocul de mișcare Buchețele,
buchețele și la jocul distractiv Floarea
înghețată.

Jocul de mișcare Buchețele,

18
buchețele este un joc colectiv, în
cadrul căruia, copiii care inițial merg m2
într-un mod cerut de educatoare (pasul
piticului, pasul uriașului, etc.) la
semnalul educatoarei trebuie să
formeze grupuri de 2-3 membri. Copiii
care nu reușesc să formeze corect
aceste grupuri vor primi din partea
colegilor o pedeapsă amuzantă.

Jocul distractiv Floarea


înghețată este o variantă adaptată
temei zilei a jocului Statuile și
F1
respectă toate regulile acestuia. Astfel
copiii execută mișcări de alergare pe
loc până la semnalul educatoarei
Floarea îngheață! , acest semnal fiind
momentul în care copiii trebuie să
rămână nemișcați. Cei care nu reușesc
să se oprească la timp vor fi eliminați
din joc pană când va rămâne un singur
copil câștigător.

La finalul activităților, cu
ajutorul copiilor, vor fi trecute în

19
revistă toate activitățile efectuate,
6. Asigurarea 3-5 evidențiidu-se cu precădere rezultatele m1 F1 E3
feed-backului min obținute și modul în care s-au implicat
copiii în scopul realizării obiectivelor
propuse. Copiii vor fi încurajați să
transmită și ei mai departe ceea ce au
învățat ei la grădiniță, subliniindu-se
ideea importanței muncii în echipă și
prieteniei.
Folosind mascota Floare, educatoarea
va emite aprecieri individuale și
globale asupra derulării tuturor F1
7. Evaluare 3-5 activităților zilei și va oferi m1
min recompense tuturor copiilor.

Formând două rânduri (unul de fete și M22

altul de băieți), copiii vor părăsi sala


8.Încheierea 1 de grupă pentru a se pregăti pentru
activității min momentele specifice ADP (igiena E1
personală și servirea mesei de prânz).

20

S-ar putea să vă placă și