Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT

DATA

GRUPA:

EDUCATOARE :

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DS – Cunoașterea mediului

TEMA SĂPTĂMÂNII: UNIVERSUL MEU

TEMA ZILEI: FAMILIA MEA – O INSTORIE PERSONALĂ

TEMA ACTIVITĂȚII: FAMILIA MEA – observare

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunostiinte,priceperi si deprinderi.

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de observare şi stabilire de relaţii cauzale.


Obiective operaţionale:
 să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;
 să enumere membrii familiei din imaginea prezentată;
 să denumescă activitățile desfășurate de fiecare membru al familiei;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: Observaţia, Conversaţia, Explicația.
MATERIALE DIDACTICE: imagini, fotografii/albume de fotografii cu familii
FORMA DE ORGANIZARE: frontal,individual
BIBLIOGRAFIE:

1. “Curriculum pentru educaţia timpurie”,MEN, -2019


2. - Preda, V., ,,Abordare în manieră integrată a activităților din grădiniță”, Editura Humanitas Educațional, București, 2005
3. - Vodiță Anca, Jocuri didactice penru cunoașterea mediului 3-7 ani,Ed. Aramis,2003
4. Boca , Miron , Elena ; Chichişan , Elvira – Ghidul metodologic şi aplicativ al educatoarei , Ed. Eurodidact, Cluj-Napoca
2006 .
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE
NR EVENIMENT CONŢINUTUL METODE ŞI MATERIALE FORME DE EVALUAREA
CRT DIDACTIC INSTRUCTIV-EDUCATIV PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1 Se creează condiţiile psiho-
pedagogice necesare desfăşurării
MOMENT activităţii în bune condiţii: Conversatia
ORGANIZATORIC
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea materialelor;
-introducerea copiilor în sala de
grupă în semicerc.
2 Imagini ce
CAPTAREA Educatoarea le prezintă copiilor o Conversatia ilustrează familia
ATENŢIEI colecție de imagini care ilustrează
membrii familiei.
3 Educatoarea ii anunta pe copiii ca
ENUNŢAREA astazi vor observa familia iar tema
SCOPULUI ŞI A este:
OBIECTIVELOR „Familia mea.” Conversaţia

URMĂRITE Copiii vor trebui sa își prezinte


Explicaţia
fiecare familia, să numească
membrii familiei lor și să
denumească o activitate
desfășurată de unul dintre
membrii.
DIRIJAREA Pe rând, fiecare copil va veni în Observaţia Imagini despre
4 ÎNVĂŢĂRII față cu fotografia sa și își va familie/ album
prezenta familia. foto/ fotografii frontal

,,-Privește cu atenţie
imaginea/fotografia! ‘’
,,-Din cine este formată familia
ta? (mama, tata, sora, frate, bunic,
bunica) ‘’

După răspunsul copiilor


Conversaţia
educatoarea îi va ruga să indice pe
imagine fiecare membru.

,,- Ce face mama/ tata/ fratele/


sora? ‘’(activitate desfășurată de
unul dintre membrii:,, gătește,
curățenie, pune masa, așază
hainele, șterge praful, spală rufele
etc.)’’

Conversaţia
Educatoarea face sinteza
parţială: familia este alcătuită din
mama, tata, frate, sora, bunic,
bunică, cățel sau pisică.

Se face o sinteză finală: câţiva


copii enumeră membrii familiei
spunând şi rolul fiecarui membru
in cadrul familiei.
5
Precizarea de către copii a unei Conversatia
OBŢINEREA însușiri pentru unul dintre explicatia frontal
PERFORMANŢEI membrii familiei.
(Mama este gospodina, Tata este
harnic, Sora este cuminte etc)

6
EVALUAREA SI Aprecierea modului de participare
INCHEIEREA la activitate. Copiii sunt felicitaţi conversatia stimulente frontal
ACTIVITATII şi recompensaţi.

S-ar putea să vă placă și