Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATĂ

Copil ca tine sunt și eu !

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA / Școala Profesională Poiana Turda


NIVELUL: 2
GRUPA: Mare
PROF. ÎNV. PREȘC.: Jimba Margareta
TEMA DE STUDIU: ,, Cine sunt / Suntem ”
TITLUL ACTIVITĂȚII: „Copil ca tine sunt și eu”

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată care înglobează toate activitățile din


programul unei zile;

TIPUL DE ACTIVITATE: verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi și


deprinderi
MIJLOACE DE REALIZARE: imagini cu aspecte din viața copiilor din lume, din
diferite medii de viață ( de la copii care merg în concedii cu părinții în locuri
frumoase, până la copiii care merg la cerșit), păpuși, două panouri, forma
globului pământesc, acuarele, foi de desen, stegulețe, reviste , atlase, Revista
școlii ,, Mărgăritare ”.

SCOPUL: Încurajarea copiilor de a creea o scurtă povestire despre modul în care


vede viața și ce sunt drepturile copiilor din întreaga lume; exersarea competențelor
de utilizare a unor termeni noi în vocabular; exersarea tehnicilor de lucru prin
realizarea sarcinilor cerute de lucru pentru produse simple; exersarea deprinderilor
de a cânta, respectând linia melodică;
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
- Să formuleze propoziții simple, corecte din punct de vedere gramatical, în
limba română, pe baza imaginilor pregătite;
- Să creeze o scurtă povestire despre viața lui, în propoziții simple;
- Să precizeze două – trei drepturi pe care le cunosc și care știu că sunt
aceleași pentru toți copiii lumii;
- Să manifeste sentimente de empatie, toleranță, compasiune și prietenie, față
de ceilalți colegi, prin raportare la situații reale de viață,
- Să interpreteze în grup cântecul ,, Copil ca tine sunt și eu ”, asociind
mișcările sugerate din text;
- Să selecteze imagini cu aspecte din viața copiilor, după aceea să le aranjeze
pe panou pe baza indicațiilor primite;
- Să realizeze un mesaj transmis către copiii din poveste, cu lipire de imagine
pe el, care să transmită sentimentele ce le poartă.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: Conversația , povestirea, lectura educatoarei,
problematizarea, braistormingul, turul galeriei, exercițiul, învățarea prin
descoperire.

Mijloace didactice:. imagini cu aspecte din viața copiilor din lume, din diferite
medii de viață ( de la copii care merg în concedii cu părinții în locuri frumoase,
până la copiii care merg la cerșit), păpuși, două panouri, forma globului
pământesc, acuarele, foi de desen, stegulețe, reviste , atlase, Revista școlii ,,
Mărgăritare ”.

METODE DE EVALUARE: evaluare orală, evaluare practic-aplicativă, observarea


sistematică a comportamentului copiilor, aprecieri verbale generale și individuale,
analiza produselor activității
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupe;

DURATA:
BIBLIOGRAFIE:

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice


Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

Scenariul integrativ: povestea ,, Copil ca tine sunt și eu” Conversația Imagini cu Frontal ,
copii din individual ,
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață (ADP) diferite în perechi
medii, fișe
Salutul: Copiii sunt salutați cu formula ,, Bună dimineața , dragi de lucru,
creioane
copii!” colorate
Împărtățirea cu ceilalți: Povestim despre drepturile și
îndatoririle părinților, de la Povestea Albă ca zăpada. Îi iîntreb
pe copii dacă știu ce drept i-a încălcat mama ei vitregă: dreptul
la o familie, dreptul la viața, dreptul la joacă, dreptul la
libertate. Și îi întreb dacă cunosc mămici care nu se ocupă de
copilașii lor în comunitate. Vreau să conduc discuția spre un
exemplu de viață pe care l-am văzut în comunitate și l-am scris
într-o poveste care se numește ,, Copil ca tine sunt și eu ”.
Prezența: Copilașii își lipesc poza așezată în cutie, pe ursulețul
preferat de pe panoul de prezență.
Calendarul naturii: Se completează calendarul naturii:

Momentul de mișcare se realizează prin jocul cu cântec ,, Dacă Problematizare Mascotele


a – surpriză
vesel se trăiește ” Conversația
Revista
Noutatea zilei : școlii
Prezența a două mascote care reprezintă o fetiță și un băiețel .
Conduc activitatea spre un dialog între aceste doua mascote și
preșcolari. Preșcolarii răspund și se implică în dialog, iar atunci
sunt pregătită să asociez personajele din mica povestioară cu
doi copii din comunitate, pe care mama lor îi neglijează, fiind
singura care se ocupă de ei. Surpriza vine cu lectura
educatoarei, spunând copiilor că eu am scris o mică povestioară
la revista școlii, care să o citească toți copiii din lume și să
realizeze cât sunt de fericiți ca au părinți cărora le pasă de soarta
lor .
Lectura educatoarei : ,, Copil ca tine sunt și eu” – publicată în
Revista școlii Mărgăritare ( nr 1 – anul 2011 )

A Lectura educatoarei : ,, Copil ca tine sunt și eu” – publicată în Lectura


educatoarei
Revista școlii Mărgăritare ( nr 1 – anul 2011 ) ( Anexa 1)

După încheierea lecturii, se aplică metoda braistorming , voi Braistorming


adresa Întrebări preșcolarilor, iar ei vor răspund de pe baza
poveștii citite. Avantajul constă în faptul că preșcolarii îî cunosc
pe acești copii și știu că situația povestită este una reală și
concretă.
Întrebările sunt:
,, Cine îî cunoaște pe acești copii?”
,, Locuiesc în cartierul vostru ?”
,, Ce ar trebui să facă mama lor pentru ei ?”
,, Pe voi cine vă îngrijește, cine se ocupă să aveți căldură în
casă, haine adecvate anotimpului, hrană, afecțiune? ”
,, De ce acești copii, care trăiesc în cartier cu voi sunt diferiți de
voi ?”
,, Cum am putea să-i ajutăm pe acești copii, să devină colegii
voștri la grădiniță ?”
Copiii sunt atenționați asupra faptului că în lume sunt copii
fericiți care au tot ce le trebuie , dar există și copii triști, care nu
au familie sau au un singur părinte, ca cei din poveste, dar care-i
neglijează, iar copiii nu au cu ce să se îmbrace, pe care părinții
nu-i aduc la grădiniță sau la școală.

Conduc dialogul spre ideea drepturilor copiilor din lumea


întreagă, indiferent de culoarea pielii, a părului, a ochilor, toți
copiii au dreptul la țara în care locuiesc, la dreptul la o familie,
la educație, la un nume, la joacă .

A Prin tranziție, se trece la sectorul ales de ei: Exercițiul Ziare, Individual, în


Demonstrația reviste, grup, în
Artă- echipa realizează albumul ,, Copilărie fericită” decupând imagini , perechi
lipici, coli
din ziare și reviste imagini cu copii; albe format
A3.
Stiință- copii vor selecta imagini a căror drepturi sunt respectate
și copiii sunt fericiți, sau imagini cu copii triști ca cei din
poveste, pe care le vor lipi separat pe cele două panouri.
Bibliotecă : Copiii vor selecta imagini cu fețe diferite din
întreaga lume și vor spune câte o mică poveste despre imaginea
aleasă. O vor lipi și vor transmite un mesaj copiilor din povestea
citită de educatoare.

A După ce copiii au terminat activitățile, se face Turul galeriei , Turul galeriei Atenții Frontal
I Conversația Ecusoane
pentru a fi admirate lucrările realizate și pentru a face aprecieri Recompensa
asupra lor.
Anexa 1
Lectura educatoarei : ,, Copil ca tine sunt și eu” – publicată în Revista școlii
Mărgăritare ( nr 1 – anul 2011 )
Copil ca tine sunt şi eu
Profesor educator Jimba Margareta
Gălăgia din casă mă trezeşte, s-a făcut dimineaţă.
E tare frig, aşa a fost toata noaptea de fapt.
Mi-e tare rece!
Mă ridic din pat şi ies afară.
Ninge frumos pe strada noastră.
Păşesc desculţ pe zăpadă, e prea rece, mă întorc în casă şi imi caut ceva de încălţat,
dar nu-mi găsesc decât un adidas , perechea ei sigur au pus-o pe foc fraţii mei.
Dezamagit in celălalt picior incalţ o sandală, ies din nou. E mai bine acum .
Dar tot mi- e frig.
Lângă mine apare surioara mea Andreea , desculţă şi ea. Ma ia de mână şi
mergem spre copii să facem şi noi bulgări de zăpadă. Copiii mă bulgăresc .
Sunt fericit! Chicotesc şi eu ........hi........hi......hi
Dar.........în timp ce încerc sa fac şi eu un bulgăre îmi dau seama că mi-au îngheţat
mâinile .
Nu mai sunt fericit! Nu mai chicotesc !
Privesc atent la copiii care se joaca . Ei au manuşi , au haine groase.
.........Mi-aş dori şi eu haine groase, nişte ghetuţe , o căciulă, un fular, mănuşi…….
Un copil blond, grasuţ se apropie de noi , mă bucur , zâmbesc, dar nu pentru mult
timp.
- Glonţule ce urât şi murdar esti ?! Mă loveşte, dar bine ca nu a lovit-o şi pe
surioara mea. El este mai mare, eu sunt mai mic. Nimeni nu mă apără. Din
contra , mai vine un baiat brunet , mă loveşte şi el.

Plâng ! Imi las surioara de mână să-mi şterg lacrimile. Ghinion! Am uitat de
pantalonii mei pe care-i ţineam cu o mână să nu cadă.........şi copiii râd de mine.
Mi-au căzut pantalonii!
Mi- e ruşine! Plâng. Sunt tare necăjit. Necazurile nu se opresc aici, mi-e foame.
Si Andreei ii este foame! Ne indreptăm spre şcoală să cerem lapte. Drumul nu e
lung, dar e greu.
Şi când spun ca e greu mă gândesc la copiii care trec pe lângă noi. Unii râd de noi ,
alţii ne lovesc , ne spun cuvinte urâte , iar alţi copii sunt buni , ne dau câte o bucată
din mâncarea lor sau din dulciurile lor. Prind curaj şi fug pe lângă unchiul meu
Gusti care se mişcă greu ca un om bătrân, bătrân.
El stă toata ziua la colţul străzii şi cere câte ceva de la trecători. Am trecut şi de el
şi de mulţimea de copii din curtea şcolii. Copii mai mari, mai mici, mai blonzi, mai
bruneţi , fete şi băieţi se joacă frumos in curte. E pauza dintre ore. Intrăm în şcoală.
Aici este cald. Incep să strig la tanti Gabi sau tanti Carmen.
Apare în sfârşit cineva .Eu spun ca vreau lapte:
- Kampel amenqe thud. Ea se uită la mine mirată , parcă nu ma inţelege. Eu
repet ca vrem thud, THUD.
Apare o fetiţă brunetă din vecini , Denisa, care îi spune ca vrem lapte. Doamna ne
dă lapte şi corn şi ne deschide uşa la o sală , acolo este grădiniţa.
Am văzut acolo mulţi copii de la noi de pe stradă care se jucau , desenau, cântau.
Doamna educatoare ne-a primit şi pe noi la masă. Acum mă simt bine.E tare
frumos aici !
Aş dori să fiu şi eu înscris la grădiniţă.
Aş vrea să am şi eu haine curate, să fiu curat.
Aş vrea să avem şi noi un tată, care să aibă grijă de noi.
Aş vrea ca mama noastră sa se ocupe de educaţia noastră.
Dar toate astea nu stau în puterea mea !
Tu însă, drag cititor poţi schimba ceva în viaţa mea.
Depinde mult de tine și in special CE FACI când trec pe lângă tine, cum mă
priveşti, cum te comporţi, cum mă respecţi, cum mă accepţi!
COPIL CA TINE SUNT ŞI EU !

S-ar putea să vă placă și