Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.11.2023;
Clasa: I D;
Propunător: prof. înv. primar Săraru Teodora Elena;
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Take Ionescu”;
Aria curriculară: Limbă și comunicare;
Disciplina: Comnicare în limba română;
Titlul lecției: ,,Sunetul şi litera „E” mare de tipar şi de mână”;
Tipul lecției: Predare/însușire de noi cunoștințe;
Scopul lecției: Formarea deprinderilor de a citi şi scrie corect litera ,,E” mare de tipar şi de mână;
dezvoltarea capacității de despărțire corectă în silabe, folosind metoda fonetico-analitico-sintetică;
dezvoltarea capacității de citire corectă și conștientă, în ritm propriu, a unor cuvinte; îmbogățirea
vocabularului; dezvoltarea interesului pentru lectură; dezvoltarea capacității de a utiliza atât în
comunicare, cât și în scris, sunetul și litera ,,E”.
Durata: 50 minute;
Locul de desfășurare: Sala de clasă.
Resurse umane: 24.
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.
Competenţe specifice:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână.
Obiective operaționale:
a) cognitive:
O1: Să recunoască sunetul și litera ,,E” de tipar dintr-un șir de cuvinte date, pe baza explicațiilor învățătoarei
- obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii recunosc cel puțin trei litere din cele existente;

O2: Să citească, în ritm propriu, cuvinte și propoziții - obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii citesc
corect cel puțin trei cuvinte din cele date;

O3: Să despartă în silabe, identificând corect poziția literei ,,E” în cuvintele date, pe baza metodei fonetico-
analitico-sintetică a cuvintelor - obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii despart corect în silabe cel puțin trei
cuvinte din cele date;

O4: Să găsească cuvinte care să înceapă cu sunetul ,,E”, pe baza cunoștințelor însușite anterior - obiectivul se
consideră realizat dacă toți elevii găsesc cel puțin un cuvant care să înceapă cu sunetul ,,E”;

O5 : Să scrie corect litera ,,E” în cuvinte, pe baza explicației învățătoarei - obiectivul se consideră realizat
dacă toți elevii realizează scrierea corectă a cel puțin trei cuvinte din cele date;

O6: Să stabilească corespondența dintre litera ,,E” de mână și litera ,,E” de tipar - obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii realizează scrierea corectă a literelor.

b) psihomotorii:

O7: Să adopte o poziție corectă a corpului pentru scris;

O8: Să-și dirijeze atenția (văzul, auzul), către centrul de interes sugerat;

O9: Să-și coordoneze mișcările, pentru a manevra cu operativitate instrumentele de lucru.

c) afectiv-volitive:

O10: Să participle în mod activ la rezolvarea sarcinilor de lucru.


Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația euristică, explicația, descrierea, descoperirea, citirea independentă,


exercițiul, problematizarea, RAI (răspunde, aruncă, interoghează), metoda fonetică, instructajul verbal, jocul
didactic.
b) Mijloace de învățământ: minge, mascotă, videoproiector, laptop, tablă, CD, manuale, planșă cu litera, fișe
de lucru.
c) Forme de organizare: frontală și individuală.
d) Forme de evaluare: observarea sistematică, verificarea orală și aprecierile verbale.

Bibliografie:

- ,,Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar”, Gabriela Bărbulescu, Daniela
Besliu, Editura ,,Corint”;
Desfășurarea lecției

Momentele Conținuturi / tipuri de activități Strategii didactice Ob.


lecției și Activitatea institutorului Activitatea elevilor Metode și procedee Mijloace Forme de Forme de
durata didactice organizare evaluare
1.Moment Stabilește climatul psiho- Își pregătesc
organizatori activ, necesar bunei instrumentele de lucru Instructajul verbal
c – 1 minut desfășurări a lecției; și adoptă o poziție - Frontală - O8
Pregătirea materialului corectă a corpului în Conversația
didactic. bancă. euristică O10
2.Reactualiz Verifică noțiunile Răspund cerințelor Explicația Minge Individuală Verificarea
area dobândite anterior, institutorului, jucând orală
cunoștințelo utilizând metoda modernă cu atenție și rapiditate Conversația
r anterioare - RAI (raspunde, aruncă, jocul propus de către euristică O8
5 minute interoghează). acesta. Frontală
Jocul didactic O10
Cadrul didactic aruncă
elevilor o minge, aceștia RAI
având ca sarcină didactică
rostirea unor cuvinte care Metoda fonetică
încep, conțin sau se
termină cu sunetul și
litera ,,e”.

În momentul prinderii
mingii, copilul este
solicitat să spună cuvântul,
într-un timp rapid.
3.Captarea Cadrul didactic le captează Ascultă cu atenție Conversația Obs.
atenției - 3 atenția copiilor cu o indicațiile euristică Mascotă de pluș Frontală sistematică O8
minute mascotă de pluș, un învățătorului.
elefant, căruia trebuie să îi Descoperirea Individuală O10
dea cât mai multe nume Participă activ la
care să înceapă cu sunetul momentul lecției,
și litera ,,E”. găsind cât mai multe
varinate de nume
elefantului.
4.Anunțarea Învățătorul le propune Elevii manifestă Conversația Tablă
temei și a elevilor să deschidă interes pentru euristică Frontală
obiectivelor manualele de CLR la subiectul propus. Manuale O8
propuse - 1 pagina 39, precizând Individuală
minut subiectul lecției de Planșă O10
astăzi: ,,Sunetul si litera
„E” mare de tipar și de
mână.

De asemenea, li se arată
planșa cu litera, care este
expusă pe tablă.
5. Dirijarea Cadrul didactic le explică Elevii manifestă Citirea Manualul Frontala Obs. O1
actului elevilor sarcinile de lucru. interes pentru independentă sistematică
instructiv - exercițiile propuse și Tabla Individuala -
educativ- 30 Se propune recunoașterea rezolvă cu atenție Conversatia Verificarea
minute și găsirea prin încercuire a cerințele acestora. euristica Caietul orală O10
literei ,,E” mare de tipar.
Descrierea Videoproiector
Se face diferențierea dintre
litera ,,E” mare de tipar și Observația
litera ,,e” mic de tipar, prin
colorarea acestora în Explicația
diferite cuvinte.
Exercițiul
Se scrie numărul de
cuvinte al fiecărei
propoziții și se propune
alcătuirea altor exemple.

Se propune urmărirea unui


videoclip pentru însușirea
scrierii literei „E” mare de
mână pe liniatura Tip I.

Scriu demonstrativ litera


„E” mare de mână.

Cadrul didactic le
sugerează copiilor
încălzirea mânuțelor,
pentru pregătirea scrierii.
6.Obținerea Împarte elevilor câte o fișă Elevii vor completa Conversația Frontală O1
performanței de lucru (Anexa 1) fișa în mod individual. euristică Fișa de lucru
- 8 minute Individuală -
Exercițiul
O10
7. Se fac aprecieri asupra Copiii fac și ei Conversația Frontală
Încheierea participării elevilor la aprecieri, mărturisind O9
lecției rezolvarea sarcinilor în ce masură au
(asigurarea primite și la subiectul acumulat noile O10
feedback- lecției. informații.
ului)- 2
minute

S-ar putea să vă placă și