Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 27 TIMIȘOARA


Structură: GRĂDINIȚA P. P. NR. 3 TIMIȘOARA
GRUPA MIJLOCIE C
SĂPTĂMĂNA:5.11.2018-10 .11. 2018
EDUCATOARE: FIAT DOCHIA
DATA: 06 .11.2018
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND ,CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ
SUBTEMA: CUM E TOAMNA?
TEMA ZILEI : CE MI-A POVESTIT O FRUNZĂ?
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE : Domenii experiențiale - DLC
TIPUL DE ACTIVITATE: predare/învăţare
MIJLOC DE REALIZARE – povestea educatoarei
TEMA ACTIVITĂȚII : „POVESTEA CELOR TREI FRUNZE”

Obiectiv cadru:
Dezvoltarea exprimării orale, înţelegerea şi utilizarea corectă a semnificaţiilor
structurilor verbale orale.
Obiectiv de referinţă:
Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze ca l-a
înţeles.
Obiective operaţionale:
O1- să urmărească linia unei poveşti, concomitent cu expunerea imaginilor din
poveste;
O2- să se implice activ în activitate formulând presupuneri atunci când i se cer;
O3- să formuleze propoziţii simple/dezvoltate corecte din punct de vedere
gramatical şi lexical;
O4- să prezinte verbal personajele şi ideile principale ale povestirii;
O5- să comunice propriile impresii despre mesajul povestirii;
O6- să repovestească secvenţial cu suportul planşelor.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
- povestirea, explicaţia, repovestirea, conversaţia, observarea
Materiale / mijoace didactice:
- coşuleț cu frunze ,planşe cu imagini din poveste, tablă mgnetică, magneți .
Forma de organizare: frontal,
Locul desfăşurării activităţii: sala de grupă.
Durata: 20 -25 minute
Bibliografie:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar- prezentare şi explicitări
Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, 2008 Curriculum pentru
învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)
 Culea Lucreţia, coord- Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie -o
provocare?, Ed. Diana

1
 Grama Filofteia şi colab, 2009 -Aplicaţiile noului curriculum pentru
învăţământul preşcolar-Ghid pentru cadrele didactice, vol I, Ed. DPH
 Munteanu C., Munteanu E.N, 2009- Ghid pentru învăţământul preşcolar- O
abordare din perspectiva noului curriculum, Ed. Polirom
 I.Greabu-- Basme, poveşti, povestiri, culegere- Ed..Didactică şi
pedagogică,R.A.- Bucureşti - 1995

2
SCENARIU DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


Evenimentul Obiective Activitatea Activitatea Metode Material Forma de Instrumente
didactic operaţionale educatoarei Copiilor didactice didactic organizare şi indicatori
de
performanţă

frontal Corectarea
Moment Aerisesc sala de Se aşează pe Conversaţia ținutei
organizatoric grupă, pregătesc covor.
plnşele cu imagini din
poveste.Invit copiii să
se aşeze pe scăunele
în formă de semicerc.

frontal E: Observarea
Captarea Trezirea interesului Privesc Observarea coşuleț cu comportament
Atenţiei pentru activitate o voi coşuletul şi Conversaţia frunze ului copiilor
face prin descoperirea frunzele.
unui coşuleţ în care Raspund la
vor fi trei frunze. provocări. Tablă
Aceste trei frunze mgnetică,
le-am găsit pe catedră magneți
azi de dimineaţă.
Când m-am apropiat Planşe cu
de ele am văzut că se imagini din
mişcau. M-am speriat. poveste
Însă vântul era cel
care le tot mişca. L-
am intrebat de ce a
adus frunzele la
noi,iar el mi-a spus
povestea lor. Este o
poveste foarte
frumoasă. Doriti sa
auziti povestea?”

frontal E: Observa-
Anunţarea “ Povestea pe care am rea
temei să vi-o spun se comportament
numeşte,, Povestea Ascultă cu Conversaţia ului copiilor
celor trei frunze . atenţie.
Sunt sigură că o să o
ascultaţi cu atenţie
pentru că este o
poveste interesantă şi
la sfârştul ei o să-mi
spuneţi ce vi-a plăcut
şi ce nu din această
poveste. Şi sunt sigură
că veţi reuşi chiar să şi
o repovestiţi, cu
ajutorul imaginilor.”

Frontal E: Observarea
Dirijarea O1 Voi nara povestea Ascultă, observă Povestirea Tablă comportament
învăţării O2 exemplificând şi formulează mgnetică, ului copiilor
dialogul dintre vânt şi predicţii. Explicaţia magneți
cele trei frunze. Voi
insista pe formulele de Imagini din
adresare între poveste I.p: ascultă

4
personajele din expunerea
poveste. Concomitent povestirii
voi manevra imaginile observă şi
cu momentele formulează
principale din poveste. predicţii.
Provoc copiii să emită
predicţii privind
personajele cu care se
vor întălni frunzele şi
vântul.

Frontal E: Observarea
Obţinerea O3 Cu ajutorul Răspund la Conversaţia comportament
performanţei O4 întrebărilor suport, întrebări ului copiilor
şi O5 solicit copiii să Repovestire
asigurarea prezinte personajele Vor formula a I.p:Răspund la
conexiunii şi momentele păreri privind întrebări,
inerse principale ale personajele Explicaţia formulează
povestirii pentru a poveştii, privind păreri ,
verifica ce au reţinut : comportamentul descriu
“De ce nu au vrut lor. Cu ajutorul comportament
frunzele să cadă?” educatoarei le ul
“Unde le-a dus vor descrie. personajelor
vântul?Cum a vorbit
vântul cu veveriţa?”
Se procedează la fel
cu toate personajele şi
momentele povestirii.

Frontal I.p:
Retenţia O3 “Cum se numeşte Raspund la Conversaţia răspunsurile

5
povestea?” întrebări, copiilor
“Când se întâmplă?Ce formulând
se întamplă în propoziţii
povestea noastră?” corecte din
“De cine vi-a plăcut punct de vedere
cel mai mult? De ce?” gramatical.

Frontal
Evaluarea O6 În finalul Participă la Conversaţia Recompense Individual E: orală
şi activităţii voi face evaluarea
încheierea aprecieri individuale rezultatelor. Explicaţia
activităţii şi colective pentru
raspunsurile date şi
participare activă la
poveste.

S-ar putea să vă placă și