Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Data: 07.12.2023
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „Marin Preda”
Clasa: a XI-a
Profesor: Damian Cristian-Marian
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: Om și societate
Unitate de învățare: Trăirea învățăturii creștine
Subiectul lecției: Familia creștină - azi
Tipul lecției: Mixtă
Scopul lecției: Cunoașterea familiei în concepția creștină ortodoxă și promovarea valorilor morale de iubire, ajutor, respect în
instituția familiei

I. Competențe generale:
● Integrarea valorilor și a cunoștințelor religioase dobândite și aplicarea învățăturii de credință în viața personală și a comunității

II. Competențe specifice:


● Analizarea responsabilităţilor şi a modului de implicarea a tânărului creştin, în familie şi în societatea contemporană
● Analizarea consecinţelor negative ale comportamentelor care încalcă morala creştină, asupra vieţii personale şi asupra
comunităţii

III. Obiective operaționale:


O1. să definească noțiunile de „familie” și „familie creștină”
O2. să evidențieze rolul familiei creștine
O3. să explice motivul și scopul căsătoriei
O4. să enumere datoriile membrilor familiei
O5. să indice modalități de evitare a problemelor familiei creștine de astăzi: adulter, divorț etc.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: argumentarea, conversația, explicația, expunerea, exercițiul, exemplul, explozia stelară, evaluarea
2. Mijloace de învățământ: Sfânta Scriptură, icoana, imagini
3. Forma de organizare a activității elevilor: activitate frontală, activitate individuală

Resurse
1. Oficiale:
○ Programa școlară pentru disciplina religie, clasa a XI-a
○ Planificarea calendaristică

2. Temporale:
○ Număr de lecții: 2
○ Durata lecției: 50 minute

3. Bibliografice
○ Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed.IBMBOR, București, 2019
○ Prof. Univ. Dr. Novac, Corneliu, Didactica aplicată la religie, Ed. Arves, Craiova, 2006
○ Opriș, Dorin; Opriș, Monica, Metode active de predare-învățare. Metode și aplicații la religie, Ed. Sf.Mina, Iași, 2006
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției Timp Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. (min.) procedee învățământ organizare

1. Momentul 3’ - Salutul Conversația Activitate


organizatoric - Rugăciunea frontală
- Strigarea prezenței și notarea absențelor

2. Precizarea 5’ - Profesorul discută cu elevii în legătură cu Conversația Activitate Aprecieri


conținutului de ceea ce își mai amintesc aceștia din lecția frontală și verbale
recapitulare precedentă (Lucrarea Sfântului Duh în individuală
lume)
- Se adresează elevilor câteva întrebări


scurte:

◾ Cine este Sfântul Duh?

◾ Cum mai este Acesta cunoscut?


Cum Îl simt creștinii pe Sfântul Duh în
viețile lor?
-Elevii răspund la întrebările adresate de
către profesor

3. Precizarea titlului 1’ - Profesorul anunță titlul lecției de zi: Explicația Activitate


Familia creștină - azi frontală

4. Predarea lecției 24’ - Profesorul face o scurtă introducere în Expunerea Imagini


care amintește de sărbătorile cele mai Explicația
importante din acea perioadă: Sfântul
Andrei și Sfântul Nicolae

- Profesorul începe predarea lecției de zi. Conversația


Acesta le propune elevilor să definească
noțiunile de „familie” și „familie creștină”
- Elevii propun diferite răspunsuri
- Profesorul realizează o schemă la tablă cu Descrierea Tabla


punctele principale ale lecției:

◾ ce este familia
Explicația
Explozia



originea familiei
Taina Cununiei
stelară

◾ motivația, datoriile, scopul familiei


pericole la adresa familiei
Activitate
frontală și
individuală
Aprecieri
verbale

- Profesorul explică elevilor ce este familia Exemplul


- Elevii notează ideile lecției

- Profesorul argumentează originile familiei Conversația Sfânta


și ridicarea acesteia la nivel de Taină Argumentarea Scriptură
- Elevii notează ideile lecției

- Profesorul argumentează și enumeră Argumentarea


motivația, datoriile și scopul familiei
- Elevii notează ideile lecției

- Profesorul prezintă pericolele actuale la Expunerea


adresa familiei Exemplul
- Elevii notează ideile lecției

5. Fixarea 7’ - Profesorul adresează scurte întrebări Conversația Activitate Aprecieri


cunoștințelor menite să evidențieze gradul de înțelegere Evaluarea frontală și verbale
al noului conținut individuală
- Elevii răspund succint la întrebări

6. Feedback 3’ - Profesorul cere ca elevii să formuleze Conversația Activitate Aprecieri


păreri despre lecție frontală și verbale
individuală

7. Aprecierea activității 2’ - Se fac apreciere verbale cu privire la Conversația Activitate


elevilor implicarea și pregătirea elevilor frontală
- Se notează elevii care au participat activ
la lecție

8. Tema pentru acasă 2’ - Se anunță tema pentru acasă: Explicația Activitate


Elevii vor primi o întrebare de reflecție: frontală
Cum vedeți voi familia? Cum și cât
considerați că este importantă?

9. Finalizarea activității 3’ - Rugăciunea Conversația Activitate


didactice - Salutul frontală

S-ar putea să vă placă și