Sunteți pe pagina 1din 23

Grădinița P.N. Nr.23 - Structură a Șc.

„Ion Creangă” Iași

PROIECT
DIDACTIC

1
Proiect de activitate

Data: 04.12.2023
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Normal, nr. 23, Structură a Șc. Ion Creangă Iaşi

Educatoare: Iasmina-Andreea Munteanu

Grupa: Mică PP

Tema anuală: Cum a fost/este și va fi aici pe pământ?

Tema proiectului: ,,Pe cărările iernii”

Tema săptămânii: ”Moș Nicolae”

Tema zilei: „ În așteptarea lui Moș Nicolae”

Tipul de activitate: mixtă

Durata: o zi

Scopul activității: - Consolidarea cunoștințelor referitoare la obiceiurile şi tradiţiile specifice


poporului român legate de venirea lui Moş Nicolae cât și a abilităților practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică.

2
Sumar de activități cu conținuturi integrate pe întreaga zi

ADP+ALA1+ADE (DLC, DEC)+ ALA2

a) ADP (activități de dezvoltare personală)

a) Întâlnirea de dimineață

Salutul: „Dimineaţa a sosit ,


Toți copiii au venit,
A-nceput o nouă zi ,
Buna dimineața , copii!,,

Prezența:„Dupa ce ne-am adunat,


Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit,
Cine oare n-a venit?”

Calendarul naturii

Noutatea zilei: ”Scrisoare de la Moș Nicolae”

b) Tranziții:”Fulgul meu de nea”- joc cu cânt și text


apoi
Rândul iute să-l formăm
Frumos ne încolonăm Spre baie
cu toți pornim Cu pași mărunți
să pășim
c) Rutine: ”Ofer o jucărie/ Fac o mare bucurie!” (deprinderea de a dărui).
3
”Mănânc singur!” (deprinderea de a mânca singuri micul dejun)

b) ALA1 (Jocuri și activități liber alese):

a) Centrul Bibliotecă: ”Zăpadă, ne, omăt”- formulare de propoziții


b) Centrul Științe: ”Cum ne îmbrăcăm iarna”
Tranziții: ” Clopoței, clopoței...”- cântec cu mișcare
ADE (Activități pe domenii experiențiale):
DLC - „ Legenda lui Moș Nicolae”

Tranziții: ” Clopoței, clopoței...”-

DEC- Activitate artistico-plastică „Ghetuța lui Moș Nicolae ” – colorare

Tranziții: ”Dansul fulgilor de nea” mișcări imitative


Rutine: ”Facem curat la masa de lucru!” (deprinderea de a se păstra curățenia).
c) ALA2 (Jocuri și activități liber alese):

d) ALA2: ”Fețe bucuroase/Fețe supărate,,

Strategiile didactice

Metode şi procedee: conversația, lectura educatoarei, explicația, demonstrația, observația,


problematizarea, exercițiul, turul galeriei, jocul,

Mijloace de învăţământ: imagini îmbăcăminte de iarnă, imagini Moș Nicolae, ghetuțe din material,
carioci

Forme de organizare: individual, pe echipe, frontal.

4
Scenariul zilei
În dimineața zilei de Luni, 04.12.2023, copiii vor fi întâmpinați la fel ca și în alte zile, cu o
atmosferă primitoare, încărcată de bucuria venirii iernii.
Tema săptămânii este ”Moș Nicolae”, conținutul activităților făcând referire la tradițiile
din această perioadă a anului și la mult așteptatul Moș Nicolae.
Scopul zilei este de a consolida cunoștințele referitoare la obiceiurile şi tradiţiile specifice
poporului român legate de venirea lui Moş Nicolae cât și a abilităților practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică,dar și de a exersa deprinderile de a introduce snurul prin gaurele si de a lipi
materialul pus la dispozitie pe un spatiu delimitat și relaxarea organismului prin participarea la jocurile
și activitățile liber alese.
După Jocurile și activitățile la alegerea copiilor și rutinele de dimineață (igiena de înainte de
masă, mic dejun, mersul la baie/ apă), copiii sunt așezați în semicerc pentru
Întâlnirea de dimineață –„Dimineaţa a sosit ,
Toți copiii au venit,
A-nceput o nouă zi ,
Buna dimineața , copii!,,

Copilașii au venit la grădiniță curioși să vadă ce surprize le mai oferă și această zi.
Participă la salutul de dimineață: Bună dimineața, buburuzelor! (cercul salutului)
Se vor face câteva exerciții de înviorare .

Prezența: „Dupa ce ne-am adunat,


Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit,
Cine oare n-a venit?”

Se realizează prezența copiilor cu ajutorul catalogului, se precizează numărul fetițelor și al băiețeilor


prezenți, apoi totalul copiilor prezenți, un copil verifică corectitudinea prezenței la panou.

Voi iniția apoi o scurtă discuție care ne va ajuta să completăm împreună Calendarul naturii,
adresându-le copiilor întrebări ajutătoare:
-Cum este vremea afară?
-De ce este mai frig?
-Ce anotimp este?
5
-Cum este vremea dimineața?
-Cum ne îmbrăcăm?
-În ce zi suntem?
-Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi mâine?

Noutatea zilei
Le captez atenția copiilor și cu ajutorul unei scrisori de la Moș Nicolae, care s-a strecurat printre
noi astăzi pentru că a aflat că noi povestim zilele acestea despre el și dorește să se prezinte și pentru a-l
cunoaște mai bine. Moșula a pregătit și câteva surprize pentru voi și vă invită astăzi să aflați multe
lucruri interesante despre el.

Activitatea de grup
Se realizeaza prin prezentarea activităților din ziua respectivă. Copiii ascultă cu atenție scrisoarea
de la Moș Nicolae și rețin sarcinile pe care va trebui să le îndeplinească.

Tranziții - ,, Fulgul meu de nea”- joc cu text și cânt

Rutina - ,,Unul după altul/ În rând ne așezăm./ Unul după altul,/ Spre centre noi plecăm.”

Le voi prezenta copiilor centrele deschise pentru această zi : Științe, Bibliotecă. Vom intui
materialele de la fiecare centru și le voi explica sarcinile de lucru.
După activitățile liber alese vom face tranziții: Joc – ”Umflă-te baloane”
Se va trece la domeniul limbă și comunicare, le voi spune copiilor că astăzi vom citi ”Legenda lui
Moș Nicolae”. Pentru aceasta le voi cere copiilor să se așeze în semicerc. Le voi citi povestea și mă
voi opri asupra cuvintelor necunoscute pentru explicarea acestora. La finalul povestii, le voi adresa
întrebări referitoare la aceasta pentru a verifica atenția acestora pe parcursul activității.
Tranziția spre DEC va fi făcută prin joculețul ”Bat din palme...”
La activitatea artistico-plastică copiii vor fi așezați la măsuțe și vor colora ghetuța lui Moș
Nicolae. Vom intui materialele de lucru, voi preciza tema, voi explica și demonstra modul de lucru.
Înainte de a începe lucrul avem în vedere încălzirea mușchilor mâinii. Evaluarea se va face prin turul
galeriei.
6
Tranziție: ”Dansul fulgilor de nea” mișcări imitative
Rutine: ”Facem curat la masa de lucru!” (deprinderea de a se păstra curățenia).
După activitățile pe domenii experiențiale vom desfășura un joc ,, Fețe bucuroase/ Fețe supărate”.
Voi explica și demonstra regulile jocului înaintea desfășurării acestuia.
La finalul activităților voi face aprecieri frontale și individuale.

7
Activități pe domenii experiențiale

Proiect didactic
Tema anuală: Cum a fost/este și va fi aici pe pământ?

Tema proiectului: „Pe cărările iernii”

Tema săptămânii: ”Moș Nicolae”

Tema zilei: „ În asteptarea lui Moș Nicolae”

Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și comunicare- Lectura educatoarei

Tema activității: „ Legenda lui Moș Nicolae”

Tipul de activitate: consolidarea și verificarea de cunoștințe, priceperi, deprinderi.

Dimensiuni ale dezvoltării:

Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea


mediului apropiat.

Comportamente vizate:

1. Să participe la activităţi de grup, inclusiv la activităţi de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în
calitate de auditor ;
2. Să se exprime corect din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic;
3. Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles;

8
Scopul activității: Consolidarea cunoștințelor referitoare la obiceiurile şi tradiţiile specifice
poporului român legate de venirea lui Moş Nicolae cât și a abilităților practice specifice nivelului
de dezvoltare motrică.

Obiective:

O1-Să audieze cu atenție textul poveștii;


O2-Să urmarească linia poveștii concomitent cu imaginile;
O3-Să identifice personajele din poveste;
O4-Să desprindă mesajul din povestea audiată.

Strategii didactice:

 Metode și procedee: observaţia, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia, jocul,


problematizarea, conversaţia .
 Mijloace didactice:legenda lui Moș Nicolae, imagini cu Moș Nicolae, spiridușul lui Moș
Nicolae.
 Forma de organizare: frontal,pe grupe, individual
Forme şi metode de evaluare: aprecieri verbale, verificare orală.

9
Eveniment O Strategii didactice Evaluare
b.
didactic
O Conținut Metode și Mijloace de Forme
p. științific
procedee învăță-mânt de orga-
nizare
1. Moment Asigurarea conditiilor igienico-sanitare, pregatirea salii Mobilier
organizatoric de grupa si a materialului didactic necesar pentru
material Frontal
activitate, organizarea colectivului de copii.
didactic

Se realizează cu ajutorul spiridușului lui Moș Nicolae:

2.Captarea Dragi copii, Spiridușul lui Moș Nicolae vrea să asculte Conversatia Spiridușu Frontal
atenției și el legenda lui Moș Nicolae, după care pentru a-i fi l lui Moș
explicaţia
totul clar, va dori să răspundeți la câteva întrebări Nicolae
referitoare la legenda citită. Însă, mai întâi, vrea să
verifice cât de multe știți voi despre Moș Nicolae.

3.Anunțarea În urma discuției introductive, le voi spune copiilor să


îi

10
Temei și a demonstrăm spiridușului că știm foarte multe despre moșul,
obiectivelor
dar mai ales că suntem cuminți și atenți pe tot parcursul
Conversatia
legendei pentru a-i răspunde cât mai corect la întrebări.
frontal Capacita-tea
de a asculta cu
atenție explica-
Explicatia țiile oferite

Conversația
Copiii se așează pe scăunele iar eu, folosind metoda
Bainstoming,îi întreb pe copii la ce se gândesc ei când aud Observarea
4.Reactuali-
zarea „Moș Nicolae?”. Copiii răspund, notăm toate răspunsurile, comportamentulu
Explicația Frontal
cunoştinţe- lor apoi discutăm despe fiecare, se aleg răspunsurile cele mai i copiilor
potrivite.

Explicația Frontal
4. Dirijarea Le propun copiilor să asculte atenți ,,Legenda lui Moș Conversația
Nicolae,, , căci dacă vor face astfel, spiridușul trimis de Demonstrația
invățării Povestirea
moșul ,le va face o surpriză.

11
Conversația
Voi extrage dintr-un coșuleț câteva bilețele de la
5.Obținerea spiridușul moșului, care dorește să testeze cât de atenți au Explicația Frontal
performanț ei O1 Individu
fost copii.
02 Conținutul biletelelor reprezintă un șir de întrebări precum: Exercițiul al

„Ce meserie avea Moș Nicolae? Coșulețul cu


„Ce făcea cu averea lui?” bilețele
„Pe cine a ajutat el?”
„Cum trebuie să fie copiii ca să primească cadouri de la
Moș Nicolae?” Conversația Frontal Cel puțin 80%
„Cu ce îl așteptăm noi pe moșul?”
Individu
al dintre copii să
Explicația
răspundă corect
Exercițiul la întrebări

12
6.Încheierea Conversația
activităţii ”Sipridușul lui Moș Nicolae vă mulțumește pentru că ați rezolvat Fronta Aprecieri verbale
sarcinile și l-ați ajutat să descopere legenda moșului.” l

În încheierea activității se fac aprecieri generale și


individuale asupra comportamentului copiilor

13
Proiect didactic

Tema anuală: Cum a fost/este și va fi aici pe pământ?

Tema proiectului: „Pe cărările iernii”

Tema săptămânii: ”Moș Nicolae”

Tema zilei:„ În așteptarea lui Moș Nicolae”

Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate

Tema activității: „Ghetuța lui Moș Nicoale ” – colorare

Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltării: Activarea și manifestarea potențialului creativ.

Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

Comportamente vizate:

A.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate

B.1. Găsește utilizări noi ale obiectelor cu/ fără îndrumarea adultului

C.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

C.2. Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate

Scopul activității: Exersarea deprinderilor de lucru folosind tehnicile: decupare, pliere, lipire, rulare, cultivarea
gustului pentru frumos.

Obiective operaționale:

O1 - să identifice corect materialele de lucru;


O2 - să respecte ordinea etapelor de lucru în realizarea lucrării;
O3- să suprapună corect cele două ghetuțe;
O4- să treacă șnurul prin fiecare gaură a ghetuței;
O5- să aplice elementele primite pentru a decora ghetuța;

Strategii didactice:

A. Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstratia, exercitiul, turul galeriei.


B. Mijloace de învățământ: lucrare model, planșă cu etapele de lucru, hartie colorată, șnur, elemente
decorative.
C. Forme de organizare: Frontală, individuală.
Forme de evaluare: - evaluarea orală (raspunsurile date);

- observația sistematică (comportamentul în timpul activității);

- analiza produselor activității


Secvențel Ob Strategii didactice Evaluare
e
Op Conţinutul ştiinţific Metode Materia Form
activității
şi l e de
procedee didactic org.
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii:
-aerisirea sălii de grupă
Organizatori
-aranjarea materialelor demonstrative și pregătirea materialului
c didactic pe măsuțe.

2.Introducerea - Copii, spiridușul moșului ne roagă să colorăm ghetuțe în care Conversaţia


în activitate și Moș Nicolae să ne lase câteva dulciuri.
Lucrarea Frontal
Captarea
- Vreți să colorăm ghetuțele, să îi facem pe plac? model
atenţiei
- Priviți ce am pregătit! Voi arăta copiilor lucrarea model.

16
3.Anunţare Îi anunţ pe copii tema activităţii:
a temei şi a
- Astăzi, la activitatea practică, vom realiza împreună ghetuțe Explicația Lucrare
obiectivelor pentru moșul.

17
model frontal
Voi adresa copiilor rugămintea de a lucra curat, îngrijit, fără a

folosi lipici în exces și voi solicita atenție din partea lor pentru

explicațiile cu privire la modul de realizare a lucrării.

Prezentarea modelului educatoarei


Conversația frontal
Prezint o ghetuță deja realizată.
4.Desfăşurarea
Copiii observă ghetuţa, culoarea ei, cu ce este decorată şi ce model Ghetuta
activităţii
am realizat pe ea. Se intuiesc materialele necesare desfășurării model
activităților propuse. Observația
Cer copiilor să îmi spună ce materiale recunosc pe măsuțe. Aceste
materiale ne sunt utile pentru realizarea ghetuței. Conversația
Expun lucrarea pe panou, pentru a putea fi observată de toți copiii.

Se explică și se demonstrează pașii de lucru- colorarea ghetutei. Explicația

Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii.

- Înainte de începerea lucrului va trebui să ne încălzim mâinile. Aşa


că ne vom încălzi prin executarea câtorva exerciţii precum:
,,Mana este ca o floare care are cinci petale,
18
Boboc floare, boboc, floare. Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap
Lebedele în jur privesc
Mâinile eu le rotesc.
Ploaia cade ne-ncetat,
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Și la pian cântăm.’’

19
Spun copiilor că pot începe să lucreze.
5.
Executarea lucrării de către copii.
Exercițiul
Obținerea
Voi reactualiza cerinţele privind corectitudinea, acurateţea
performanței
lucrărilor, cooperarea între copii în cadrul grupului, utilizarea
materialelor și a instrumentelor de lucru cu grijă.
Îndrumarea copiilor în timpul executării temei.

Voi lucra odată cu copiii, observându-i și oferind ajutor și/sau


explicații unde este nevoie. Când expiră timpul alocat acestei Deprinder ea
Explicația de a mânui
activități, anunța copiii să finalizeze lucrările.
corect
instrument ele
La finalizarea lucrărilor vor face curat la locul de muncă.
și materialel
Exercițiul individua l e de lucru
Explicația și de a
respecta
etapele de
lucru

20
21
6.Asigurarea Conversația
Port o discuție despre cadourile pe care și le doresc să fie puse în
retenției și
ghetuțe de Moș Nicolae. Frontal
a
transferului

7.Încheiere Se fixează tema activității apoi voi face aprecieri globale și


a activităţii individuale pentru modul în care au lucrat și s-au comportat copiii
Conversația Frontal
pe parcursul activității

22
Legenda lui Moș Nicolae
„Povestea darurilor care apar pe furiş, în ghetuţele copiilor cuminţi, în noaptea de 5 spre 6 Decembrie a fiecărui an începe din vechime...
Demult, demult, într-un sat de lângă Bethleem, s-a născut un copil pe care părinţii l-au botezat Nicolae. El a fost crescut de familia lui ca un bun
creştin şi mai târziu a devenit episcop. Legenda spune că în sufletul lui era atâta bunătate încât a dat tot ceea ce avea săracilor. Una dintre cele mai
cunoscute legende despre Moş Nicolae este povestea celor trei fete sărace, care neavând zestre nu puteau să se căsătorească .Se spune că Sfântul
Nicolae, aflându-le durerea, le-a aruncat fiecăreia pe geam, într-o noapte, câte un săculeţ de bani. Săculeţii au căzut fie în ciorapii puşi la uscat, fie în
ghete.
De aici este obiceiul ca darurile de Moş Nicolae să fie puse în ghetuţe. Se spune că în fiecare an, el vine la fereastră să vadă care copil este
cuminte şi care este neascultător... Copiii îşi curăţă ghetuţele şi le aşează într-un loc unde Moşul să le găsească şi să lase daruri în ele. Moş Nicolae
trece pe la fiecare copil cuminte, orinde s-ar afla, şi-l răsplăteşte după faptele sale.,,

23

S-ar putea să vă placă și