Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

STUDENTĂ :
CLASA : a IV-a
ARIA CURRICULARA: Om și societate
DISCIPLINA: Istorie
SUBIECTUL : Dacii și romanii
TIPUL LECŢIEI: recapitulare
COMPETENȚE SPECIFICE:
ISTORIE
1.3. Recunoașterea preocupării oamenilor pentru raportarea la timp și spațiu
3.2. Utilizarea corectă a termenilor istorici accesibili în situații de comunicare orală și scrisă
4.2. Recunoașterea asemănărilor și deosebirilor dintre sine și celălalt, dintre persoane și grupuri

ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 - să specifica corect cine au fost geto-dacii și romanii ;
O2 - să compare modul de viață al dacilor și cel al romanilor;
O3- să creeeze din mărgele de lemn si ață bijuterii dacice
O4- să ilustreze prin tehnica picturii ud pe ud un moment istoric din lecția învățată.
METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : explicaţia , conversaţia, observația.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : mărgele din lemn, ață, hârtie cartonată, acuarele, vas cu apă, pensule, video-proiector, calculator.

Conţinutul ştiinţific al lecţiei Tehnici de Forme de Mijloace de


Obiective Etapele lecţiei
organizare învăţământ
instruire

1.Moment Elevii îşi pregătesc cele necesare orei de istorie . Se


individuală
organizatoric asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
conversaţia
lecţiei.

frontală Calculator-
2.Captarea atenţiei Elevii sunt așezați în semicerc (step by step) și
Video-
vizionează o secvență din filmul “Dacii”.(min38-40).
proiector

3. Anunţarea temei şi Se va anunţa ceea ce urmează să se desfașoare și


conversaţia
a obiectivelor anume recapitularea lectiei- Dacii si romanii- , și
Frontală
faptul ca o sa fie câteva activități practice care se află
în strânsă legătură cu subiectul.
4. Desfăşurarea lecţiei În mijlocul clasei se așează un scaun cu inscripţia
O1 “Scaunul autorului”(step by step); este locul din care,
fiecare copil îşi expune, ideile proprii, în faţa celorlalţi individuală
colegi cu privire la ceea ce a observat în secvența conversația
vizionată, iar din ceea ce si-au însușit în lecțiile
anterioare trebuie să precizeze câteva caracteristici
ale dacilor și romanilor, preocupări, dar si deosebirile
dintre cele două popoare.

Elevii vor fi împărțiți pe două grupe.( pe centre-Step


by step).Prezint sarcina de lucru a fiecărei grupe
O2 inainte de începerea activității, pentru ca fiecare elev Mărgele din
să știe ce să facă. Elevii care sunt atrași de pictură vor lemn
fi la centrul ARTĂ,ceilalți vor fi la centrul explicația Ață
O3 CONSTRUȚII.
Elevii care aleg centrul construcții vor realiza din ață demonstrația Acuarele
și mărgele de lemn (Montessori), bijuterii dacice , Apa
O4 cei care au ales artă, prin tehnica de pictare ud pe Hârtie
ud,(Waldorf) vor ilustra un moment istoric, la alegere pe grupe cartonată
din lecția învățată. Pensule
La finalul activității ambele grupe își vor aduna
lucrurile și își vor face curat în bănci, mai apoi vor individuală
face aprecieri asupra muncii celorlalți, precizând observația
lucruri pozitive despre fiecare lucrare realizată.
(Principiul Montessorian) frontală

5. Încheierea Se vor face aprecieri cu privire la modul de


activității desfașurare a lecției.

S-ar putea să vă placă și