Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

PROPUNATOARE: Nedelcu Alexandra Valentina


GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL VISINESTI
GRUPA MIJLOCIE „Fluturasi”
TEMA DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?”
PROIECT TEMATIC: ,,Traditii romanesti
SUBTEMA: „Drag mi-e jocul romanesc”
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: DS- Cunoasterea mediului
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Costumul popular”- Observare
TIPUL ACTIVITĂŢII: Insusire de noi cunostinte
SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea cunostintelor despre alcatuirea costumului popular

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
I. COGNITIVE:
• să identifice elementele componente ale costumului popular;
• să descrie elementele componente ale costumului popular;
• să aprecieze frumusetea costumului (decorare, alcatuire, culoare);
• să denumeasca ocaziile cand se poarta costumul popular;

II. AFECTIVE
• să iubească costumul popular;
• să dorească sa poarte costumul popular;
III. PSIHO-MOTORII:
• să-şi formeze o ţinută corectă şi corespunzătoare pentru activitate.
• Sa execute pasii de hora

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: Observarea, conversaţia, explicaţia, problematizarea, demonstratia, metoda R.A.I


(Raspunde, Arunca, Interogheaza).
MATERIALUL DIDACTIC: păpușă îmbrăcată în costum popular, laptop/TV, film cu fotografii in care este prezentat
costumul popular din diferite zone ale țării, costume populare din Muntenia , planse, minge, recompense .

DURATA: 25-30 min

BIBLIOGRAFIE:
❖ „Metodica activitatilor instructiv-educative din invatamantul prescolar”, Mariana Ilie, Cristina Nicolai, 2017
❖ „Piramida cunoasterii- repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar”, Lolica Tataru, Adina Glava, Olga Chis,
2016
❖ Curriculum pentru educatie timpurie, 2019
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE DIDACTICE FORMA DE


DIDACTIC STIINTIFIC EVALUARE
Metode si
Resurse materiale
procedee
Se prezinta o păpușă îmbrăcată într- Conversatia Papusa, poezie
un costum popular care recită copiilor
Captarea atenţiei poezia „Portul romanesc” de Eugen
Frunza.

Se anunta tema activitatii: ,,Astăzi la Conversatia


activitatea de cunoasterea mediului vom
Anunţarea temei
observa costumul popular românesc din
zona noastra.”
Se observa costumul popular cu care
este îmbrăcată papusa. Observarea Frontal
Se prezintă copiilor un filmulet în care Explicatia
sunt prezentate costume populare
românești din diferite zone ale țării,
urmand sa se discute despre costumul
popular specific Munteniei. Conversatia
Dirijarea Învăţării Se denumesc partile componente ale
costumului popular atat la fata, cat si la
baiat: ie, brau, fota, fusta, opinci,
clop,vesta (ilic), itari si despre accesorii:
traista, batic, etc. Observarea

Se remarca frumusetea costumului


popular, culorile, motivele florale sau Explicatia
geometrice, migala cu care au fost
lucrate.
Se vor stabili cateva elemente comune
tuturor costumelor populare. Problematizarea
Se cere copiilor sa precizeze ocaziile in
care purtam costumul popular.
Li se solicita copiilor sa spuna daca mai
Conversatia
cunosc si alte obiecte de arta populara. Se
va insista asupra faptului ca si acestea sunt
rodul creatiei si imaginatiei poporului.
Pe parcursul întregii activităţii se vor
antrena câţi mai mulţi copii; se va urmări
în mod special modul lor de exprimare si
daca si-au insusit noile cunostinte.
Se fac comparatii intre costumul de fata
si de baiat . Se trec in fata cate trei copii, Problematizarea Frontal
doi dintre acestia se asaza in spatele Planse cu silueta de
Obţinerea planselor cu costumele populare iar cel Demonstratia baiat si fata in costum Individual
performanţelor ramas , va face comparatia dintre popular
costume, ajutat de ceilalti colegi.

Se va face cu ajutorul metodei RAI Metoda RAI Minge Frontal


Evaluarea activitatii (raspunde, arunca, interogheaza), in care, Conversatia
copiii discuta despre activitatea Explicatia Individual
desfasurata, iar la final, se canta si Demonstratia
danseaza ,,Drag mi-e jocul romanesc”.
Se fac aprecieri generale si individuale Conversatia Recompense Aprecieri privind
asupra copiilor, privind: modul de modul de
Incheierea activitatii comportare, raspunsurile oferite si comportare al
implicarea in activitate. Se ofera copiilor la
recompense dulci copiilor. activitate.

ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și