Sunteți pe pagina 1din 22

OBSERVARE- GHIOCELUL



Prof.inv.preșc.JERNEA GEORGIANA
Grădinița cu Program Normal Slobozia Bradului

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 07.03.2022

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita cu Program Normal Slobozia Bradului

Prof.inv.preșcolar: Jernea Georgiana

GRUPA: Mare C“URSULEȚII”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când/cum şi de ce se întâmplă?”

PROIECT SĂPTĂMÂNAL: “Vestitorii Primăverii”

TEMA ZILEI: ” Ghiocelul”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrată: ADE (DȘ + DEC)

Domeniul experienţial Științe/Cunoașterea mediului –observare”Ghiocelul”

Domeniul Estetic și Creativ-pictură” Ghiocelul”

MIJLOC DE REALIZARE: Observare/, colorare ,ansamblare ,pictură pe polistiren.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe


TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de noi cunoştinţe

DURATA : o zi

LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă

COMPONENTA ACTIVITATII

SECVENTA I

I ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

1. Intalnirea de dimineata: :”Ura, a venit primavara”

-Salutul

-Calendarul naturii

-Noutatea zilei

2. Rutine:”deprinderi de igiena si de comportamente specifice”-“imi astept randul” (deprinderea de a anunta prin


ridicarea mainii cand solicit un anumit lucru.

3. Tranzitii: “Hai te rog alege,

un jeton frumos

care iti arata

ce lucrezi voios”
II JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE
ALA I
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES
Sectorul Stiinte : ”puzzle ” – imagini cu flori de primăvară.(ghiocelul, crenguta cu flori)
Obiective operaţionale:
 Să relaţioneze cu partenerii de joc;
 Să manifeste stări afective pozitive în relaţiile cu cei din jur;
Sarcina de lucru:
În sectorul stiinte copii vor avea de ansamblat cate un puzzle cu flori de primăvară.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul.
Mijloace didactice: puzzle cu imagini cu flori de primăvară
Obiective operaţionale:
 Să ansambleze corect piesele de puzzle;

În sectorul Artă, copiii decorează rochița Zânei Primăvara


Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiu.
Mijloace didactice: creioane colorate, fișa cu Zâna Primăvara
La finalul activităţilor alese fiecare grupă va prezenta celeilalte grupe ceea ce au realizat.
Tranziţie –“Ne învârtim, ne răsucim/ pe scăunele poposim”

III ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) : DȘ+DEC

Mijloc de realizare: Observare-Ghiocelul + activitate plastică ,,Ghiocelul”


Sarcina didactică: transmitere de noi cunoștințe
Obiective operaţionale:
D.Ș.
O1: să observe şi să descrie părțile componente ale plantei;
O2 : să precizeze care este modul ei de viată;
O3: să cunoască modul de hrănire al plantei și să explice rolul estetic al plantei în decorarea mediului ambiant;

DEC:
O1: să denumească materialele specifice activității plastice;
O2: să execute mișcări de încălzire a mușchilor mâinii;
O3: să utilizeze corect materialele de lucru;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee :conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul

Mijloace de învăţământ: ghiocelul natural, zambila naturală, scrisoare de la Zâna Primăvară, panou pentru afişare, machete-“grădina cu ghiocei”,
creioane colorate,imagini cu ghiocei, tuburi din hârtie, lipici.
Forme de organizare: individual,frontal, pe grupe

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observaţia dirijată, învățarea prin descoperire, exerciţiul, expozitia,
analiza, descrierea.

MIJLOACE DIDACTICE:

Material distributiv: ghiocei naturali, zambile naturale,narcise naturale;


Material demonstrativ :Scrisoare de la Zana Primăvară, coșulețul cu flori de la Zâna Florilor, ghiocei și zambile – flori naturale, imagini cu părțile
componente ale celor două flori, planșe cu mediul de viață a celor două flori (grădina cu flori-macheta), acuarele, pensule ,figurine din polistiren
,coșulețe , șervețele, calculator.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

ALAII
Joc cu text și cânt” La pădure”
Obiective operaţionale:
 Să participe cu interes și plăcere la desfășurarea jocurilor de mișcare.

Mijloace didactice: leptop


Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,observația, jocul.

Bibliografie:

 ,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani”, 2008


 Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Editura Arves, 2010

Dimensiuni ale dezvoltarii:

C1. Curiozitate, interes si initiative in invatare;


C2.Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistent in activitate);
C3.Activare si manifestare a potentialului creativ;
E3.Caracteristici structurale si functionale ale lumi inconjuratoare;

Comportamente vizate:

C1.1. Manifesta curiozitate si interes pentru experimentarea si invatarea in situatii noi;


C2.1. Realizeaza sarcinile de lucru cu consecventa;
C3.1. Manifesta creativitate in activitati diverse;
E3.1. Evidentiaza caracteristicile unor obiecte localizate in spatial inconjurator;

RUTINE:

 Ne pregătim pentru activităţi » ;


 ,,Frumoşi ca ghioceii şi curaţi ca firele de iarbă”

TRANZIŢII:” Glasul florilor”Sunt micuț și frumușel /Și mă cheamă ghiocel /Eu alung iarna din țară /Și aduc dulcea primăvară.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura Didactica


Publishing House, Bucureşti, 2009
 Culea, Laurenţiu, Activitatea integrată din grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice, Editura
Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
 Preda, Viorica, Învăţarea bazată pe proiecte, Editura Arves, Craiova , 2009
 Breben, Silvia, Metode interactive de grup, Ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002
SCENARIUL ZILEI

I INTALNIREA DE DIMINEATA:
SALUTUL

E zi deosebită pentru copii . Sala de grupă e pregătită să-şi aştepte,,ursuleții”.Aceştia nu sunt altcineva decât copiii grupei mari care s-au
îmbrăcat frumos şi au venit la grădiniţă curioşi să vadă ce surprize le mai oferă şi această zi,dar poate şi emoţionaţi ştiind că vor avea musafiri.
Copiii vor intra in sala de grupa pe melodia Înfloresc gradinile...”, copiii se adună în semicerc cu educatoarea pentru a se saluta.
Dimineaţa a sosit/Toţi copii au venit/ În cerc să ne adunăm / Cu toţi să ne salutăm/A-nceput o noua zi/ Bună dimineaţa, dragi ursuleți!
Salutul se realizează prin formula „Bună dimineaţa, dragi ursuleți!”, apoi salutul se propagă în semicerc de la stânga la dreapta, fiecare copil
spunând „Bună dimineaţa,ursulețule...”.
PREZENŢA
Se va realiza prezenţa prin intermediul jocului “Cine nu a venit astăzi? Un băieţel va număra fetiţele prezente iar o fetiţă va număra baieţii
prezenţi .
CALENDARUL NATURII
Se lucrează pe panoul mare:
- Cum este vremea ?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- În ce anotimp suntem ?
II IMPARTASIREA CU CEILALTI/ACTIVITATEA DE GRUP:
Copiilor li se va propune un exercitiu de imaginatie, trebuind sa raspunda la intrebarea “De ce ne place noua primavara?”(impartasirea). Va
raspunde copilul care primeste o floare. In urma impartasirii se va desprinde mesajul zilei: “Prin gradina ne jucam, tare bine ne distram”
III NOUTATEA ZILEI: Se va realiza prin primirea unei scrisori de la Zâna Primăvara împreună cu un coșuleț cu flori.
ANUNŢAREA TEMEI: Se va realiza prin arătarea tuturor florilor de primăvară ”coșul cu flori”al Zanei Primăvara. Acesta conține flori de
primăvară de diferite marimi și culori. Educatoarea va prezenta florile și va anunța tema zilei: ”Ghiocelul”

Dragi copii, am auzit ca va place mult anotimpul primavara, deoarece este anotimpul care da viata naturii. Afara se incalzeste, pasarile calatoare
se intorc la noi in tara, florile, isi scot capul de sub zapada, copacii inmuguresc, apoi infrunzesc. De aceea sper sa va placa si foricelele noastre pe care
Zana primavara ni le a adus și pe care noi va trebui sa le cercetam, sa aflam lucruri noi despre ele. Apoi la cea de a doua activitate va trebui sa lipiți
părțile componente ale ghiocelului astfel incat sa realizati” Tabloul cu ghiocei.”
RUTINE– Micul dejun – deprinderi de igienă şi de comportare specifice. “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii
când solicit un anumit lucru;
TRANZITIE: “Astăzi în grădina mea.” (cantec).
Apoi educatoarea va prezenta fiecare centru unde ii va indruma pe copii. La centrul Artă copiii vor avea cate o narcisa in piept, la centrul
Stiinte copiii vor avea cate un ghioce in piept, iar la centrul Construcții vor avea o lalea în piept.
Copiii aleg jetonul cu centrul la care vor merge, în funcție de preferință.
TRANZITIE:”Infloresc gradinile”
In cadrul activitatilor pe domenii experientiale (ADE), copiii vor asculta prezentarea florii spusa de doamna educatoare. Apoi daca copiii au fost
atenti vor sti sa raspunda la intrebarile puse de doamna educatoare.In continuare vor picta ghioceii din polistiren,iar la sfârșit vom realiza” Grădina cu
ghiocei”.
La sfarsitul zilei se fac aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii concluzionand ca Zana Primavara este foarte multumita si incantata de
raspunsurile voastre si de ceeea ce voi ati realiza. “Gradina cu flori de primavara”
Copiii primesc ca recompensa bomboane.
EVENIMENT STRATEGII
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE

Se vor asigura conditiile necesare bunei desfasurari a activitatii:


-aerisirea salii de grupa;
MOMENT
ORGANIZATORIC -asezarea mobilierului in forma de semicerc;
-aranjarea materialului didactic pe masa educatoarei si pe mesele
copiilor;
-intrarea copiilor in sala de grupa;

Chestionare
Voi spune o ghicitoare despre anotimpul primavara: orala
REACTUALIZAREA
CUNOSTINTELOR
„Zăpada s-a topit, Conversatia de
Ghiocelul a răsărit, verificare
Pomul a înmugurit.
Ce anotimp a sosit?”
Reactualizarea se va face printr-o scurta conversatie pe baza
cunostintelor pe care le au copiii despre anotimpul primavara. Urmaresc
Surpriza
Conversaţia reactia
CAPTAREA Trezesc interesul copiilor printr-o surpriza: Zana Primavara trimite demonstratia copiilor
ATENŢIEI copiilor o scrisoare cu un coșueț plin cu flori naturale.
“- Ce flori ati primit?”(flori albe );
“- Ele se numesc ghiocei! Vom face un concurs (copilul grijuliu):
voi va trebui sa aveti grija de floricele, sa nu le rupeti, iar la sfarsit, explicatia
floricelele cele mai frumoase le vom darui celor dragi”
Voi indemna copiii sa ia planta in mana, voi demonstra cum s-o
tina pentru a o pastra intreaga;

Enunt pe intelesul copiilor scopul şi obiectivele: Zana primavara


ANUNTAREA doreste sa aflati astazi cat mai multe lucruri despre aceasta floare.
TEMEI SI A Vom fi atenţi, o vom cerceta şi vom descoperi impreuna din ce este
OBIECTIVELOR Conversatia
formata , culoarea, forma, cum se hrăneste ea, cum trebuie să o Explicatia
îngrijim şi la ce o putem folosi.”
Pentru a afla cat mai multe lucruri despre ea: o vom privi bine ca
sa stim din ce parti este alcatuita, ce culoare au aceste parti, cum
sunt asezate, cate sunt; o vom pipai usor cu varful degetelor; o vom
mirosi pentru a sti ce miros are; Invatare prin
descoperire

„-Am stat de vorbă cu un ghiocel din gradina si mi-a spus că el


traieste alaturi de lalele, toporasi,, lacramioare, narcise si ca ei
Demonstratia
sunt vestitorii primaverii!“
PREZENTAREA „-Voi ati vazut undeva ghiocei ?“(in piata, in gradină , în pădure)
CONTINUTULUI
traiesc (cresc) , in gradinile oamenilor ingrijite de acestia dar și în
Observare
păduri“ directa
Se vor prezenta imagini cu ghiocei in mediul lor de viata.

Analiza libera a ghiocelului


La inceput se realizeaza o analiza libera a materialului de observat.
Copiii vor fi solicitati sa enumere partile componente ale plantei. In
acelasi timp ele vor fi indicate si pe plansa.
“-Din ce parti este format ghiocelul?(radacina, tulpina, frunze,
floare) conversatia
de verificare
DIRIJAREA
Analiza dirijata a ghiocelului Chestionare
INVATARII
orala
Se va prezenta un ghiocel.
“-Priviti planta ! Daca tragem de ea, ce se intampla?”(o smulgem)
“-Prin ce este fixat in pamant ghiocelul?(prin radacina);
Observatia
Conversatia
RADACINA: Explicatia
“- Priviti, cum e radacina ghiocelului?”
Din ce este formata radacina ghiocelului? ( din multe fire lungi,
adanc infipte in pamant)
“-La ce foloseste radacina?”(fixeaza planta sa nu cada si absoarbe
Invatare prin
apa si sarurile minerale din pamant) descoperire

Observare
SINTEZA PARTIALA directa
Educatoarea face sinteza partiala printr-o ghicitoare:
“Suntem lungi si subtirele exercitiul
Si ne place sa muncim
Din pamantu-n care stam, Seman cu o mica ceapa, Chestionare
Toata hrana o luam, Stau in pamint si sunt camara plantei! Problematizare orala
Invatare prin
Ca sa creasca mandra floare (Bulbul) descoperire
Frumoasa mirositoare”

(Radacina)
TULPINA
Ce observati imediat deasupra radacinii? (bulbul) Exercitiul
Conversatia de Chestionare
Tulpina subpământeană:(bulbul ) Ce formă are? verificare orala
Cu ce se aseamănă? “Bulbul seamănă cu o ceapă mică” Apreciere
verbala
Ce culoare are? “(galbui -maroniu)”
Ce iese din bulb? “din bulb iese tulpina cu frunze” Conversatia
Problematizare

Bulbul sau tulpina subpamanteana îi folosește plantei pentru


depozitarea hranei. Ea este camera plantei, adică depozitează Explicatia
substanțele hrănitoare necesare dezvoltării plantei. Jocul-exercitiu
grup de 4 copii Evaluare
Se va explica copiilor că ghiocelul are tulpina munca finala
dreapta,subțire ,delicată, de culoare verde și seamănă cu un independenta (realizata de
copii)
bastonaș. Se va descoperi pe plansa tulpina si se va analiza.

“-Luati florile in mana si observati tulpina.” Apreciere


verbala
“-Ce culoare are tulpina?”( verde)
“-Cum este ea ?”(firavă )
“-Incercati sa indoiti putin tulpina (aveti grija sa nu o rupeti)! Ce
observati?”(se poate indoi)
Ghiocelul are două tipuri de tulpină: tulpină subpământeană şi
tulpină aeriană.
Tulpina subpământeană arată ca o ceapă mică şi se numeşte bulb,
iar cea aeriană seamănă cu un beţişor, este tubulară şi verde.
FRUNZELE
“-Ce observati pe tulpina ? “(frunze) Cate frunze are ghiocelul? Ce
culoare au?
“-Cum sunt aceste frunze?”(lungi, subtiri si ascutite la varf) “
“-Mirositi frunza si spuneti a ce miroase?”
“-Ce rol au frunzele pentru planta?”(pregatesc hrana ghiocelului
de acea se mai numesc si bucataria florii)
FLOAREA:
“-Care este cea mai frumoasa parte a ghiocelului?”(floarea)
“Cate flori are ghiocelul pe tulpina?”
“-Luati floarea in mana, priviti-o si spuneti cu ce seamana?” (un
clopotel)
ASIGURAREA
RETENTIEI SI A
“-Din ce este formata?” (din petale);“Cate petale are?”
TRANSFERULUI Copii vor numara petalele si vor spune numarul lor (trei).
DE CUNOSTINTE „-Ce culoare pot avea ele?” (mov, alba, roz , albastru)
„-Puneti degetul pe o petala? Cum este ea ? (fina, subtire )
“-Uitati-va in interiorul florii! Ce vedeti? (mijlocul)
“-Ce culoare are?” (verde)
“-Puneti degetul pe el! Ce observati?“ (se ia ceva galben)
“-Ceea ce se ia, se numeste polen si este hrana albinelor si a
fluturilor.”
“-Duceti floarea la nas! Ce simtiti?” (miroase frumos)
SINTEZA PARTIALA:
Se va realiza pe baza unui desen insotit de procedeul de joc:
“Ghiciti, ce am desenat?” Voi desena tulpina (codita), frunzele,
floarea. La fiecare element voi cere copiilor sa precizeze: forma,
culoarea, numarul elementelor, rolul;

MODUL DE INGRIJIRE:
“-Daca avem in gradina ghiocei, ce trebuie sa facem ca ele sa
creasca si sa infloreasca?” (sa le udam, sa sapam pamantul, sa nu
le rupem, sa nu calcam pe ele)
“-Dar daca primiti un buchetel de ghiocei ce facem cu ei?” (îi
punem in apa sa nu se ofileasca la lumina si caldura)

SINTEZA FINALA:
OBTINEREA Se desfasoara cu copiii jocul :"Din jumatati – intreg” Copiii au ca
PERFORMANTEI
sarcina sa recompuna imaginea ghiocelului și a zambilei din partile
sale componente, asezate corect; Se cere copiilor sa vada ce au
primit, apoi vor fi indemnati sa potriveasca bucatelele astfel incat
sa obtina imaginea ghiocelului și a unei zambile, la fel cu cea de
pe tabla.

Tranziţie:”Infloresc gradinile”
Copiii merg la măsuţe observand modelul pe care eu l-am realizat,
voi demonstra pasii pe care voi va trebui sa ii parcurgeti realizand
lucrarea. Copiii intuiesc materialele şi primesc îndrumări pentru
realizarea picturii. Ei vor avea de pictat un ghiocel confecționat din
polistiren.
Se execută exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinilor.” Ne jucăm, ne jucăm, cu degeţelele noi ne jucăm...”
Demonstrarea procedeului de lucru.
Se oferă sprijin în timpul lucrului, urmărind respectarea tehnicilor
de lucru, păstrarea ordinii şi curăţeniei la locul de muncă pe tot
parcursul activităţii.

INCHEIEREA Lucrările copiiilor sunt expuse în grădina cu flori.


ACTIVITATII Li se solicită copiilor de a reaminti activiatea de astăzi şi să spună
de ce au învăţat aceasta.

La sfârşitul zilei se fac aprecieri generale asupra desfăşurării


activităţii concluzionând că Zâna Primavara este foarte mulţumită
de cum au participat copiii la activităţi şi li se reaminteşte copiiilor
mesajul zilei: “Prin gradina ne jucăm, tare bine ne distrăm!”
Copiii primesc recompense bombonele.

S-ar putea să vă placă și