Sunteți pe pagina 1din 12

MODULUL II

DISCIPLINA: PEDAGOGIA CENTRATA PE COMPETENTE

TEMA:
PROIECTUL UNEI UNITI DE INVARE PROIECT DIDACTIC

NUMELE CURSANTULUI: OPREA MARIA COALA: LUCIENI GRUPA PROFESOR: CIOLAN LUCIAN FORMATOR: BARBU DANIELA

PROIECTUL UNITII DE INVARE : AMESTECURI DE SUBSTANE Anul colar 2010 2011 Clasa a VII- a
Timp: 10 ore

Coninuturi

Competene specifice vizate

Activiti de nvare

Resurse

Evaluare

.Substana pur. Amestec de substane. Amestec omogen. Amestec eterogen.

Metode de separare i de purificare a substanelor Aplicaii practice.

-clasificarea proprietilor substanelor, amestecurilor dup unul sau mai multe criterii; -utilizarea aparaturii i a echipamentelor de laborator, pentru a studia proprietile i transformrile substanelor chimice, pentru separarea substanelor din amestecuri i pentru prepararea unor soluii;

*Cercetarea unor substane pure (apa distilat, pilitur de fier, pilitur de aluminiu, clorur de sodiu, alcool) i a unor amestecuri n scopul definirii celor dou noiuni i stabilirii prin comparaie, a elementelor distinctive. *Cercetarea amestecurilor omogene (ap +clorur de sodiu, ap +alcool) i neomogene (ap +nisip, ap +pilitur de aluminiu, nisip +pilitur de fier) n scopul clasificrii amestecurilor. *Completarea fielor (tabelelor) pentru activiti experimentale. *Comunicarea de informaii privind aplicaiile practice ale unor amestecuri.

*50 de minute n laborator *manual, fia pentru activiti experimentale, substane i ustensile *activitate n grup, activitate frontal, activitate individual *observare dirijat experiment, conversaie, explicaie.

Observarea sistematic . Lucrare practic. Sarcin didactic n clas.

*Investigarea experimental a unor metode de separare i de purificare a substanelor din diferite tipuri de amestecuri. -clasificarea metodelor de *Completarea fielor pentru activiti separare a experimentale. substanelor dup unul *Stabilirea aplicabilitii metodelor de separare sau mai multe criterii; (obinerea zahrului, srii, buturilor alcoolice, etc. ) *Prepararea unor soluii n scopul definirii noiunilor de soluie, dizolvare, solvat, solvent. *Conducerea unei investigaii pentru a determina factorii care influeneaz dizolvarea. *Compararea modului n care se comport diferite substane n prezena apei pentru a defini solubilitatea i a clasifica substanele dup solubilitate.

*100 de minute, n laborator *manual, fia de lucru. *activitate experimental n grup. *experiment, nvare prin descoperire, conversaie. *100 de minute, n laborator *manual, fia pentru activiti experimentale, substane i ustensile. *activitate n grup, activitate individual, activitate frontal. *nvare prin descoperire, experiment, problematizare.

Lucrare practic. Observarea sistematic .

Soluii. Definiie. Dizolvarea. Componentele unei -utilizarea aparaturii i a soluii. echipamentelor de Factorii care laborator pentru influeneaz prepararea unor dizolvarea. soluii; Solubilitate. Clasificarea

Lucrare practic.

Prof. OPREA MARIA coala LUCIENI

PROIECT DIDACTIC
DATA: CLASA a VII-a OBIECTUL: CHIMIE TEMA LECTIEI: Soluii TIPUL LECIEI: lecie de dobndire a noilor cunotine OBIECTIVE GENERALE: 1. Cunoaterea i nelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei i a conceptelor specifice chimiei. 2. Dezvoltarea capacitii de experimentare i de explorare/investigare a realitii prin folosirea unor instrumente i proceduri specifice chimiei. 3. Dezvoltarea capacittii de analiz i de rezolvare de probleme. 4. Dezvoltarea capacitii de comunicare, utiliznd limbajul specific domeniului chimiei.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul orei elevul va fi capabil: - s recunoasc i s utilizeze ustensilele din laborator; - s ndeplineasc sarcinile intelectuale din fia primit; -s descopere modul cum se obin soluiile; - s verifice practic factorii care influeneaz dizolvarea i solubilitatea. METODE FOLOSITE: descoperirea dirijat, conversaia euristic, experimentul de laborator, observaia, problematizarea, rezolvarea de exerciii. MIJLOACE FOLOSITE: substane i ustensile de laborator (conform fiei de lucru), fie de lucru, plana ce conine un rebus chimic.

DESFURAREA LECIEI

Evenimentele instruirii Moment organizat oric Captarea ateniei elevului

Activitatea profesorului Verific prezena. Stabilete atmosfera propice activitii didactice. Prezint, pe scurt ansamblul de activiti pe care le vor desfura elevii n cursul orei. Le reamintete elevilor msurile de protecia muncii n laborator. Imparte elevii n apte grupe. Propune rezolvarea unui rebus chimic prezentat pe o plan. Intrete i apreciaz rspunsurile date de elevi. Scrie la tabl titlul leciei: Soluii i precizeaz c rezolvarea fiei de lucru i va ajuta n nelegerea leciei noi. Solicit elevilor rezolvarea cerinelor cuprinse n fia de lucru. Atenioneaz elevii c vor fi notai prin verificarea activitii individuale. Distribuie fiele de lucru. Numete cte un elev din fiecare grup pentru a prezenta concluziile experimentului. Urmrete modul de lucru al elevilor, dar i discuiile dintre ei, intervenind atunci cnd este cazul. Analizeaz rspunsurile i face aprecieri.

Activitatea elevilor Se pregtesc pentru nceperea orei. Ascult informaiile primite de la profesor.

Metode, forme, mijloace

Conversaia

Legtura cu leciile anterioar e Anunarea leciei noi Trecerea la lecia noua

Elevii rezolv rebusul, comunicnd permanent att ntre ei, ct i cu profesorul. Noteaz n caiete.

Activitatea Frontal, Conversaia Activitatea individual

Rezolv cerinele primite prin fia de lucru.

Activitatea de grup, Conversaia, Descoperirea dirijata Activitate frontal, Conversaia Activitate frontal

Cer prerea profesorului atunci cnd nu cad de acord. Corecteaz eventualele greeli. Confrunt rezultatele obinute de grupe la nivelul clasei.

Comunicarea de noi cunotin e

Sistematizeaz cunotinele dobndite de elevi

Fixarea cunotin elor Tema pentru acas

Distribuie elevilor fia de evaluare. Propune elevilor caracterizarea orei printr-un adjectiv. Solicit elevilor rezolvarea ex.7 pag. 26

Noteaz concluziile n caiete. Activitate Amestecurile omogene individual formate din dou sau mai multe substane ntre care nu se produc fenomene chimice se numesc soluii. Fenomenul n urma cruia o substan solid, lichid sau gazoas se rspndete printre particulele altei substane, formnd soluii, se numete dizolvare. Orice soluie are doi componeni: dizolvantul i dizolvatul. Factorii care influeneaz dizolvarea: gradul de frmiare a substanei dizolvate, agitarea componenilor, temperatura. Proprietatea unei substane de a se dizolva ntr-o alt substana se numete solubilitate. Factorii care influeneaz solubilitatea: natura dizolvantului i a dizolvatului, temperatura. Rezolv coninutul fiei. Problematizarea, Rezolvarea de Lipesc la tabl foile de exerciii flipchart Noteaz tema.

Surse bibliografice: Sanda Fatu, Stroe F., Stroe C, Chimie, Editura Corint, Golisteanu E.,Chimie anorganica Editura Niculescu, 2005

Fi de evaluare I Alege rspunsul corect: Dizolvantul este: substana dizolvat; substana n care are loc dizolvarea; substan lichid. Solubilitatea solidelor n lichide crete: cu scderea temperaturii; cu creterea temperaturii; dac temperatura este constant. Dizolvatul este: substana dizolvat; substana n care are loc dizolvarea; substan solid. Soluiile sunt: amestecuri neomogene; amestecuri omogene; substane pure. Cnd ambii componeni ai unei soluii sunt n aceeai stare de agregare se consider solvent substana aflat n cantitate: mai mic; mai mare; indiferent care dintre ele. II. Completeaz spaiile libere: 1.Soluiile sunt amestecuri formate din dou sau mai multe substane ntre care nu se produc fenomene. 2.Solubilitatea este..unei substane de a se ..n alt substan.

Data Clasa FIA DE LUCRU: SOLUII

Activitate Substane i experimental ustensile 1.Obinerea - ap, spirt, piatr unor soluii vnt - 2 eprubete, spatul. 2. Factorii care influen eaz dizolvarea a) - zahr, ap; - 2 eprubete, spatul, mojar cu pistil. b) - zahr, ap ; - 2 eprubete, spatul. c) - zahr, ap ; - 3 eprubete, spatul, spirtier, clete din lemn.

Etape de lucru - se introduce n prima eprubet un vrf de spatul de piatr vnt peste care se adaug 5 ml de ap ( se agit ) ; - se introduc n a 2-a eprubet 2 ml de spirt medicinal peste care se adaug 5 ml de ap. a) - se mojareaz bine o spatul de zahr i se introduce n 5 ml de ap ; - concomitent se introduce ntr-o alt eprubet aceeai cantitate de zahr i 5 ml de ap ; - se noteaz timpul n care se dizolv tot zahrul. b) - se introduc cantiti egale de zahr n cele 2eprubete; -se adaug cte 5 ml ap n acelai timp; - o eprubet se las n stativ, iar cealalt se agit bine. c) - n 2 eprubete se introduc cantiti egele de zahr ; - se introduc 5 ml de ap ntr-o eprubet, se prinde cu cletele de lemn i se nclzete la flacra unei spirtiere, apoi se adaug n prima eprubet ce conine zahr; -concomitent se introduc 5 ml de ap rece n cealalt eprubet cu zahr;

Observaii practice - n prima eprubet se obine un amestec.de culoare - n a 2-a eprubet se obine un amestec., colorat n a) - zahrul pulbere se..n ap si formeaz . - dizolvarea zahrului pulbere are loc ntr-un timp mai..dect cea a zahrului nemojarat. b) - n eprubete are loc. - timpul de dizolvare este dizolvarea are loc.n eprubeta n care c) - timpul de dizolvare a zahrului n ap cald este mai..dect timpul de dizolvare a zahrului n ap rece.

Importana

3. Solubili tatea substanelor 4. Factorii care influen eaz solubili tatea substan elor

- ap, sare de buctrie, ulei ; - 2 eprubete. a) - ap, lac pentru unghii, aceton ; - 2 eprubete. b) - zahr, ap ; - 1 eprubet, 1 pahar Berzelius, spirtier, sit cu azbest.

- se introduc 5 ml de ap n fiecare eprubet ; -se adaug ntr-o eprubet un vrf de spatul de sare de buctrie, iar n cealalt eprubet se introduc 2 ml de ulei.

- sarea cu apa formeaz un amestec . - uleiul cu apa formeaza un amestec.

a) a) - se introduc 2 ml de ap ntr-o eprubet ; - n prima eprubet lacul pentru unghii cu apa -se introduc 2 ml de aceton intr-o alt eprubet ; formeaz un amestec ; - se introduce cte o pictur de lac pentru unghii - n a 2-a eprubet lacul pentru unghii cu n cele 2 eprubete. acetona formeaz un amestec b) b) - se introduc 5 ml de ap ntr-o eprubet ; - excesul de zahr se dizolv numai - se adaug treptat zahr pn cnd rmn la.. cristale nedizolvate ( se agit continuu) ; -se introduc 10 ml ap n paharul de 50 ml i se nclzete pe sita de azbest ; - eprubeta cu ap i zahr se introduce n paharul cu ap cald.

S-ar putea să vă placă și