Sunteți pe pagina 1din 14

INSPECŢIA CURENTA 1 PENTRU INSCRIEREA

LA GRADUL DIDACTIC II

Tema : „Cine sunt/suntem ? ”


Subtema: „ Strada /Cartierul mea/meu „

GRADINITA CU PP SFÂNTUL SPIRIDON, PLOIEȘTI


Educatoare: MASONE IOANA MALVINA
Grupa: MARE

20 octombrie 2023

PROIECT DIDACTIC
DATA: 20.10.2023
GRUPA: Mare
GRĂDINIȚA: GR. P.P. Sfântul Spiridon, Ploiești
EDUCATOARE: Masone Ioana Malvina
TEMA: „CINE SUNT / SUNTEM ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Strada/Cartierul mea/meu ”
SUBTEMA: „CEL MAI BUN CONSTRUCTOR”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Cine a adus aceste daruri? ”


Rutine: „Suntem mari” – deprinderi de ordine, disciplină şi
autoservire
Tranziţii: „ Ducem materiale in casuta” – joc distractiv si de
miscare

ALA: Ştiinţă: „Completeaza ce lipseste de pe strada din cartierul


tau” – fişă individuală de lucru
Artă: „Casute si blocuri din cartierul meu” – asamblare si lipire
Bibliotecă: „Sa reparam gardul casutei” – grafisme

ADE: DŞ - „Stii sa formezi grupe de obiecte cum iti spun? – METODA


INTERACTIVA „ SCHIMBA PERECHEA ” – joc didactic
DOS – „Cartierul veseliei” – METODA INTERACTIVA „ HARTA
FIGURILOR” – lucrare colectiva de asamblare a unor componente

SCOPUL: consolidarea cunoştinţelor despre strada / cartierul fiecaruia dintre


copii; verificarea unor cunoştinţe matematice privitoare la formarea de grupe de
obiecte dupa criteriul MARE /MIC si dupa culoare ROSU/GALBEN/ALBASTRU ;
exersarea deprinderii de a obtine o macheta ( harta ) a unor locuri familiare
copiilor in cadrul activitatilor de abilitati practice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Ştiinţă:
 să identifice elementele care lipsesc de pe strada( oameni, masini, o trecere
de pietoni etc.) din imaginea de pe fisa primita;
 se precizeze verbal unde ar trebui sa se afle fiecare dintre acestea;
 sa deseneze elementele lipsa ;
 să formeze grupe de obiecte după criteriul MARE/MIC;
 să formeze grupe de obiecte dupa criteriul CULOARE ;
 să denumească grupele formate;
 sa lucreze in perechi ;
 sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru evaluative.

Bibliotecă:
 să intuiasca fisa de lucru primita ;
 sa verbalizeze sarcina pe care o au de realizat;
 sa trasese linia verticala in spatiile libere prin unirea a doua puncte opuse;
 sa decoreze cu puncte acoperisul casei.

Artă:
 sa asambleze casutele si blocurile primite ;
 sa lipeasca elementele definitorii ale unei locuinte ( ferestre, usi );
 sa respecte etapele realizarii lucrarii;
 sa respecte acuratetea lucrarilor realizate ;
 sa asambleze in colectiv elementele componente ale cartierului , realizand
HARTA CARTIERULUI;
 să finalizeze lucrarea începută, participând cu interes la activitate;
 să aprecieze lucrările colegilor.

Joc distractiv si de miscare:


 să respecte regulile jocului şi ale competiţiei folosindu-se de mişcare;
 să participe activ şi afectiv la programul propus, dând dovadă de: iniţiativă,

cooperare şi interes;

STARTEGII DIDACTICE:

a). Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, SCHIMBA PERECHEA,


exerciţiul, problematizarea ,demonstraţia, jocul,
HARTA FIGURILOR, TURUL GALERIEI, observaţia
b). Elemente de joc: mânuirea materialelor, surpriza, închiderea ochilor,
bataia din palme, întrecerea
c). Resurse materiale:
Ştiinţă: fişe, creioane colorate, cosulete, jetoane mari/mici si colorate
rosu/galben/albastru ( case, blocuri, garduri, acoperisuri )

Bibliotecă: imagini cu casute si garduri „ stricate”, creioane colorate


Artă: casute si blocuri din carton colorat, ferestre si usi din hartie glase,
aracet, betisoare de urechi, servetele umede, polistiren, siluete din carton
pentru realizarea machetei, diplome.
d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, în perechi, individual

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar – 2008”
„Activităţi bazate pe inteligenţe multiple” – S.Breben, G.Ruiu, E.Goncea,
Ed. Repograf
„Revista învăţământului preşcolar Nr. 1-2 / 2009” MECI
„Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” vol.I –
Filofteia Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucureşti, 2009
„Metode interactive de grup” – Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,
Craiova, 2008

Scenariul activităţii

Activitatea va debuta cu întâlnirea de dimineaţă,copiii vor fi aşezaţi în


cerc, salutul va porni de la educatoare şi va fi continuat de toţi membrii grupei.
În timp ce copiii se salută vor transmite din mână în mână un simbol al temei
săptămânii ( un bloc, o casuta ) şi vor spune unde locuiesc fiecare ( de ex: „Salut,
Delia! Eu locuiesc la bloc /casa.”).
„ - Haideţi să aflăm dacă întra-adevăr s-au trezit toţi copiii şi dacă au
ajuns la grădiniţă.”
Fiecare copil va selecta pe panou simbolul caracteristic lui, pe care l-a
ales la inceput, constatându-se câţi copii sunt prezenţi şi câţi lipsesc.
Se va completa calendarul naturii cu simbolurile corespunzătoare.
Li se va atrage atenţia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi în
urmă nu se afla în sala de grupă. Se va descoperi obiectul şi copiii vor observa că
este vorba de o casuta din plastic. Aceasta va avea ataşata de usa de la intrare
un plic. După ce preşcolarii vor răspunde la câteva întrebări despre locuinta,
educatoarea va desface plicul şi va citi scrisoarea care se află în el. În scrisoare,
li se va spune copiilor că au primit in casuta un dar de la CONSTRUCTORUL BOB,
care ii roaga sa realizeze la finalul zilei o harta a cartierului veseliei, asa cum il
vad ei, pentru ca el este foarte ocupat si nu poate construi singur acest cartier .
El îi roagă pe copii să îl ajute, realizand sarcinile pe care el le-a lasat in cutia cu
daruri , promiţându-le că dacă vor rezolva corect toate sarcinile vor primi
diplome de „CEI MAI BUNI CONSTRUCTORI”.
Copiii vor extrage câte un bilet prin procedeul „Mâna oarbă”. Vor observa
că pe bilet sunt scrise una din cifrele 1, 2, 3. Cifrele arată casutele ( centrele de
interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe
bilet si aici vor afla ce trebuie să realizeze la fiecare centru.
La centrul „Ştiinţă” ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada
si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe
spatiul strazii.
La centrul „Artă” ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton
colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.
La centrul „Bibliotecă” ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu
gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri
si vor decora cu puncte acoperisul.
După o munca atât de solicitanta, copiii vor lua o pauză ca să se relaxeze
( deprinderi de autoservire ).
La întoarcerea în sala de grupă copiii vor recita versurile:
Unu, doi, unu, doi,
Pe stradă ne plimbăm noi.
Trei, patru, trei, patru
Azi e cam încins asfaltul.
Cinci, sase, şapte ,opt
În colţ se află un stop.
Nouă, zece, nouă, zece,
Acum toi putem trece.
Apoi vor afla ce surpriză se mai ascunde în urmatoarea cutie. Vor
descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua
scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de
priceputi sunt la formarea de multimi dupa diferite criterii. Copiii se vor aseza la
mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA
CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se
anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa
va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme
si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la
copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu
precizarea ca se formeaza de jos in sus.
Cerintele vor fi astfel formulate:
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;
3. SCHIMBATI PERECHEA!
4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou
( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa
formeze grupa obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta
echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea
grupa de obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20.Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe
panou si o baga si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi
22.Se trece la rezolvarea fisei de lucru.
In încheiere se fac aprecieri asupra activităţii copiilor si modului cum au
rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului
ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept
recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul
indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , „Cartierul
Veseliei „ utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de
BOB la dispozitia lor.
Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru
( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile
realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si
diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care
doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire
prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si
realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA
E STRADA NOASTRA ! „
In incheierea zilei, copiii vor fi apreciati pentru toata activitatea depusa
de ei si vor fi rasplatiti cu diploma de „ CEL MAI BUN CONSTRUCTOR” .
Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi
apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
crt activităţii Metode şi Resurse Evaluare
.
procedee materiale
1. Captarea Se va realiza prin descoperirea casutei, care are Observaţia Casuta cutii de - recunoaşterea
atenţiei atasata o scrisoare prin care CONSTRUCTORUL Conversaţia carton, casei si
BOB le cere ajutorul copiilor. Se poartă o scurtă scrisoarea preczentarea
conversaţie despre ce este un constructor si ce meseriei de
face el, copiii fiind solicitaţi să spună tot ce ştiu constructor
despre el. Alături de scrisoare, copiii vor descoperi
în casuta o cutie mare, in care constructorul a lasat
diferite sarcini, indicii si materiale cu care copiii vor
lucra.

2. Anunţarea temei Se va anunţa tema activităţii „Cel mai bun Explicaţia


şi a obiectivelor constructor” şi obiectivele, motivându-se la nivelul
de înţelegere al copiilor.

3. Prezentarea Copiii vor extrage câte un bilet prin procedeul


conţinutului şi „Mâna oarbă”. Vor observa că pe bilet sunt scrise Biletele cu cifre
obţinerea una din cifrele: 1, 2, 3. Cifrele arată casutele
performanţei ( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor Conversaţia Casute cu cifre
merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet - identificarea
si aici vor afla ce trebuie să realizeze la fiecare Fise de lucru corecta a
centru. Demonstratia Carioci elementelor lipsa
La centrul „Ştiinţă” ( casuta 1 ) vor identifica Culori - identificarea
elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa corecta a spatiului
deseneze acele elemente, plasandu-le la loc Explicaţia corespunzator
corespunzator pe spatiul strazii. elementului lipsa
La centrul „Artă” ( casuta 2 ) vor asambla Casute si blocuri - desenarea
casute si blocuri din carton colorat si vor lipi din carton acestuia la locul
ferestrele si usile corespunzatoare. Problematizarea colorat potrivit
La centrul „Bibliotecă” ( casuta 3 ) vor intui Aracet - asamblarea
imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe Ferestre si usi casutelor si
care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale din hartie glace blocurilor
la garduri si vor decora cu puncte acoperisul. pentru aplicat - trasarea liniilor
După o munca atât de solicitanta, copiii vor Exerciţiul verticale si
lua o pauză ca să se relaxeze ( deprinderi de decorarea cu
autoservire ). puncte a
La întoarcerea în sala de grupă copiii vor recita acoperisului
versurile: - prezentarea
Unu, doi, unu, doi, rezultatelor
Pe stradă ne plimbăm noi. obtinute
Trei, patru, trei, patru - realizarea
Azi e cam încins asfaltul. sarcinilor de la
Cinci, sase, şapte ,opt centre
În colţ se află un stop.
Nouă, zece, nouă, zece,
Acum toi putem trece. Conversaţia
Apoi vor afla ce surpriză se mai ascunde în
urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu
material didactic pregatit pentru fiecare si o noua
scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le
cere acum sa arate cat de priceputi sunt la
formarea de grupe de obiecte/multimi dupa diferite
criterii. Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri
fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA
CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic
primit in cosulete si se anunta tema jocului si
regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare
echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite Cosulete
criterii date , iar la bataia din palme si comanda Explicaţia
SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe
celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se Munca în echipă
formeaza si pe masute si la flanelograf cu Material didactic
precizarea ca se formeaza de jos in sus. marunt pentru
Cerintele vor fi astfel formulate: Problematizarea fiecare copil
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / - identificarea si
MICI; Conversaţia formarea
3. SCHIMBATI PERECHEA! grupelor /
4. Formati multimea blocurilor MARI / Jocul Flanelograf multimilor de
MICI; obiecte dupa
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / criteriile
MICI; MARE/MIC si
6. SCHIMBATI PERECHEA ! Exerciţiul culoare
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, Fise de lucru ROSU/GALBEN/
spuneti ce lipseste de la panou ( multimea „ Schimba ALBASTRU
caselor MARI ) si le bagati si voi in cos. perechea” - realizarea
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor tuturor cerintelor
MICI si copiii vor face la fel jocului didactic
9. SCHIMBA PERECHEA! Culori - respectarea
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI regulilor jocului
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI - schimbarea
12. SCHIMBA PERECHEA ! perechii la semnal
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din
echipa constructorilor mari sa formeze - realizarea si la
grupa obiectelor rosii flanelograf a
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor grupelor/
albastre de un copil de la cealalta echipa Explicaţia multimilor de
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe obiecte dupa
masa si se formeaza si acea grupa de Munca în echipă criteriile
obiecte. precizate
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce Conversaţia - realizarea
multime a disparut de pe panou si o baga cerintelor fisei de
si ei in cos. ( rosu) lucru
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte Conversaţia - prezentarea
doua multimi rezultatelor
22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru. Jocul obtinute prin
In încheiere se fac aprecieri asupra afisarea la panou
activităţii copiilor si modului cum au rezolvat fisele
de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica Exerciţiul Cutii de carton
copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au
fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept
recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE
IN CASUTA! Cuburi de plastic - participarea
Copiii vor fi impartiti in doua echipe si vor afectiva la joc
cara cate doi, o cutie in casuta. Castiga echipa care - respectarea
cara mai multe cutii intr-un timp dat 5-10 minute. regulilor jocului
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera - respectarea
impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de normelor de
CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , comportament in
„Cartierul Veseliei „ utilizand lucrarile realizate de echipa
ei si alte materiale surpriza puse de BOB la
dispozitia lor. „Harta figurilor” - identificarea pe
Activitatea de abilitati practice incepe prin a Placa de spatiul dat a
intui materialele de lucru ( placa de polistiren polistiren amplasamentelor
amenajata deja cu strazile trasate, casutele si Demonstratia fiecarei cladiri
blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete Casute si blocuri - pozitionarea
din carton reprezentand copii si diferite obiecte corecta a
dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul Siluete din obiectelor de pe
in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se „ Turul galeriei” carton macheta
executa apoi cateva exercitii de incalzire prin - utilizarea
intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea corectă a tehnicii
elementelor componente si realizarea HARTII - finalizarea
CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul lucrarii colective
„ FRUMOASA E STRADA NOASTRA ! „ - intonarea
cantecului invatat

Observarea
comportamentului
4. Evaluarea După realizarea lucrărilor copiii primesc câte o
diploma de „CEL MAI BUN CONSTRUCTOR” si Explicaţia Diplome Interevaluare
aprecieri verbale din partea educatoarei. De - respectarea
asemenea vor pimi si o recompensa dulce la final. Conversatia Dulciuri regulilor şi
sarcinilor
6. Încheierea Macheta realizata va fi expusa pe holul Explicaţia Macheta HARTA Prezentarea
activităţii gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata CARTIERULUI machetei
si de alti copii, cadre didactice si parinti. Conversaţia Aprecierea
verbală
DIPLOMA
CEL MAI BUN CONSTRUCTOR

Se acorda copilului…………………………………………………………………………………………………………. din


grupa mijlocie “ C “,de la Gradinita cu PP nr.13, Focsani, pentru rezultate deosebite
obtinute in activitatea de proiectare, construire si amenajare a “ CARTIERULUI
VESELIEI “ din data de 23.10.2009.
Director: Educatoare:
inst. NEGOITA MONICA POPA CRINA-ELENA

S-ar putea să vă placă și