Sunteți pe pagina 1din 30

EXEMPLUL NR.

1
6.3.2.1. Calculul forelor seismice orizontale pentru ansamblul cldirii
6.3.2.1.1. Metoda forelor seismice statice echivalente

Cldire din zidrie cu P + 2E (nniv = 3).

Toate nivelurile au aceiai greutate Gi = 240 tone i aceiai nlime.

Cldirea este amplasat n zona seismic ag = 0.24g

Greutatea total a cldirii este G = 3 x 240 = 720 tone

Se determin fora tietoare de baz (Fb), forele seismice de nivel (Fi) i forele tietoare de
nivel (VE,i) n urmtoarele ipoteze:
1. Structur din zidrie nearmat (ZNA), cu regularitate n elevaie:
Fora tietoare de baz se calculeaz cu valorile cs (tabelul A.2)

Pentru ag = 0.24g cs = 0.256 Fb = 0.256 x 720 = 184.3 tone

Forele seismice de nivel se calculeaz cu valorile kF,i (tabelul A.9)

F3 = 0.500 x 184.2 = 92.1 tone

F2 = 0.333 x 184.2 = 61.3 tone

F1 = 0.166 x 184.2 = 30.6 tone

Fora tietoare de nivel se calculeaz cu valorile kV,i (tabelul A.10) pentru nniv = 3

VE,3 = 0.500 x 184.2 = 92.1 tone

VE,2 = 0.833 x 184.2 = 153.4 tone

VE,1 Fb = 184.2 tone

2. Structura din zidrie confinat i armat n rosturi (ZC+AR), fr regularitate n elevaie:


Fora tietoare de baz se calculeaz cu valorile cs (tabelul A.6)

Pentru ag = 0.24g cs = 0.176 Fb = 0.176 x 720 = 126.7tone

Valorile forelor seismice de nivel i ale forelor tietoare de nivel se obin cu aceiai
coeficieni ca i n cazul ZNA

F3 = 0.500 x 126.7 = 63.4 tone

F2 = 0.333 x 126.7 = 42.2 tone

F1 = 0.166 x 126.7 = 21.0 tone

VE,3 = 0.500 x 126.7 = 63.4 tone

VE,2 = 0.833 x 126.7 = 105.5 tone

VE,1 Fb = 126.7 tone

EXEMPLUL NR. 2
6.3.2. Metode de calcul la fore orizontale
6.3.2.1.1. Metoda forelor seismice statice echivalente

2.1. Distribuia forei tietoare la pereii structurali.


Pereii structurali pe cele dou direcii sunt reprezentai n fig.Ex.2.1 a i b

(a)

(b)

Figura Ex.2.1
(a) Perei transversali - paraleli cu axa OY (b) Perei longitudinali - paraleli cu axa OX

nlimea nivelului het = 300 cm


Cordonatele centrului de greutate al planeului (CG) :

xCG = 4.20 m
2

yCG = 5.25 m

2.2 Calculul rigiditii laterale i al centrului de rigiditate

Rigiditatea relativ de nivel a peretelui (rigiditatea geometric Kg = K/Ez)

Kg =

t
p (3 + 2p )

unde
-

p =

xi,yi

het
lw

factorul de form (pentru un nivel)


grosimea peretelui
coordonatele centrului de greutate al peretelui n raport cu sistemul
de axe

Figura Ex.2.2.Notaii pentru determinarea centrului de rigiditate

Transversal (pereii paraleli cu axa OY)


t
lw
Elem.
(m)
(m)
T1
0.30
4.050
T2
0.30
1.625
T3
0.30
2.025
T4
0.25
3.925
T5
0.25
1.250
T6
0.25
3.325
T7
0.30
2.425
T8
0.30
2.250
T9
0.30
2.825
Kg(T) = 0.502 m
xiKg(T) = 1.951 m2

p
0.740
1.846
1.481
0.764
2.400
0.902
1.237
1.333
1.061

Kg
(m)
0.1143
0.0254
0.0390
0.0913
0.0119
0.0727
0.0560
0.0471
0.0438

Tabel Ex.2.1
xi
xiKg
(m)
(m2)
0.15
0.0171
0.15
0.0038
0.15
0.0059
4.05
0.3697
4.05
0.0482
4.05
0.2944
8.25
0.4620
8.25
0.3886
8.25
0.3614

Kg
(m)
0.0170
0.0526
0.0170
0.0446

Tabel Ex.2.2.
yi
yiKg
(m)
(m2)
0.15
0.0026
0.15
0.0079
0.15
0.0026
5.55
0.2475

poziia centrului de rigiditate

xCR =

xi K g ( T ) = 1.951 = 3.887 m
K g ( T ) 0.502

Longitudinal (pereii paraleli cu axa OX)


Elem.
L1
L2
L3
L4

t
(m)
0.30
0.30
0.30
0.25

lw
(m)
1.350
2.400
1.350
2.425

p
2.222
1.250
2.222
1.237

L5
0.25
4.975
L6
0.30
1.350
L7
0.30
2.400
L8
0.30
1.350
Kg(L) = 0.336 m
yiKg (L) = 1.841m2

0.603
2.222
1.250
2.222

0.1233
0.0170
0.0526
0.0170

5.55
10.35
10.35
10.35

0.6843
0.1760
0.5444
0.1760

poziia centrului de rigiditate

yCR =

yi K g ( L ) = 1.841 = 5.480 m
K g ( L ) 0.336

2.3. Calculul rigiditii la torsiune


Rigiditatea la torsiune a structurii se calculeaz cu relaia

KJ R = [ K gi ( T ) ( xCR xi )2 + K gi ( L ) ( yCR yi )2 ]

Din tabelele Ex.2.1. i Ex.2.2. poziia centrului de rigiditate are coordonatele:

xCR = 3.887 m

yCR = 5.480 m
Kg(T)
Elem.
T1
T2
T3
T4
T5
T6
T7
T8
T9

m
0.1143
0.0254
0.0390
0.0913
0.0119
0.0727
0.0560
0.0471
0.0438
50.2

K (T)
xi
|xCR-xi| g
K (L)
(xCR-xi)2 Elem. g
m
m
m3
m
1.596
L1 0.0170
0.15 3.737 0.355
L2 0.0526
0.545
L3 0.0170
0.002
L4 0.0446
4.05 0.163 0.001
L5 0.1233
0.002
L6 0.0170
1.066
L7 0.0526
L8 0.0170
8.25 4.363 0.897
0.834
0.336
5.298 m3

Tabelul Ex.2.3.
K (L)
yi
|yCR-yi| g
(yCR-yi)2
m
m
m3
0.483
0.15
5.33 1.494
0.483
0.001
5.55
0.07
0.001
0.403
10.35 4.87 1.248
0.403
4.516 m3

KJR = (5.298 + 4.516) = 9.81 m3


2.4. Distribuia forei tietoare de baz

Fora tietoare de baz:

Componenta translaie

Fi ,x ( tr ) =

K i ,x
Fb
K 1 ,x

Fb = 100.0 tone

Fi , y ( tr ) =

Ki , y

K 1, y

Fb

Componenta rotaie

Fi ,x ( rot ) =

Ki ,x ( xCR xi )
M t ,x
KJ R

Fi , y ( rot ) =

Ki , y ( yCR yi )
KJ R

M t ,y

Excentricitatea structural
-

excentricitile centrului de rigiditate


e0x = |xCR xCG| = |3.89 - 4.20 | 0.30 m
e0y = |yCR yCG| = |5.41 - 5.25| 0.15 m

Excentricitatea accidental
-

eax = 0.05 8.40 = 0.42 m


eay = 0.05 10.50 = 0.525 m

Excentriciti totale
-

ex,max = e0x + eax = 0.300 + 0.420 = 0.720 m


ex,min = e0x - eax = 0.300 - 0.420 = -0.120 m

ey,max = e0y + eay = 0.150 + 0.525 = 0.675 m


ey,min = e0y - eay = 0.150 - 0.525 = - 0.375 m

Momente de torsiune
-

Fora seismic pe direcia y (Mtr = Fb ex)


*

Mtx,max = 100.0 0.72 = 72.0 tm

Mtx,min = 100.0 (- 0.120) = -12.0 tm

Fora seismic pe direcia x Mtr = Fb ey)


*

Mty,max = 100.0 0.675 = 67.5 tm

Mty,min = - 100.0 0.375 = - 37.5 tm

Fore tietoare pe direcia y


Kg(T)
Elem.
T1
T2
T3
T4
T5
T6
T7
T8
T9

m
0.1143
0.0254
0.0390
0.0913
0.0119
0.0727
0.0560
0.0471
0.0438

Kg(T)/
F (tr)
Kg(T) i
tone
0.227
22.7
0.050
5.0
0.077
7.7
0.181
18.1
0.023
2.3
0.144
14.4
0.111
11.1
0.093
9.3
0.094
9.4

xCR-xi
m
3.695

-0.205

- 4.405

Tabelul Ex.2.4
(xCR-xi) Fi
Fi
Kg(T)
(rot)
(tot)
m2
tone
tone
0.4223
3.10
25.80
0.0944
0.68
5.68
0.1441
1.05
8.75
-0.0187
-0.14
17.96
-0.0024
-0.01
2.29
-0.0149
-0.10
14.30
-0.2468
-1.81
9.29
-0.2075
-1.52
7.78
-0.1927
-1.41
7.99

Fore tietoare pe direcia x


Kg(L)
Elem.
L1
L2
L3
L4
L5
L6
L7
L8

m
0.0170
0.0526
0.0170
0.0446
0.1233
0.0170
0.0526
0.0170

Kg(L)/
F (tr)
Kg(L) i
tone
0.050
5.0
0.154
15.4
0.050
5.0
0.131
13.1
0.362
36.1
0.050
5.0
0.154
15.4
0.050
5.0

yCR-yi
m
5.25
-0.15
-4.95

Tabelul Ex.2.5
(xCR-xi) Fi
Fi
Kg(L)
(rot)
(tot)
m2
tone
tone
0.0893
0.61
5.61
0.2762
1.90
17.3
0.0893
0.61
5.61
-0.0047
-0.05
13.05
-0.0185
-0.13
35.97
-0.0842
-0.58
4.42
-0.2604
-1.79
13.61
-0.0842
-0.58
4.42

EXEMPLUL NR. 3
6.3.2. Metode de calcul la fore orizontale
6.3.2.1.1. Metoda forelor seismice statice echivalente
Se verific posibilitatea utilizrii calculului cu dou modele plane n cazul cldirii din figura
Ex.3.1 cu urmtoarele caracteristici:

nlimea P+2E < 10.0 m;

planee din beton armat;

structura identic la toate nivelurile.

Pereii activi pe cele dou direcii sunt artai n fig.Ex3.2a i 2b

Figura Ex.3.2
3.1. Verificarea ndeplinirii condiiilor de regularitate n plan date la 6.3.2.1.1.(3).

Structura cldirii este aproximativ simetric fa de cele dou axe principale


ortogonale

Configuraia n plan este compact, fr retrageri (dreptunghiular)

Raportul dimensiunilor n plan este =

Lmax 10.50
=
= 1.21 < 4.0
Lmin
8.70

3.2. Calculul rigiditii laterale i al poziiei centrului de rigiditate


Transversal (pereii paraleli cu axa OY)
t
(m)
0.30
0.30
0.30
0.25
0.25
0.25
0.30
0.30
0.30

Elem.
T1
T2
T3
T4
T5
T6
T7
T8
T9

Tabelul Ex.3.1
Lzid
KgM
xi
xiKgM
p
(m)
(m)
(m)
(m2)
4.050 0.741 0.1140 0.15
0.0171
1.925 1.558 0.0355 0.15
0.0053
1.725 1.739 0.0286 0.15
0.0043
3.925 0.764 0.0913 3.75
0.3424
1.250 2.400 0.0119 3.75
0.0446
3.025 0.992 0.0633 3.75
0.2372
2.125 1.412 0.0425 8.55
0.3637
1.650 1.818 0.0262 8.55
0.2238
1.925 1.558 0.0355 8.55
0.3034
KgM(T) = 0.448 m
xiKgM(T) = 1.542 m2

poziia centrului de rigiditate xCR = 1.542/0.448 =3.442 m

excentricitatea centrului de rigiditate


e0x = xCG - xCR = 4.350 - 3.442 = 0.908 m

excentricitatea relativ a centrului de rigiditate


e0x/Lx = 0.908/ 8.70 = 0.104 > 0.10

Longitudinal (pereii paraleli cu axa OX)


t
(m)
0.30
0.30
0.30
0.25
0.25
0.375
0.375
0.375

Elem.
L1
L2
L3
L4
L5
L6
L7
L8

Lzid
KgM
p
(m)
(m)
1.650 1.818 0.0263
1.500 2.000 0.0214
1.350 2.222 0.0170
2.125 1.412 0.0355
5.375 0.558 0.1353
1.350 2.222 0.0213
2.700 0.909 0.1078
1.650 1.818 0.0327
KgM(L) = 0.380 m
yiKgM (L) = 2.683m2

Tabelul Ex.3.2
yi
yiKgM
(m)
(m2)
0.15
0.0039
0.15
0.0032
0.15
0.0026
5.85
0.2074
5.85
0.79.14
10.35 0.2203
10.35 1.1157
10.35 0.3386

poziia centrului de rigiditate yR = 2.683/0.380=7.06 m

excentricitatea centrului de rigiditate


e0y = yCG - yCR = |5.25 - 7.06| = 1.81 m

excentricitatea relativ a centrului de rigiditate


e0y/Ly = 1.81 / 10.50 = 0.172 > 0.1

3.3. Calculul rigiditii la torsiune


KgM(T)
Elem. 102
m

xi
m

K (T)
|xCR-xi| gM 2
K (L)
(xCR-xi) Elem. gM
m
m3
m

Tabelul Ex.3.3.
K (L)
yi
|yCR-yi| gM 2
(yCR-yi)
m
m
m3

T1
T2
T3
T4
T5
T6
T7
T8
T9

0.1140
0.0355
0.0286
0.0913
0.0119
0.0633
0.0425
0.0262
0.0355
0.449

0.15

3.75

8.55

1.235
3.292 0.385
0.310
0.001
0.308 0.001
0.001
1.110
5.108 0.683
0.926
4.665

L1
L2
L3
L4
L5
L6
L7
L8

0.026
0.021
0.017
0.035
0.135
0.021
0.108
0.033

0.15

6.91

5.85

1.21

10.35

3.29

0.380

1.241
1.003
0.812
0.051
0.198
0.227
1.169
0.357
5.087

KJR = (4.665 + 5.087)= 9.75 m3


3.4. Razele de torsiune (relaiile 6.7)

r0 x =

KJ R
9.75
=
= 4.66 m
0.449
Kx

r0 y =

KJ R
9.75
=
= 5.07 m
K y 0.380

3.5.Verificarea regularitii n plan - relaiile (4.1a) i (4.1b) din P100-1


Transversal e0x = 4.35 - 3.44 =0.91 m < 0.3 4.66 = 1.39 m OK!
Longitudinal e0y = 7.06 - 5.25 = 1.81 m > 0.3 5.07 = 1.52 m
Condiia de regularitate n plan nu este satisfcut !!!
3.6. Conditii suplimentare - verificarea relaiilor (6.4a) i (6.4b) din CR6

raza de giraie a masei planeului dreptunghiular se determin cu relaia (6.5)


D
l pl =
=
12

L2max + L2min
10.50 2 + 8.70 2
=
= 3.94 m
12
12

Excentricitatea centrului de rigiditate


-

transversal :
*

excentricitatea e0x = 0.908 m i r0x = 4.52 m

longitudinal
*

excentricitatea e0L = 1.18 m i r0y = 5.02 m

(6.4a) transversal r02x = 4.522 = 20.43 > l pl2 + e02x = 3.94 2 + 0.912 = 16.35m 2

(6.4b) longitudinal r02y = 5.022 = 25.2 > l pl2 + e02 y = 3.94 2 + 1.812 = 18.79 m 2

Relaiile sunt ndeplinite Se accept efectuarea calculului pe modele plane cu condiia


majorrii eforturilor cu 1.25.

EXEMPLUL NR. 4
6.3.2. Metode de calcul la fore orizontale
6.3.2.1.1. Metoda forelor seismice statice echivalente
Calculul momentului de inerie polar i a razei de giraie pentru un planeu cu form
neregulat
Se calculeaz momentul de inerie polar i raza de giraie a masei planeului cu forma i
dimensiunile din figura Ex.4.1

Figura Ex.4.1 - Forma i dimensiunile planeului

4.1. Aria planeului


Apl = 12.00 x 10.00 - 4.00 x 4.00 - 2.00 x 2.00 = 100.0 m2

4.2.Centrul de greutate al planeului raportat la originea axelor


xG =

12.00 x10.00 x0.5 x12.00 2.00 x 2.00 x0.5 x 2.00 4.00 x4.00 x( 8.00 + 0.5 x4.00 )
= 5.56 m
100.00

yG =

12.00 x10.00 x0.5 x10.00 2.00 x 2.00 x0.5 x 2.00 4.00 x4.00 x( 6.00 + 0.5 x4.00 )
= 4.68 m
100.00

4.3. Momentele de inerie ale ariei planeului fa de sistemul de axe GXIYI, paralele cu
cele ale sistemului OXY, care trece prin centrul de greutate G cu coordonatele xG,yG (se
folosete teorema lui Steiner pentru momentele de inerie).
I x ( pl ) =

12.0 x10.0 3
2.0x2.0 3
+ 12.0 x10.0 x( 4.68 5.00 )2

12
12

2.0 x 2.0 x( 4.68 1.00 )2


I y ( pl ) =

4 .0 x 4 .0 3
4.0 x4.0 x( 4.68 8.00 )2 = 759.10 m 4
12

10.0 x12.0 3
2.0x2.0 3
+ 12.0 x10.0 x( 5.56 6.00 )2

12
12

2.0 x 2.0 x( 5.56 1.00 )2

4.0 x4.0 3
4.0 x4.0 x( 5.56 10.0 )2 = 1042.00 m 4
12

4.4. Momentul de inerie polar al ariei planeului (relaia 6.6)


Ip,pl = Ix(pl) + Iy(pl) = 759.1 + 1042.00 = 1801.10 m4

4.5 Raza de giraie a masei planeului (relaia 6.5)


l pl =

I p , pl
Apl

1801.1
= 4.24 m
100.00

EXEMPLUL NR.5.
6.2.2. Metode de calcul pentru ncrcri verticale
6.2.2.1.Determinarea forelor axiale de compresiune n pereii structurali

Figura Ex.5.1. Calculul greutii zidriei pe nivel

5.1. Calculul greutii proprii a etajului


nlimea etajului het = 3.00 m
Aria nivelului Aniv = 10.30 10.30 = 106.09 m2
Aria zidurilor structurale Azid = 11.33 m2
5.2.Calculul ariei zidriei n elevaie (pe nlimea unui nivel)

Zidrie cu grosimea t = 30 cm
- Ax A 10.30x3.00 - 1.50x1.50 - 1.00x1.00
= 27.65 m2
- Ax C 10.30x3.00 - 2.00x2.00 - 1.50x2.00
= 23.90 m2
- Ax 1 (10.30-0.60)x3.00 - 2.00x2.00 - 2.50x2.00 = 20.10 m2
- Ax 3 (10.30-0.60)x3.00 - 1.50x1.50 - 2.00x2.00 = 22.85 m2
Total
= 94.50 m2
Zidrie cu grosimea t = 25 cm
- Ax B (10.30 -0.60) x3.00 - 1.50x2.40 - 1.00x2.10 = 23.40 m2
- Ax 2 (10.30-0.85)x3.00 - 1.00x2.10 - 1.50x2.40 = 22.65 m2
Total
= 46.05 m2

5.3. Calculul greutii zidriei pe nivel


Calculul este fcut n patru variante de alctuire a zidriei:
i. Elemente ceramice (crmizi) pline
ii. Elemente ceramice cu 25% goluri
iii. Elemente ceramice cu 45% goluri
iv. Elemente din BCA cu densitatea de 600 kg/m3 (corespunde zidriei cu densitate n
stare uscat 500 kg/m2 majorat cu 20% pentru umiditatea medie real!)
S-au considerat greutile zidriei (elemente + mortar) inclusiv tencuiala cu grosime de 2.0
cm pe ambele fee.

10

Grosime t = 30 cm
Elemente Azid
gzid
Gzid
m2
t/m2
tone
Pline
0.620 58.6
Gol 25%
0.510 48.2
94.5
Gol 45%
0.430 40.6
BCA
0.250 23.6

Tabelul Ex.5,1
Grosime t = 25 cm
Total greutate
Azid
gzid
Gzid
Gzid Gzid/Aetaj
m2
t/m2
tone
tone
tone/m2
0.520 23.9
82.5
0.778
0.440 20.3
68.5
0.646
46.05
0.370 17.0
57.6
0.543
0.220 10.1
33.7
0.318

5.4. Calculul greutii planeului

Aria planeului (ntre perei)


-

Greutatea planeului n gruparea seismic (pe 1.0 m2)


-

A-B/1-2 (5.50 - 0.15 - 0.125)x(6.00 - 0.15 - 0.125) = 29.91 m2


A-B/2-3 (5.50 - 0.15 - 0.125)x(4.00 - 0.15 - 0.125) = 19.46 m2
B-C/1-2 (4.50 - 0.15 - 0.125)x(6.00 - 0.15 - 0.125) = 24.19 m2
B-C/2-3 (4.50 - 0.15 - 0.125)x(4.00 - 0.15 - 0.125) = 15.74 m2
Total
= 89.30 m2
placa de beton armat 16 cm grosime
tencuiala la intrados
pardoseala (inclusiv apa)
perei despritori uori
ncrcare util (locuin) 0.3 x 150 daN/m2

400 daN/m2
40 daN/m2
135 daN.m2
80 daN/m2
45 daN/m2
700 daN/m2

Greutatea planeului
89.30 x 700 = 62500 daN 62.5 tone

5.5. Greutatea total a nivelului


Gzid
Elemente
tone
Pline
82.5
Gol 25% 68.5
Gol 45% 57.6
BCA
33.7

Gpl
tone
62.5

Gtot,et
tone
145.0
131.0
120.1
96.2

1.4
1.2
1
0.8
0.6
0.4
0.2
0

Tabelul Ex.5,2
Gtot,et/Aetaj
Gtot,et/Aetaj
tone/m2
%
1.37
100
1.23
89
1.13
82
0.91
66

Pline
25%gol
45%gol
BCA
Greut.totala

5.6. Calculul maselor de etaj


ntreaga mas a etajului (zidrie + planeu) este concentrat la nivelul planeului.
G
Masa etajului M i = tot ,et
g

11

Masa total a cldirii M =

nnivGtot ,et
g

Greutatea total supus aciunii seismice are valorile din tabelul urmtor.
Elemente
Pline
Gol 25%
Gol 45%
BCA

Tabelul Ex.5.3
nlimea cldirii (numrul de niveluri)
nniv=1
nniv=2
nniv=3
nniv=4
nniv= 5
145.0
290.0
436.0
580.0
725.0
131.0
262.0
393.0
524.0
655.0
120.0
240.0
360.0
480.0
600.0
96.0
192.0
288.0
384.0
----

5.7. Determinarea forei axiale de compresiune pe perei pentru un nivel al cldirii


1. Se determin reaciunile planeelor pe fiecare linie de perei (p1 i p2) cu relaiile

l
q l
p1 = tot 1
p2 = p1 2 1
l2
4

Figura Ex.5.2. ncrcri verticale pe perei din greutatea planeului


Pentru fiecare zon de perei (Z1Z9 din figura Ex.5.3b) se calculeaz fora axial dat de
planeu prin nmulirea reaciunii pe unitatea de lungime (p) cu lungimea zonei aferente
(care include cte 1/2 din limea fiecrui gol adiacent plinului de zidrie).

(a)

(b)

Figura Ex.5.3. Calculul forelor axiale pe perei


2. Se detemin ariile verticale de zidrie (pe nlimea etajului) aferente fiecrie zone (Z1
Z9). Ariile respective includ plinul de zidrie (care este continuu pe toat nltimea etajului),
zidria parapetului i buiandrugului (pentru golurile de la faade) i zidria buiandrugului
(pentru golurile interioare).

12

Z1
Z2
Z3
Z4
Z5
Z6
Z7
Z8
Z9

Gplaneu
(tone)
6.2
8.2
4.7
5.2
18.7
7.4
3.4
6.3
2.4

Gzidrie (tone)
El.pline 25% gol 45% gol BCA
10.6
8.7
7.4
4.3
9.3
7.7
6.5
3.8
7.9
6.5
5.5
3.2
7.5
6.2
5.3
3.1
10.6
12.3
10.4
6.2
9.8
8.1
6.8
4.0
7.8
6.4
5.4
3.2
10.2
8.4
7.1
4.2
4.8
4.0
3.3
1.9

Tabel Ex.5.4
Fora axial (tone)
El.pline 25% gol 45% gol BCA
16.8
14.9
13.6
10.5
17.5
15.9
14.7
12.0
12.6
11.2
10.2
7.9
12.7
11.4
10.5
8.3
33.3
31.0
29.1
24.9
17.2
15.5
14.2
11.4
11.2
9.8
8.8
6.6
16.5
14.7
13.4
10.5
7.2
6.4
5.7
4.3

Din valorile forei axiale rezult efortul unitar de compresiune n zidrie pe nivel.

Zona
Z1
Z2
Z3
Z4
Z5
Z6
Z7
Z8
Z9

Aria Z Fora axial (tone)


(m2)
El.pline 25% gol 45% gol BCA
1.50 16.8
14.9
13.6
10.5
1.24 17.5
15.9
14.7
12.0
1.05 12.6
11.2
10.2
7.9
0.96 12.7
11.4
10.5
8.3
2.18 33.3
31.0
29.1
24.9
1.36 17.2
15.5
14.2
11.4
1.05 11.2
9.8
8.8
6.6
1.39 16.5
14.7
13.4
10.5
0.60 7.2
6.4
5.7
4.3

Tabelul Ex.5.5
Efort unitar de compresiune
(daN/cm2)
El.pline 25% gol 45% gol BCA
1.13
1.00
0.91
0.70
1.42
1.29
1.19
0.97
1.20
1.06
0.97
0.75
1.32
1.19
1.09
0.86
1.53
1.43
1.34
1.15
1.26
1.13
1.04
0.83
1.06
0.93
0.84
0.63
1.19
1.06
0.97
0.76
1.20
1.07
0.95
0.72

Figura Ex.5.4 Perei structurali pe cele dou direcii


Valorile forelor axiale sunt date n tabelele Ex.5.6a i Ex.5.6b
Elem.
T1
T2
T3
T4
T5
T6
T7
T8
T9

Zona
Z1
Z2
Z3
Z4
Z5
Z6
Z7
Z8
Z9

Aria
(m2)
0.495
0.900
0.345
0.288
1.125
0.538
0.645
1.050
0.345

Tabelul Ex.5.6a.
Fora axial (tone)/Etaj
El.pline 25% gol 45% gol BCA
5.60
4.95
4.50
0.35
12.80 11.60 10.70 8.70
4.10
3.70
3.40
2.60
3.80
3.40
3.10
2.50
17.20 16.10 15.10 12.90
6.80
6.10
5.60
4.50
6.80
6.00
5.40
4.10
12.50 11.10 10.20 8.00
4.10
3.70
3.30
2.50

13

Elem.
L1
L2
L3
L4
L5
L6
L7
L8
L9

Zona
Z1
Z4
Z7
Z2
Z5
Z8
Z3
Z6
Z9

Aria
(m2)
1.035
0.750
0.495
0.413
1.125
0.413
0.795
0.900
0.345

Tabelul Ex.5.6b.
Fora axial (tone)/Etaj
El.pline 25% gol 45% gol BCA
11.70 10.40 9.40
7.30
9.90
8.90
8.20
6.50
5.30
4.60
4.20
3.10
5.90
5.30
4.90
4.00
17.20 16.10 15.10 12.90
4.90
4.40
4.00
3.10
9.50
8.40
7.70
6.00
11.30 10.20 9.40
7.50
4.10
3.70
3.30
2.50

14

EXEMPLUL NR.6
6.2.2. Metode de calcul pentru ncrcri verticale
6.2.2.1.Determinarea forelor axiale de compresiune n pereii structurali
Efectul excentricitii planeului
Se verific efectul excentricitii planeului fa de centrul de greutate al peretelui. conform
art. 6.2.2.1 (5)
Peretele considerat este reprezentat n figura Ex.6.1 i face parte dintr-o cldire cu P+3E,
avnd nlimea de etaj het = 3.00 m la toate nivelurile (inclusiv parterul). Zona aferent
peretelui studiat are dimensiunile 6.00 8.00 m, planeul fiind n consol pe o deschidere de
2.00 m la toate nivelurile.
Greutatea de proiectare a planeului qpl = 0.80 tone/m2.
Greutatea volumetric de proiectare a zidriei (inclusiv tencuiala) qzid = 1.60 tone/m3.
Rezistena de proiectare la compresiune a zidriei fd = 16.0 daN/cm2.

Figura.Ex.6.1.
Cu dimensiunile din desen rezult:

Aria seciunii orizontale a peretelui : Aw = 3.24 m2


Greutatea peretelui pe nivel Gw,et = 3.24 3.0 1.60 15.6 tone/nivel
Greutatea total a peretelui Gw,tot = 4 15.6 = 62.4 tone
Distana de la extremitatea tlpii 1 pn la C.G al seciunii orizontale a peretelui
XG,w = 2.525 m
Greutatea planeului pe nivel Gpl,et = 6.00 8.00 0.80 = 38.4 tone
Greutatea total adus de planee Gpl,tot = 4 38.4 = 153.6 tone
Distana de la extremitatea tlpii 1 pn la C.G al planeului XG,pl = 4.00 m
Excentricitatea ncrcrii din planeu epl = 4.00 - 2.525 = 1.475 m
Momentul ncovoietor la baza peretelui dat de excentricitatea planeului
Mpl = 153.6 1.475 227.0 tm (comprim permanent talpa 2)

Momentul capabil al seciunii orizontale a peretelui din zidrie nearmat pentru


compresiune pe talpa 2 : Mcap 523 tm
Rezult c dispunerea excentric a planeului fa de perete, consum circa 43% din
capacitatea de rezisten la compresiune excentric a peretelui.

15

EXEMPLUL NR.7.
6.6.3.2. Rezistena la compresiune i ncovoiere a pereilor din zidrie nearmat
Calculul momentului ncovoietor pentru un perete din zidrie nearmat
7.1. Date generale
Se determin valoarea de proiectare a rezistenei la ncovoiere (momentul capabil) pentru
peretele cu dimensiunile din figura Ex.7.1 n urmtoarele condiii:
1. Rezistena caracteristic a zidriei la compresiune fk = 3.0 N/mm2
(30.0 daN/cm2).
Coeficientul de material M= 2.2.
de proiectare fd = fk/M = 1.36 N/mm2 (13.6 daN/cm2)

Rezistena

2. Valoarea de proiectare a forei axiale :


N = 800 kN (80.0 tone / 80.000 daN)

Figura Ex.7.1.
7.2. Calculul caracteristicilor geometrice ale peretelui
Pentru cazul n care calculul se efectueaz manual (fr ajutorul programelor de calcul
automat) se dau, n continuare, sub form sistematizat, formulele necesare pentru calculul
caracteristicilor geometrice ale seciunii orizontale a pereilor n form de I.

Figura Ex.7.2 Notaii pentru calculul caracteristicilor geometrice ale pereilor

Notaiile folosite pentru calcularea caracteristicilor geometrice ale seciunilor orizontale ale
pereilor sunt artate n figura Ex 7.2.

t - grosimea inimii peretelui

16

lw - lungimea inimii peretelui (inclusiv grosimile tlpilor, pentru


T)

t1 - grosimea tlpii 1 a peretelui

t2 - grosimea tlpii 2 a peretelui

b1 - limea tlpii 1 a peretelui

b2 - limea tlpii 2 a peretelui

aria tlpii 1 a peretelui: At1 = (b1 - t)t1

(Ex.7.1)

aria tlpii 2 a peretelui: At2 = (b2 - t)t2

(Ex.7.2)

aria inimii Aw = lwt

(Ex.7.3)

t1 = At1/Aw i t2 = At2/Aw coeficieni adimensionali

t1 = t1/lw i t2 = t2/lw coeficieni adimensionali

seciunile I,L sau

n cazul peretelui n form de "I" (figura I.13) caracteristicile geometrice ale seciunii
peretelui se calculeaz astfel:
1. Aria total a peretelui
(Ex.7.4)

AI = Aw + At1 + At2

Distana centrului de greutate G, fa de extremitatea 1


y G ,I =

k y ,I l w

(Ex.7.5)

unde factorul ky,I se obine din relaia


k y ,I =

1 + t 2 ( 2 t 2 ) + t1t1
1 + t1 + t 2

(Ex.7.6)

3. Momentul de inerie I
II =

tlw3
k I ,I = I w k I ,I
12

(Ex.7.7)

unde factorul kI,I este dat de relaia

k I, I = 1 + 3(1 k y ) 2 + t 1[ 2t1 + 3(k y t 1 ) 2 ] + t 2 [ 2t2 + 3(2 k y t 2 ) 2 ] (Ex.7.8)


4. Modulele de rezisten
La talpa 1

WI ,1 =

II
yG ,1

(Ex.7.9a)

La talpa 2

WI ,1 =

II
lw yG ,1

(Ex.7.9b)

5. Limitele smburelui central (fa de centrul de greutate G)

17

rsc ,1 =

WI ,1
AI

rsc ,2 =

(Ex.7.10a)

W2 ,1
AI

(Ex.7.10b)

Cu notaiile de mai sus


t = 25 cm
t1 = t2 = 30 cm
b1 = 150 cm
b2 = 250 cm
lw = 400 cm
Aw = lw x t = 10000 cm2
At1 = (b1-t)t1 = (150 - 25) x 30 = 3750 cm2
At2 = (b2-t)t2 = (250 - 25) x 30 = 6750 cm2
t1 = At1/Aw = 3750 / 10000 = 0.375
t2 = At2/Aw = 6750 / 10000 = 0.675
t1 = t2 = t1/lw = 30 / 400 = 0.075
Rezult
AI = Aw + At1 + At2 = 10000 + 3750 + 6750 = 20500 cm2

k y ,I =

1 + t 2 ( 2 t 2 ) + t 1 t 1
1 + t1 + t 2

k y ,I

1 + 0.675( 2 0.075 ) + 0.375 0.075


= 1.135
1 + 0.375 + 0.675

yG 1 =

k y ,1lw
2

= 1.135 200 = 227.1cm

7.3. Calculul pentru ULS


1. Efortul unitar mediu de compresiune este:
N = 80000 daN 0 =
sd =

80000
= 3.90 daN / cm 2
20500

3.90
0.285
13.6

2. Aria zonei comprimate (relaia 6.22)


Azc =

80000
= 6920 cm 2 > At 1 = 4500 cm 2
0.85 13.6

3. Forma i dimensiunile zonei comprimate

xc1 lungimea zonei comprimate de partea tlpii 1

Azc > At1 axa neutr este n inim i

xC 1 =

Azc bt 1 t1
xC1 = 96.8 cm
t

18

Poziia centrului de greutate al zonei comprimate n raport cu extremitatea tlpii 1

yG 1 =

0.5bt 1t12 + xC 1 t ( t1 + 0.5 xC 1 )


yG1= 37.2 cm
Azc

Mrimile respective sunt reprezentate n figura Ex.7.3.(zona comprimat este poat)

Figura Ex.7.3. Caracteristicile geometrice ale zonei comprimate pentru peretele din figura.

Dimensiunile zonei comprimate alturat marginii 2. se calculeaz folosind bt2 i t2,

Azc < At2 axa neutr este n talp

xC 2 =

yG2 = 0.5 xC2 = 0.5 27.6 = 13.8 cm

Azc 6920
=
= 27.6 cm
bt 2
250

5. Excentricitatea forei axiale n raport cu centrul de greutate al peretelui


e1 = yG - yG1 = 227.1 - 37.2 = 189.9 cm
e2 = lw - yG - yg2 = 400 - 227.1 - 13.8 = 159.1 cm

6. Valoarea de proiectare a momentului ncovoietor capabil este (relaia 6.23):


Mcap,1 = Ne1 = 800 1.899 1520.0 kNm 152.0 tm

Mcap,2 = Ne2 = 800 1.591 1270.0 kNm 127.0 tm


7.4. Calculul pentru rezistena la SLS
1. Determinarea smburelui central al seciunii

Momentul de inerie al peretelui


Iw =

25 400 3
= 1.333 10 8 cm 4
12

kI,1 = 3.589

II = 3.589 1.333 108 = 4.784 108 cm4

Modulele de rezisten sunt:

19

Modulul de rezisten la talpa 1


WI ,t 1 =

II
4.784 10 8
=
= 2.10 10 6 cm 3
yG 1
227.1

Modulul de rezisten la talpa 2


II
4.784 10 8
WI ,t 1 =
=
= 2.7710 6 cm 3
lw yG 1 400 227.1

Limitele smburelui central


W1,t 1 2.10 10 6
=
= 102cm
AI
2.05 10 4

Fa de talpa 1

et 1 =

Fa de talpa 2

W1,t 2 2.767 10 6
et 2 =
=
= 135 cm
AI
2.05 10 4

2. Momentele ncovoietoare pentru SLS sunt (relaia 6.26)


Fa de talpa 1: M1 (SLS) = 1.2 1.02 80.0 98.0 tm
Fa de talpa 2 : M2 (SLS) = 1.2 1.35 80.0 130.0 tm

20

EXEMPLUL NR.8.
6.6.3.3. Rezistena la compresiune i ncovoiere a pereilor din zidrie confinat
Calculul momentului ncovoietor pentru un perete din zidrie confinat
Se determin momentul capabil pentru peretele cu dimensiunile din exemplul nr.7
realizat din zidrie confinat cu 2 stlpiori 25 30 cm din beton clasa C12/15
(fcd = 5.8 N/mm2 - tab.3.7) armai cu 416 PC52. (fyd = 300 N/mm2)

Calculul se face n dou ipoteze:


A. Zidria este executat cu elemente din grupa 2 cu mu = 1.8
B. Zidria este executat cu elemente din grupa 1 cu mu = 3.0
A. Deoarece mu = 1.8 < 2.0 (deformaie specific pentru care betonul atinge valoarea
de proiectare a rezistenei la compresiune fck/fcd) se neglijeaz aportul betonului din
stlpiorul comprimat (se consider c seciunea este integral din zidrie).

Momentul capabil al peretelui de zidrie nearmat (exemplu nr. 7)


- Compresiune la talpa 1 M = 152.0 tm
- Compresiune la talpa 2 M = 127.0 tm

Momentul dat de armturile din stlpiori:


- distana ntre axele stlpiorilor ls = 3700 mm
- aria armturi unui stlpior 416 = 804 mm2
- momentul Ms = 3700 804 300 = 89.2 107 Nmm 89.2 tm

Momentul capabil al peretelui de zidrie confinat


- Compresiune la talpa 1 M = 152.0 + 89.2 241.0 tm
- Compresiune la talpa 2 M = 127.0 + 89.2 216.0 tm

B. Se calculeaz aria de zidrie ideal (echivalent) transformnd aria de beton n arie de


zidrie echivalent

Coeficientul de transformare (relaia 6.14)


f cd
5 .8
=
4.25
f d 1.36

n=

Limea tlpilor ideale


-

bt1 (i) = 150 + (4.25 - 1.0) 25 230 cm

21

Ariile tlpilor ideale


-

At1,i = 230 30 = 6900 cm2 Azc = 6920 cm2

At2,i = 330 30 = 9900 cm2 > Azc

Pentru ambele cazuri axa neutr este n talp

Coordonata centrului de greutate devine


-

6920
30 cm
230
6920
=
21.0 cm
330

La talpa 1 xC 1 =

La talpa 2 xC 2

Centrul de greutate al zonei comprimate


La talpa 1: yG1 = 0.5 xC1 = 15.0 cm
La talpa 2 : yG2 = 0.5 xC2 = 10.5 cm

Momentele ncovoietoare capabile ale seciunii ideale de zidrie nearmat


-

yG = 221.9 cm (fa de talpa 1)

Adncimea zonei comprimate

bt2 (i) = 250 + (4.25 - 1.0) 25 330 cm

La talpa 1 Mcap (zna,i) = (2.22 - 0.15) 80 = 165.6 tm


La talpa 2 Mcap (zna,i) = (4.00 - 2.22 - 0.105) 80 = 134.0 tm

Momentele ncovoietoare capabile ale peretelui de zidrie confinat


-

La talpa 1 Mcap (ZC) = 165.6 + 89.2 = 254.8 tm


La talpa 2 Mcap (ZC) = 134.0 + 89.2 = 223.2 tm

Not. Sporul de rezisten obinut considernd aportul ariei stlpiorului de beton armat este
de 5.7% pentru talpa 1 i de 2.9% pentru talpa 2

22

EXEMPLUL NR.9
6.8.1. Verificarea cerinei de rezisten
6.8.1.1. Verificarea cerinei de rezisten pentru solicitrile n planul peretelui
Se verific satisfacerea cerinei de rezisten pentru peretele cu dimensiunile i ncrcrile
din figura Ex.9.1. Solicitrile corespund gruprii seismice de ncrcri.

Figura Ex.9.2 Verificarea cerinei de rezisten seismic pentru un perete din ZNA
9.1 Materiale:

Elemente pentru zidrie din grupa 2 cu fb = 7.5 N/mm2

Mortar M5

Rezistena caracteristic a zidriei (esere conform fig.4.1a)


fk = 3.0 N/mm2 (tabelul 4.2b)

Coeficientul de material M = 2.2.

Rezistena de proiectare a zidriei fd = 3.0 / 2.2 = 1.36 N/mm2

Rezistena caracteristic iniial la forfecare fvk0 = 0.30 N/mm2

9.2 Solicitri secionale la baza peretelui

Momentul ncovoietor de proiectare


-

Fora tietoare de baz


-

Mb = 45 9.0 + 30 6.0 + 15 3.0 = 630 kNm


Fb = 45 + 30 + 15 = 90 kN

Fora axial la baz


-

Nb = 3 x 200 = 600 kN

9.3.Calculul rezistenei la moment ncovoietor

Lungimea zonei comprimate


xC =

600000
= 1730 mm
300 0.85 1.36

23

Valoarea de proiectare a momentului capabil


M Rd = N Ed (

lw xC
4000 1730
7

) = 600000

= 68.1 10 Nmm = 68.1tm >Mb =


2 2
2
2

63.0 tm
9.4 Calculul rezistenei la for tietoare
Rezistena la lunecare n rost orizontal (6.6.4.1.1.2)

Excentricitatea forei axiale


e=

M Ed 630
=
= 1.05 m
N Ed 600

Lungimea zonei comprimate (figura 6.9)


lc = 1.5lw 3e = 1.5 4000 3 1050 = 2850 mm 2.85 m

Lungimea pe care aderena este activ


lad = 2lc lw = 2 2850 4000 = 1700 mm 1.70 m

Rezistena de proiectare la lunecare n rost orizontal (relaia 6.34b)

V Rd , l =

1
1700
600000
+ 0 .4
0.30
300 2850 = 178600 N 17.86 tone
2 .2
2850
300 2850

Rezistena de proiectare la cedare pe seciune nclinat (6.6.4.1.2)

Efortul unitar mediu de compresiune pe perete

d =

N Ed
600000
=
= 0.5 N / mm 2
tlw
300 4000

Rezistena caracteristic la ntindere a elementelor (relaia 4.6a)

fbt = 0.035 fb = 0.035 7.5 = 0.2625 N/mm2 (Atenie ! Valoarea ncadrat este
corectat fa de textul R1)

Rezistena unitar caracteristic la rupere pe seciuni nclinate (4.5a)

f vk ,i = 0.22 0.2625 1 + 5

Rezistena unitar de proiectare la rupere pe seciuni nclinate (4.7a)


f vd ,i =

0.187
= 0.085 N / mm 2
2 .2

Rezistena de proiectare la rupere pe seciuni nclinate (relaia 6.36)


VRd ,i =

0.5
= 0.187 N / mm 2
0.2625

300 4000
0.085 = 68000 N 6.8 tone < Fb = 9.0 tone
1 .5

Cerina de rezisten la for tietoare nu este satisfcut..

24

EXEMPLUL NR.10
6.6.6. Rezistena de proiectare a panourilor din zidrie nrmate n cadre
Se calculeaz rezistena unui perete de zidrie nrmat ntr-un cadru din beton armat n
urmtoarele condiii:

Dimensiunile panoului:
- lungime : lp = 4500 mm
- nlime : hp = 2500 mm
- grosime : tp = 250 mm
- aria panoului Apan = 250 4500 = 1.125 106 mm2

Dimensiunile cadrului:
stlp 1 : 400 400 mm
stlp 2 : 600 600 mm

Materiale

Zidrie:

fk = 3.0 N/mm2 fd = 3.00/2.2 = 1.36 N/mm2


fkh = 0.70 N/m2 fdh = 0.70/2.2 = 0.318 N/mm2
fvk0 = 0.30 N/mm2 fvd0 = 0.30/2.2 = 0.136 N/mm2
Ezid = 1000 fk = 3000 N/mm2

Beton :

C16/20 Eb = 27000 N/mm2

Rezistena la lunecare n rost orizontal (relaia 6.45)


hp

2500
= 0.555
4500

p =

k1,pan = 1.255 (prin interpolare n tabelul 6.3)

FRd1 = 0.136 1.125 106 1.255 = 19.20 104 N 18.20 tone

lp

Rezistena de proiectare la fisurare pe seciune nclinat (relaia 6.46)

k2,pan = 1.955 (prin interpolare n tabelul 6.3)

25

FRd2 = 0.136 1.125 106 1.955 = 29.90 104 N 29.90 tone

Reziistena de proiectare la cedare prin strivirea diagonalei comprimate

k3,pan = 0.612 (prin interpolare n tabelul 6.3)

Momentele de inerie ale stlpilor

I1 =

400 4
= 21.3 10 8 mm 4
12

I2 =

600 4
= 108.0 10 8 mm 4
12

latura stlpului echivalent (relaia 6.48)


-

bst ,ech = 4 6 (21.3 + 108.0 ) 10 8 528 mm

raportul modulelor de elasticitate


-

Eb/Ez = 27000/3000 = 9.0

raportul hp/tp = 2500/250 = 10

factorul k5,pan = 1.655 (prin interpolare n tabelul 6.4)

Fd,31 = 1.36 528 250 0.612 1.655 = 18.18 104 N 18.18 tone

factorul k4,pan = 0.114 (prin interpolare n tabelul 6.3 corectat)

Fd,32 = 0.318 1.125 106 0.114 = 4.08 104 N 4.10 tone <FRd2

26

EXEMPLUL NR.11
Calculul rigiditii unui perete cu goluri.
11.1.Date de tem
- Grosimea panoului tp = 250 mm;
- zidria cu elemente fb = 7.5 N/mm2 i mortar M5
2
* fk = 2.90 N/mm ( CR6-2011, tab.4.2a)
2
* Ez = 1000 fk = 2900 N/mm ( CR6-2011, tab.4.9)
2
* Gz = 0.40 Ez = 1160 N/mm (CR6-2011, relaia 4.9)

11.2. Varianta 1
1. Calculul coeficienilor de rigiditate KM (montani) i KS (spalei) ( relaiile
C.8.7a i C.8.7.b)
1
= 0.178
0.90x (3 + 4 x 0.902 )

Panoul 1 (montant)

p1 =

360
= 0.90
400

k M (1) =

Panoul 2 (spalet)

p2 =

240
= 2.40
100

k S (2) =

1
= 0.048
2.40x (3 + 2.402 )

Panoul 3 (spalet)

p3 =

240
= 1.20
200

k S (3) =

1
= 0.188
1.20x (3 + 1.22 )

2. Calculul rigiditii panourilor ( relaiile C.8.7a i C.8.7b)


-

R1 = 2900 x 250 x 0.178 = 129150N/mm (129.15 tone/cm)

R2 = 2900 x 250 x 0.048 = 34780 N/mm (34.78 tone/cm)

R3 = 2900 x 250 x 0.188 = 136080 N/mm (136.1 tone/cm)

3. Rigiditatea peretelui ( relaia C.8.8)


Rperete = R1 + R2 + R3 = 300000 N/mm (300.0 tone/cm)

27

11.3.Varianta 2 pentru calculul rigiditii subansamblului 2+3


1. Caracteristicile geometrice ale peretelui considerat plin (consola)
A2+3 = 6500 x 250 = 1,625 x 106 mm2
I 2 +3 =

250x 65003
= 5,72x1012 mm 4
12

2. Se calculeaz sgeata la vrful panoului pentru peretele plin ( relaia C.8.6a)


f3 (V = 1 ) =

3600 3
3600
+ 1 .2
= 3.23 x10 6 mm
12
6
3 x 2900 x 5.72 x10
1160 x1,625 x10

3. Se admite c deformata panoului este liniar i se determin deplasrile acesteia n


seciunile care mrginesc golul.
3.1. Sgeata la baza ferestrelor (seciunea 1)
f1 =

600
x 3.23 x10 6 = 0.530 x10 6 mm
3600

3.2. Sgeata la partea superioar a ferestrelor (seciunea 2)


3000
x 3.23 x10 6 = 2.69 x10 6 mm
3600
4. Caracteristicile geometrice ale ansamblului celor doi spalei dublu ncastrai
f2 =

A2 = 1000x250 = 250000 mm2


A3 = 2000x250 = 500000 mm2

I2 = 20830 x 106 mm4


I3 = 166400 x 106 mm4

5. Deplasarea lateral a ansamblului celor doi spalei dublu ncastrai ( relaia C.8.6b)
2400 3
2400
d12 =
+ 1.2 x
= 5.43 x10 6 mm
10
12 x 2900 x( 2.08 + 16.64 )x10
1160 x( 250000 + 500000 )
6. Sgeata total a ansamblului la partea superioar a panoului
- 2+3 = f1 + d12 + (f3 - f2) = [0.530 + 5.43 + (3.23 2.69)]x 10-6 =
6.51 x 10-6 mm
7. Rigiditatea ansamblului celor doi spalei
- R2+3 = 1/2+3 = 153600 N/mm (153.6 tone/cm) diferena fa de procedeul de la
varianta 1 este de 10%.

28

EXEMPLUL NR.12
Verificarea unui perete de faad din zidrie de crmid Perete cu goluri de
ferestre

12.1.Date generale

Perete de faad (nrmat n cadru) 30 x 300 x 720 cm rezemare simpl pe contur)


- cu goluri de ferestre ca n figur.

Cldire P+1E (nniv= 2). Perete amplasat la etajul 1 (nivelul 2).

nlimile etajelor Hetaj = 3.60 m

Cota planeului de reazem z1 = 3.60 m

Cota planeului superior z2 = 7.20 m (acoperi)

Destinaia cldirii: coal general cu 8 clase

Amplasament: Bucureti

12.2.Materiale i rezistene de calcul

Crmid cu goluri 45 % goluri fb = 10 N/mm2 mortar M10

Greutatea volumetric a zidriei 0.55 x 1850 daN/m3 = 1020 kg/m3

Greutatea volumetric a tencuielii 2000 daN/m3 2 0.02 2000 = 80 kg/m2

Greutatea peretelui tencuit

Rezistenele de proiectare la ncovoiere perpendicular pe planul peretelui pentru ULS


(zid = 2.2)

rupere paralel cu rostul orizontal


fxd1 = 0.110 N/mm2 [1.10 kg/cm2]
rupere perpendicular pe rostul orizontal fxd2 = 0.220 N/mm2 [2.20 kg/cm2]

Rezistenele de proiectare la ncovoiere perpendicular pe planul peretelui pentru ULS


(zid = 1.5)

rupere paralel cu rostul orizontal


fxd1 = 0.160 N/mm2 [1.60 kg/cm2]
rupere perpendicular pe rostul orizontal fxd2 = 0.320 N/mm2 [3.20 kg/cm2]

0.30 1020 + 80 = 386 kg/m2

29

12.3.Calculul forei seismice statice echivalente

Acceleraia terenului pentru proiectare (IMR =100 de ani) ag = 0.24 g

Coeficientul de importan al peretelui perete = cldire = 1.2 (coal cu peste 250


persoane clasa de importan III)

Coeficientul de amplificare dinamic al peretelui

Coeficientul de reducere a efectului aciunii seismice qperete = 1.50

Coeficientul mediu de amplificare a acceleraiei terenului pe nlimea cldirii la


etajul 1 (nivelul 2)
K (z1 ) = 1 + 2

perete = 1.00

3.60
= 2.00 K (z2 ) = 3.00
7.20

Kz (2) = 0.5 x (2.00 + 3.00) = 2.50

Fora seismic de proiectare, uniform distribuit normal pe suprafaa peretelui:


WEd F =

1.2 x 0.24g x 1.0 x 2.50 386


x
= 185.0 daN / m2
1.50
g

12.4 Calculul momentului ncovoietor n montantul central

Montantul central este fixat numai sus i jos (liber pe laturile verticale)

Momentul ncovoietor se calculeaz ca pentru o grind cu deschiderea de


300 cm

ncrcarea de calcul se calculeaz nmulind valoarea WEd cu limea zonelor aferente


de zidrie

Momentul maxim este MEd1 = 474.6 kgm [474600 kgcm]

12.5. Verificarea condiiei de rezisten

Modulul de rezisten al montantului


Wel =

180 30 2
= 27000 cm 3 / m
6

Momentul capabil al montantului

zid = 2.2 MRd1 = 27000 1.10 = 28700 kgcm < MEd1 Insuficient
zid = 1.5 MRd1 = 27000 1.60 = 43200 kgcm < MEd1 Insuficient

Evident soluia este necorespunztoare pentru cutremurul cu IMR = 475 de ani


(cu ag = 1.5 0.24 = 0.36g)

30