Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic Costache Negri Galati Data:9.05.2011 Studenta:Chirpac Ana-Maria Clasa: a IX-a Obiectul: Logica si argumentare Subiectul:Argumentare si contraargumentare Evaluarea argumentelor Tipul lectiei: Predare-invatare Durata: 50 min

Obiective operationale :

O1 sa defineasca argumentarea

O2 - sa enumere tehnicile de argumentare O3 - sa enumere tipurile de argumente O4 sa defineasca tipurile de erori corespunzatoare fiecarui tip de argument
Strategia didactica:
*metode didactice: expunerea argumentat, conversaia euristic,

explicaia, rezolvarea fisei *mijloace de invatamant: manualul, tabla, caietul, creta. plansa

Bibliografie:

Elena Lupsa, Victor Bratu, Maria Dorina Stoica, - Logica si argumentare- manual pentru clasa a IX-a , Ed. Corvin Deva 2004

Momentele Obiectilectiei ve Operationale


1.Moment organizatori c

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode Metode de organizare

Mijloace de invatama nt Catalogul

Salutul dintre elevi si profesor Verificarea prezentei elevilor

2. Captarea atentiei si verificarea cunostintelor 3. Anuntarea lectiei

O1

4.Dirijarea invatarii

O2

O3

Verificarea cunostintelor dobandite la lectiile anterioare: Definirea argumentarii Scrierea pe tabla a titlului lectiei. Evaluarea argumentelor Scurta introducere despre lectia ce va fi predata. Profesorul incepe predarea lectiei prin reamintirea si fixarea cunostintelor dobandite anterior despre argumentare, tehnicile de argumentare : argumente -deductive: imediate si mediate

Elevii raspund politicos salutului adresat de profesor cat si laprezenta la ora Elevii definesc cu usurinta definitia demonstratiei si structura acesteia. Elevii isi noteaza in caiete titlul lectiei si sunt atenti la introducerea facuta de profesor. Elevii noteaza in caiete lectia predata de profesor.

Conver Colectiv -satia individual

Conver individual -satia Conver -satia frontal Caietul Tabla

Expune Frontal -rea argumentata

Tabla Plansa Caietul

5.Realizarea feed-backului 6.Aprecieri finale

O4

- nedeductive: inductive si analogice Componentele fiecaror argumente Modalitatile de evaluare si aprecierea corectitudinii logice. Prezentate intr-un table Definirea erorilor formale si materiale Tipurile de argumente si erorile specifice Pe baza planselor elevii vor Elevii raspund raspunde intrebarilor corect intrebarilor adresate de profesor. adresate de profesor. Profesorul apreciaza Elevii raspund activitatea elevilor la ora. politicos aprecierilor facute de profesor.

Conver individual -satia Conver frontal -satia

S-ar putea să vă placă și