Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA SCOALA: CLASA: NVATOARE: ARIA CURRICULAR: OBIECTUL: coala cu clasele I-VIII Viina a II-a Aprodu Anamaria Limba i Comunicare Limba i literatura romn

UNITATEA DE NVARE: n familie SUBIECTUL: TIPUL LECIEI: Dumbrava minunat de Mihail Sadoveanu Consolidare de cunotine

NIVELUL EXPERIENIAL AL ELEVILOR: Elevii au mai realizat astfel de activiti OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris

OBIECTIVE OPERAIONALE: Cognitive: O1- s citeasc corect, fluent, expresiv textul Dumbrava minunat de Mihail Sadoveanu ; O2- s formuleze enunuri referitoare la personaje; O3- s rezolve exercitii de vocabular; O4- s redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, cte un capitol din Dumbrava minunat de Mihail Sadoveanu O5 - s manifeste interes pentru lecie inductiv semialgoritmic

Afective:

STRATEGIA DIDACTIC:

METODE I PROCEDEE: MIJLOACE I MATERIALE: BIBLIOGRAFIE:

conversaia, explicaia, demonstraia, observarea, exerciiul, problematizarea, jocul didactic, dramatizarea manualul, programa, program Power - Point Matematic pentru clasa a II-a, Marcela Pene, Editura Marcela Pene, 2004 Programa colar 2010/2011

EVENIMENTE INSTRUCIONALE O B.

ACTIVITATEA NVTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE I PROCEDEE DIDACTICE

MIJLOACE I MATERIALE DIDACTICE

Moment organizatoric 1 minut

Se pregtete ambiana necesar desfaurrii orei.

Elevii se pregtesc pentru lecie

Captarea ateniei 10 minute

Elevii vor primi o petal sau o frunz de floareasoarelui din carton, pe care vor scrie o propoziie despre Lizuca sau Patrocle. Se vor lipi pe o plan petalele pe care elevii au scris propoziii, realizndu-se 3 plrii de floarea-soarelui; Ctig floarea care conine cele mai reuite enunuri.

Elevii scriu pe petalele de carton cate o propoziie.

Conversaia Explicaia Exerciiul

Petale din carton

Braistorming -ul Elevii vor citi propozitiile de pe fiecare petal.

Conversaia Explicaia

Verifica-rea temei 2 minute

Se realizeaz controlul cantitativ al temei. Se verific selectiv tema prin citirea ei.

Elevii citesc tema

Conversaia Explicaia Observarea

Material Power-point

- Ce lecie am avut de pregtit pentru astzi? - Cine a fost Mihail Sadoveanu? Se prezint elevilor cteva date despre Sadoveanu.

Dumbrava minunat de Mihail Sadoveanu.

- Ce opere mai cunotei scrise de Sadoveanu? Anunarea temei i a obiectivelor 3 minute Astzi, vom continua cltoria alturi de Lizuca i Patrocle. Elevii i noteaz titlul leciei n caiete. Material Power point i manualul

Se scrie titlul leciei la tabl.

Dirijarea nvrii 22 minute

V propun s aprofundm textul, s descoperim ct mai multe lucruri, s rezolvm ct mai multe sarcini interesante. Prezint elevilor lecia Elevii citesc realizat n power-point. lecia Cer elevilor s citeasc lecia n lan, pe fragmente mici, cte un alineat. Voi cere elevilor s citeasc lecia pe roluri. Elevii citesc textul expresiv, respectnd semnele de punctuaie

Lectura explicativ

Dramatizarea

Se trece la citirea selectiv dup urmtoarele cerine: - o propoziie care are la sfrit semnul exclamrii; - o propoziie care are la sfrit semnul ntrebrii; - fragmentul n care i face apariia btrnica.

Problematizarea

- Care sunt cele 2

ntrebri pe care Lizuca le adreseaz btrnei? - Care sunt personajele povestirii? Personajele povestirii sunt: - Lizuca; - Patrocle; - Sfnta Miercuri. Btrna era mrunic i grbovit Conversaia Observarea

- Ce nfiare avea btrna?

De unde se vede c Lizuca tia cum s se poarte? n ce oper mai apare Sfnta Miercuri?

n Povestea porcului de Ion Creang

Pentru o mai bun nelegere a textului prezint elevilor fragmente din filmul Dumbrava minunat. Voi rezolva mpreun cu elevii exerciiile din Anexa 1. - n manualul nostru ne este prezentat povestea n ntregime? Elevii rezolv exerciiile. Exerciiul ProblematiZarea

Povestea are 9 capitole, iar nou ne este prezentat un fragment din capitolul al IVlea.

Cer elevilor s povesteasc capitolele.

Alb ca Zpada - au rmas orfane de mam; Se explic elevilor c nu - au fost toate mamele vitrege sunt pedepsite de rele. aceasta; - au plecat de la casa printeasc.

- Cu ce personaj din alte povestiri se aseamn Lizuca?

Exerciiul Problematizarea

Realizarea feedbackului 5 minute Tema pentru acas 1 minut

Voi rezolva cu elevii exerciiile din Anexa 2.

Elevii rezolv exerciiile

Le dau elevilor tema pentru acas i le o explic. Fac aprecieri asupra modului n care elevii au participat la lecie.

ncheierea leciei 1 minut

S-ar putea să vă placă și