Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.11.2011 SCOALA: Generala, Nr.22 Mircea Eliade, Craiova STUDENT PRACTICANT: Barbu Vasilica- Tili PROFESOR- MENTOR: Banica Zoia CLASA: a Va A OBIECTUL: Limba si literatura romana SUBIECTUL LECTIEI: Caprioara de Emil Garleanu TIPUL LECTIEI: de receptare a unui text epic OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa citeasca textul corect, current si expresiv, respectand intonatia ceruta de semnele de punctuatie; O2- sa desprinda ideile principale potrivite fiecarui fragment in parte; O3- sa raspunda corect, constient si participativ la intrebarile solicitate; O4- sa precizeze personajele naratiunii; O5- sa identifice figure de stil invatate in textul studiat; O6- sa-si exprime punctual de vedere clar, concis, argumentandu-si raspunsurile. STRATEGIA DIDACTICA: METODE SI PROCEDEE: lectura expresiva, conversatia, problematizarea, munca individuala sip e grupe, metoda ciorchinelui; RESURSE MATERIALE: manualul, caietele elevilor, fise de lucru. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, activitate individuala, activitate pe grupuri; RESURSE TEMPORALE: 45 min LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa; RESURSE BIBLIOGRAFICE: 1. Limba romana, manual pentru clasa a Va, Editura Humanitas; 2. Valeriu Marinescu- Metodica predarii limbii si literaturii romane, Ed. Fundatiei Romania de maine, Bucuresti, 2002.

SCENARIUL DIDACTIC ETAPELE LECTIEI ACTIVITATEA STUDENTULUI PRACTICANT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE, MATERIALE SI PROCEDEE

1.MOMENTUL Se stabileste un climat ORGANIZATORIC necesar si favorabil pentru o buna desfasurare a lectiei. Se pregatesc materialele necesare. 2. CAPTAREA Se propune elevilor ATENTIEI rezolvarea unui rebus ( Anexa I) pentru a afla titlul noii lectii. Dupa aflarea titlului noii lectii se adreseaza elevilor cateva intrebari: - Ati auzit de Emil Garleanu? - Ati mai citit vreo opera de-a lui? - Care v-a placut cel mai mult? 3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR 4. DIRIJAREA INVATARII Se noteaza la tabla titlul noii lectii. Se citeste textul , expresiv, si se discuta prima impresie. Se solicitamelevilor sa comunice cuvintele necunoscute si sa le scrie pe caiete. Se solicita, apoi, citirea textului pe fragmente si desprinderea ideilor principale. Se noteaza ideile principale pe tabla si se solicita elevilor sa le 2

Frontal

Conversatia

Exercitiul Frontal Fisa de lucru Individual Rezolvarea rebusului

Frontal

Conversatia

Evaluarea orala Elevii raspund la intrebarile adresate.

Conversatia Frontal Caietele elevilor Lectura expresiva Conversatia Caietele elevilor Frontal Frontal Elevii noteaza in Lectura Manualul Elevii noteaza titlul in caiete.

Frontal

Elevii comunica primele impresii si noteaza pe caiete cuvintele necunoscute. Elevii citesc textul pe fragmente.

noteze in caiete: 1. Caprioara isi dezmiarda iedul cu dragoste. 2. Fiindca a venit vremea intarcatului, caprioara trebuie sa se desparta de puiul ei. 3. Caprioara se imbarbateaza si porneste impreuna cu iedul spre tancuri. 4. Caprioara si iedul ajung in padurea intunecata. 5. Cand patrund in luminis, apare iedul. 6. Caprioara se jertfeste pentru puiul ei. 7. Iedul isi continua drumul, iar viata caprioarei se stinge. Dupa ce elevii noteaza in caiete ideile principale, se va trece la efectuarea exercitiilor de vocabular din carte. Dupa efectuarea exercitiilor din carte, se impart elevii in trei grupe si se atribuie fiecarei grupe un cuvant. Fiecare grupa isi va alege un reprezentant care va scrie la tabla ce sugereaza cuvantul

Caietele elevilor

caiete ideile principale.

Frontal

Exercitiul Manualul

Elevii rezolva pe rand, exercitiile din carte.

Conversatia Explicatia Elevii noteaza in caiete. Activitate pe grupe. Metoda ciorchinelui

atribuit. Cuvintele atrubuite sunt: caprioara, iedul si lupul. ( anexa II). 5. ASIGURAREA FEED-BACKULUI Elevii primesc cate o fisa de lucru pe care o vor lucra individual. ( anexa III) Dupa rezolvarea acesteia, se vor citi raspunsurile si se va solicita elevilor sa se autoevalueze. Se va da tema pentru acasa, si anume, o compunere de maxim 15 randuri in care sa isi imagineze un alt final al textului Caprioara de Emil Garleanu. Elevii rezolva exercitiile din fisele de lucru. Individual Fisa de lucru

6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

Evaluare orala Frontal Conversatia Elevii isi noteaza tema pentru acasa.

ANEXA II

CAPRIOARA

IED

LUP

S-ar putea să vă placă și