Sunteți pe pagina 1din 3

MODURILE I TIMPURILE VERBALE I. MODURILE PERSONALE (PREDICATIVE) 1.

MODUL INDICATIV A CNTA EU cnt TU cni EL/EA cnt NOI cntm VOI cntai EI/ELEcnt A VEDEA vd vezi vede vedem vedei vd A FACE fac faci face facem facei fac PREZENT A AVEA am ai are avem avei au IMPERFECT cntam cntai cnta cntam cntai cntau vedeam vedeai vedea vedeam vedeai vedeau fceam fceai fcea fceam fceai fceau aveam aveai avea aveam aveai aveau hotram hotrai hotra hotram hotrai hotrau eram erai era eram erai erau A HOTR hotrsc hotrti hotrte hotrm hotri hotrsc A FI sunt eti este suntem suntei sunt

PERFECTUL SIMPLU cntai vzui fcui avusei; avui hotri cntai vzui fcui avusei; avui hotri cnt vzu fcu avuse; avu hotr cntarm vzurm fcurm avuserm; avurm hotrrm cntari vzuri fcuri avuseri; avuri hotrri cntar vzur fcur avuser; avur hotrr *a citi perfect simplu: eu citii, tu citii, el citi, noi citirm, voi citiri, ei citir PERFECTUL COMPUS am cntat ai cntat a cntat am cntat ai cntat au cntat am vzut ai vzut a vzut am vzut ai vzut au vzut am vzut ai vzut a vzut am vzut ai vzut au vzut am avut ai avut a avut am avut ai avut au avut am hotrt ai hotrt a hotrt am hotrt ai hotrt au hotrt am fost ai fost a fost am fost ai fost au fost fusei; fui fusei; fui fuse; fu fuserm; furm fuseri; furi fuser; fur

MAI MULT CA PERFECTUL cntasem cntasei cntase cntaserm cntaseri cntaser voi cnta vei cnta va cnta vom cnta vei cnta vor cnta vzusem vzusei vzuse vzuserm vzuseri vzuser Voi vedea Vei vedea Va vedea Vom vedea Vei vedea Vor vedea fcusem fcusei fcuse fcuserm fcuseri fcuser Voi face Vei face Va face Vom face Vei face Vor face avusem avusei avuse avuserm avuseri avuser VIITOR I voi avea Vei avea Va avea Vom avea Vei avea Vor avea hotrsem hotrsei hotrse hotrserm hotrseri hotrseri Voi hotr Vei hotr Va hotr Vom hotr Vei hotr Vor hotr fusesem fusesei fusese fuseserm fuseseri fuseseri Voi fi Vei fi Va fi Vom fi Vei fi Vor fi

VIITOR II (viitorul anterior) Voi fi cntat Vei fi cntat Va fi cntat Vom fi cntat Vei fi cntat Vor fi cntat Voi fi vzut Voi fi fcut Eu voi fi avut Voi fi hotrt Voi fi fost Vei fi fost Va fi fost Vom fi fost Vei fi fost Vor fi fost

VIITOR POPULAR O s cnt O s cni O s cnte O s vd O s vezi O s vad O s fac O s faci O s fac O s am O s ai O s aib O s avem O s avei O s aib O s hotrsc O s hotrti O s hotrasc O s fiu O s fii O s fie O s fim O s fii O s fie

s cnt s cni s cnte S cntm S cntai S cnte

S vd S vezi S vad S vedem S vedei S vad

2. MODUL CONJUNCTIV PREZENT S fac S am S hotrsc S faci S ai S hotrti S fac S aib S hotrasc S facem S avem S hotrm S facei S avei S hotri S fac S aib S hotrasc PERFECT S fi avut

S fiu S fii S fie S fim S fii S fie

S fi cntat s fi cntat S fi cntat S fi cntat S fi cntat S fi cntat

S fi vzut

S fi fcut

S fi hotrt

S fi fost

A cnta Ai cnta Ar cnta Am cnta Ai cnta Ar cnta

A vedea Ai vedea Ar vedea Am vedea Ai vedea Ar vedea

3. MODUL CONDIIONAL-OPTATIV PREZENT A face A avea A hotr Ai face Ai avea Ai hotr Ar face Ar avea Ar hotr Am face Am avea Am hotr Ai face Ai avea Ai hotr Ar face Ar avea Ar hotr PERFECT A fi fcut A fi avut Ai fi fcut Ai fi avut Ar fi fcut Ar fi avut Am fi fcut Am fi avut Ai fi fcut Ai fi avut Ar fi fcut Ar fi avut

A fi Ai fi Ar fi Am fi Ai fi Ar fi

A fi cntat Ai fi cntat Ar fi cntat Am fi cntat Ai fi cntat Ar fi cntat

A fi vzut Ai fi vzut Ar fi vzut Am fi vzut Ai fi vzut Ar fi vzut

A fi hotrt Ai fi hotrt Ar fi hotrt Am fi hotrt Ai fi hotrt Ar fi hotrt

A fi fost Ai fi fost Ar fi fost Am fi fost Ai fi fost Ar fi fost

4. MODUL IMPERATIV *acest mod se conjug numai la persoana a II a sg, pl Tu cnt! Voi cntai! Vezi! Vedei! F! Facei! ai avei hotrte hotri fii fii

* forma negativ: tu nu cnta! Voi nu cntai! II. MODURI NEPERSONALE (NEPREDICATIVE) 1. MODUL INFINITIV A cnta A vedea A face PREZENT A avea PERFECT A fi cntat A fi vzut A fi fcut A fi avut A fi hotrt A fi fost A hotr A fi

2. MODUL GERUNZIU cntnd vznd fcnd avnd hotrnd fiind

3. MODUL PARTICIPIU
Sg. cntat () Pl.cntai (e) Vzut () Vzui (e) Fcut () Fcui (e) Avut () Avui (e) Hotrt () Hotri (e) Fost () Foti , foste

4. MODUL SUPIN De cntat De vzut De fcut De avut De hotrt -