Sunteți pe pagina 1din 9

GRAMATIC NORMATIV (curs)

-iu Vizitiu vizitii vizitiii itinerariu itinerarii - itinerariile(gre it forma veche) itinerar itinerare - itinerarele (corect) salariu salar salare salarele (gre it) virgul virgule virgulei (G/D)

vulpe vulpi vulpii (G/D) propriu proprii proprii

niciun/nicio niciunul/niciuna (2004) nici un/ nici o nici unul/nici una (1982) ( un vre un/vre o // vreun/vreo vre unul/vre una // vreunul/ vreuna - adverb de nega ie )

N-a venit niciun elev. / N-a venit niciunul. ( nimeni pron. negativ) nici..., nici.... N-au venit nici unii, nici ceilal i. (! cnd apare aceast corela ie se folose te virgula) Nici un muncitor, nici cinci, nici zece nu vor reu i s ncheie la timp lucrarea. Niciunul dintre avoca ii ilu tri ai firmei nu s-a prezentat la proces. (Nimeni nu s-a prezentat....) Ilu trii avoca i.... DOOM pag 534 (niciun, nici un..)

Niciodat Nicio dat

adverb

Nici o dat , nici alt dat (nu respectau termenul de valabilitate) O dat , de dou ori.... (numeral adverbial)

Odat O dat (1982) o dat ce/cu | (2005) odat ce/cu Odat i odat

Alt dat - povestitorii de alt dat (odinioar ) adv. de timp Alt dat (dorim s ne ntlnim alt dat ) *tem pt. seminar - scrierea cu majuscule (aspectele generale, scrierea numelor proprii tratate separat) De prezentat (sintez ) din perspectiva gramaticii normative substantivul i articolul. (exemplificat)

Verbul

Conjugarea I -> a Conjugarea a II-a -> ea Conjugarea a III-a -> e Conjugarea a IV-a -> i,

Verbul a fi Cu un -i a fi fost (imperativ) Nu fi! (forma negativ la imperativ se scrie folosind adv de nega ie nu + infinitiv) (conjunctiv, perfect) S fi fost/s nu fi fost (cond optativ) a fi fost/ n-a fi fost

Voi fi/voi fi fost (viitor)

Cu doi -ii -> Fii! S fii/ s nu fii (conjunctiv present) O s fiu/ n-o s fii (viit popular) (gerunziu) fiind, nefiind

A ti Voi ti, s tii, s nu tii

A fi > Fii! / Nu fi! A veni - > Vino! / Nu veni! A zice -> Zi! / Nu zice! A face -> F ! / Nu face! A da -> D ! / Nu da! A crea -> creaz ! / nu crea!

A nmii nmie te! / Nu nmii! A se sfii -> Sfie te-te! / Nu te sfii!

A crea el/ea creeaz // ei/ele creeaz A agrea el/ea agreeaz //ei/ele agreeaz

Indicativ perfect simplu (vb de conjug a IV-a) ex. A citi -> eu citii / el/ea citi A veni eu venii / el/ea veni A (se) gndi eu (m ) gndii

N.B. - avem verbe care la infinitiv, conjug a IV-a se scriu cu doi ii . Ex a pustii (eu pustiii / el/ea pustii)

A a eza - > el/ea a az , ei/ele a az A n ela - > el/ea n al , ei/ele n al !!!Consoanele

| A az ! / Nu a eza! | n al / Nu n ela!

i j atunci cnd se afl n r d cina unui cuvnt nu pot fi urmate dect de vocala a .

Clujean, gre eal , angajeaz , lin eaz , aranjeaz A lua - > Ia! / Nu lua! I-ai cartea c ia-i dat-o demult - Ia-i cartea c i-ai dat-o demult.

A da -> D ! / Nu da! D -i i d -i! / D -i drumul!

A continua DOOM 1982 - eu continuu, tu continui DOOM 2005 eu continui, tu continui

A ap rea - > cartea va ap rea. (vb auxiliar a voi + infinitiv) cartea nu va ap rea. A pl cea - > mi-ar pl cea. (vb auxiliar + inf) Nu mi-ar pl cea.

A vrea A vroi (form hibrid , gre it ) A voi

Auzitu-mi-i-ai

O + s merg, mergi, mearg Or s mearg o s mearg , o s mergem, o s merge i

Am s merg, ai s mergi, are s mearg , am s mergem, ave i s merge i, au s mearg . (viit popular, acceptat de lb literar ) (de citit primul capitol, despre verb din Gramatica Normativ , 77 de intreb ri i 77 de r spunsuri )

Pronumele personal

Persoana Num rul Gen Cazul Forma accentuat -neaccentuat

Sg. N Pers I a II-a a III-a Sg. Ac. Pers I a II-a a III-a Sg. D Pers I a II-a a III-a Forme neacc. Pers I Sg. Ac. Pe mine, m -m -mPe tine, te-te -te-

pl

pl

pl

Pl

a II-a

a III-a

Pe el, l l-l -l-

De m-i vedea, anun -m ! De mi-i spune.... (D/sg, pers I) ---- Mi-i team .

Din punctul de vedere al + subst. G (Din punctul de vedere al profesorului...) Din punct de vedere + adj. Ac (Din punct de vedere teoretic...)

Pronumele reflexiv
Caracterizeaz diateza reflexiv . Se folose te doar la Acuzativ i Dativ. Ac pe sine, D sie i

Acuzativ A se sp la Se spal s-a sp lat sp lndu-se

Dativ A- i aminti i aminte te i-a amintit amintindu- i

!a nu se confunda cu condi ionalul optativ (a sp la)

Adjectivul pronominal de identitate Aceleia i -> fem, sg. D/G Aceea i fem, sg. N/Ac Acelea i fem, sg. D/G Acelora i -> fem, pl. D/G

Acela i masc, sg N/Ac Aceia i masc, pl N/Ac Aceluia i masc, sg D/G Acelora i masc, pl D/G

O s plec Or - conjunc ie adversativ (or,) ....,or,.... Ori - (sau) conjunc ie disjunctiv Vii ori pleci, mi-e tot una! Ori r mi, ori pleci! Ori..., ori....

Pronumele de polite e (de reveren ) Pers a II-a, N/Ac, masc. dumneata -> d-ta - dumneavoastr - > dv / dvs / d-voastr Pers a II-a D/G, sg. dumitale -> d-tale pl. dumneavoastr Pers a III-a, N/Ac/D/G, sg. masc. dumnealui (d-lui) fem. dumneaei (d-ei) pl. masc/fem dumnealor Domnia Ta, (Lui, Sa, Voastr ) Domniile Lor (Voastre) Excelen ei Sale, Ambasador al....

Recapitulare Ou ou ou le (N/Ac) ou lor (D/G) ni te ou (nu se poate articula de dou ori ou lelor) Ziu ziua Sfr itul unei zile. Vis Vise (nocturne) Visuri (aspira ii, idealuri) Nivel Niveluri (cnd ne referim la o construc ie) Nivele (sens abstract ex. cele 7 nivele ale tiin ei, nivelele operei literare)

Gre eala pe care nu trebuie s-o faci niciodat , prietene, este s tolerezi criticile unor cusurgii. i sugerez s nu ui i sfatul pe care i l-am dat. Pentru un astfel de salariu nu merit s i p strezi slujba aceasta. Cartea recomandat de vechii i hazliii t i prieteni i va aminti de vremurile de alt dat . Eu continui s cred c tu nu tii s scrii corect, de vreme ce faci acelea i gre eli ca la nceput.

Din punctul de vedere al + subst G Din punct de vedere gramatical.

Dac m mai nnebune ti cu problemele tale, m nfurii i nu- i mai r spund cnd vii la u a mea. Vedea-u-a- i plecat o dat pe iresponsabila aceea c mi-i destul ct i-am tolerat capriciile! Nimeni n-o agreaz . Vedea-o-a plecat odat pe iresponsabila aceea, c mi-e destul ct i-am tolerat capriciile! Nimeni n-o agreeaz . Va s zic nu ti dac vii sau nu vi cu noi n excrursia aceia. Mi greu s accept c nu a-i agreea compania noastr . Vas zic nu tii dac vii sau nu vii cu noi n excrursia aceea. Mi-i greu s accept c nu a-i agreea compania noastr .

A agrea Ai agrea Ar agrea Am agrea A i agrea Ar agrea a-i agrea a le agrea a ne agrea a v agreea a o agrea