Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Nume: Trofin Mihai Dat:06.03.2012 Clasa: a IV a Disciplina: Educaie plastic Tema: Pata cromatic Subiectul: Peisaj Tipul leciei: Formare de priceperi i deprinderi Scopul: Formarea priceperilor i deprinderilor de a utiliza elemente de limbaj plastic n vederea realizrii unei compoziii cu o tem data. Utilizarea tehinicii de lucru n crearea frumosului artistic.

Obiective operaionale
O1. - S compare rezultatul amestecurilor cromatice i acromadice din punct de vedere al tehnicii utilizate. O2. - S selecteze dominante cromatice, culori sau dominante cromatice n vederea folosirii unor tehnici sau a unor combinaii de tehnici, n funcie de rezultatul proiectat. O3. - S selecteze culori, nuane i tonuri n vederea obinerii de dominante cromatice. 04. - S integreze n imagini plastice diverse forme din natur.

Strategii didactice
1. Metode i procedeee: Conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca independenta. 2. Material didactic: lucrari plastice pentru demonstratie si explicatie. 3. Forme de organizare: invididual

4. Tehnici de evaluare: observarea sistematica, proba practica, autoevaluare, evaluarea colegilor. Durata:50 minute Bibliografie: 1. Maria Ilioaia, Metodica predrii desenului la clasele I-IV.

1. Botezatu, Elisabeta; Stan, Lucian; Stan, Ileana- Educaie plastic - Ghid metodic, clasele I-IV, E. Aramis, Bucureti, 2003. Programe colare pentru clasa a IV a, Educaie plastica, Bucureti, 2005

Desfasurarea activitii
OB Coninutul, sarcini Strategii didactice Evaluare Etapele OP de Metode i Mijloace Forme de leciei nvare, modaliti Procedee didacticeOrganizare De realizare Moment O1 Se creeaz Organizatori condiiile optime c pentru Acuarele, Frontal i desfurarea Pensule, Individual Conversaia leciei: pregtirea Conversaia Bloc desen, materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire. Elevii pregtesc materialele Necesare n ora de educaie Plastic. Verificar O Pentru verificarea evaluare ea 3 cunotineor oral cunotin teoretice Problemacontinu elor dobndite n tizarea Plnse Frontal dobndi leciile anterioare, te n voi adresa elevilor leciile cteva ntrebri: anterioa - Pentru ce folosii re materialele pe care le avei pe Observar banc? ea - recunoaterea gru sistemati pelor de culori c a (primare, binare, elevilor
calde, reci i a nonculorilor) i a semnificaiilor acestora

Captare a Ateniei

O 3

mparte elevilor fie de activitate independent (vezi Conversai Anexa 1), pe care a sunt desenate diverse forme.Li se cere s interpreteze aceste forme n maniera proprie. Apreciaz pozitiv toate interpretrile, demonstrnd c fiecare copil are o personalitate proprie i un sim artistic propriu, cu nimic mai prejos dect al altora i, de aceea, trebuie s aib curajul s exprime ceea ce simt, fr a copia pe alii. Aa se obine art.

Plane didactic e

Frontal

Observar ea sistemati c a elevilor

Anunar 03 Se enuna subiectul leciei i obiectivele leciei: ea realizarea unor temei i compoziii n care a vor utiliza dominant de Convers Plnse obiectiv aia didactic culoare elor e operaio nale Dirijarea Prezint elevilor plnse conversaia plans nvrii a alb didactice cu steaua
culorilor i obinerea nuanelor i a tonurilor ndruma reactualizarea Demonstra cunotinelor despre ia culorile principale i obinerea acestora Le cere identifice dominant de culoare din plansele, lucrrile i albumele de art prezentate i s-i justifice alegerea ncurajeaz ideile originale

Frontal

Observar ea sistemati c a elevilor evaluare oral continu

Acuare le Frontal individua l Pensul e

O 2 O 4 O 5

O 1

despre semnificaia culorilor prezentate.

Vas de ap

Observar ea sistemati c a elevilor

Aprecier O6 ea i O7 evaluare a lucrrilo r

ncheier ea leciei

O7

Sunt selecionai elevii care au finalizat lucrrile i le voi cere colegilor lor s-i spun prerea. Cele mai frumoase vor fi reinute pentru miniexpoziia de lucrri a clasei. Se fac aprecieri generale i individuale asupra comportamentului i asupra participrii elevilor la lecie. Sunt notai elevii care au terminat lcrrile, au lucrat, corect, ngrijit i sau ncadrat n tema propus.

Conversai a

Plnse realiza Frontal Analiza te de individua lucrrilor elevi l

Conversai a

Observar Frontal ea individua sistemati l c a elevilor

S-ar putea să vă placă și