Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-VIII numrul 16, Oradea PROFESOR: Ursan Anamaria Dorina ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare DISCIPLINA: Limba i literatura romn CLASA: a VII-a C UNITATEA DE NVARE: Texte narative-romanul SUBIECTUL: Scene semnificative din romanul Moromeii( cina, salcmul, fonciirea, seceriul) TEXT SUPORT: Moromeii( ora a III-a) TIPUL LECIEI: de transmitere i nsuire de noi cunotine-tip concurs MOTIVAIA: este o lecie de transmitere i nsuire a cunotinelor, valoroas prin folosirea unor procedee i metode de predare activ - participative, care le permit elevilor s devin contieni de propria gndire i de folosirea limbajului personal. OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor, cu referire asupra universului creaiei moromeiene. OBIECTIVE DE REFERIN: 1.4 s manifeste interes pentru mesajul ascultat, pentru partenerii de discuie i pentru metodele moderne utilizate; 2.1 s realizeze nlnuirea clar i corect a ideilor; 3.1 s deosebeac elementele de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit; 3.2 s identifice modurile de expunere ntr-un text epic; 4.3 s utilizeze corect semnele de punctuaie n interpretarea rolului propus.

OBIECTIVE OPERAIONALE: a) cognitive: O1: s defineasc romanul i s denumeasc alte opera epice din literature romn O2: s precizeze trei trsturiale romanului, perspectiva narativ i indicii temporali i spaiali O3: s identifice scenele importante din roman n urma citatelor extrase i a completrii rebusului; O4: s comenteze fiecare scen n parte utiliznd diverse argumente pro/contra ( scena cinei, a salcmului, a fonciirei, a seceriului i ntlnirea din Poiana lui Iocan); O5: s se pun n locul personajului principal i al copiilor acestora i s spun cum ar proceda; O6: s se comporte ca nite actori desvrii; O7: s emit preri proprii despre tema propus, argumentnd rspunsul; O8:s participe efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind colegialitate b) afective: O1* s se implice emoional n atmosfera prefigurat de autorul operei, O2* participe efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind colegialitate O3* s-i cultive interesul i respectul fa de creaiile literaturii romne, STRATEGII DIDACTICE RESURSE PROCEDURALE/ METODE: conversaia, rebusul, brainstormingul, ciorchinele, gndirea critic, metoda plriilor gnditoare, metoda cadranelor, jocul de rol, mumca n grup,argumentarea,concursul. RESURSE MATERIALE: manualul, fie de lucru, plrii, dicionar, codul familiei, Biblia, tabla , retroproiector,bani de ciocolat,C.D. cu filmul Moromeii; P.C., videoproiector, ecran; fie cu citate extrase din text; ORGANIZAREA ACTIVITII ELEVILOR: individual, frontal i pe grupe EVALUARE: oral i scris, aprecieri verbale pe tot parcursul leciei CONDIII DE REALIZARE: LOCUL-sala de clas
TIMPUL-50 min

BIBLIOGRAFIE:
2

Marin, Iancu, Ana, Tulb, Limba romn -manual pentru clasa a VII-a , Editura Corint, Bucureti 2008; L.Paicu, M.Lazr,Literatura romn Eseul, Editura Art 2008; Mariana, Badea, Literatura romn, Editura Badea, Bucureti, 2004; Marcu, Vasile., Filimon, Letiia. (coordonatori), Psihopedagogie pentru formarea profesorilor, ediia a treia, Editura Universitii din Oradea, Oradea, 2007; Biblia, Codul familiei,2009

Secvenele leciei

Ob

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

T I M p

Resurse
materiale

Resurse
procedurale

Forme de organizare

Evaluare

Moment organizatoric

Verificarea temei i reactualizarea a cunotinelor dobndite anterior

O1 O2

Organizez clasa pe grupe i asigur climatul necesar bunei desfurrii a leciei. Verific tema cantitativ i calitativ, numind elevii s citeasc citatele extrase referitoare la conflictele ntlnite n oper i s le comenteze. Conflicte exterioare ntre Ilie Moromete i Copiii - Catrina; - Guica; - Blosu; - Jupuitu etc. Prin intermediul metodei ciorchinelui i ntreb ce tiu : Ce este romanul? Dai trei trsturi specifice acestuia. Precizai care e timpul i spaiul aciunii? Care e perspectiva narativ? Dar structura i compoziia acestuia( pe scurt)? CE NU TIU NC/VREAU S

Elevii se pregtesc pentru lecie. Elevii prezint tema i corecteaz eventualele greeli.

pixuri caiete

conversaia

activitate frontal

caiete

Conversaia

activitate frontal

evaluare oral i scris

Elevii rspund ntrebrilor de pe fi, iar profesorul va scrie pe tabl.

Fie de lucru,laptopul, retroproiectoru l

Conversaia, Ciorchinele, tiu/Vreau s tiu

Copiii vor s tie despre personaje i scenele din

ROMANUL ESTE....................... ................................. ................................. ................................. ................................. .. TRSTURILE ROMANULUI SUNT...................... ...............................--------------------------------------------------------TEMA ROMANULUI .................. ............................................ ............................................ ............................................ ............................................ .................

MOROMEII Autor................ . Alte opere epice ................ ...........

CONFLICTE(interior,

exterior) Moromete cu:

TIMP....................... . SPAIU................... . PERSPECTIV NARATIV............ ................................. ..................

ANEXA 2 REBUS 1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri...................................................... 2. Tudor Blosu dorea cu orice pre s cumpere ............................................... de la Ilie Moromete. 3. Jupuitu ajunge acas la Moromete iar acesta se preface c n-are bani ca s-i plteasc............................................ 4. Alege cuvntul care reprezint o scen semnificativ pentru familia Moromete din structura Cina cea de Tain . 5. - - - - - - - -A care are loc n Poiana lui Iocan.

S S A L C F O N C I I R E C I N N T L N I E

E C E R I M U L A A A

UL

ANEXA 2 REBUS 1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri...................................................... 2.Tudor Blosu dorea cu orice pre s cumpere ............................................... de la Ilie Moromete. 3.Jupuitu ajunge acas la Moromete iar acesta se preface c n-are bani ca s-i plteasc............................................ 4.Alege cuvntul care reprezint o scen semnificativ pentru familia Moromete din structura Cina cea de Tain . 5.- - - - - - - -A care are loc n Poiana lui Iocan

B
ANEXA3

CITATE - Scene semnificative din romanul Moromeii ( cina, salcmul, fonciirea, seceriul,)
SCENA CINEI Moromeii se afl strni n tind , n jurul unei mese mici, joase i rotunde, pe nite scunele ct palma, unul lng altul dup fire i neam.Cei trei frai vitregi, Paraschiv, Nil i Achim, stteau spre partea din afar a tindei, ca i cnd ar fi fost gata n orice clip s se scoale de la mas i s plece afar.De cealalt parte a mesei , lng vatr sttea totdeauna Catrina Moromete, mama vitreg a celor trei frai, iar lng ea i avea pe SCENA SALCMULUI -Ce faci, Morometee, te--ai mai gndit? mi dai salcmul la? ? -Da, am discutat odat s-i vnd un salcm. i -Poate am s--l vnd poate nu o s --l vnd. -De ce trebuie s ne grbim a Te dusei in grdin s te odihneti c pn acum sttui! -De ce s-l tiem ?Cum s-l tiem ? SCENA FONCIIREI -Catrino, ia, f, secerile astea! Parascive nu vezi c furca aia st acolo lng gard de cinci sptmni? Ia-o de acolo i bag-o n opron ! Ar putea s stea acolo pn o rugini , pn te-ai nepa n ea i tot n-ai s-o ridici!... Moromete mai rmase cteva clipe cu spatele ntors spre cei doi de pe prisp, apoi deodat se rsuci pe clcie i strig: -N-am! - asta mi-o cni dumneata, SCENA SECERIULUI Cruele ies din sat prin toate prile lui, prin toate uliele i ulicioare. Soarele ncepe s rsar ; cmpia se limpezete de spuma argintie a aburilor de rou i ntinderea ei care joac acum n nemrginiri de foc rece vntul uor al dimineii care face cu grul valuri asemntoare mrii, i ciocrlia care nete din lancopiii iau secerile n mini i ncep s se nvrteasc pe lng capul ncrcat cu ierburi se ntorc
9

Niculae i pe Ilinca, copii fcui cu Moromete.Tita sttea ntre cei trei i maicsa.Era tot fata ei, din cstoria dinti. Numai Moromete sttea parc deasupra tuturor. Locul lui era pe pragul celei de-a doua odi, de pe care el stpnea cu privirea pe fiecare.Toi ceilali stteau umr lng umr, nghesuii, masa fiind prea mic.Moromete n-o mai schimbase de pe vremea primei lui cstorii, dei numrul copiilor crescuse. Cei trei frai vitregi, Parschiv, Nil si Achim, stteau spre partea din afara a tindei, ca i cnd ar fi fost gata n orice clip s se scoale de la mas i s plece afar[] Cnd se trezi afl c Nili cu Paraschiv fugiser[].

-Aa, ca s se mire protii ! [] Dintre toi salcmii se distingea acesta, din grdina lui Moromete un salcm uriastufos i nalt care umbrea ntreaga vlcea [] Toata lumea cunotea acest salcm [] Salcmul cretea n fiecare an mai bogat [..] iar n timpul iernii jucau mija, alegndu-l ca loc de ntlnire. .. ajungnd la captul gheuului, vrndnevrnd, copii mbriau tulpina salcmului []Primvara coroana uria a salcmului atrgea roiuri slbatice de albine[]Acum totul se fcuse mic, grdina, caii, Moromete nsui aratau bicisnici.Cerul deschis i cmpia npdeau mprejurimile [].

nea Ilie, de cnd te tiu eu, zise agentul tios, fr s se mire.Moromete se apropie de prisp tcut. Acum se uita n alt parte, ntocmai ca i cnd n-ar fi auzit nimic -D-mi m o igare! Omul i scoase tabachera i i-o ntinse. -Foncierea pmntului, lot Moromete, trei mii lei, lot Catrina dou mii opt sute aizeci i trei.Nu e cine tie ce! Hai mai repede , c pn la prnz mai am de ncasat. -Catrino, Tito,care eti n tind ; d-mi un foc ! -Hai , nea Ilie, hai , nea Ilie ! se grbi Jupuitu, pocnind ncuietoarea genii. - Pi nu i-am spus c nu am !Ce s-i face u dac nu am1N-am! -Pltete Moromete! Strig agentul nfuriat. .De ce nu vrei s nelegi c nu am? -Nu poi s iei caii ! zise Paraschiv.

spre soare , nvrtesc secerile n mini , spun cte o vorb ca s fac totui ceva.smulg cte un spic, l sfrm n palme i i sufl pleava ; arunc n gur boabele prguite , le mnncCel mai vrednic dintre copii ncepe s msoare cu pasul staniile , prile la un loc pe care fiecare va trebui s le duc nainte pn la terminare.Moromete trebuie s lege snopii i s-i aeze n cli.Cel mai vrednic ncepe s taie spicele i s arunce mnunchiurile n urmtatl strnge poloagele i face snopii. -Hai, mam , tu ce faci acolo? -Na Paraschive,bea ap (...) Tea ars ru? Yise Moromete.Eu credeam c e rece, mrturisi el naiv. I arde de prostii, se supr mama fr s se uite la omul ei.dup ce cnu munceti, nici nu taci!...

10

-Ia ici o mie de lei, i mai ncolo aa, mai descutm noi! Ce crezi c noi ftm bani?......

Anexa 4

SCENA CINEI -grupa COPII/ PRINI (plria alb/negru)A.Rspundei ntrebrilor:

SCENA SECERIUL- GRUPA RANILOR(plria galben)

A.Rspundei ntrebrilor:

1.Ce poziie ocup Moromete n familia sa hibrid i ce reprezint cina pentru voi? 2.Precizai modul de gndire al unui ef de familie i cum sunt aezai la mas membrii familiei Moromete utiliznd citate. 3.Care sunt cauzele nemulumirii fiilor lui Ilie Moromete i urmrile acestora?

1.Precizai trei obiceiuri specifice vieii satului ardelenesc.Comentai un obicei n cteva cuvinte. 2.Identificai n text cuvinte care fac parte din cmpul lexical al seceriului. 3.Cine se ocup de seceriul grului n familia Moromete? 4.Imaginai-v c suntei n locul copiilor lui Moromete, cei din
11

4.Comentai citatul
Matei, 26 Ucenicii au fcut cum le poruncise Isus i au pregtit Patile. Seara Isus Sa aezat la masa cu cei 12 ucenici ai si () pe cnd mncau ei, Isus a luat pine i a bincuvntat-o, a frnt-o i a dat-o ucenicilor .

prima cstorie, i spunei cum ai proceda.

4*10 puncte B.Joc de rol- scena cinei -Fixarea cunotinelor SCENA FONCIIREI- GRUPA AGENILOR(plria albastr)

4*10 puncte

B. Fixarea cunotinelor-JOC DE ROL Joc de rol SCENA SALCMULUI- GRUPA SALCMILOR(plria verde.A.Rspundei ntrebrilor: 4*10puncte

1. Cu ce pom se poate asemna salcmul?


Geneza 2 i a fcut Dumnezeu s rsar din pmnt tot soiul de pomi, placui la vedere i cu roade bune de mncat; iar n mijlocul Raiului era pomul vieii si pomul cunotinei binelui si rului. [] Iar femeia a zis catre arpe <<roade din pomii raiului putem sa mncm, numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: S nu mnci din el, nici s v atingei de el, ca s nu murii!>> Atunci arpele a zis : hotrt c nu vei muri ()

Rspundei ntrebrilor:
1. Credei c Jupuitu procedeaz corect atunci cnd insist?

Argumentai. 2. Ce mod de expunere predomin n aceast scen? Dai exemple de alte moduri de expunere i precizai operele unde le-ai ntlnit. 3. Ce modaliti de caracterizare cunoatei? Enumerai-le! 4. Precizai trei trsturi ale personajului principal, Ilie Moromete. 4*10 puncte
12

2.Ce reprezint salcmul n mentalitatea satului i cine dorea s-l cumpere? 3. Extragei din fraza de mai jos alte semnificaii ale salcmului: Acesta pare o fiin magic, martor i pstrtor al attor

B. Fixarea cunotinelor Joc de rol

tainice manifestri ale vieii rneti nescrise. El face parte din viaa familiei Moromete i viaa satului Toat lumea cunotea acest salcm. Salcmul este pentru Moromete un veritabil axis mundi, un simbol al independenei lui, personajul identificndu-se cu acest arbore. Salcmul lui Moromete este un semn de hotar, este un simbol sacru.

4.Dac ai fi n locul lui Moromete ce soluie ai fi ales? B. Fixarea cunotinelor:Joc de rol

Anexa 5

Atenie! Se acord timp i pentru explicarea regulilor i pentru mprirea fielor. A.REGULILE CONCURSULUI:- 24 min Fiecare grup va primi nite fie cu citate din scene semnificative ale romanului studiat, iar liderul sau fiecare membru din grup va citi pe rnd cte o ntrebare i va da rspunsul pe loc. Dac rspunsul e corect echipa va primi puncte de la juriu i cte un bnu de ciocolat drept rsplat, iar dac rspunsul va fi incomplet celelalte echipe pot aduce completri.Sunt patru ntrebri pentru fiecare grup ( 40 de puncte). Timp alocat 1/5 minute pentru fiecare ntrebare- total 24 de minute. B.JOC DE ROL Fixarea cunotinelor este realizat printr-un joc de rol al scenei pe care o avei la dispoziie.(5o de puncte) -8min Fiecare membru al echipei e rugat s participe activ fie la puncul A , fie la B. n cazul existenei unui baraj, juriul este rugat s pun cte o ntrebare echipelor pentru a afla echipa ctigtoare.Se vor acorda nc 10 puncte. SUCCES!
AUTOEVALUARE 13

Mi-a plcut cel mai mult

Eu mi dau nota....... i sunt

JURIU
ECHIPA I COPII/PRINI (PLRII ALBE) NTREBRI-4*10 PUNCTE JOC DE ROL 50 PUNCTE ECHIPA A II-A SALCMII (PLRII VERZI) NTREBRI 4*10 PUNCTE JOC DE ROL 50 PUNCTE ECHIPA A III-A AGENILOR (PLRII ALBASTRE) NTREBRI4*10PUNCT E JOC DE ROL 50 PUNCTE ECHIPA A IV-A RANILOR(PLRII GALBENE)
14

INTREBRI 1................ 2............... 3............... 4............... JOC DE ROL INTREBRI 1................ 2............... 3............... 4............... JOC DE ROL INTREBRI 1................ 2............... 3............... 4............... JOC DE ROL INTREBRI

NTREBRI4* 10 PUNCTE JOC DE ROL 50 PUNCTE

1................ 2............... 3............... 4............... JOC DE ROL

15