Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 26.03.2012 Disciplina: Informatic Unitatea de nvare: Subprograme Tema: Aplicaii cu subprograme Tipul leciei: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor Clasa: a X-a C coala: Colegiul Naional Horea, Cloca i Crian Alba Iulia Propuntor: Haegan Alexandra-Elena Locul de desfurare: Laboratorul de informatic Timpul alocat leciei: 50 de minute Obiective referin:

S elaboreze algoritmi respectnd regulile aferente subprogramelor; S elaboreze subprograme n scopul rezolvrii diferitelor aplicaii; S urmreasc etapele de realizare a unei probleme folosind tehnicile caracteristice de declarare, apelare a subprogramelor (procedure i funcii); S cunoasc etapele ce se parcurg pentru rezolvarea unei probleme ce presupune utilizarea subprogramelor; S identifice problemele din cadrul altor discipline.

Obiective operaionale: S defineasc noiunile de procedur si functie; S cunoasc etapele de rezolvare a unor probleme ce implic aceste noiuni; S cunoasc etapele de creare a unei proceduri/funcii; S cunoasc noiunile de parametrii formali, parametrii actuali; S cunoasca noiunile de parametrii globali, parametrii formali; S cunoasc noiunile de parametrii formali constani/variabili i s fie capabili a face diferena ntre aceste dou noiuni; S tie s apeleze un subprogram; S analizeze diferena dintre subprogramul de tip procedur respectiv subprogram de tip funcie; S-i formeze deprinderi de lucru cu subprograme. Strategii didactice:

Principii didactice: - Principiul insuirii contiente i active a cunotinelor; - Principiul accesibilitii; - Principiul conexiunii inverse(feedback-ului) Metode: - Metode de comunicare oral: expunearea si conversaia; - Metode de aciune: invarea prin descoperire problematizare; Procedee de instruire: - Conversaia introductiv; - Explicaia; - Problematizarea; - Exerciiul; - Observaia; - Descoperirea dirijat; - Conversaia de consolidare; Forme de organizare a activitii: - Frontal; - Pe grupe; Material didactic utilizat: proiector, calculator, ecran, caiet; Forme de dirijare a invrii: - Dirijat de profesor; - Independent.

Etapa

Timp

Activitatea desfurat de: Profesor Elevi

Metoda de activitate

Moment organizatoric Trezirea ateniei elevilor pentru lecia curent i legtura cu leciile anterioare Anunarea leciei i a obiectivelor operaionale

Voi verifica prezena elevilor i voi asigura condiiile necesare desfurrii corespunztoare leciei. Recapitulez noiunea de subprogram(procedur, respectiv funcie). Rspund la ntrebri Frontal Conversaie

Scriu pe tabl titlul leciei : Subprograme- Aplicaii Comunic obiectivele leciei

Noteaz pe caiet titlul leciei

Frontal

Conducerea invrii

35

Prezint punctual aplicaiile pregtite

Sunt ateni la cerinele formulate si caut rezolvrile cuvenite. Sunt prezentate soluiile descoperite Sunt ateni i i noteaz n caiete

Frontal

Numesc elevi care vor veni la tabl i vor nota rezolvarea Plecnd de la rspunsurile date de elevi se explic, se problematizeaz ajungndu-se la conversaia de consolidare. Aprofundarea cunotinelor Tema pentru acas 1 5 ntreb elevii despre noiunile trecute n revist n ora respectiv. Exerciiul 34, pag.68.

Frontal

Frontal

Rspund la intrebri Noteaz pe caiet tema pentru acas.

Frontal Conversaie

Aplicaiile pregtite: 1.Se consider subprogramul nr cu doi parametri, care primete prin parametrul n un numr

natural cu maximum 8 cifre, i prin parametrul c o cifr zecimal. Subprogramul va returna numrul de apariii ale cifrei c n scrierea numrului n. Exemplu: dac n=15356, iar c=5, subprogramul va returna valoarea 2. a) Scriei doar antetul subprogramului nr. b) Scriei programul Pascal care citete de la tastatur un numr natural n, cu cel mult 8 cifre, i afieaz pe ecran numrul de cifre distincte ale numrului n. Se vor folosi apeluri utile ale funciei nr. Exemplu: pentru n=15356 se va afia valoarea 4 deoarece numrul conine 4 cifre distinct i anume 1, 3, 5 i 6. 2. a) Scriei definiia complet a unui subprogram sum care primete prin parametrul x un numr natural de cel mult 4 cifre i returneaz suma divizorilor numrului x, diferii de 1 i de el nsui. Exemplu: dac x=10 se va returna valoarea 7 (7=2+5). b) Scriei programul Pascal care citete de la tastatur un numr natural n (0<n<100), apoi n numere naturale (cu cel mult 4 cifre fiecare). Programul determin, folosind apeluri utile ale subprogramului sum, pentru fiecare numr natural citit, suma divizorilor si proprii i afieaz pe ecran sumele determinate, n ordinea cresctoare a valorilor lor, separate prin cte un spaiu. Exemplu: dac n=5 i numerele citite sunt 10 2 33 6 11 valorile afiate pe ecran vor fi: 0 0 5 7 14 deoarece suma divizorilor lui 10 este 7, suma divizorilor lui 2 este 0, suma divizorilor lui 33 este 14, suma divizorilor lui 6 este 5, suma divizorilor lui 11 este 0.

S-ar putea să vă placă și