Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
COORDONATOR PRACTICA: ANA-MARIA BEZEM PROFESOR METODIST : VICTORIA VLAD PROPUNATOR: Simion-Andra Iuliana
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA: Centrul Scolar de Educatie Incluziva Delfinul DATA: 26.03.2012 CLASA: a VIII_a A DISCIPLINA: Cunoastera mediului ARIA CURRICULARA: Matematica i tiine ale naturii
UNITATEA DE INVATARE: Fenomene ale naturii.
SUBIECTUL LECTIEI: Ziua si noaptea. TIPUL LECTIEI: lecie de predare-nvare . DURATA: 45minute
OBIECTIVE DE REFERINTA:
O1.identificarea fenomenelor din mediul inconjurator. O2.cunoasterea si intelegerea transformarilor care au loc in mediul apropiat.
OBIECTIVE OPERATIONALE: A.COGNITIVE Pe parcursul activitatii la sfasritul lectiei elevii trebuie: O1 sa enumere corpurile ceresti. O2 sa observe miscarea de rotatie a Pamantului. O3 sa descrie ce inseamna succesiunea zi/noapte. O4 sa enumere in functie de fiecare moment al zilei ce acivitati se pot face.
C.PSIHOMOTRICE O.1. sa adopte o pozitie corecta si confortabila in banca pentru inceperea lectiei.
BIBLIOGRAFIE: Dumitru Radu - ,,tiine ale naturii manual pentru clasa aVIII-a, Ed: Didactic i Pedagogic Bucureti 2007
1.
M.E.C. - ,,Ghid metodologic de aplicare a programei de cunoaterea mediului la clasele V-VIII , Bucureti 2004
2. 3. 2004 Teodora Piil, Cleopatra Mihiescu - ,,Auxiliar pentru cunoaterea mediului clasa aIII-a, Aramis
4.
DESFASURAREA LECTIEI
ESALONAREA IN TIMP A SITUATILOR DE INVATARE MOMENT ORGANIZATORIC CAPTAREA ATENTIEI OBIECTIVE ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC Pregatirea materialului didactic. Asigurarea climatului educational. Se va realiza prin intermediul unor ghicitori: Cine-i alb i neagr, Cald i rece, Vine i trece? (Ziua i noaptea) Sunt dou surori n lume, Neasemenea la nume: Una-i alb, luminat, -alta neagr-ntunecat; Se gonesc prin lumea lung, i nu pot s se ajung. (ziua i noaptea) ACTIVITATEA ELEVILOR Pregatirea suporturilor necesare inceperei disciplinei. Conversatia Frontala STRATEGII EVALUARE DIDACTICE RESURSE PROCEDURALE
OA1
OA2
Copiii asculta cu atentie si realizeaza ca este vorba despre ziua si noaptea. Jocul didactic
O1
Azi la ora de cunoastere a mediului vom invata despre zi si noapte cum se formeaza ea si de ce.Vom scrie pe tabla titlul lectiei si data. Elevii vor primi urmatoarele instructiuni privind modul de desfasurarea a activitatii: Azi vom invata ce este Soarele, Luna si ce inseamna zi si noapte si ce se petrece in aceste momente ale zilei . Mai intai ne uitam la sistemul solar,el este format din 8 planete. Poate sa-mi spune cine de cine su facute planetele? -de om? -de Dumnezeu? Stie cineva sa-mi spuna Elevii vor face :
Explicatia
Conversatia
DIRIJAREA INVATARII
O2
Frontala
O3
Frontala Vor raspunde din planete, si ca plantele au existat din toadeauna si sunt facute de Dumnezeu.
din ce este alcatuit sistemul solar? Dar Pamntul? Dar Luna si Sorele? Pamantul este a treia planeta,din sistemul solar care se invarte pe axa lui de jur imprejurul soarelui,ele au forma rotunda ca cercul. Axa inseamna drumul care se invarte pamanul. Cand este zi,pe cealalta jumtate de planeta este noapte.
I Conversatia.
Elevii vor face: Elevii numiti vor veni in fata si inbraca cele trei pelerine si vor asculta rolul lor ,rolul de soare care va sta in stanga si de luna care va sta in dreapta si globul pamantsc in centru. La cererea profesorulu luna si soarele isi vor schimba pozitia. Restul de elevi vor urmarii cu atentie acea miscare si vor raspunde la intrebare:dreapta stanga(stanga/dreapta),pentru ca pe o parte de pamant este zi,inseamna ca pe cealalta
Conversatie
De grup
O4
Se va face o demonstratie(1): Am nevoie de 3 copii care sa vina in mijlocul clasei. X,tu vei fi soarele,Y tu vei fi luna si S va fi pamantul.
Explicatie Conversatie
De grup
Frontala
Acum ca am aflat ca soarele luna si pamantul sunt create de Dumnezeu si ca au fost din toadeauna,si ca atunci cand pe o jumatate de pamant este zi pe cealalta este noapte putem trece la urmatoarea etapa.
Individuala Elevii vor face: Vor expune dupa ce s-au consultat cu profesorul rspunsul corect,ales din fisa. (anexa1) -dormim/ne odihnim.
Elevii primesc o fisa cu cate un desen ce reprezinta o activitate si vom discuta pe baza lor urmatoarele: -dansam/desenam/invatam/ Ce activitati sunt de facut noaptea,dar pe zi?
Pe tabla va fi un tabel ce va cuprinde: Noaptea- dormim. -cantam. -ne odihnim. Zi-dansam -desenam -invatam. -citim -(vor da elevii exemple)
O5
INCHEIEREA ACTIVITATII
Elevii vor fi intrebati ce se intampl ziua si noaptea si de ce exista aceasta succesiune zi/noapte. Sunt numiti si aprecati cei mai atenti elevi care au realizat lucrarea conform cerintelor.
Elevii vor raspunde :deoarece este un fenomen natural,ziua cantam deseneam noaptea dormim.
Analiza
Frontala
Conversatia
Frontala
FISA DE LUCRU
FISA DE LUCRU
LUNA SOARELE
PAMANTUL LUNA