Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.05.2012 coala: Colegiul Naional Pedagogic Gheorghe Lazr Propuntor: Muntean Monica Florica Clasa:a X-a B Obiectul : Limba i literatura romn Subiectul : Drama Jocul ielelor, de Camil Petrescu (familiarizare cu textul) Tipul leciei: Dobndire de noi cunotine Competene generale: Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare. Dezvoltarea competenelor de argumentare i gndire critic. Argumentarea n scris sau oral a opiniilor proprii asupra unui text literar.

Competene specifice: ncadrarea corect a poziiei acestei opere literare n context isotric i cultural (literar). 1

Identificarea trsturilor specifice genului i speciei din care face parte opera.

Obiective operaionale: La sritul leciei elevii vor fi capabili: -s precizeze trsturile dramei i s le argumenteze cu citate din textul dat; -s redea specificul dramei de idei, cu aplicaie pe opera n discuie; -s identifice tema textului, semnificaia titlului; -s identifice i s particularizeze personajul principal Metode didactice: conversaia euristic, explicaia, analiza de text, activitatea frontal. Material didactic: - fie de lucru ce conin fragmente de text; -flip-chart; -drama Jocul ielelor, de Camil Petrescu, Editura Albatros, Bucureti, 1978. Metode de evaluare: feed-back dat de elevi pe tot parcursul leciei Bibliografie: Petrescu, Camil, Jocul ielelor, Editura Albatros, Bucureti, 1978 ; Ioana Prvulescu, Alexandru Crian, Florentina Samihaian, Liviu Papadima, Rodica Zafiu, Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a X-a, Editura Humanitas Educational;

Chrohmlniceanu, Ovid S., Teatrul lui Camil Petrescu, n Literatura romn ntre cele dou rzboaie mondiale, Editura Minerva, Bucureti, 1974; Popa, Marian, Camil Petrescu, Editura Albatros, Bucureti 1972; Pamfil, Alina, Didactica limbii i literaturii romne, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2000.

Etapele lec iei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode i materiale didactice

Timp

1. Momentul organizatoric

Prezentarea profesorului, stabilirea contactului cu elevii.

Rspund salutului profesorului.

2 3

Captarea ateniei Realizai un scurt eseu n care s Elevii rezolv sarcina. folosii cuvintele: iele, dram, idei, absolut, dragoste. Se explic cuvintele necunoscute, dac este cazul. Avei 3 minute la dispoziie. Selecteaz civa elevi care citesc eseul. Se realizeaz conexiunea cu 3 Citesc eseul.

2 Conversaie

-tefan Gheorghidiu, din Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi, era un intelectual nsetat de -n ce caz, n literatur, a mai fost absolutul n dragoste. vorba de absolutul n dragoste? lecia de zi. -azi vom vorbi despreo o oper dramatic i, implicit, despre un personaj, tot camilpetrescian, nsetat de absolut. Anunarea obiectivelor operaionale. 2.Actualizarea cunotinelor Le cere s-i aminteasc tot ce tiu despre Camil Petrescu. Se completeaz afirmaiile date de elevi, prin valorificarea rspunsurilor lor. -pe lng toate acestea mai este i poet i dramaturg. A scris piese de teatru precum Act veneian (1918-1946), Suflete tari (1921), Mioara(1926) 3.Introducerea noilor con inuturi prin nv area dirijat 1.Anunarea titlului leciei prin referire la eseurile de la nceput. 2.Se d definiia dramei pe flip4 Camil Petrescu (1894-1957) este un scriitor/prozator romn, adept al modernismului. A scris romanul subiectiv Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi.

eurisitc

Conversaie

Conversaie Activitatea frontal., individual

chart. -ai mai auzit de acest cuvnt (dram)? Ce credei c nseamn? -afiarea flip-chartului cu definitia dramei

-Cnd spun dram m gndesc la filme cu sfrit trist.

Conversaie eurisitc Activitate frontal, individual

Elevii noteaz n caiete doar ce apare subliniat cu negru.

Elevii rezolv sarcina. 3.V rog s v mprii n 8 grupe. Va primi ifecare grup cte o fi cu textul suport. Citii paragrafele i identificai momentele aciunii. Avei 5 minute la dispoziie. Raportare: Grupa 1 (Anexa 1) Grupa 1: -se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint expoziiunea dramei

Activitate pe grupe

Conversaie

Grupa 2: Grupa 2 (Anexa 2) -se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint 5

intriga dramei

Grupa 3: Grupa 3 (Anexa 3) -se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint un episod din desfurarea aciunii dramei

Grupa 4 (Anexa 4)

Grupa 4: -se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint un episod din desfurarea aciunii dramei

Grupa 5: Grupa 5 (Anexa 5) - se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint un episod din desfurarea aciunii dramei

Grupa 6 (Anexa 6)

Grupa 6: -se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint un episod al desfurrii aciunii dramei

Grupa 7 (Anexa 7)

Grupa 7: -se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint punctul culminant al dramei

Grupa 8 (Anexa 8)

Grupa 8: -se citete (sau se povestete ntmplarea pe scurt) -se motiveaz alegerea fcut, i anume, c textul prezint un episod din desfurarea aciunii dramei 2

4.Se deduce tema dramei din conversaia cu elevii.

Conversaie eurisitc

-care credei c e tema dramei?

-tema dramei este drama de contiin a intelectualului, izvort dintrun conflict complex i puternic n planul ideilor absolute, pe care ncearc s le aplice ntocmai n viaa real.

Activitate frontal

5.Se deduce semnificaia titlului. -care credei c este semnificaia titlului, pornind de la sensul su propriu? 6.Argumentarea apartenenei la specie. -crei specii a genului dramatic aparine acest text? -cum demonstrm? -prezena unui subiect grav , a unui coninut profund, abordnd probleme majore de larg interes i le trateaz cu seriozitate; - personajele sunt tipice, exponeniale (din toate mediile sociale), dar personajul principal este unul puternic individualizat, cu un caracter puternic, profund, serios; -deznodmntul este unul nefericit, grav, tragic chiar (n cazul nostru); 8 -textul este o dram -titlul Jocul ielelor nseamn de fapt jocul ideilor, aa cum bine observ Penciulescu i cum recunoate i Gelu spre final

Conversaie euristic Activitate frontal 6

-componenta esenial este conflictul dramatic, lucru ce evideniaz personalitatea eroilor dramatici.

7. Identificare personajelor i a relaiilor dintre ele. Afiarea flip-chartului cu schema personajelor. -vorbind de conflict, cine cu cine este n conflict?

5 -n conflict se afl Gelu cu erban Saru-Sineti , Gelu cu Praida, Gelu cu Maria, Gelu cu Irene etc.

-dar oare nu ne dm seama i de alt conflict? -de unde rezultce? 4.Fixarea cuno tin elor i reflec ia Discuia cu elevii va cuta s clarifice etapele leciei pentru a fi mult mai logic procesul de nvare. Realizai un eseu n care s

-mai exist un conflict, mult mai puternic, prezent n contiina personajului principal -de unde rezult c Jocul ielelor este o dram de idei Conversaie 3

Tema

1 9

comentai afirmaia lui Camil Petrescu - Jocul ielelor este jocul ideilor

10

Evaluare