Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Scoala:cu cls I-VIII, Iveti Data: Clasa:aVII-B Diriginte: Disciplina:consiliere si orientare Tema: Combaterea marginalizarii si excluziunii sociale Scopul: constientizarea situatiilor de marginalizare si combaterea acestora Obiective operationale: sa cunoasca sensul cuvintelormarginalizare si excluziune - sa-si dezvolte capacitatea de analiza a elementelor teoretice prezentate - sa perceapa rapid nevoia celor din jur - sa fie capabil sa ofere ajutor fara conditionari - sa cultive respect fata de valorile umane in general - sa discearna , cand in ce situatii sa intervina - sa cunoasca si aplice masurile de combatere
-

Metode si procedee: - conversatia, explicatia, brainstorming, studiul de caz, lucrul in echipa,munca independenta,turul galeriei, discutia individuala, dezbaterea Mijloace de invatamant: - ecusoane, marcare, materiale din reviste, fise de lucru, videoclipuri. Forma de organizare: activitate frontala , individula , pe grupe. Durata:50min.

Desfasurarea activitatii

Fiecare elev este o suma de trasaturi diferite

Etapele lectiei Activitatea profesorului 1.moment Verifica prezenta si organizatoric existenta resurselor 2min. materiale Salutarea invitatilor Isi pun ecusonele cu numele lor 2.Captarea Se va realiza printr un atentiei citat: Toate fiintele 5min. umane se nasc libere si egale in demnitate si drepturi.Ele sunt inzestrate cu ratiune si trebuie sa se comporte unele fata de altele in spiritul egalitatii. Profesorul intreaba elevii care este semnificatia acestui citat.

Metode si procedee conversat ia

Mijloace didactice Activitatea frontala Prinderea ecusoanelor Activitate frontala

conversat ia

3.Anuntarea temei si a obiectivelor 3min.

Astazi vom discuta si vom dezbate tema Combaterea marginalizarii si excluziunii sociale.La sfarsitul orei vom sti sa operam cu termenii marginalizare excluziune si masuri de comabatere luate.

explicatia

Activitate frontala

3,Derularea lectiei 20min.

Se explica termeniimarginalizare excluziune. Marginalizare=a diminua , a reduce(pe nedrept) valoarea, importanta unei persoane, a unui lucru, a unei idei prin neglijare in mod voit, prin neluare in seama . Marginalizarea social se definete ca fiind poziia social periferic, de izolare a indivizilor sau grupurilor cu acces limitat la resursele economice, educaionale i comunicaionale ale colectivitii care se manifest prin absena unui minimum de condiii sociale de via. n anumite condiii

explicatia conversat ia brainstor ming

Activitate frontala

Studiul de caz Activitate frontala brainstor ming

socio-economice, pe parcursul vieii, orice persoan se poate afla n risc de marginalizare, pentru o perioad mai lung sau mai scurt de timp. n aceste condiii, dac nu exist resurse personale pentru depirea situaiei de dificultate, statul intervine cu msuri de suport pentru a crea oportuniti egale n ce privete accesul la ocupare, educaie, sntate precum i condiii minimale de trai. Excluziune=un proces
dinamic, care se reflect pe niveluri descresctoare: unele dezavantaje conduc la excludere, care, la rndul su, duce la o situaie i mai defavorabil [...] i se ncheie cu o serie de dezavantaje multiple i persistente. Indivizii, gospodriile sau alte uniti spaiale pot fi excluse de la accesul la resurse precum locuri de munc, asisten medical, educaie i viaa politic sau social.

Vizionarea unui clipdiscutii pe baza acestuia. Se dau cateva exemple de diferentieri care conduc la marginalizare, fiind notate pe caiet. Se citeste o povestioara :(vezi anexa1), apoi se discuta.Elevii sunt intrebati daca pentru tema de astazi au gasit vreun material interesant ce poate fi dezbatut.( se citesc doua cazuri interesante) Elevii primesc cate un Lucrul Activitate post it in care vor nota individual individuala o situatie de marginalizare intalnita, apoi o lipesc pe caiet.Au loc discutii. Sunt notate apoi de catre profesor in caiet cu ajutorul elevilor masurile , caile de tratare a marginalizarii. Se va lucra pe grupe , elevii fiind deja asezati in 3 grupe si li se va explica regulile jocului Profesorul adaugaIndiferent de diferentele dintre noi, explicatia

noi toti ,elevi, cadre, demonstr parinti traim intr o atia comunitate, ne acomodam unii cu altii, ne ajutam la bine si la greu, sa ne intelegem unii pe altii si suntem egali in fata legii. In continuare elevii primesc cate o fisa personala(autobiografi ca)spre completare.

Evaluarea activitatii 15 min

Incheierea activitatii 5 min

Fiecare grupa va avea ca sarcina sa compuna cateva idei despre tema discutata.Fiecare lider va citi idei. Mesajul va fi scos in evidenta. Se fac aprecieri asupra participarii la lectie si se dau recompense .Se anunta tema pt data viitoare.

Explicatia Lucru in Activitate pe grup grupe

Conversa -tia

Activitate frontala

S-ar putea să vă placă și