Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

DATA: 05.06.2012 CLASA: a II-a PROPUNTOR: MOCA(NICA) FLORINA MARIA OBIECTUL: MATEMATIC SUBIECTUL: RECAPITULAREA UNITLOR DE MSUR

TIPUL LECTIEI: DE VERIFICARE I RECAPITULARE OBIECTIVE CADRU: OC 1. CUNOATEREA I UTILIZAREA CONCEPTELOR SPECIFICE MATEMATICII OC 2. DEZVOLTAREA CAPACITILOR DE EXPLICARE/ INVESTIGARE I REZOLVARE DE PROBLEME. OC 3. FORMAREA I DEZVOLTAREA CAPACITILOR DE A COMUNICA UTILIZAND LIMBAJUL MATEMATIC.

OBIECTIVE DE REFERIN: OR 2.3 S UTILIZEZE UNITI DE MSUR PENTRU TIMP I UNITI MONETARE

OR 2.7 S FORMULEZE, ORAL I N SCRIS, EXERCIII I PROBLEME CU NUMERE CARE SE REZOLV PRINTR-O SINGUR OPERAIE. OR 2.9 S CONTINUE MODELELE REPREZENTATIVE, REPREZENTATE PRIN OBIECTE SAU NUMERE. OR 2.11 S MSOARE I S COMPARE LUNGIMEA, CAPACITATEA SAU MASA UNOR OBIECTE FOLOSIND UNITI DE MSURA NESTANDARD ADECVAT, PRECUM I URMTOARELE UNITI DE MSURA STANDARD:METRUL I LITRUL. OR 4.2 S MANIFESTE DISPONIBILITATE N UTILIZAREA NUMERELOR SI A CALCULELOR N VIAA COTIDIAN.

OBIECTVE OPERAIONALE: Cognitive : O1-s recunoasc monedele i bancnotele utilizate n ara noastr O2-s fac distincie ntre monede i bancnote O3- s recunoasc unitile de msur pentru lungime i instrumentele necesare msurri obiectelor n situaiile date O4 s recunoasc instrumente pentru msurarea timpului O5 s citeasc corect ora pe cadranul diferitelor tipuri de ceasuri; O6 - s enumere instrumentele de msur pentru msurarea masei corpurilor, s le . recunoasc direct sau din imagini O7 sa compare capacitatea mai multor vase; Psiho-motorii: O8-s participe activ la toate activitile din timpul orei i s colaboreze cu colegii de echip Afective: O9-s participe cu plcere la toate activitile i s-i exprime propriile triri O10- se vor mobiliza pentru realizarea fiecrei sarcini date

Metode i procedee didactice:CONVERSAIA EURISTIC EXPLICAIA COMPARAIA OBSERVAIA POWER-POINT FIA DE LUCRU Mijloace didactice: MANUALUL COLAR TABLA CRETA CALCULATOR FI DE LUCRU Bibliografie: Manualul Matematic pentru clasa a II-a , editura Aramis, 2004

Programa colar matematic clasele Ia i a II-a

DESFURAREA LECIEI

ETAPELE LECTIEI

OBIECTIVELE

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric 2min.

Invatatoarea pregateste materialele necesare pentru desfurarea lectiei.

Copiii isi pregatesc manualele si lucrurile necesare.

Pregatirea psihologica (captarea atentiei) 5min.

nvtoarea reamintete copiiilor unitile de msura studiate orele precedente. Care sunt unitile de msur pentru timp?

Copiii le enumera impreuna cu nvtoarea. Unitile de msura pentru timp sunt: minute, ore , zile, luni si ani. In ara noastr se folosete leul. Laptele se msoar n litri. Greutatea se masoar n

Dar pentru monede?

In ce se msoara laptele?

Dar greutatea voastr?

kilograme. Care este unitatea de msurare principal pentru lungime?

Anuntarea temei si a obiectivelor. 2min.

nvtoarea le spune copiilor c vor rezolva probleme individual dar vor avea i munc n grup.

Unitatea de msurare principal pentru lungime este metrul.

Copiii ascult cu atenie indicaiile care le d nvatoarea.

Tabel (Power-Point)
Exercirii care implica unitatile de masura. 20 min

Fi de lucru (Anexa 2) Copii muncesc mpreun i aleator Copiii rezolv individual fia de lucru.

Aprecierea activitii elevilor 3min

n urma rezolvrii fiei de lucru copiii cei mai activi sunt recompensai cu puncte bonus

UNITI DE MSUR 2 CLASA a II-a

Anexa

FI DE LUCRU

1.Scrie cu ce se msoar: apa din pahar___________________________ zahrul din pung_______________________ lungimea pauzei de mas_________________ lungimea slii de clas___________________ greutatea mingii de baschet_____________ costul unei bluze________________________

2.a) Ce or indic fiecare ceas?

b) Fixeaz acele ceasului pentru a indica ora cerut.

16 fix

12 i 30

19 i un sfert

c) Dac acul mic indic cifra 3, iar acul mare indic cifra 9 este ora................

3. Privete cu atenie i calculeaz :

90 litri 250 litri

a) Ce capacitate au cele dou vase ? __________________________________

b) Care este diferena dintre ele ? _____________________________________________

c) De cte ori putem rsturna coninutul din vasul mic n cel mare?
_________________________________________________________________________________________

4.Ordoneaz cresctor urmtoarele bancnote i monede:

5. Ct cntrete pepenele? _________________________________

3 kg 3 kg 3 kg 3 kg

6. Ce este mai greu? Un kilogram de

ln sau un

kilogram de cuie ?

________________________________________________________

7. Completeaz: Un an are ______luni.O lun are ____zile sau ____sau____sau___zile. O sptmn are_______zile.O zi are_____ore.O or are______minute. Un minut are ____ secunde.O jumtate de or are_______________.Un sfert de or are ________________.Zilele sptmnii sunt:__________, _____________,________________,________,___________________, ________________,_______________.Astzi este miercuri.Ieri a fost __________________,iar mine va fi _______________.

Punctaj: 46pct 4 pct oficiu = 50 pct= nota 10