Sunteți pe pagina 1din 14

COALA CU CLASELE I-VIII ................... CLASA a VI-a NR.

ELEVI: 20 DISCIPLINA: EDUCAIE TEHNOLOGIC MODULUL: MATERIALE I TEHNOLOGII

PROF. ............................. DATA: ................ MEDIUL DE INSTRUIRE: CDI(Centrul de documentare i informare al colii)

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC Titlul leciei: Realizarea produselor textile A.Necesitatea studierii temei:
Elevii poart produse de mbrcminte obinute din diferite tipuri de materiale textile (fibre, filamente, fire, esturi, tricoturi, blnuri, piei) care au fost prelucrate n moduri diferite (filare, esere, tricotare).

B. Structura logic a coninutului leciei:


1.MATERIALE TEXTILE

2.FIBRE

3.FILAMENTE

5.FIRE

8.ESTURI

10TRICOTURI

4. FILARE - amestecare - destrmare - curire - cardare - laminare - pieptnare - filare

6. ESERE 7.TRICOTARE 9.CONFECII DIN - op. de pregtire - bobinare ESTURI - bobinare - urzire - op. de pregtire - reunire - tricotare - clcare - rsucire - repasare - sortare - urzire - finisare - ablonare - nvdire - op. de prelucrare - canetare - croire - op. de prelucrare - mbinarea - op. de finisare - op. de finisare

11.CONFECII DIN TRICOTURI

C. Contextul n care se realizeaz lecia:


Experiena anterioar nvare a elevilor Cuvinte cheie Resurse materiale Limba romn Limba englez * Elevii cunosc: Produse Textiles - mostre de materiale textile - materii prime i materiale textile products - fibre, fire textile Operaii Technology - imagini * Elevii au: tehnologice : Operations: - materiale textile (mostre) Filare Knitting *Elevii pot: esere spinning - s identifice i s clasifice Tricotare weaving materialele textile Confecionare Manufacturing de

D. Obiectivele operaionale al leciei:


Capacitatea care se ur-mrete a se dezvolta la elevi prin nvare O1- cunoaterea operaiilor tehnologice de obinere a fibrelor, firelor, esturilor, i tricoturilor. O2cunoaterea procesului tehnologic de confecionare a mbrcmintei din esturi i tricoturi Comportamentul prin Condiiile n care Criterii de care elevii dovedesc elevii execut performan capacitatea respectiv comportamentul cerut (limita minim admis) Prin definirea Avnd la dispoziie lista Cunoaterea a cel puin operaiilor tehnologice de operaii tehno-logice trei operaii tehnologice studiate i descrierea acestora, de obinere a fiecrui predate de profesor n material textil clas Prin enunarea Avnd la dispoziie lista Cunoaterea i operaiilor de pregtire, de operaii tehno-logice enunarea a cel puin de prelucrare i de i descrierea acestora, 60% din operaiile finisare a mbrcmintei predate de profesor n tehnologice de realizare din esturi i tricoturi clas a produselor din esturi i tricoturi O3- analizarea relaiei Prin gruparea operaiilor Avnd la dispoziie Cunoaterea a cel puin fibr-fir, fir- estur, dup tipul materialului operaiile din fia de 70% din teoria predat fir- tricot folosit lucru

E. Proba de evaluare
Obiectiv O1 Coninutul itemului Punctaj Maxim Minim 20 10 40 30 20 10 Timp 5 min 7 min 8 min

Realizai corespondena prin sgei ntre elementele coloanelor A i B. O2 Grupai operaiile dup utilizri n tabelul urmtor O3 Alegei litera corespunztoare rspunsului corect * Se acord 10 pct din oficiu

Detaliere
1.Stabilii, prin sgei, corespondena ntre elementele coloanelor A i B. Menionm c un rspuns poate fi ales o dat, de mai multe ori sau niciodat: 20 pct A (grupe de operaii) 1. op. de pregtire 2.op. de prelucrare 3. op. de finisare B ( operaii) a. albire b. asamblare prin coasere c. bobinare d. cardare e. laminare f. pieptnare g. ablonare h. tricotare i. esere j. vopsire

2. Grupai operaiile de confecionare a produselor din esturi n tabelul urmtor: 40 pct Operaii de pregtire Operaii de prelucrare Operaii de finisare Tipuri de produse

3. Rspundei la ntrebrile urmtoare prin ncercuirea literei din faa variantei considerat ca fiind rspunsul corect: 3.1. Direct din fibre se obin: a) esturile b) tricoturile c) firele 3.2. Pentru ndeprtarea fibrelor scurte se realizeaz operaia de: a) cardare b) torsionare c) pieptnare 3.3. Este operaie de pregtire n procesul de realizare a esturilor: a) bobinarea b) eserea c) vopsirea 3.4. Canetarea este operaie aplicat: a) firelor de urzeal b) fibrelor c) firelor de bttur 3.5. Transformarea firului n ochiuri se realizeaz prin: a) urzire b) esere c) tricotare 3.6. ablonarea se aplic: a) esturilor b) fibrelor c) firelor 3.7. Este detaliu principal: a) cordonul b) butoniera c) gulerul 3.8. La custurile termochimice se aplic: a) acul i aa b) acul, aa i fierul de clcat c) adeziv i fier de clcat

3.9. Repasarea este operaie de: a) pregtire b) prelucrare c) finisare 3.10. Uneltele folosite pentru croirea manual sunt: a) cuitul b) foarfecele c) lama

F. Desfurarea leciei:
Timp 2 Etape de instruire Profesor Elevi 1. Secvena introductiv Salut elevii, verific Pregtesc cele cerute prezena, cere elevilor s aib pe banc cele necesare leciei. 2.Captarea ateniei: Elevii rspund Adreseaz elevilor ntrebarea: Ce materiale textile cunoatei ? 3.Anunarea titlului leciei i -noteaz titlul leciei a obiectivelor operaionale: -scriu cuvintele cheie n - noteaz pe tabl titlul caiete n dicionare leciei i prezint pe scurt -caut cuvintele cheie cerute i scopul acesteia le noteaz n caiete -d cuvintele cheie: operaii tehnologice, produse textile -cere elevilor s caute corespondente n alte limbi (englez, francez) 4. Transmiterea noilor cunotine -elaboreaz schema logic a coninutului leciei -reamintete elevilor noiunile de fibre i Arii de coninut Metode de nvmnt Mijloace de nvmnt Forme de organizare a activitii Profesor Elevi

conversaia

frontal

colectiv individual

Conversaia problematizarea

Tipuri diverse de materiale textile

frontal

individual

colectiv Expunerea problematizarea Dicionare frontal individual

20

1 observaia -ajut la elaborarea schemei logice a coninutului -rspund la ntrebrile profesorului despre aceste 2 3

Tabla plane Frontal

individual colectiv

descoperirea

filamente -prezint elevilor operaiile tehnologice de obinere a fibrelor n filaturi -reamintete noiunea de fire i ce se poate obine din acestea prin prelucrarea lor n ntreprinderi -enumer i explic operaiile de pregtire, prelucrare i finisare a firelor pentru a deveni esturi -enumer operaiile care se aplic firelor pentru a se obine tricoturi

noiuni -ascult, completeaz.

noteaz,

4 5 frontal individual colectiv

-rspund la ntrebrile profesorului i completeaz schema -completeaz schema n caiete

conversaia -rspund la eventualele ntrebri ale profesorului, privesc planele prezentate i noteaz n caiete -aduc completri la cele spuse de profesor -rspund la eventualele ntrebri adresate de profesor i completeaz schema leciei n caiete 7

-clasific esturile n funcie de destinaie -prezint operaiile tehnologice necesare procesului tehnologic de confecionare a mbcmintei i anume: de pregtire, de prelucrare, i de finisare -ntreab elevii la ce tipuri de mbrcminte se pot folosi -rspund la ntrebarea tricoturile profesorului -completeaz schema cu confeciile din tricoturi -termin de completat schema n caiete

expunerea 8 9 explicaia

10 11

15

4. Fixarea ( feed-back) - mparte clasa n 3 grupe; -fixeaz fiecrei grupe de elevi cte o grup de operaii; -cere elevilor s enumere operaiile din acea grup. 5. Proba de evaluare -se distribuie fia de evaluare -evalueaz activitatea elevilor -prezint fiele rezolvate. -ofer lmuriri i trage concluzii. 6. Secvena final -notarea elevilor, -tema pentru acas: alegei 5 cuvinte din lecie, traduceile n limbile englez i francez i notaile n caietul cu noiuni tehnice pentru ed. tehnologic.

-ascult -pun ntrebri -completeaz cerinele profesorului. - reprezentantul fiecrei grupe citete operaiile -elevii completeaz fia -ascult -pun ntrebri - elevii i noteaz tema pentru acas

observaia descoperirea conversaia

difereniat

Pe grupe

Exerciiul

fia de evaluare

frontal

individual

Explicaia frontal colectiv

G. ANEXE
FI DE EVALUARE ETALON 1. Stabilii, prin sgei, corespondena ntre elementele coloanelor A i B. Menionm c un rspuns poate fi ales o dat, de mai multe ori sau niciodat: 20 pct A (grupe de operaii) 1. op. de pregtire 2.op. de prelucrare 3. op. de finisare B ( operaii) a. albire b. asamblare prin coasere c. bobinare d. cardare e. laminare f. pieptnare g. ablonare h. tricotare i. esere j. vopsire

2. Grupai operaiile de confecionare a produselor din esturi n tabelul urmtor: 40 pct Operaii de pregtire Operaii de prelucrare Operaii de finisare Tipuri de produse 1. Filare: amestecare, 1. Filare: cardare, lami- 1. esere: albire, vopsi- 1. mbrcminte din edestrmare, curire nare, pieptnare, filare re, imprimare, apretare. sturi: exterioar, inte2. esere: bobinare, re- 2. esere: esere pro- 2. Tricotare: repasare, rioar, de protecie, unire, rsucire, nv- priu- zis albire, ndeprtarea special; pt copii, fedire, urzire, canetare 3. Tricotare: tricotare petelor, vopsire, mei, brbai. 3. Confecionare: clca- 4. Confecionare: croire imprima-re. 2. mbrcminte din trire, sortare, ablonare. coasere 3. Confecionare: cur- coturi exterioar, inteare de scame, clcare rioar, de protecie, final. special; pt copii, femei, brbai.

3. Rspundei la ntrebrile urmtoare prin ncercuirea literei din faa variantei considerat ca fiind rspunsul corect: 3.1. Direct din fibre se obin: a) esturile b) tricoturile firele 3.2. Pentru ndeprtarea fibrelor scurte se realizeaz operaia de: a) cardare b) torsionare pieptnare 3.3. Este operaie de pregtire n procesul de realizare a esturilor: (a) bobinarea b) eserea c) vopsirea 3.4. Canetarea este operaie aplicat: a) firelor de urzeal b) fibrelor firelor de bttur 3.5. Transformarea firului n ochiuri se realizeaz prin: a) urzire b) esere tricotare 3.6. ablonarea se aplic: (a) esturilor b) fibrelor c) firelor 3.7. Este detaliu principal:

a) cordonul b) butoniera gulerul 3.8. La custurile termochimice se aplic: a) acul i aa b) acul, aa i fierul de clcat adeziv i fier de clcat 3.9. Repasarea este operaie de: a) pregtire b) prelucrare finisare 3.10. Uneltele folosite pentru croirea manual sunt: a) cuitul (b) foarfecele c) lama

PROB DE EVALUARE SUMATIV

Clasa : a VI-a Modulul : Materiale i tehnologii Unitatea de nvare : Materii prime si materiale Subiectul I (20 puncte) - Rspundei la ntrebrile urmtoare prin ncercuirea literei din faa variantei considerat rspunsul corect:
1.Este materie prim de origine vegetal: a) azbestul; b) lna; c) inul. 2.Este foios de esen tare: a) bradul; b) pluta; c) stejarul. 3.Este proprietate a materialelor textile: a) densitatea; b) higroscopicitatea; c) puterea liant. 4.Este nlocuitor de piele: a) cauciucul; b) adezivii; c) rina. 5.Este produs confecionat din lut: a) placajul; b) astrahanul; c) teracota.

Subiectul al II- lea (20 puncte ) Stabilii valoarea de adevr a urmtoarelor enunuri prin ncercuirea lui A (adevrat) sau F (fals), dup caz: 1.Firele se obin prin rsucirea simultan a mai multor fibre. A F 2.Umiditatea reprezint raportul dintre masa i volumul lemnului. A F 3.Flexibilitatea este proprietatea materialelor de a revenii la forma iniial dup ndoire. A F 4.Puterea liant este proprietatea materiilor prime de a forma cu apa paste. A F

Subiectul al III-lea (50 puncte) Stabilii, prin sgei, corespondena dintre datele din coloanele urmtoare. Menionez c un rspuns poate fi ales o dat, de mai multe ori sau niciodat:

A. (Materia prim) 1. fir de bumbac 2. fir de ln 3. estur ln 4. fir de mtase natural

B. (Domeniul de utilizare) a) tricot b) earf c) palton d) sfoar e) estur groas

Not:

Toate subiectele sunt obligatorii. Din oficiu 10 puncte. Timp de lucru 50 min.

S-ar putea să vă placă și