Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

MIGRAŢII ÎN LUMEA
CONTEMPORANĂ
Disciplina: Istorie
 Clasa a XI-a

 Data: 18 nov. 2006

 Unitatea de învatare: Economie şi


societate în lumea postbelică
 Conţinut: Migraţii în lumea
contemporană
 Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare,
dobândire de cunoştinţe,
deprinderi şi competenţe
Locul de desfăşurare:
Cabinetul de consiliere

 Unitatea şcolară:
Gr.Şc.„Ilie Murgulescu”Craiova

 Profesor:
Ciupitu Cornelia
Strategia didactică :
 Metode: conversaţia, explicaţia, expunerea, jocul de
rol, problematizarea, demonstraţia, învatarea prin
descoperire
 Mijloace de învăţământ:

 Harta fizică şi politică a lumii

 Manual Istorie , clasa a XI-a, autori: Sorin

Oane, Cătălin Strat, Ed. Humanitas, Bucuresti,


2006
 Bibliografie: - Internet;

- Ghid de evaluare, SNEE, Ed.Prognosis, 2001;


- Ghid metodologic, Aria Curriculara “Om si Societate”
Competenţe specifice
 1.3. Compararea unor opinii şi
argumente diferite referitoare la o
temă de istorie
 2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor
cetăţeniei democratice
 3.1. Selectarea şi comentarea surselor

istorice pentru a susţine/ combate un


punct de vedere
Competenţe operaţionale:

 1.3. Formulează şi exprimă opinii


referitoare la emigraţia legală şi ilegală
 2.1. Argumentează necesitatea însuşirii
valorilor cetăţeniei democratice
 3.1.Comentează surse istorice şi
informaţii mass-media referitoare la
emigraţie
Momentele lecţiei
I. Momentul introductiv

*Captarea atentiei. Notarea absenţelor

*Verificarea temei pentru acasă:


Eseu: „Europa în ultimii 50 de ani”

*Reactualizarea cunoştinţelor anterioare


II. Desfăşurarea activităţii

MIGRAŢII IN LUMEA
CONTEMPORANĂ

*Migraţia: definiţie, cauze, forme

*Migraţiile azi- o problemă?


Migraţia: definiţie, cauze, forme
 Migraţia- fenomen ce constă în deplasarea
unor mulţimi de persoane dintr-o arie
teritorială în alta
 Cauzele migraţiilor azi: economice, sociale,
politico-strategice, religioase
 Forme de migraţie:
Imigraţie (ansamblul intrărilor)
Emigraţie (ansamblul ieşirilor)
 Migraţia poate fi:
 Legală

 Ilegală
 Emigraţia legală:
-Definitivă (cu acordarea cetăţeniei)
-Temporară (acordarea permiselor de muncă)
 Emigraţia ilegală:
 Identifica problemele emigrantului
1. Dorinta individuala de a migra

2. Pregatirea de plecare

3. Despartirea

4. Calatoria spre noul mediu

5. Sosirea

6. Aclimatizarea

7. Primirea imigrantilor

8. Stabilirea unei noi identitati


 Pornind de la aceste repere imaginaţi-vă că
emigraţi. Cu ce probleme anticipaţi că vă veţi
confrunta?
 Exprimaţi-vă opinia în legătură cu necesitatea
luptei împotriva emigraţiei ilegale şi a traficului de
fiinţe umane, răspunzând următoarelor întrebări:
 Sunt acestea o formă de exploatare umană?
 Sunt vinovaţi cei ce folosesc munca la negru?
 Ce consideraţi că trebuie făcut pentru
combaterea celor două fenomene?

C. 1. 3
MIGRAŢIILE AZI- O PROBLEMĂ?
 Identificaţi zonele de emigraţie şi
imigraţie
 Stabiliţi procentul populaţiei străine faţă
de populaţia locală;
 Care sunt ţările în care forţa de muncă
străină are un procent ridicat?
 Care sunt ţările preferate de emigranţii
români? Dacă aţi emigra ce formă de
emigrare aţi alege şi ce ţară aţi prefera?
De ce? Ati păstra legătura cu ţara de
origine?
C. 3.1
MIGRAŢIILE AZI- O PROBLEMĂ?

 Consideraţi că migraţia devalorizează


conceptele de naţiune, societate,
cultură? Argumentaţi răspunsul
vostru.

C. 2. 1
Analizeaza si identifică principalele
drepturi ale omului referitoare la
emigraţie

 Dreptul la viaţă
 Dreptul de a fi liber

 Dreptul la libera circulaţie

 Dreptul la cetăţenie

 Dreptul la muncă
 Statutul imigranţilor: minoritari, etichetaţi,
respinşi, marginalizaţi, discriminaţi, au însă
şansa de a-şi depăşi statutul social şi condiţia

 Se impune:
-recunoaşterea identităţii culturale
-acceptarea diversităţii şi
multiculturalismului
-legislaţie adecvată, în conformitate cu
Declaraţia Universală a Drepturilor Omului
III. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Fişă de lucru
 Menţionaţi cel puţin două situaţii de risc la care este expus
emigrantul ilegal.
 Precizaţi cel puţin două dintre drepturile omului care îi
permit să emigreze
 Citiţi cu atenţie textul de mai jos.
„.Suntem conştienţi de legătura importantă care există între
migraţia internaţională şi dezvoltare, ca şi de necesitatea de a trata
această problemă coordonat şi coerent, astfel încât ţările de origine,
de tranzit şi de destinaţie să beneficieze de oportunităţile oferite de
migraţii şi să exploateze potenţialul pozitiv al acestora. Recunoaştem
că migraţiile internaţionale nu ridică numai probleme comunităţii
mondiale, ci aduc şi avantaje”(Documentul final al Adunării Generale
a ONU, 2005)
- Prezentaţi două aspecte pozitive ale migratiei pentru ţara
de adopţie.
Tema pentru acasă
 Urmăriţi timp de o săptămână emisiunile radio-tv
sau presa scrisă, apoi, pe grupe, realizaţi câte o
revistă a presei, în care să indicaţi: de câte ori
mijloacele mass-media au transmis informaţii despre
emigranţi, cum au fost prezentaţi aceştia, ce fel de
imagini au fost utilizate. Elaboraţi un raport cu
rezultatele acestei monitorizări.

 Aprecierea activităţii elevilor. Notarea.

S-ar putea să vă placă și