Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECTIE

Data: 27.03.2009 Clasa : a VII-a Obiect ul : Matematic - geometrie Profesor : Ni Dalina coala : cu clasele I-VIII Drmneti, Arge Unitatea de nvare: Releii metrice n triunghiul dreptunghic Tema leciei: Rezolvarea triunghiului dreptunghic. Aplicaii Tipul leciei: Lecie de fixare i consolidare a cunotinelor Scopul leciei: Aplicarea rapid i corect a relaiile metrice i trigonometrice pentru rezolvarea triunghiul dreptunghic Obiective cadru 1. Cunoaterea i nelegerea conceptelor , a terminologiei i a procedurilor de calcul specifice matematicii. 2. Dezvoltarea capacitilor de exploatare/ investigare i rezolvare de probleme. 3. Dezvoltarea capacitii de a comunica utilizand limbajul matematic 4. Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate Obiectivele de referin 1.7 s utilizeze proprietaile calitative si metrice ale figurilor geometrice in rezolvarea unor probleme. 2.2 s selecteze informaii relevante, n mulimea datelor care dispune; s formuleze cat mai multe consecinte posibile ,care decurg dintr-un set de ipoteze date 2.7 sa determine, folosind metode adecvate ( masurare si / sau calcul) , lungimi de segmente ; 3.1 s identifice si sa structreze etapele unui raionament matematic, prezentat in diverse forme. 3.2 s prezinte in mod coerent solutia unei probleme ,utilizand modalitati variate de exprimare. 3.3. s argumenteze logic n cadrul unui grup sau individual idei i metode matematice. 4.1. s identifice utilizri ale unor concepte i metode matematice studiate, n rezolvarea unor situaii-problem sau probleme practice Obiective operationale : a) Cognitive OC1-s determine, folosind metode adecvate, lungimi de segmente i msuri de unghiuri n triunghiul dreptunghic;
1

OC2-s enune i s aplice corect, teorema catetei, teorema nlimii, teorema lui Pitagora pentru a calcula lungimile anumitor segmente; OC3- s cunosc proprietile triunghiului dreptunghic i s le foloseasc n rezolvarea problemelor; OC4-s defineasc funciilor trigonometrice i valorile corespunztoare unghiurilor de 30, 45, 60 i s le foloseasc pentru a rezolva triunghiul dreptunghic b) Afective OA1-s dovedeasc interes pentru informaiile prezentate, prin participarea activ; OA2-dezvoltarea spiritului de observaie i a concentrrii n rezolvare OA3-s se conformeze cerinelor profesorului mbuntindu-i continuu performanele; OA4-stimularea curiozitii i dezvoltarea simului critic c) Psiho-motorii OP1-s pstreze ordinea, disciplina i linitea n clas pentru buna desfurare a leciei; OP2-s scrie corect, frumos i ngrijit problemele propuse; OP3-s realizeze corect i frumos desenele propuse. Metode si procedee : conversaia, explicaia, exercitiul, problematizarea, demonstraia, expunerea Resurse: a) materiale: - fie de lucru, manual alternativ, culegere Mate 2000+8/9(Anton Negril), metodica predrii matematicii n gimnaziu - tabla, creta alb, colorat, caiete de notie, instrumente geometrice, fie de lucru, trus de geometrie; b) umane: - clas omogen cu cunotine ce necesit consolidare; - activiti frontale, individuale; c) timp: 50 minute;

DESFURAREA LECIEI Etapele leciei Moment organizatoric Obiective


Activitatea profesorului

Coninutul leciei
Activitatea elevului

Timp 2

Metode i procedee Conversaia

Modaliti de evaluare

Captarea ateniei

-verificarea prezenei elevilor i notarea absenelor n catalog -crearea condiiilor organizatorice i psihologice pentru desfaurarea eficienta a leciei - verific frontal tema, calitativ si cantitativ prin sondaj -rezolv la tabla exerciiile la care copii au ntampinat dificulti cu ajutorul acestora OC2, OC4 OA3 Ce ai avut de pregtit pentru astzi? Ce relaii metrice i trigonometrice folosim pentru rezolvarea unui triunghi dreptunghic Profesorul va cere elevilor s enune teoremele i definiiile funciilor trigonometrice n cadrul orei de astzi vom consolida lecia Rezolvarea triunghiului dreptunghic. Aplicaii prin diverse probleme iar la sfritul orei vei fi capabili s determinai corect lungimile laturilor i msurile unghiurilor unui triunghi dreptunghic

-elevul de serviciu prezint absenii - ii pregtesc caietele de tem i de clas - prezint caietele de tem pentru verificare - daca este cazul elevul care a avut dificultati la rezolvarea temei o rezolva la tabla sub indrumarea profesorului si cu ajutorul colegilor Rezolvarea triunghiului dreptunghic Teorema nlimii, teorema catetei, teorema lui Pitagora, sinus, cosinus, tangent, cotangent -enun teoremele cerute de profesor i definesc funciilor trigonometrice -noteaz in caiete titlul leciei -sunt ateni la obiectivele propuse

Conversatia Activitate frontal

Observare sistematic a ateniei

Reactualizarea cunotinelor

Conversaia Exerciiul Explicaia

Aprecieri verbale

Anunarea temei si a obiectivelor

Explicaia

Observare sistematic a ateniei

Dirijarea invrii

OC1, OC2 OC3, OC4 OA1, OA2

Profesorul propune elevilor o fi de lucru in care fiecare elev va avea de rezolvat mai multe triunghiuri in diferite cazuri

- lucreaz la tabl problemele din fia de lucru

30

Activitate frontal Conversaia Exercitiul Explicaia Problematizarea Demonstraia Conversaia

Observare sistematic a atentiei Analiza rspunsurilor Probe orale

Asigurarea reteniei si a transferului

OC1, OA3

Tema pentru acas Aprecieri

-profesorul le cere elevilor s reaminteasca oral informrile utilizate pe parcursul orei si necesare elevilor la rezolvarea altor probleme referitoare la rezolvarea triunghiului dreptunghic -culegere Mate 2000+8/9 ,pag. 33 problemele 17, 18 + problemele rmase din fi -dau indicaii la tem -fac aprecieri asupra raspunsurilor -se noteaz elevii care s-au remarcat la lecie

- reamintesc informaiile cerute de profesor

-sunt ateni la explicaiile profesorului i noteaz tema -sunt ateni la ce se discut

Conversaia Explicaia Conversaia Explicaia Aprecieri verbale Note

Fi de lucru 1. n triunghiul dreptunghic ABC cu m ()A) = 90 se construiete nlimea AD , D ( BC ) . a) Dac AD = 15 cm i BD = 1 cm, calculai DC i AB . b)Dac BD = 3 cm i DC = 12 cm, calculai AD i AC . 2. Fie un triunghi ABC cu m ()A) = 90 .

a) Dac AB = 15 cm i AC = 12 cm, aflai BC . b) Dac AC = 40 cm i CD = 32 cm, D ( BC ) astfel nct AD BC , aflai BC .


3. Se consider un triunghi dreptunghic ABC cu m ()A) = 90 . Dac AB = 4 cm i AC = 4 3 cm, calculai sin ()B ) , tg ()B ) , cos ()C ) i
ctg ()C ) .

4. n triunghiul dreptunghic ABC cu m ()A) = 90 , BC = 10 cm. Dac cos ()B ) =


AC .

3 , calculai sin ()B ) i 2

5. Triunghiul dreptunghic ABC are ipotenuza BC = 12 cm i m ()B ) = 30 . S se calculeze: AB , AC i nlimea AD , D ( BC ) . 6. Triunghiul dreptunghic ABC , m ()A) = 90 are nlimea AD = 6 cm, D ( BC ) i m ()DAC ) = 60 . S se calculeze perimetrul triunghiului
ABC .

7. n triunghiul isoscel ABC cu [ AB ] [ AC ] , se duce nlimea AD BC , D ( BC ) . tiind c AD = 12 cm i m ()BAD ) = 60 , se cere s se calculeze laturile triunghiului.

S-ar putea să vă placă și