Sunteți pe pagina 1din 8

PLAN DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL TEORETIC ,,DUNAREA, GALATI DISCIPLINA DE INVMNT: ISTORIE CLASA: a V-a UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITII CONINUT: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia TIPUL LECTIEI: Lecie MIXT PROFESOR : CHIRILA GEANINA DURATA: 50 MIN. DATA: 05.11.2012 COMPETENE GENERALE: 1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate. 2. Exersarea demersurilor i a aciunilor civice democratice. 3. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice. 4. Folosirea resurselor care susin nvarea permanent. COMPETENE SPECIFICE:
1.1Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei i epocii antice, n diferite situaii de comunicare scris sau oral. 3.3. Localizarea n timp i spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice. 3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utiliznd informaii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere. 3.5. Stabilirea unor asemnri i a unor deosebiri ntre civilizaiile Antichitii, pe baza surselor istorice date.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa utilizeze termenii noi invatati in contexte noi; 2. S identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor; 3. Sa descrie ntr-un tabel primele regate si imperii n baza informaiilor din fie; 4. Sa localizeze la hart regatele si imperiilor n baza informaiilor din manual i a fielor. Strategia didactic a) metode i procedee: - brainstorming, conversaia euristic, nvarea prin descoperire, descrierea, utilizarea documentului istoric; harta istorica, philips 6/6,explicatia, comparatia - activitate frontal, individual, pe grupe ; b)material didactic: - mape de lucru ( documente, fie de lucru) - texte istorice,tabla,creta, - harta istoric: - fie de evaluare, Mijloace de nvmnt: Manualul clasei a V-a , autori:Valentin Bluoiu, Constantin Vlad, Ed. All,Buc., 2001; Manualul clasei a V-a , autori:Liuba Ghiorghi, Sorin Oane,Ed. Teora,Buc., 2000; Atlas istoric;

Bibliografie:

Ghid metodologic Aria Curricular Om i societate , Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001; Mihail Manea, Mic dicionar de termeni istorici, Ed. All Educaional, Buc., 1999; Bogdan Murgescu, Istoria lumii n texte, Editura Teora , 1999 Minodora Perovici, Istoria universal n texte, Corint , 2003 Radu Manolescu, Istoria medie universal;

Resurse:: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ - umane: elevii clasei a V- a Metode de evaluare: - observarea sistematic a comportamentului elevilor; -continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru; - completarea fiei de evaluare;

ETAPELE LECTIEI
1. PREGTIREA PENTRU ACTIVITATEA DE NVARE (2)

C C.S PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE
METODE MIJLOACE

Noteaz absenele; Pregtete materialele necesare desfurrii leciei. Realizeaz un climat afectiv.

Rspund cerinelor profesorului. si pregtesc materialele

CONVERSAIA dirijat

2.REACTUALIZAREA CUNOTINELOR (10)

Reactualizarea cunotinelor

Dirijarea nvrii 25 min

1 Formuleaz ntrebri/cerine care fac apel la cunotinele 3 dobndite pe parcursul leciei anterioare:Reconstituirea 3.1 4 istoriei unui oras stat. . 3.4 3 Elevii rspund la ntrebrile . 3.5 Enun subiectul leciei Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si 3 Persia si a obiectivelor urmarite. Noteaz pe tabl titlul, monitorizeaz elevii; Organizeaz nvarea; Se impart fiele de lucru i 3 sursele istorice elevilor; 1.1

Rspund la solicitare, utiliznd informaiile anterior dobndite. Studiaz individual materialele propuse. Activitatea de nvare este individual. La sfritul orei elevii vor fi n msur s neleag formarea primelor regate si imperii si caracteristicile regatelor Egiptului si Persiei. Elevii studiaz fiele primite Deseneaz pe caiet harta conceptual, care va fi completat la sfritul orei cu informaiile dobndite pe parcursul activitii de nvare. Se cere elevilor s argumenteze alegerile fcute. Elevii noteaza cele scrise pe tabla i studiaz sursele istorice pentru a raspunde la cerinta data.

Conversaia euristic

Manualul Atlasul istoric;

Metode propuse :conversatia, decoperirea, brainstorming, expunerea

Harta conceptual de tip pianjen

1.1

harta

Scrie pe tabl schema leciei

Organizeaz activitatea elevilor pe urmtoarea structur: Activitatea nr.1 Pe tabl se scrie titlul leciei: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia. Schema leciei: 1.Regatul si Imperiul 2. Egipt .Persia Activitatea nr.2 Profesorul solicita elevilor s defineasca termenii regat, imperiu, faraon, monarhie, piramida pe baza textului din manual. Profesorul solicita elevilor sa identifice minimum dou caracteristici ale regatelor si imperiilor din Orientul Antic. Activitatea nr.3 Se prezint condiiile istorice ale evolutiei regatelor si imperiilor Orientului Antic. Profesorul cere elevilor sa descrie ntr-un tabel primele regate si imperii n baza informaiilor din fie. Activitatea nr.4 Se prezinta importanta si rolul primelor regate si imperii

Elevii studiaz sursele istorice. Rspund la cerine identificand caracteristicile oraselor- stat din Orientul Antic.

O1 3.3

Elevii studiaz sursele istorice Si descopera termenii noi facan totodata si propozitii cu acestia.

nvarea prin descoperire

Dicionarul istoric

O2

Rspund la cerine identificand caracteristicile regatului si imperiului din Orientul Antic cu ajutorul surselor istorice.

Descrierea

Fie de lucru Elevii asculta cele expuse si noteaza cionditiile istoriceale Utilizarea evolutiei regatului si imperiului. documentului Elevii descriu regatele si imperiile istoric Orientului Antic.

3.5 O3

Atlas istoric

Elevii noteaza rolul si importanta regatului si imperiului in Orientul

Conversatia

Harta Text istoric

3.4 3.1. O4 3.5

asupra societatii Orientului Antic. Antic. Profesorul solicita elevilor sa Elevii raspund la cerinta data localizeze la harta primele localizand orasele- stat la harta. regate si imperii din Orientul Antic n baza informaiilor din manual i a fielor. Activitatea nr.5 Se cere elevilor s completeze fia de evaluare. Apreciaz rspunsurile date de elevi; Solicit aprecierile elevilor legate de modalitatea de desfurare a leciei. Propune elevilor tema pentru acas exercitiile 1,2,3, 4, 5 pagina 29 Elevii completeaz fia de evaluare. Apreciaz modul n care au rspuns i n care s-a realizat lecia Solicit informaii legate de rezolvarea temei.

Explicatia Utilizarea documentului istoric Harta Text istoric

Timp de lucru 5min

Fia de evaluare Discuia dirijat Conversatia NOTARE

3. Aprecieri cu privire la

desfurarea activitii ( 2)

4. TEMA PENTRU ACAS (1)

Conversatia

Fia nr.2 Realizai o hart conceptual de tip ,,pnza de pianjen- Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt
si Persia

Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia

S-ar putea să vă placă și