Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC Scoala: Scoala Gimnaziala Tarnova PJ Profesor: Kramer Marius Ariel Data: 05.06.

2013 Clasa: a VI-a Unitatea de invatare: Revolutii ale Epocii Moderne Lectia: Imperiul Napolonian Tipul lectiei: mixta Timp(loc): 50, sala de clasa Strategia didactica: Metode de lucru: explicatia, demonstratia, expunerea, conversatia euristica, invatarea prin descoperire, lantul evenimentelor Mijloace: manual, tabla, harta, documente, audio-vizuale Forme de organizare: activitati frontale, activitati pe grupe, activitati individuale Competente generale: 1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate. Competente specifice: 2.2. Participarea la realizarea unui proiect istoric, de grup, care evideniaz rolul personalitilor n faptele istorice Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: 1. Defineasca termenii: consulat, imperiu, lovitura de stat, directorat 2. Identifice cauzele declansarii marilor batalii 3. Prezinte cronologic toate bataliile purtate
1

4. Cunoasca principalele acte care l-au facut pe Napoleon celebru Resurse: materiale: manual( Editura ALL), fise de evaluare, video-proiector umane: elevii clasei a VI-a Bibliografie: 1. Berstein, Serge, Milza, Pierre, Istoria Europei, Institutul European, 1995 2. Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie pana in anul 200, Editura All 3. Oane, Sorin, Ochescu , Maria, Istorie- manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, 2000;

DESFASURAREA ACTIVITATII Succesiunea etapelor lectiei I.Momentul organizatoric Ob. Op. -consemneaza absentele -organizeaza materialele -organizeaza clasa -raspund cerintelor profesorului -isi pregatesc materialele necesare II.Reactualizarea cunostintelor -profesorul reactualizeaza cunostintele elevilor folosind metoda lantul evenimentelor, folosindu-se de cuvantul Napoleon. desfasurarii orei -completeaza pe tabla lantul evenimentelor cu urmatoarele cuvinte: nascut in Corsica, general la 25 ani, 1796 comanda armatei din Italia, expeditia din Egipt, lovitura de stat, prim consul, 1804 devine imparat III. Captarea atentiei -noteza titlul lectiei -face legatura cu lectia precedenta -organizeaza invatarea -privesc si identifica Franta pe harta -noteaza in caiete titlul nou
3

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategia didactica Evaluare Metode Forme Mijloace Conversatia Frontal Elevii

Conversatia Frontal Lantul evenimentelor

Tabla, elevii

Orala

Conversatia euristica

Frontal, individual

Tabla, manual,

Oral, scrisa

IV.Dobandirea de noi cunostinte

-profesorul dirijeaza activitatea elevilor, impartindu-le fise de lucru -imparte clasa in 4 grupe si numeste un responsabil de echipa -cere fiecarei grupe sa raspunda unei teme pe baza studierii fiselor de lucru.

-sunt atenti la explicatia profesorului, Conversatia euristica Actitvitatii pe grupe Fise de lucru, manual, tabla -lucreaza in grupe de cate 4, pe tema ceruta de profesor, pe baza fiselor de lucru si lectiei din manual Invatarea prin descoperire -emit intrebari in Individual si pe grupe -analizeaza si interpreteaza documentul
4

Oral, scrisa

-profesorul va monotoriza activitatea tuturor dand explicatii unde e nevoie sau chiar completand Grupa nr. 1 va studia pe O1 baza fisei de lucru si a lectiei din manual despotismul lui Napoleon Grupa nr. 2 va studia marile victorii ale lui cazul unei nelamuriri

Fise de lucru

Oral, scrisa

Conversatia frontal

O2 O3 O4

Napoleon pe baza fisei de lucru si a manualului Grupa nr. 3 va studia esecurile militare ale lui Napoleon.

-discuta, emit opinii

O2

Grupa nr. 4 va studia restauratia si cele 100 de zile -Dupa ce grupele si-au finalizat munca responsabili de grupa vor prezenta rezultatele -Dupa prezentare se pun cap la cap toate informatiile obtinute in urma rezolvarii cerintelor -scriu in caiete schita fiecarei grupe -urmaresc expunerea responsabililor din fiecare grupa dar si a profesorului

V. Fixarea cunostintelor

-reaminteste principalele etape ale domniei lui Napoleon, impartindu-le elevilor o fisa de evaluare -noteaza pe tabla pagina la care se afla lectia

-Rezolva fisa de evaluare


individua l Fisa de evaluar e scris

VI. Indicatii pentru studiul

-noteaza indicatiile in Caiete


5

Conversatia

Frontal

Oral

individual VII. Aprecieri

-face recomandari bibliografice -face aprecieri referitoare la activitatea elevilor -pot sa exprime propriile pareri
Conversatia

SCHITA LECTIEI Imperiul Napolonian


6

I . Napolion Imparat Guverneaza ca un monarh autoritar Conducea prin decrete Libertatile democratice limitate Armata 1 milion soldati (serviciul militar obligatoriu), generali: Murat, Ney, Davout - Napoleon pericol pentru monarhii europeni (Anglia, Austria, Prusia si Rusia = coalitie) - victorii impotriva englezilor: Ulm, Austerlitz, Jena, Wagram - blocada continentala impiedica schimburile comerciala ale Angliei - incheie pace cu tarul Rusiei - ocupa Spania si Portugalia III. Esecurile militare Invadarea Rusiei in 1812 necastigatoare, dezastruoasa (pier 500000 de oameni) 1813 Europa se coalizeaza impotriva Frantei Napoleon infrant la Liepzig 1814 Franta este invadata, Napoleon abdica si este exilat pe insula Elba La tronul Frantei e numit Ludovic al XVIII-lea Napoleon fuge, armata i se alatura, reintoarcerea in Franta 18 iunie 1815 batalia de la Waterloo Napoleon infrant si exilat pe insula Sfanta Elena (moare la 5 mai 1821)

II.Marile victorii (1805-1811)

IV. Restauratia si cele 100 de zile

S-ar putea să vă placă și