Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: coala Gimnaziala Tarnova


Profesor: Kramer Marius
Clasa a VII-a
Data: 14.05.2015
Disciplina: Istorie
Unitatea de nvare: Lumea postbelic i problemele sale
Lecia: Europa divizat. Rzboiul rece i urmrile lui
Tipul leciei: mixt
Locul de desfurare: sala de clas
Competene generale: sistematizarea achiziiilor anterioare; dobndirea de noi
cunotine cu privire la confruntarea dintre statele comuniste i cele democratice n
perioada postbelic; utilizarea eficient a limbajului de specialitate; folosirea resurselor
care susin nvarea permanent.
Competene specifice: 1.1.-Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XIX-lea, n
diferite situaii de comunicare scris sau oral;
3.2.- Prezentarea unui fapt istoric din secolul al XIX-lea, utiliznd informaii selectate din
surse istorice.
Concepte operaionale:

1.Cognitive:
C1 - s defineasc termenii: cortina de fier, doctrina de ndiguire, inviolabilitate;
C2- s prezinte msurile luate de SUA i URSS pentru ntrirea controlului asupra
rilor din sfera de influen;
C3- s identifice cele mai importante crize ale rzboiului rece;
2.Formative:
C4- s analizeze importana Conferinei de la Helsinki;
C5- s argumenteze ...............
3.Atitudinale:
C6- s formuleze aprecieri obiective, argumentate cu privire la desfurarea
rzboiului rece.
Evaluarea: formativ-ameliorativ.
Obiective ale evalurii:
1.Cognitive: EO1- operarea cu noiunile i conceptele dobndite anterior i prin lecia
nou;
2.Formative: EO2- competena de a interpreta i argumenta faptele i evenimentele
istorice;
EO3- deprinderea de a utiliza harta istoric, documente istorice;
3.Atitudinale: EO4- capacitatea de a formula i susine opinii personale.
Valori i atitudini vizate: -relaionarea pozitiv cu ceilali;
-antrenarea gndirii prospective prin nelegerea rolului istoriei, ca
predicie a schimbrilor prin raportare la contemporaneitate
-gndire critic i flexibil.

Strategii: dirijat, inductiv deductiv, explicativ-conversativ, deductiv-inductiv.


Metode:
Expozitiv-euristice: conversaia euristic M1, explicaia-M2,
Interactive: , expunerea-M3, descoperirea- M4, problematizarea-M5,
comparaia-M6, demonstraia-M7, jocul de rol- M8, diagrama Venn- M8.
Instrumente de evaluare: verificare frontal, observarea sistematic.
Forme de organizare a activitii: frontal, individual.
Resurse: - umane : 15 elevi
-de timp: 50 min
-materiale: -oficiale: Programa colar RM1, Macroproiectarea didactic
RM2
-manuale: Istorie, manual pentru clasa a VII-a RM3
istorice RM6

-izvoare cartografice: RM4, Harta istoric RM5, Documente


-izvoare narative:
-mijloace audio-vizuale RM8

Demersul didactic
Secven
ele
didacti
ce

Coninuturi
vizate

C.

Activitatea
elevului

op
.

Momen
tul
organiz
atoric

Reactu
alizare
a
cunoti
nelor/e
valuare

Activitatea profesorului

Noteaz absenele.
Pregtete mijloacele de
nvare.
Noiuni
concepte:

Democraii
populare,
Planul Marshall,
Cominform
Coninuturi:
Instaurarea
sisemului

Se pregtesc
pentru lecie.

-formeaz motivaia studiului


istoriei
-solicit
opinii
despre
importana
coninuturilor
studiate:
democraii
populare, Cominform, Planul
Marshall
-accentueaz

algoritmul

Rezolv fiele de
lucru.

R.
m

R.
p.

Form
e de
evalu
are

totalitar
n
Europa de Est.

Evocar
e

Tilul leciei:
Europa
divizat.Rzboi
ul
rece
i
urmrile lui

cause-consecine

Solicit elevilor s identifice


n documentul 1 expresia pe
care a folosit-o Churchill
pentru a marca separarea
celor dou tabere care se
confruntau.
Noteaz titlul pe tabl.
Precizeaz ce vor afla, ce vor
ti s fac la sfritul leciei
cu cele nsuite.

Identific cortina
de fier.

Noteaz n caiete.

Asigur:
a.cunoaterea/receptarea/
nvarea:
Dobnd
irea de
noi
cunoti
ne

-definete noiunile noi:


cortin de fier, rzboi rece,
bipolaritate.
-identific rolul NATO i al
Tratatului de la Varovia
b.nelegerea noilor
coninuturi:
-explic prin ce s-a
caracterizat Rzboiul rece

-identific cauzele
declanrii
revoluiei din
Frana

-rezum principalele crize ale


Rzboiului rece
c.analiza
-compar cauzele izbucnirii
crizelor n timpul Rzboiului
rece
d.sinteza
-formuleaz opinii referitoare
la posibilitatea transormrii
rzboiului n rzboi fierbinte
Stimula
rea
perfor
manei

Analizeaz
problema, i
asum rolul, ofer
soluii.

Asigura
rea
retene
i i a
transfe
rului

Formuleaz opinii
privind

Tema
pentru
acas

Studiu de caz

Studiu de caz.

Noteaz

Evalua
rea

Analizeaz
critic, laud,
noteaz.

Se raporteaz la
aprecierile
formulate.

Schia pe tabl
Europa divizat.Rzboiul rece i urmrile sale

Rzboiul rece a fost o confruntare deschis n plan politic, strategic, ideologic


i economic, nonmilitar i limitat ntre dou mari puteri care aveau ideologii
i sisteme politce total opuse: SUA i URSS.
-4 aprilie 1949-SUA nfiineaz Organizaia Tratatului Atlanticului de Nord
(NATO)
-1955- URSS obliga statele din sfera sa de influen s semneze Tratatul de la
Varovia
Rzboiul rece s-a caracterizat prin:
Rivalitatea dintre cele 2 superputeri: SUA i URSS
Amplificarea cursei narmrilor pericolul transformrii n rzboi
fierbinte
Primejdia transformrii unor conflicte locale ntr-o confruntare direct
ntre superputeri
Crize ale Rzboiului rece:

Criza Berlinului (1948)


Rzboiul din Coreea (1950-1953)
Criza din Cuba (1962)
Rzboiul din Vietnam
Rzboiul din Afganistan

S-ar putea să vă placă și