Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Data: 23 noiembrie 2018


Clasa:a VIII-a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina:Istoria românilor
Unitatea de învăţare:Ţările Române şi statele vecine între diplomaţie şi confruntare
Lecţia:Voievozi români în lupte antiotomană
Tipul lecţiei: de consolidare
Competenţe specifice:
 1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici civilizaţiei medievale , din spaţiul românesc, în
diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
 3.1. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor din istoria românilor, desfăşurate în Evul
Mediu, pe baza surselor istorice
 3.3. Analizarea unui fapt istoric din istoria românilor în Evul Mediu, pe baza surselor istorice
 3.4. Compararea informaţiilor din surse istorice, referitoare la un aspect al civilizaţiei româneşti
în Evul Mediu, în vederea acceptării unor puncte de vedere diferite
 3.5. Formularea unor opinii referitoare la un fapt istoric din istoria românilor în Evul Mediu ,
pe baza surselor istorice
Valori şi atitudini:
1.Gândire critică şi flexibilă
2. Relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
3. Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei în viaţa prezentă şi ca factor de
predicţie a schimbărilor
4. Asumarea diversităţii etnice, sociale, religioase şi culturale
5. Stimularea interesului pentru lectură şi simulări istorice
Competenţe operaţionale:
1.Să fie capabili să reflecteze asupra impactului conflictelor militare asupra oamenilor
2.Să-şi formeze propriile opinii şi convingeri privind consecinţele politicii de expansiune a marilor
puteri, ţinând seama de dreptul popoarelor la propria existenţă
3.Să identifice elementele comune şi diferenţele legate de mai multe fapte istorice
4.Să folosească informaţiile provenite din surse istorice
5. Să fie capabili să exprime un punct de vedere argumentat, să asculte un alt punct de vedere, să
manifeste capacitatea de dialogare şi de luare de decizii
STRATEGII:
Metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, turul galeriei,observartea dirijată, învăţarea prin
descoperire, joc didactic, axa cronologică, textul istoric.
Mijloace de învăţământ: videoproiectorul, hărţi, atlase, fişe de lucru, tabla.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.

RESURSE:
Bibliografice:
• S. Pascu, L. Maior „Culegere de texte pentru istoria României”, Ed. Pedagogică, Bucureşti,
1977
• Stefan Pascu „Istoria României (compendiu)”, Ed. Pedagogică, Bucureşti, 1974
• Al. Vulpe, R. Păun (coord.) „Istoria românilor” – manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Sigma, 2000
• Sorin Oane, Maria Ochescu, „Istoria românilor” – manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Teora,
1999
• Paşcu Vasile „Atlas istoric didactic”, Ed. Vox Libis, Bucureşti 2003
• Magda Rangu, Marcela Ţugulea, Cornelia Boboc „Caiet metodic al profesorului de istorie:
clasa a VI-a”, Ed. Lidiana, 2006;
• Gheorghe Iutiş, Elena Cozma, Iuliana Asăvoaie „Elemente de didactica istoriei”, Ed. Graphys,
Iaşi, 2008
DESFAŞURAREA LECŢIEI

MOMENTELE CO. ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII MIJLOACE EVALUARE


LECŢIEI
PROFESORULUI ELEVILOR

I. MOMENTUL - Pregătirea clasei pentru - se pregătesc pentru - conversaţia


ORGANIZATORIC desfăşurarea lecţiei; desfăşurarea lecţiei

- Pregătirea materialului didactic ;

- Se face prezenţa notându-se


absenţele.

- Sunt împărţite fişele de lucru, cu


faţa în jos.

- se împarte clasa pe grupe

II. CAPTAREA - Captarea se face cu harta şi - urmăresc cu atenţie conversaţia Harta


ATENŢIEI prezentarea unui filmuleţ despre explicaţiile profesorului ţi
voievozii români filmul prezentat Videoproiectoru
l

laptopul

III. REACTUALIZAREA - adresează întrebări din lecţia - formulează răspunsuri - conversaţia harta Evaluare orală
CUNOŞTINŢELOR “Voievozi români în lupta
ANTERIOARE antiotomană”:
- Care au fost principalii - explicaţia
domnitori prezentaţi în film ? elevilor

- Ce puteţi spune despre aceştia


in privinţa contribuţiei la
menţinera poporului român?

- Indicaţi pe hartă teritoriul Ţării


Româneşti şi a Moldovei din
timpul domniei lui Mircea cel
Bătrân şi Stefan cel Mare.

C1 - consolidarea cunoştinţelor se face - completează cerinţele din - conversaţia Fişe de lucru


utilizând metoda turul galeriei activitatile de lucru
- explicaţia
- Se împart fişe de lucru, pentru -vor afisa rezultatele obtinute
C2 studiu grupelor create încă de la asemeni unei galerii - turul galeriei
început, cu scopul evidenţierii
-dupa prezentarea lucrarilor - descoperirea
educaţiei transdisciplinariă, astfel voi
impărţi grupele care vor trata elevii noteaza informatia care
C3 - textul istoric
subiectul din perspectiva altor i-a placut cel mai mult si isi
discipline. impartasesc impresii

C4 Gr I – Istorie

Gr II – Geografie - descoperă importanţa


studierii unei teme istorice
Gr III – Religie din mai multe perspective

Gr IV – Matematica

Gr V – Literatura

Gr VI – Arta
IV. FEEDBACK-UL Profesorul asează elevii in cerc, Elevii răspund solicitărilor şi - observarea
aceştia îşi vor pasa intrebări cu pasează întrebări colegilor. dirijată
ajutorul unei mingi

V. EVALUAREA C3 - se fac aprecieri verbale şi se notează - sunt atenţi la aprecierile conversatia


făcute de profesor.
elevii care au participat la
desfăşurarea lecţiei de evaluare.

VI. TEMA PENTRU C3 Elevii au de completat rebusul din fisa - notează tema pentru acasă Fise de lucru manualul
ACASĂ de lucru
- sunt atenţi la explicaţiile
profesorului

S-ar putea să vă placă și