Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de învățământ:
Clasa: a-VIII-a
Data:
Disciplina: Istorie
Capitol: România secolelor XX-XXI
Titlul lecţiei:. România în al Doilea Război Mondial
Tipul lecţiei: predare- învăţare
Timpul: 50’
Profesor /propunător-
SCOPURI:
- informative:să dobandeasca noi informaţii despre trecutul României.
- formative: dezvoltarea capacităţilor cognitive în scopul îmbunătăţirii capacităţilor de
analiză şi sinteză.

COMPETENTE SPECIFICE:
C1 –să opereze corect cu termenii: razboi ciudat, razboi fulger, kamikaze, bomba
atomica , razboi mondial.
C2 – să extraga informatii dintr-o sursa data (harta, text, imagini)
C3 – să identifice consecintele unor evenimente istorice date
C4 – să prezinte principalele momente din timpul celui de-al doilea razboi mondial.
C5 –să identifice pe hartă diferite tari
C6 –să sa sintetizeze informatiile noi intr-un grafic
C7- sa comenteze fraza “Cine nu are memoria trecutului risca sa-l repete”.

Metode didactice: -monolog


-conversaţia
-expunerea interactivă
-brainstormingul
-comparatia
-activitate pe grupe
-analiza surselor istorice (text, imagini, harti)

Mijloace didactice: Manual Istorie clasa a VIII-a editura Art Klett, tabla, creta , imagini,
fisa de lucru, film
Desfășurarea activității

Momentele activității Ob.op Activitatea propunatoarei Activitatea elevilor Metode și


procedee

Elevii se pregătesc pentru Conversația


1. Momentul începerea lecției
organizatoric Asigur condițiile
necesare unei bune
desfășurări a lecției,
stabilesc un climat
de ordine și
disciplină și
pregătesc materialul
didactic.

Adresez elevilor cateva întrebări Conversația


din lecția anterioară.
2 Elevii răspund la
. întrebări
- De ce a intrat România în
R
e Primul Război Mondial?
a
c
t
u - Ce a hotărât regele
a Ferdinand în timpul - România
l Primului Război? a intrat în
i
primul
z
război
a
mondial
r
- Ce le-a promis regele pentru
e
a-şi
a țaranilor care luptau pe
realiza
front? unitatea
c
naţională
u
n
o
- Care a fost cea mai mare - Regele Ferdinand a
realizare a regelui hotarat sa între în război
Ferdinand? împotriva țării sale de
origine Germania.
ș - Pentru a-i încuraja,
t regele promite
i - Unde a fost taraniilor ca le va da
n incoronat pamant.
ț regele
e - În Adunarea Națională
Ferdinand?
l de la Alba Iulia se
o hotărăște unirea
r Transilvaniei cu
România. Se realizeaza
Romania Mare

- Regele
Ferdinand
a fost
incoronat
la Alba
Iulia

Elevii spun cuvinte Conversația


Exerciţiul
1 Formulez Exemple:luptă, bătălie, Explicația
. următoarea cerinţă:
armată, arme, morţi, răniţi,
C Gândiţi-vă şi spuneți
a primul cuvant care învingători, soldaţi.)
p va vine în minte
t cand auziti noțiunea
a istorică de război
r
e
a

a
t
e
n
ț
i
e
i

Elevii sunt anunţaţi că la sfârşitul


orei vor şti ce s-a întâmplat în cel
2 de-al doilea război mondial. Elevii sunt atenți C
. și notează pe o
A fisele primite titlul n
n lecției de astăzi v
u e
Se scrie la tablă
n r
data și titlul lecţiei:
ț s
Al Doilea Război
a a
Mondial.
r ț
e i
a a

t
e
m
e
i

ș
i
a

o
b
i
e
c
t
i
v
e
l
o
r

3. Prezentarea
Propunatoarea le vorbeste elevilor Elevii citesc informațiile din Conversaţia
optimă a
conţinutului şi despre perioada interbelica. prezentare
dirijarea învăţării Explicaţia
“ Aceasta perioada durează 21 de
3
ani între cele doua războaie Exerciţiul
.
2 mondiale.După primul război
. mondial, regele Ferdinand își ține Observația
1 promisiunea de a da pământ
taranilor soldați sau familiilor în
2 cazul în care aceștia murise pe
.
front. Țăranii o duceau foarte
2
. greu. Un alt aspect pozitiv era
1 acela ca tarnii puteau să voteze,
Elevii discută
dar de cele mai multe ori erau frontal și scot
2 influentati de primar, invatator, informații
. preot. Țăranii intelegeau prea esentiale în
2 puțin din politică.” vederea
. completării
2 schemei lectiei
Se prezintă elevilor lecţia întru –
2 un power point.
.
În timpul prezentării se
alcătuiește și schema lectiei
(ANEXA 2)

2 Propunatoarea prezinta
.
informatiile din ppt si extrage
3
ideile esentiale.

Elevii notează
ideile esentiale
extrase din ppt,
alcătuind astfel
schema lectiei.

4. Fixarea
Voi împărţi elevilor fişe de
cunoștințelor
evaluare
Elevii rezolvă C
fişele primite o
n
ANEXA 3 v
5. Asigurarea e
retenției și r
transferului s
Propunatoarea le
ofera elevilor tema a
pentru acasa ț
i
a
E
x
p
l
i
c
a
ț
i
a
E
x
e
r
c
i
ț
i
u
l

6. Aprecieri şi
recomandări
Fac aprecieri globale Elevii fac C
şi individuale cu aprecieri asupra o
caracter motivant modului de n
privind participarea desfășurare a v
la lecţie. activității e
r
s
a
ț
i
a
FIŞA DE LUCRU

1. Completati spatiile punctate:

Al doilea război mondial a izbucnit în anul...........................și s-a încheiat în anul.................

Adolf Hitler a fost conducatorul....................................................................................................

În al doilea război mondial, România a fost condusă de..................................................................

2. Enumerati ce teritorii a pierdut România în vara anului 1940

3. Incercuiti varianta corecta:

● România întoarce armele împotriva Germaniei în: a. 1944


b. 1945

c. 1939

● Armata Roșie aparținea: a. României

b. URSS-ului

c. Germaniei

● La sfarsitul razboiului în România s-a instalat regimul: a. Fascist

b. comunist

c. democratic

4. Realizați corespondența:

Regim nazist Iosif Stalin

Regim comunist Adolf Hitler

Națiunile Unite Ion Antonescu

Generalul armatei române Anglia, URSS,


SUA
AXA Berlin, Roma,
Tokyo

S-ar putea să vă placă și