Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Disciplina: Istoria românilor și universală;

Clasa: a VI-a

Data: 2020;

Cadrul didactic: Malic Diana;

Subiectul: Arabii în secolele VI-XI;

Instituția de învățământ: Liceul Teoretic Zubreşti

Tipul lecției: mixtă;

Competențe specifice:

1. Utilizarea limbajului istoric în diverse situații de învățare și de viață;

Subcompetențe/unități de competențe:

1. Extragerea informației esențiale din surse pentru descrierea evenimentelor și proceselor din istoria modernă;
2. Explicarea termenilor specifici epocii medievale;

Obiective operaționale:

La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:

O1. Să definească termenii: mihrab, islam, calif, emir;

O2. Să argumenteze importanța personalității lui Mahomed;

O3. Să stabilească premisele apariției islamului;


O4. Să explice particularitățile islamului;

O5. Să compare islamul și creștinismul;

Tehnologie didactică:

Resurse procedurale: conversatie euristica, prelegere școlară, graficul T;

Resurse materiale: manual, tablă, hartă;

Forme de organizare a activității: individual, frontal.


SCENARIUL DEMERSULUI DIDACTIC

Eveniment Ob. Timp Activități de predare-învățare-evaluare Forme de Tehnologie


e didactice op. Activitatea profesorului Activitatea elevului activitate didactică
Evocarea 3 Profesorul organizează elevii pentru Elevii se salută cu profesorul și Frontal Conversația,
min. lecție și face apelul. răspund la apel. prelegerea școlară

Verificarea 10 Profesorul întreabă tema pentru acasă Elevii povestesc tema și prezintă Frontal Conversația
temei pentru caietele profesorului.
acasă

Realizarea 20 Profesorul îi face o introducere la temă Elevii ascultă profesorul. Frontal, individual Convesația,
sensului min. și argumentează importanța studierii prelegerea școlară,
civilizației islamice. exercițiul
O1 Profesorul îi dictează elevilor Elevii notează termenii și definițiile
definițiile termenilor: mihrab, islam, în manual.
calif, emir.

Profesorul îi propune elevilor să Elevii citesc textul și indică în caiete


citească textul de la pagina 29 (Natura deosebirile dintre arabii nomazi și cei
Arabiei și îndeletnicirile populației) și sedentari.
să indice două deosebiri dintre arabii
nomazi și arabii sedentatari.

O2 Profesorul îi relatează elevilor despre Elevii ascultă profesorul.


premisele și contextul apariției religiei
islamice, rolul Mahomed în
întemeierea noii religii și cuceririle
islamice.

O3, Profesorul îi propune elevilor să Elevii citesc textul și răspund la


O4, studieze textulde la pag. 30 și să întrebări.
răspundă la următoarele întrebări:

1. În ce mod era organizat


Califatul Arab?
2. Care sunt cauzele destrâmării
Califatului Arab?
3. Ce formațiuni statale au apărut
în urma destrâmării Califatului
Arab?
În baza textului din manual și
Profesorul îi propune elevilor să
informației asimilate în cadrul lecției
argumenteze, în baza textului din
elevii argumentează prin câteva
manual, însemnătatea culturii și
exemple însemnătatea civilizației și
civilizației arabe prin trei exemple.
culturii arabe.

Profesorul îi explică elevilor


Elevii ascultă profesorul.
deosebirea dintre musulmani și suniți.

Reflecția O5 10 Profesorul îi propune să efectueze un Elevii îndeplinesc exercițiul Individual Graficul T


min. grafic (graficul T) în care să includă
principalele asemănări și deosebiri
dintre religia creștină și cea
musulmană, utilizând informația din
caseta Documentar de la pag. 30.

Extinderea 2 Profesorul îi propune elevilor să Elevii notează tema pentru acasă. Frontal Conversația
min. realizeze acasă următoarele sarcini:

1. Să îndeplinească exercițiile 2 și
5 de la pag. 31.

S-ar putea să vă placă și