Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

I. DATE DE IDENTIFICARE:
Data : 10.02.20
Clasa: VII- a
Instituţia de învăţământ: IPLT „Spiru Haret” din municipul Chișinău
Cadrul didactic : Nicolaev Diana
II. CONSTRUCŢIA:
Obiectul: Istorie
Tema: Răscoala de la 1821 condusă de Tudor Vladimirescu
Tipul : de predare
Subcompetenţe:
S1 Caracterizarea personalităţilor istorice remarcabile din spaţiul românesc,
S2 Orientarea în spaţiul istoric, utilizând hărţi istorice,

Obiective operaţionale
Elevii vor fi capabili:
O1 să explice noţiunile din textul propus, lecturând un fragment de text,
O2 să enumere cauzele şi consecinţele răscoalei de la 1821, utilizând informaţia din
manual,
O3 să enumere reperele cronologiece ale mişcării lui Tudor Vladimirescu plasându-le pe
axa cronologică
O4 să caracterizeze personajul istoric Tudor Vladimirescu, studiind informaţii
suplimentare

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: bramstroming, explicația, analiza, lectura
b) Mijloace de învăţământ: manualul, harta
c) Forme de organizare a activităţii didactice: individual, frontal
Bibliografie: Manual pentru clasa a VII-a „Istoria universal şi românilor,, de
Demir Dragnev, Constantin D rachenberg şi Igor Ojog
III. TABEL DE SPECIFICARE A CORESPONDENŢELOR
Sub./ Strategii didactice
Etapele Ob. Metode Mijloace Forme
lecţiei op. şi didactice de org. Activitatea profesorului Activitatea elevului T’ Obser
procedee A vaţii
de înv. activi.
Evocarea Moment orgnizatoric Moment orgnizatoric 5
 Ordonarea clasei Elevii raportează care este prezent şi
 Notează absenţele care nu.

Anunță tema nouă şi obiectivele: Elevii notează si deschid manualul 5


Răscoala din 1821 condusă de Tudor
Vladimirescu
Elevii la sfârşitul lecţiei vor fi
10
capabili:
să explice noţiunile din
textul propus, lecturând
un fragment de text,
să enumere cauzele şi
consecinţele răscoalei de la 1821,
utilizând informaţia din manual,
să enumere reperele
cronologiece ale mişcării
5
lui Tudor Vladimirescu
plasându-le pe axa
cronologică
să caracterizeze
personajul istoric Tudor
Vladimirescu, studiind 5
informaţii suplimentare

Realizarea
Sensului
Conversaţ Elevii completează clusteringul:
Face un clustering:
ie Răscoală protest 10
frontal revoltă
revoluţie lupte

 Profesoara le propune
elevilor să scrie pe o rază ce
înţeleg prin cuvântul
răscoala. 5

 Profesoarul anunţă succint Elevii ascultă cu atenţie


esenţialul temei

 Propune elevilor să lectureze Elevii lecturează subiectul apoi expun


subiectul ,, Criza regimului ceea ce au înţeles:
Realizarea
fanariot,, şi să deducă din
Sensului  Cauzele: criza regimului
Discuţie perechi cadrul fragmentului:
dirijată fanariot,
Ostilitataea boierimii româneşti faţă de
 Cauzele răscoalei regimul fanariot şi de dominaţia
 Evoluţia ,, Eteriei,,
 Forţele motrice otomană,
Contextul internaţional favorabil (lupta
popoarelor din Balcani împotriva
dominaţiei otomane)
 Eteria – societate patriotică a
grecilor, infiinţată în 1814 la
Odesa, condusă de Alexandru
Ipsilante.
 Mişcare de eliberare naţională a
grecilor de sub jugul străin.

reflexia  Forţele motrice – ţăraănimea


nemulţumită de ridicarea
continua a impozitelor,
 Orăşenimea presată de
privilegiile boierimii,
Extinderea
 Negustorimea astrâmptorată de
monopolul otoman

 Propune elevilor să Elevii examinează harta şi expun oral


examineze harta de la ţările unde au izbucnit revoluţii:
pagina 154 şi să deducă  Polonia- 1830-1831
ţările şi anii respectivi unde  Italia – 1820
au izbucnit mişcări  Franţa 1830
revoluţionare în prima jum. a  Grecia- 1821
sec. XIX-lea.
Elevii complectează tabelul (Anexa 1)

Elevii realizează însărcinarea , studiază


documentele şi explică esenţa acestora.

Elevii notează tema pentru acasă.

 Să realizeze un tabel în care


să plaseze principalele
momente ale răscoalei din
1821.
 Împarte clasa în 2 grupe:
Grupa I – Proclamaţia de
la Padeş
Grupa II – Cererile
norodului românesc

 Pentru acasă de
caracterizat rolul istoria a
lui Tudor Vadimirescu

S-ar putea să vă placă și