Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Disciplina : Geografia continentelor și oceanelor


Clasa: a VII-a
Data: 17 februarie 2020
Cadrul didactic: Nicolaev Diana
Instituția de învățământ: Liceul ”Spiru Haret” Chișinău
Subiectul: Lacurile, ghețarii și mlaștiniile
Tipul lecției: mixtă
Subcompetențe:
Sb.1 Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a
termenilor geografici;
Sb.5 Citirea și interpretarea hărților tematice la caracterizarea
componenetelor naturii continentelor;
Sb.6 Valorificarea patrimoniului natural și cultural sub aspect social,
intercultural, antreprenorial, demonstrând spirit civic;
Obiective operaționale :

Elevii vor fi capabili:

- O1 Să definească noțiunile de lac de acumulare și mlaștină lecturând un


fragment de text.
- O2 Să identifice tipurile lacurilor ale Eurasiei după origine analizând schema
din manual.
- O3 Să caracterizeze ghețarii și mlaștinile analizând fragmentele din manual.
- O4 Să localizeze pe harta fizică a lumii principalele lacuri,
- O5 Să aprecieze importanţa lacurilor pentru om şi natură
Tehnologie didactică :

Resurse proceduale: Observarea, descrierea, comparaţia, expunerea,


problematizarea, lucrul cu harta, lucrul cu manualul.

Resurse materiale : atlasul geografic şcolar clasa 6-7, manualul școlar.

Forme de organizare a activității : frontală, individual


Bibliografie: Geografia continentelor şi oceanelor clasa 7 (Natalia Odoleanu
•Vitalie Sochircă • Larisa Ungurean • Camelia Marian)
Evenimete Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme Tehnolog
didactice oper. de ie
activitat didactică
e
Evocarea 1 Salutul profesorului. Elevii răspund la salutul profesorului. Frontal Conversați
Pregătirea materialului pentru lecții. Pregătesc materialul pentru lecții. a
Apelul Elevul de serviciu anunță persoanele care
apsentează.

7 Elevi spunețini vă rog ce am avut de Elevii răspund tema de acasă. Frontal De


verificare
pregătit pentru acasă.
Caracterizarea fluviului Nistru:
Izvorul – Munţii Carpaţi
Gura de vărsare – M. Neagră
Afluenţii: de stânga – Camenca, de dreapta
– Răut,
Unităţi de relief traversate – văi, lunci

2 La lecția trecută am aflat despre cele  5 bazine: pacific, atlantic , arctic, Frontal Brainstorm
5 bazine de scurgere ale Eurasiei; indina si endoreic. ing
care sunt acestea ?  Bazin endoreic sau zonă endoreică este
Ce este un bazin endoreic? un termen hidrologic definind o regiune
În ce constă importanța râurilor? din care apele scurse nu pot atinge
oceanul planetar și se opresc într-o
depresiune.
2 Cum credeți elevi pe lângă oceane, Elevii răspund că mai sunt și lacurile și Frontal Conversați
râuri, fluvii, ce surse de ape mai mlaștinile și râurile e euristică
cunoașteți ?

Realizarea 5 Dragii elevi după cum v-ați dat Frontal Conversați


seama tema lecției de astăzi se e euristică
sensului
numeșe ” Lacurile, ghețarii și
mlaștiniile”.
Elevi la sfârșit de lecție vom fi
capabili să:
- O1 Să definim noțiunile de
lac de acumulare și
mlaștină
- O2 Să identifice tipurile
lacurilor ale Eurasiei după
origine
- O3 Să caracterizeze ghețarii
și mlaștinile
- O4 Să aprecieze importanța
lacurilor, ghețarilor și
mlaștinilor pentru om și
natură.

O1 10 Explicăm că sunt sunt 2 tipuri de Lac de acumulare- lac creat de om prin Frontal Conversați
lacuri: înălțarea barajelor .
e euristică
-lacuri natural;( de la natură)ce este
un lac natural?
Dragi elevi dar ce este un lac
artificial sau lac de acumulare?
O2 18 Dragi elevi dintre lacurile naturale Completați schema , Lacurile, fig2.74, Frontal Manualul
putem întâlini tipurile: tectonice, pg.79.
tectonico-relicte, tect.-glaciare,
vulcanice, carstice, de baraj natural.
Venim cu explicații la fiecare tip de Lacurile
lac . Tect Tect. Tec. Vulc Car De
onice relic Gl anic st. baraj
O4 Identificăm la hartă cele mai În In In In In In
principale lacuri . fract depr rezul crate for curs
urile esiu tatul rele me u
scoar ni cobo vulc le riulu
tei tec. ririi anilo car i
terest scrt. r sticprin
re Tere e. alun
stre ecari
Baik Crsp Log Tob Cre Roş
al,Ge ic, oda, a ven u
neva Aral o (Ro)
Reflecţie

Ghețarii- sunt o masă enormă de Elevii completează tabelul caracteristicile


O3 gheață persistentă, formată în gheţarilor şi mlaştinilor.
regiunile polare și alpine.
Mlaștinile – depresiune naturală fără Ghețarii Mlaștinile
scurgere în care se adună apa în urma  Gheţarii  Mlaştinil
precipitațiilor, inundațiilor, sau din sunt e
surse subterane. răspândiţi prezintă
pe insulele o sursă
În continuare dragi elevi vom arctice şi bogată
complete un tabel cu ajutorul munţii de turbă
subiectului 2 din manual ( pg.80-81) înalţi.  Aici sut
 Grosimea răspândit
stratului e diferite
îngheţat specii de
variază pina plante şi
la câţiva animale.
metri.

Să descrie în 2-3 fraze importanța  Apa lacurile este folosita in


lacurilor, ghețarilor și mlaștinilor. alimentatie, irigare, navigaţie,
turism, pentru extragerea diferitor
substante chimice.
 Mlaştinile reglează regimul râurilor
şi al apelor subterane.

Extensie 5 Elevii răspund la sarcina propusă de Frontal Text


profesor .
lacunar
De completat spațiile libere: Lac de acumulare este creat de om, ce
Lac ______este creat de om ce reține reţine apa unui râu.
apa unui râu. Cel mai adânc şi cel mai vechi lac de pe
Cel mai adânc și cel mai vechi lac de terra este Baikal. Ghetarii se formează în
pe terra este _______. regunile polare şi alpine.
______se formează în regiunile Mlaştinile sunt o sursă bogată de turbă şi
polare și alpine. de fructe comestibile. Se formează în
_______sunt o sursă bogată de turbă craterele vulcanilor râurile vulacnice.
și de fructe comestibile. Lacul Roşu din România este un lac de
Se formează în craterele vulcanilor baraj natural. A treia parte din suprafata
________. Lacul Roşu din România Eurasiei este dominata de îngheţul peren
este un tip de lac________. (veşnic).
A treia parte din suprafaţa Eurasiei
este dominată de________.
1 De învățat tema din manual. Elevii notează în caiet tema de acasă. Frontal Conversați
De efectuat ex.3 pag.81 e

S-ar putea să vă placă și