Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.10.2020.
Clasa: a X-a D
Profesor: BALABAȘCIUC Dumitrela-Elena
Unitatea de învățământ: Colegiul Silvic ⹂Bucovina"
Durata: 50 minute
Obiectul: Elemente de gospodărire a apelor
Capitolul: Resurse de apă
Subiectul lecției: Apele subterane.
Tipul lecției: de transmitere și dobândire a cunoștințelor noi
Subcompetențe:
S1. Caracterizarea componentelor naturii (relieful, clima, apele, vegetaţia, lumea animală, solurile);
S2. Argumentarea prin exemple concrete a relaţiilor cauză – efect dintre societate şi natură, a relaţiilor reciproce dintre componentele naturii
Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili:
O1 – să explice termenii geografici în baza studierii unui fragment de text.
O2 – să recunoască poziția pe hartă a principalelor izvoare, în baza analizei /completării hărții.
O3 – să clasifice apele subterane, după patru criterii, completând o schemă.
O4 – să identifice principalii factori naturali care influiențează apele freatice, în baza studierii unui fragment de text.
O5 – să descrie tipurile de ape subterane , studiind fragmentul de text.
O6 - să aprecieze rolul apelor subterane în natură și viața omului, completând o schemă.
Strategii didactice:
 Metode: conversație euristică,descrierea, brainstorming, studierea unui fragment de text, analiza schemelor, explicarea, cercetarea,
portofoliul,păiangenul, joc de rol.
 tehnici/procedee: exerciții de studiere a materialului grafic, prezentarea, localizarea pe harta-contur, completarea unui tabel, schița liniară
 Materiale didactice: manualul de geografie, atlasele școlare, desenul-schemă ,, Tipuri de ape subterane conform poziției în scoarța terestră,,Harta
fizică a RM, harta-contur, calculatorul, poster ,, Clasificarea apelor subterane,, fișe de lucru.
 Forme de activitate: frontală, individuală, în perechi.
Literatura recomandată:
1. Curriculum pentru învățământul liceal, clasele a IX-a – a X-a.
2. Geografie, Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială de învățământ
3. Internet:wikipedia
Desfășurarea lecției:

Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare


lecției op. didactice
Organizarea elevilor, crearea unui climat faborabil pentru desfășurarea Se pregătesc de lecție
lecției
Evocarea Prognoza Meteo
Astăzi, la lecție, se prevede un cer cu nori plini de fulgi de aprecieri și
răspunsuri corecte, temperatura va fi pozitivă, deoarece se va încadra
între note de 7, 8, 9, și 10, presiunea atmosferică va fi normală, fiindcă
știm să ne ajutăm și să ne susținem, vom avea parte și de un vânt ce va
sufla ușor din direcția nordică, îndreptându-ne atenția spre manual,
hărți, caiete și proiector. Deci, vă urez succes!
Captarea atenției
1.Conversație de repetare Își amintesc tipurile de ape: curgătoare, Conversație
- Amintiți-vă din clasa a VII-a tipurile de ape . stătătoare, subterane de repetare

- Ce tipuri de ape enumerate se găsesc pe teritoriul țării noastre? În urma precipitațiilor atmosferice, topirii
-Cum se formează apele subterane? zăpezii, prin straturile de roci Conversație
permeabile,impermeabile se acumulează la de verificare
adâncime
-Numiți tipurile de roci permeabile, dar impermeabile? Numesc tipurile de roci
- Cum credeți, de ce trebuie să studiem tema dată? Își expun ideile despre importanța studierii
temei brainstorming
Comunic elevilor că apele subterane asigură aproximativ 27% din sursele
de alimentare a râurilor.
Realizarea Anunț subiectul lecției Scriu subiectul în caiete
Sensului I. Clasificarea apelor subterane.
activitate în perechi; (studierea alin.2 pag.58 din manual). Lucrul cu
 Clasificarea apelor subterane după: textul
O3 1.poziție, dinamică, alimentare ( freatice, de adâncime) ; Studiază fragmentul de text și identifică
2.gradul de mineralizare ( minerale, dulci); cum se clasifică apele subterane după Construirea și Completarea
3.temparatură ( termale, reci); diferite criterii, construiesc și completează completarea corectă a
4.utilizare ( curative, potabile, industriale). schema în caiete, schemei schemei

O1 II. Apele freatice – activitate frontală.


1.Noțiunea ,,Apele freatice” – studierea noțiunii ( termeni-cheie) Studiază textul și explică
2.Analiza desenului-schemă ,, Tipuri de ape subterane conform poziției în Analizeazădesenul-schemăobservând
scoarța terestră,, poziția apelor freatice Analiza
O4 3.Factorii care influiențeză carateristicile apelor freatice Studiază fragmentul de text și identifică
factorii care determină caracteristicile Analiza
apelor subterane, desenului
Elevii deduc: compoziția chimică și
mineralogică a apelor, dinamica apelor,
activitatea umană Lucrul cu
construiesc și completează schița liniară textul

III. Apele subterane de adâncime factorii schița liniară Completarea


Activitate individuală- 3 min.- lectura textului dat de profesor schemei
Activitate în perechi- expunerea reciprocă a informației studiate- 5 min.
Evaluarea sarcinii frontal, adresez întrebări: studiază individual textul
- Ce reprezintă apele subterane de adâncime? relatează reciproc informația studiată lucrul cu
-Cum se clasifică apele subterane de adâncime? expun întregii clase informația textul
O1 -Între ce fel de roci se găsesc apele subterane de adâncime?
-Ce reprezintă izvoarele cu apă potabilă?
-Numiți localitățile în care se găsesc asemenea izvoare.
O5
O2 -Prezentarea imaginilor izvorului Jeloboc, date geografice despre lucrul cu Localizarea
acesta. ( slaid 2 și 3) harta fizică, localităților
-Ce sunt izvoarele cu apă minerală? Fac notițe referitor la informația primită atlasul pe hartă
-Numiți tipurile de ape minerale conform gradului de mineralizare
O1
O5 Completează tabelul
Nord Centru Sud
1 200- 1.300 500-700 5 800- 6000
mg/l mg/l mg/l
Concluzie în baza datelor din tabel. Podișuri și Podișul Baz. R.
câmpii Codrilor Ialpug
Deduc concluzia ce reiese din datele Compararea
-Numiți localitățile unde se găsesc izvoare cu apă minerală. tabelului
- Prin ce mijloace omul extrage apele minerale ?
Analizează fig. 56, p. 58 – izvoare, fântâni, Analiza Descrierea
foraje imaginii imaginii
-Știți voi oare că... ( slaid 4)
Prezentarea informației la calculator
APELE DIN ROMANIA

- Cercetarea etichetei sticlei cu apă minerală carbogazoasă Gura –


Căinarului Cercetează, expun colegilor componența Cercetarea Apreciere
chimică de pe etichetă verbală
-Prezentarea filmulețului despre izvorul cu apă minerală din Gura
Căinarului, Florești Vizionează filmul, acumulează informații

- Ce ați aflat despre apele minerale curative?


Relatează,aduc idei, apoi fac notițe în caiete
în baza informației prezentate Expunerea
- Prin ce se deosebesc apele termale de apele izvoarelor cu apă potabilă?
Găsesc diferențele: temperatura e până la 80
grade, nu se utilizează în alimentație, dar se Compararea
utilizează în instalații de încălzire
Completarea hărții- contur- localizarea izvoarelor:
-Gura Căinarului, Hîrjăuca, Varnița, Camenca, Izvoare, Jeloboc, Un elev aduce tuturor informația
Cahul.

-Sfatul medicului!- improvizare/ joc de rol. Un elev , care dorește să


devină medic, aduce la cunoștința întregii clase modul de utilizare a
apelor minerale în alimentație.
1.Consumul excesiv al apelor cu o mineralizare de peste 1g/l, conduce Analizează , deduc concluzia Analiza
la creşterea în sânge a conţinutului de zahăr, calciu, acid uric, sodiu,
magneziu şi influenţează metabolismul lipidelor. Completează harta-contur localizând Completarea
2.Consumul apei carbogazoase după mâncare poate provoca izvoarele, fiind ghidați de harta fizică a RM Lucrul cu hărții-contur
disconfort organismului uman, balonare, dureri în regiunea harta-contur
Reflecție stomacului, contribuie la formarea pietrelor la rinichi şi la vezica
biliară... Prezintă informația un elev care dorește să
devină medic Joc de rol
Propun elevilor să-și expună opiniile despre rolul apelor subterane în
natură și în viața omului.

-Domenii de utilizare a apelor subterane- completarea păiangenului

IV. Protecția apelor subterane. Imaginați-vă că trebuie să informați


populația din localitatea noastră despre cauzele care duc la degradarea
apelor subterane, să propuneți măsuri de protecție a lor.Cum ați face , ce
ați spune?
O6 Se expun în privința rolului apelor brainstorming
Concluzie finală subterane în natură și în viața omului
Pentru Portofoliu- alcătuiți ,,o hartă,, a izvoarelor din localitate. corectitudine
Completează independent ciorchinele ideilor
Prezintă, completează
Se gândește, prezintă Păiangenul

Își expun ideile, evidențiind sursele de


poluare, venind cu măsuri de protecție a lor

Deduc elevii
1. Ce reprezintă apele subterane de adâ ncime?
2.Cum se clasifică apele subterane de adâ ncime?
3.Între ce fel de roci se gă sesc apele subterane de adâ ncime?
4.Ce reprezintă izvoarele cu apă potabilă ?
5.Numiți localită țile în care se gă sesc asemenea izvoare.
6. Prezentarea imaginilor izvorului Jeloboc, date geografice despre acesta.
7.Ce sunt izvoarele cu apă minerală ?
8.Numiți tipurile de ape minerale conform gradului de mineralizare
9. Concluzie în baza datelor din tabel.
10.Numiți localită țile unde se gă sesc izvoare cu apă minerală .
11. Prin ce mijloace omul extrage apele minerale ?

12. Știți voi oare că...


Prezentarea informației la calculator
APELE DIN ROMANIA
13. Cercetarea etichetei sticlei cu apă minerală carbogazoasă Gura –Că inarului
14. Prezentarea filmulețului despre izvorul cu apă minerală din Gura Că inarului, Florești
15. Ce ați aflat despre apele minerale curative?
16. Prin ce se deosebesc apele termale de apele izvoarelor cu apă potabilă ?

Știați că... ( citește un elev)


17.Completarea hă rții- contur- localizarea izvoarelor:
-Gura Că inarului, Hîrjă uca, Varnița, Camenca, Izvoare, Jeloboc, Cahul.
18. Sfatul medicului!- improvizare/ joc de rol. Un elev , care dorește să devină medic, aduce la cunoștința întregii clase modul de utilizare a
apelor minerale în alimentație.

19. -Domenii de utilizare a apelor subterane- completarea pă iangenului

- Debitele sondelor cu ape termale variază de la 10 până la 110m3 / zi.


- Lângă orașul Cornești, raionul Ungheni, la adâncimea de 180 m, temperatura este de 200C.
-Lângă orașul Cahul , la adâncimea de 514 m, temperatura apei este de 340C, cu o mineralizare de 70g/l.
- Pe baza apelor termale funcționează sanatoriile: ,,Nufărul Alb” din Cahul și ,,Codru” din Hîrjăuca, raionul Călărași.
Păiangenul ,, Utilizarea apelor subterane,,

Utilizarea

apelor

subterane

S-ar putea să vă placă și