Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ : Colegiul Național ”Gheorghe Șincai”


Profesor : Lemeni Adriana-Mădălina
Data : 17.05.2023
Clasa : a IX-a A
Aria curriculară : Om și societate
Disciplina : Geografie fizică (,,Pământul planeta oamenilor”)
Unitatea de învățare : Apele Terrei
Subiectul : Apele continentale şi oceanice (Dinamica apelor oceanice, Apele curgătoare)
Tipul lecției : mixtă
Durata : 100 minute
Locul desfășurării : Sala de clasă S30

Scopul lecției :
-Familiarizarea elevilor cu conceptele de dinamica apelor oceanice și apele continentale;
-Dezvoltarea abilităților de analiză și interpretare a fenomenelor hidrografice;
-Conștientizarea importanței protejării și conservării resurselor de apă.

Competențe specifice : 
1.1.Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite
1.2.Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau indirect 
2.3.Citirea reprezentărilor grafice şi cartografice simple
3.1.Descrierea unor elemente, fenomene şi procese geografice folosind noţiuni din  matematică, ştiinţe şi tehnologii

Obiective operaționale : 
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili : 

a)Obiective de cunoaștere și analiză :


O1-Numește tipuri de mișcări ale apelor oceanice și apele continentale
O2-Definește valurile, tsunami, maree, curenți oceanici și El Nino
O3-Identifică elementele bazinelor hidrografice, tipurile de guri de vărsare și modul de alimentare ale râurilor
O4-Definește debitul râurilor și factorii care influențează debitele
O5-Descrie regimurile hidrografice ale râurilor

b)Obiective psihomotorii/procedurale : 
O6-Identifică curenții oceanici pe hartă
O7-Identifică și clasifică gurile de vărsare ale râurilor pe baza imaginilor prezentate
O8-Exemplifică râuri în functie de regimurile hidrografice

c)Obiective afectiv-atitudinale  : 
O9-Manifestă interes față de tematica lecției

Resurse procedurale : 
 Expunerea
 Conversația
 Lucru cu harta
 Observarea
 Brainstorming
 Exercițiul

Resurse materiale : 
 Imagini
 Prezentare Power-Point 
 Tabla
 Market
 Videoproiector 
 Laptop

Forme de organizare : 
 Organizare frontală 
 Organizare individuală

Bibliografie : Manual de geografie clasa a 9-a;


Scenariu didactic

NR.CRT. OBIECTIVE ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE EVALUARE


PROFESORULUI PROCEDURALE MATERIALE
MOMENT -intră în clasă -pregătesc manualele și Catalog
ORGANIZATORIC caietele
5 min -verifică prezența
mijloacelor de
învățământ

-notează absenții
VERIFICAREA -adresează frontal -sunt atenți și răspund la Tabla, Marker Aprecieri orale
CUNOȘTINȚELOR elevilor mai multe întrebări, argumentează : Conversația
DIN LECȚIA întrebări : Lucru cu harta
ANTERIOARĂ -Componentele hidrosferei
10 min -Care sunt includ toate apele de pe
componentele Pământ, inclusiv oceanele,
hidrosferei? mările, lacurile, râurile,
ghețarii, gheizerele și apele
subterane.

-Ce sunt apele oceanice -Apele oceanice sunt mase


și cum se formează? mari de apă sărată care
acoperă aproximativ 71%
din suprafața Pământului.
Acestea se formează prin
procesul de acumulare a
apei de la râuri și
precipitații în depresiunile
scoarței terestre, precum și
prin mișcarea plăcilor
tectonice care pot ridica
sau scufunda zone ale
-Ce proprietăți fizice și fundului oceanic.
chimice au apele - Apele oceanice au o serie
oceanice? de proprietăți fizice și
chimice : densitate,
temperatură, salinitate,
culoare.
CAPTAREA -întreabă elevii despre -elevii manifestă interes și -Conversația Harta fizică
ATENȚIEI impactul schimbărilor răspund întrebărilor
3 min climatice asupra adresate
oceanelor și râurilor
O1,O2,O3,O4,O5, ANUNȚAREA -notează pe tablă -deschid caietele Expunerea
O6,O7,O8,O9 LECȚIEI NOI ȘI A titlul lecției : și manualele
OBIECTIVELOR ”Dinamina apelor
OPERAȚIONALE oceanice și Apele -notează pe caiet
2 min continentale-râurile” titlul lecției

-expune oral obiectivele


propuse ce se vor realiza
prin conținutul lecției
O1 TRANSMITEREA -numește tipuri de -notează tipurile de mișcări Expunerea Tabla, Marker Aprecieri orale
INFORMAȚIILOR mișcări a apelor ale apelor oceanice
70 min oceanice
Tabla, Marker
-Solicită elevilor să -elevii definesc tipurile de Conversația
O2, O9 definească fiecare tip de mișcări ale apelor oceanice
mișcare a apelor Imagini,
oceanice Prezentare PPT
Videoproiector
-prezintă elementele -elevii observă imaginea cu Observația Laptop
O2 valurilor utilizând elementele valurilor și le Conversația Imagini,
imagini notează pe caiet Prezentare PPT
Videoproiector
O2 -prezintă procesul de -elevii sunt atenți la Expunerea Laptop
formare a mareelor imagine și își notează Harta, Prezentare
utilizând o imagine noțiunile predate de PPT
profesor Videoproiector
-specifică tipurile de Laptop
O2 curenți oceanici în -elevii observă distribuția Observația
funcție de temperatura curenților oceanici pe glob Expunerea Harta, Prezentare
apei utilizând o imagine în funcție de temperatura Lucru cu harta PPT
cu harta curenților apei Videoproiector
oceanici Laptop

-solicită elevilor să -elevii identifică curenții Exercițiul Imagini,


O6, O9 identifice curenții oceanici pe hartă și îi Conversația Prezentare PPT
oceanici pe hartă și să îi notează pe caiet Lucru cu harta Videoproiector
noteze pe caiet Laptop

-prezintă cum se -elevii sunt atenți la Expunerea Imagini,


O2 formează fenomenul El explicațiile profesorului și Prezentare PPT
Nino și consecințele notează informațiile noi Videoproiector
acestuia Laptop

-numește elementele -elevii observă imaginile și Expunerea Imagini,


O3 bazinelor hidrografice notează pe caiet Prezentare PPT
utilizând imagini elementele bazinelor Videoproiector
sugestive hidrografice și definiția Laptop
acestora
-solicită elevilor să Tabla, Marker
O3, O7, O9 numească pe baza unor -elevii observă imaginile și Exercițiul
imagini tipuri de guri de identifică gurile de vărsare Conversația
vărsare a râurilor

O3, O9 -solicită elevilor să -elevii numesc moduri de Exercițiul Tabla, Marker


numească moduri de alimentare a apelor Conversația
alimentare a apelor curgătoare
curgătoare

-definește debitul -elevii notează definiția Brainstormingul Tabla, Marker,


O4, O9 râurilor și solicită debitelor râurilor și Harta fizică
elevilor să denumească denumesc factori ce îl
factori ce influențează influențează
debitele
-elevii notează pe caiet Expunerea
-prezintă regimurile informațiile solicitate și dau Exercițiul
O5, O8, O9 hidrografice ale râurilor exemple de râuri în funcție Lucru cu harta
și solicită elevilor să de fiecare regim hidrologic
denumească și să le și le arată la hartă
arate la hartă râuri ce
fac parte din fiecare tip
O1, O2, O3, Fixarea -fixarea cunoștințelor se -elevii răspund întrebărilor Conversația Tabla Aprecieri orale
O4, O5, O6, cunoștințelor face prin recapitularea adresate Marker
O7, O8, O9 8 min principalelor noțiuni
predate
Anunțarea temei -anunță ca temă -își notează tema
pentru acasă învățarea lecției pe caiete
2 min pe baza notițelor
și a manualului

S-ar putea să vă placă și