Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Insituția: L.T. ,,A.Păunescu,,

Profesor:Cernica T.

Data:________________

Clasa: a V-a

Disciplina: Geografie

Subiectul: Râ urile și lacurile: caracteristici generale, importanța

Tipul lectiei: de însușire de noi cunoștințe

Unită ți de competențe

1.1. Utilizarea unor termeni geografici în diferite contexte.

1.2. Gruparea dirijată a unor elemente geografice date, conform criteriilor prestabilite.

2.2. Localizarea elementelor geografice pe reprezentări grafice și cartografice după punctele cardinale.

4.1. Identificarea elementelor spațiului geografic folosind noţiuni din ştiinţe, tehnologii și matematică.

5.2. Enumerarea unor acțiuni de protecție a patrimoniului natural și cultural.

Obiective operaționale La sfâ rțitul lecției, toți elevii vor fi capabili:

O1: să explice termenii studiind textul;


O2: să identifice și   să localizeze pe hartă marile fluvii și lacuri de pe glob;
O3: să identifice elementele unui râ u analizâ nd o schemă ;
O4: să explice dependența râ urilor de climă și relief, analizâ nd imagini, studiind
fragmente de text
O5: să clasifice lacurile conform originii cuvetelor
O6: să argumenteze importanța râ urilor și lacurilor

Strategia didactica

 Metode/tehnici/procedee: conversatia euristica,diagrama Venn,explicatia,


situatia-problemă , demonstrația, lucrul cu harta,completarea tabelului
Caracteristicilor, analiza imaginilor, jocul didactic
 Mijloace didactice: manualul, Planșa pă rțile componente ale unui râ u, harta fizică ,
harta contur
 Forme de organizare: individuală , frontală , în perechi.
Desfă șurarea lecției
Etapele Activitatea profesorului Ob Activitatea elevului Evaluare
lecției op
Moment organizatoric 
Evocarea Verificarea cunostintelor anterioare Participă în relatarea
 întrebă ri elevilor: temei Curentă
-Ce sunt oceanele ?
-Câ te oceane sunt pe Terra?
- Localizați pe hartă oceanele după Localizează pe hartă
suprafața lor.
-Ce caracteristici au oceanele?
- Ce sunt valurile? Dar tsunami?
-Cum se numesc râ urile oceanice?
-Câ te tipuri de curenți oceanici sunt?
-Localizați la hartă cel mai mare și rece
curent și cel mai mare și cald curent de pe
Terra.
-Ce sunt mă rile?
-Câ te tipuri de mă ri cunoașteți?
-Prin se se desparte o apă de uscat?
-Localizați strâ mtoarea ce desparte
Eurasia de Africa, de America de Nord și
de Australia.
-Cu ce culoare sunt redate pe hartă apele
Oceanului Planetar?
Identificarea pe harta fizică a semnului Studiază harta și Conversație
convențional ( culoare albastră ) a râ urilor identifică semnul de repetare
și a lacurilor convențional al
râ ului/lacului
Conversație de repetare
-din cursul de științe, cl. a III-a amintiți-vă Numesc tipuri de ape
tipuri de ape curgă toare? curgă toare
Prin ce deosebesc acestea?
-Ce reprezintă apele stă tă toare?Prin ce se Explica ce reprezintă
deosebesc între ele lacurile și râ urile? apele stă tă toare,
evidențiază deosebirile

Realizare I. Apele curgătoare. Râurile O1


a 1.analiza schemei,, Apele continentale,, Analiza
sensului 2.noțiunile: pâ râ u, râ u, fluviu Citirea fragmentelor de
Cum se numește apa curgă toare din text, comparare
localitatea noastră : pâ râ u, râ u sau fluviu?
De ce? Întrebă ri-
3. Structura râ ului/pă rțile componente O3 Citesc fragmentul de text problemă
Activitate individuală și identifică pă rțile
componente ale unui râ u:
izvorul, cursul de apă ,
Exercițiu-joc: determinarea malurilor gura de vă rsare, afluienți,
drept și stâ ng al unui râ u confluiență
joc
4. Rețeaua hidrografică pe Terra. Studiază harta din atlase
Activitate în perechi Fluviile se notează la
Sarcina:identificarea în atlase principalele tablă și în caiete.
fluvii ale lumii.
Europa: Dunarea, Nistru, Prut
Asia  Gange
Africa: Nil,
America de Nord: Mississippi
America de Sud: Amazon

O2
5.Alimentarea râurilor
Completarea schemei Climă -Ploi, ape
subterane, topirea
- Cum credeți, care râ uri pe glob au ză pezilor, ghețarilor,
mereu multă apă ? De ce? afluienți,

6.Influența reliefului asupra cursului O4


râului Relief- direcția râ ului,
Cascade- Angel, Niagara caracterul cursului,
că derea râ ului

II. Lacurile. O5
1.Repartizarea pe glob
2. Tipuri de lacuri după modul de
formare
lacuri tectonice –în
Activitate în perechi fracturi tectonice ( ex.
(studiază textul, completează Tabelul Marea Caspica)
caracteristicilor, numesc lacurile și le lacuri vulcanice (formate
localizează pe harta contur, prezintă în cratere vulcanice)
ră spunsul lacuri glaciare – în urma
topirii ghețarilor
lacuri fluviale (formate
prin actiunea apelor
curgatoare)
lacuri relicte- în
depresiunile fostelor
mă ri

Reflecție -Joc evaluativ ,, Eu râ ul, iar eu lacul...,, realizează o comparatie diagrama


între râ uri și lacuri ; Venn.

-Fișa de lucru- elementele unui râ u Depun pe fișă denumirea


corespunză tor cifrei
Importanța râ urilor și lacurilor Lanțul
O6 ideilor
Asalt de
idei
Extindere De studiat tema

Râuri:Dunărea, Prut, Nistru, Amazon, Gange, Mississippi, Nil. Cascade: Angel, Niagara.

S-ar putea să vă placă și