Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:08.02.2018
Clasa: IX-a „A”
Obiectul: Geografia Umană a Republicii Moldova
Subiectul: Legumicultura, pomicultura şi industria conservelor
Tipul lecţiei: de transmitere şi de dobîndire a cunoştinţelor noi
Timp rezervat: 45 minute
Profesor: Ceban Viorica
Instituţie publică: Gimnaziul Hîjdieni
Subcompetenţe:
Caracterizarea economiei naţională
Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil să:
O1 – să distingăculturile legumicole şi cele pomicole, analizând un fragment de text;
O2 – să explice domeniul de utilizare a culturilor legumicole şi a celor pomicole în baza unei
conversaţii;
O3 – să identifice particularităţile dinamicii suprafeţei cultivate cu legume şi cu pomi fructiferi,
studiind materialele grafice;
O4 – să argumenteze particularităţile repartiţiei spaţiale a legumiculturii şi pomiculturii,
analizând un fragment de text.
O5- să explice factorii de localizare a fabricilor de conserve, studiind un fragment de text.
Strategii didactice:

 Metode şi procedee, tehnici: conversaţie euristică, lucrul cu harta, lucrul cu manualul,


descrierea, analiza, problematizarea, , prezentarea la calculator,brainstorming, jocul
interactiv „ghiceşte imaginea, algoritmizarea, jocul didactic.
 Materiale necesare: manualul, harta economică a R. Moldova, atlasul, tabla interactivă,
diagrame, materiale video şi audio.
 Forme de activitate: individuală, frontală, în grup.
Tipuri, metode, tehnici de evaluare: evaluarea curentă, conversaţie de verificare, analiza
hărţii, brainstormingul, rezolvarea situaţiilor problemă legate amplasarea unor obiecte
geografice.
Scenariul lecţiei

Etapele Ob. Durata Activitatea de predare-învăţare-evaluare/forme de


lecţiei activitate/materiale
Moment .5min Pe tablă apare imaginea unor mâini ca ţin un glob, prof. Întreabă
organizatori elevii ce reprezintă. Elevii răspund ca tot Pământul se afă în
c mâinile omului.
Profesoara cere elevilor să completezele fişele pe care le au în
faţă, după care fac schimb de fişe cu colegii şi se corectează
reciproc.
Pe tabla interactiva apare poezia lui Ion Creangă „Livada”,
elevii comentează această poezie enumerând speciile de pomi
Evocarea 3 min. fructiferi, care se întâlnesc în ţara noastră şi nu numai.
Se prezintă subiectul lecţiei şi obiectivele.

Clasa se împarte în trei grupuri: Legumicultorii; Pomicultorii; şi


O1 Procesatorii. Fiecare grup primeşte un poster pe care este schiţat
un tabel. Întabel este indicat un algoritm de caracterizare a
O2 20 min
legumiculturii, pomicultorii, procesatorii.
 Legumicultorii- Completaţi tabelul în baza
O3
Realizarea algoritmului:
O4
sensului  Principalele culturi legumicole din R. Moldova;
O5
 Factorii care au contribuit la dezvoltarea ramurii;
 Dinamica suprafeţelor cultivate şi a producţiei de
legume;
 Principalele areale de răspândire, se completează harta
contur anexă;
 Caracterizarea unei culturi legumicole, cartoful

 Pomicultorii- Completaţi tabelul în baza algoritmului:


 Principalele culturi pomicole din R. Moldova;
 Factorii care au contribuit la dezvoltarea ramurii;
 Dinamica suprafeţelor pomicole şi a producţiei de fructe;
 Principalele areale de răspândire, se completează harta
contur anexă;
 Principalele direcţii de export ale unor fructe;
 Procesatorii- Completaţi tabelul în baza algoritmului:
 Principiile de amplasare;
 Sortimentul de produse;
5 min  Dinamica producţiei de conserve;
 Modalităţi de procesare;
 Direcţiile de realizare a producţiei finite;
Profesorul- elevi fiţi foarte atenţi la materialul video ce
urmează, imediat după difuzarea lui o să realizăm o
minivictorină „Cine a fost cel mai atent”, echipa
învingătoare va primi un premiu un suc de la intreprinderea
„Orhei-vit”.Se prezinta un reportaj la o fabrică de procesare
a fructelor şi a legumelor.
Brainstorming:
1. Cum se numeşte cel mai mare producător de conserve din
ţara noastră? (Orhei vit)
2. Care sunt tehnologiile utilizate la acestă întreprindere.
(moderne)
3. Câte tone de fructe se procesează în 24 de ore (1000t)
4. Unde se realizează cea mai mare parte a producţiei finite
(se exportă)
5. În câte ţări ale lumii se exportă producţia acestei
întreprinderi ( 28 state)
6. De unde provine energia utilizată la întreprindere? (din
resturile prelucrării fructelor)

Situaţie –problemă
Profesorul prezintă postere pe care sunt desenate fabrici şi
eleviii sunt puşi în situaţia de găsi soluţii.
Reflecţia
Legumicultorii.
 Imaginaţi-vă că sunteţi proprietarii unei fabrici de
conserve, ce măsuri aţi lua pentru
 A aduce cât mai mult profit; Completaţi schema

Pomicultorii.
7 min.  Imaginaţi-vă că veţi fi proprietarii unei fabrici de
conserve, care ar fi principiile de amplasare, unde aţi
amplasa fabrica.
Procesatorii.
 Imaginaţi-vă că sunteţi proprietarii unei fabrici de
conserve, cu ce intreprinderi sau agenţi de producţie aţi
colabora pentru a vă asigura cu cele necesare pentru
buna funcţionare a întreprinderii.

Prof. Propune un joc interactiv „asociază imaginea ” . Pe tablă


Extinderea 4 min apar imaginile după care elevii ghicesc cuvîntul, şi îl asociazăcu
arealul de răspândire.

Tema pentru 1 min. Ex. 2,5 pag 78


acasă

S-ar putea să vă placă și