Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Coțuc Alisa


Data: 24.09.2018
Instituția: Gimnaziul Nr. 53 ;
Clasa: a VI-a ;
Disciplina: Geografia ;
Subiectul: Harta Geografică.
Tipul lecţiei: De înţelegere a cunoştinţelor şi de formare a competenţelor;

Subcompetența:
- Măsurarea distanțelor și determinarea coordonatelor geografice utilizînd elementele
matematice ale hărții;

Obiective operaționale:
O1 – Să identifice tipurile de hărți, analizînd textul/diagramele din manual;
O2 – Să descrie hărțile prezentate, conform criteriilor de clasificare;
O3 – Să efectueze măsurători pe hartă, aplicînd scara hărții;
O4 – Să aprecieze importanța elementelor matematice ale hărții geografice,
printr-un discurs.

Strategii didactice:
Metode/ procedee/ tehnici: Discuția dirijată, explicaţia, demonstrarea, analiza
schemelor, alcătuirea conspectelor de reper, descoperirea, lucrul cu manualul,
lucrul cu harta, asaltul de idei, calcul geografic;
Resurse de învăţare: manualul şcolar, harta, atlas ;
Forme de activitate: individuale, frontale, în perechi;
Desfășurarea lecției:

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de


lecţiei predare –
Obiect.

Timp
învăţare -
evaluare
Verificare 2 Salut elevii, verific prezenţa, Salută și pregătesc Dialogul,
a temei precum şi pregătirea lor către materialele pentru lecție. Evaluarea
lecţie. Se conformează,
pentru cunoştinţelor
realizează.
acasă
8 Ascult comunicările elevilor la Prezintă proiectele despre
I Evocare tema de acasă. navigatorii preferați

Cum credeţi, ce este harta Răspund la întrebare, și Discuţia


geografică Care este importanţa apeciază importanța harților
dirijată;
acesteia? Dictez definiția corectă a geografice.
hărții geografice.
Harta geografică - este o Notează definiția în caiete.
reprezentare geografică micșorată,
convențională, generalizată a
tuturor elementelor de pe un
anumit teritoriu de pe surafața
terestră.
Anunţarea temei şi a
obiectivelor;

II.Reali- O1 4 Propun elevilor să citească prima Citect prima subtemă, Lucrul cu


zarea subtemă și să enumere tipurile de examinează figua din manualul
hărți conform clasificării propuse manual ți enumeră tipurile
sensului Conversaţia
în manual. pag.20 de hărți prezentate în acesta.
euristică
Analiza
diagramei
O2 6 După ce au făcut cunoștință cu Cunoscînd criteriile de Explicaţia,
casificarea și tipurile de hărți, li se clasificare, descriu hărțile Activitate
propune elevilor să descrie unele prezentate de profesor.
frontală
hărți conform clasificării studiate.
Conversaţia
euristică
Solicit elevilor să citească și Citesc paragraful despre
ultimul paragraf, scara hărții. scara hărții. Aprecierea
Explic elevilor esența și diferența Ascultă explicațiile verbală a
dintre scările: numerică, nominală profesorului.
cunoştinţelor
și grafică. Prezint exemple.
5 Rezolvă un exemplu de Sunt atenți la calcule. Își fac
transformare a distanței de pe însemnări în caiet.
hartă în distanță de pe teren, cu
ajutorul scării.
Calcul
Propun elvilor să clculeze distanța Măsoară cu ajutorul riglei,
O3 10 reală de la Chișinău pînă la: distanțele de pe hartă, apoi geografic,
1. Atena le transhformă în distanțe
2. Berlin reale, aplicînd scara hărții. Lucrul cu
3. Moscova atlasul
Transformîndu-le din distanțele de
pe hartă, aplicînd harta.
O4 5 Propun elevilor să aprecieze cu Exprimă părerea referitor la Explicaţia,
III ropriile păreri, importanța importanța elementlor Analiza
elementelor matematice ale hărții. matematice ale hărții
Refleția Discuţie
Totalizăm importanța hărților. geografice.
dirijată
5 Totalizarea lecției. Oferă întrebările pe care le
Notarea elevilor activi. au asupra lecției.
IV Tema pentru acasă: Tema pag.20- Notează tema pentru acasă
Extensia 22, ex 1,3 pag 22 în agende.

S-ar putea să vă placă și